Wypalone oczy - jak się chronicie

regisek

Prezes
Cześć,

Ostatnio wieczorem nie jestem w stanie wysiedzieć przed monitorem, oczy od razu się męczą. Mam f.luxa ale zainstalowałem też Wallpaper Engine i podejrzewam że to jego wina. Włączyłem tez tryb low blue light na monitorze zobaczymy.

Używacie może okularów dedykowanych do monitorów z redukcją niebieskiego światła?

projektkong

Badass
Używacie może okularów dedykowanych do monitorów z redukcją niebieskiego światła?
Osobiście okularów nie noszę, a lata spędzone w pracy przed komputerem na szczęście nie odbiły się negatywnie na moim wzroku, ale u mnie w firmie dofinansowujemy chętnym pracownikom właśnie okulary o których wspominasz.

Sporo pracowników z tego rozwiązania skorzystało.
Przyznam nawet, że da się zauważyć, iż regularnie z nich korzystają, no i ich opinie są takie, że to jednak coś daje/pomaga.

Lupus

Stały bywalec
Ja korzystam na codzień z okularów z filtrem światła niebieskiego i faktycznie oczy jakby mniej się męczyły. Jako że są to moje okulary "do wszystkiego" zastanawiałem się, czy nie będzie mi przeszkadzać, że biały nie do końca jest biały jak w normalnych okularach tylko ma lekko beżową barwę, ale po 15 minutach mózg mi się przestawił automatycznie i przestałem zwracać na to uwagę.

krzylu923

Nowy Forumowicz
Długo pracowałem nad rozwiązaniem tego problemu i kluczowe okazało się odpowiednie ustawienie TV (co prawda to nie monitor, ale tak go używam z PC), konkretnie relacja kontrast-podświetlenie. Źle ustawiony kontrast bardzo wpływa na zmęczenie oczu. Nie mam przyrządu do kalibracji, ale oczy mnie nie bolą nawet podczas dłuższego grania/przeglądania internetu, a obraz jest ładny jak nigdy wcześniej.

Ja zakraplam Hyal-Drop (bodajże Pan Tabletka polecał, małżonka czyta). Ale na tyle rzadko, że w sumie nie wiem, czy mi pomagają.
Sprawdź też, czy nie za sucho w pomieszczeniu. Oczy mocno odczuwają spadki wilgotności.
Sztuczne łzy pomagają w danym momencie.
Niestety zgadzam się. Ulga jest chwilowa. Jedyne co dawało mi w miarę dłuższą ulgę to jakieś żelowe krople, niestety zapomniałem nazwy :( Właśnie, muszę sobie coś pozamawiać dla testu, bo w okolicznej aptece zawsze mają tylko jakieś standardowe z reklam.

Quiet

Mieszkaniec forum
Ogólnie wszystkie krople są bazie kwasu hialuronowego, ale diabeł tkwi w szczegółach. Ja osobiście zauważyłem, że przy Systane Ultra efekt nawilżenia utrzymuje się znacznie dłużej niż przy tańszych odpowiednikach. Co do tego, że krople pomagają tylko chwilowo, to pewnie zależy co jest przyczyną suchości oka. Jeśli zakrapiasz 2x dziennie przez tydzień i nie ma poprawy, to ja udałbym się okulisty.

Grzyboslav

Stały bywalec
Ja zakraplam Hyal-Drop (bodajże Pan Tabletka polecał, małżonka czyta). Ale na tyle rzadko, że w sumie nie wiem, czy mi pomagają.
Sprawdź też, czy nie za sucho w pomieszczeniu. Oczy mocno odczuwają spadki wilgotności.
Ja używam kropli Hyabak jak mi przyschną oczy i dają radę.

A najwięcej dało na poprawę komfortu jak umieściłem lampkę na klipsie przy krawędzi biurka, bezpośrednio za monitorem, (taśma z ledów na tylnej ściance też pewnie da radę).

arczi79

Prezes
Ja od groma czasu siedzę przy monitorze - najlepiej gdy światło jest wyłączone dookoła i świeci tylko monitorek. Już chyba za mną jakieś 30 lat takiego siedzenia (i to bez kropelek!)... ale ostatnio przerzuciłem się na VR. Po prostu ćwiczę wzrok na nowych urządzeniach ;) Tak więc - polecam kupić headset VR.

Biskup

Prezes
Rodzice zmuszali mnie do zakładania tego dziwacznego "filtra" na CRT, ale to i tak nic już nie dawało, bo wypaliłem sobie oczy na małym Elemisie podłączonym do Amigi. Na szczęście skończyło się (obecnie) na "tylko" -2.5.

Impreza "komunijna" i wpisywanie kodów przepisanych na kartce, żeby Franko uruchomić. DRM 95' :D Klatka z archiwum filmowego ;)

Last edited:

Biskup

Prezes
Do tej pory go mam, co prawda stoi na strychu nieużywany od lat, ale wygląda w sumie jak nowy. Full ręczna robota takiego jednego stolarza z okolic, który cuda robił w tamtych latach. Niestety już nie ma go na tym świecie.

W sumie może bym go wyciągnął i znalazł dla niego gdzieś miejsce 🤔

• Popieram
Reactions: gseed