Windows Store i aplikacja Xbox (Beta)

Simplex

Legendarny Wiedźmin
PSN
patrz niżej
XBL
patrz niżej
Steam
simplexpl
O nie, proszę mi tu dobrych rzeczy o MS Store nie mówić, nie godzi się. Wystarczy wyguglać sobie "MS store problem" i macie co czytać do końca świata, różnorodność problemów też powala.

Najgorsze jest to, że najczęściej jedynym sensownym rozwiązaniem jest właśnie reinstal systemu. Dziś to jest dużo łatwiejsza i mniej bolesna procedura niż drzewiej, ale umówmy się - jeśli soft można przywrócić do stanu używalności tylko w ten sposób, to jest to straszliwy syf. :)

I to jest nieprawda, że od czasu wprowadzenia abonamentu na giereczki również na Windowsa wszystko śmiga, ja w styczniu miałem właśnie przy tej okazji problem z MS Store. Przy usuwaniu jednej z gier z passa coś się w sofcie uszkodziło i nie byłem w stanie już pobrać absolutnie nic przez MS Store, nawet darmowych apek czy aktualizacji. Przeczytałem cały internet i poświęciłem na to x godzin, cuda wianki robiłem proponowane przez techników MS, czego tam nie wymyślali... nic, tylko reinstall systemu ostatecznie.
MS Store ma jeszcze jedną super funkcję. Jeśli instalujesz aplikacje lub gry na innym dysku, to on tworzy sobie jakieś wirtualne foldery z tym grami na dysku C, i wygląda to tak jakby Program Files na C zajmował 100GB, ale niespodzianka, to tylko śmieszne linki MSu - i nie jesteś w stanie sprawdzić ile naprawdę zajmuje. Brawo MS.

A zeby dodatkowo namieszać, to foldery gier MS nie mogą mieć po prostu tytułu gry w nazwie tylko jakieś popierdolone kryptonimy. Przecież każdy głupi wie, że "Patagonia" to Ori, a "GanderBaseGame" to Gears Tactics. Dobrze że nie "Gender"! 🤣

• Popieram
Reactions: dziki

Simplex

Legendarny Wiedźmin
PSN
patrz niżej
XBL
patrz niżej
Steam
simplexpl
Każdy ma ten folder, tylko domyślnie jest ukryty i ma zmodyfikowane uprawnienia żeby utrudnic dostęp do niego.
Ja używam Total Commandera uruchamianego jako administrator i mam włączoną widoczność ukrytych folderów.

Więc w sumie cofam, tylko power userzyzwyrole widzą ten folder ;)

238

Last edited:

Rudy_Rydz

Mieszkaniec forum
Okej, teraz sprawdziłem i mam taki folder w Program Files, ale zajmuje on u mnie 2GB i wszystkie foldery odnoszą się do jakiś apek MS, o których nawet nie miałem pojęcia że istnieją i nie dotyczą one gier. Wszystkie foldery związane z grami mam na dysku D:/.
Tak to u mnie wygląda:

Coś popieprzyłeś Simplex przy instalacji gierek. Czyżbyś instalował je przez MS Store? Ja od razu używałem tylko Xbox apki i od razu zmieniłem w niej folder do instalacji gierek więc wszystko zaczęło mi się instalować na osobnej partycji.

W ogóle odkryłem, że Office jest integralną częścią Windows 10, a przynajmniej wersja online. :O

Naars

Mieszkaniec forum
Obaj nie macie racji - gry z gejpasa Windows tworzą nowe, ukryte partycje, których na dodatek nie da się w żaden sposób tknąć, czy nawet podejrzeć plików z uprawnieniami admina.

Przed wyżej opisanym przeze mnie problemem z MS Store miałem jeszcze jeden, a mianowicie chciałem wywalić Metro Exodus z dysku, ale coś się spierdoliło - usunęło tylko z listy gier, z MS Store i listy aplikacji, ale nie zwolniło zajętego miejsca. Musiałem długo googlować, dodać jakiś skrypt do rejestru napisany przez kogoś w podobnej sytuacji i dopiero wtedy system pozwolił mi usunąć Exodus z dysku.

MS Store to najgorszy syf na PC jaki widziałem, hands down. Wstyd, że firma z takim doświadczeniem stworzyła takie gówno.

Simplex

Legendarny Wiedźmin
PSN
patrz niżej
XBL
patrz niżej
Steam
simplexpl
Gry z passa zawsze instalowałem przez apkę Xboxa, nie przez sklep.

Okej, teraz sprawdziłem i mam taki folder w Program Files, ale zajmuje on u mnie 2GB i wszystkie foldery odnoszą się do jakiś apek MS, o których nawet nie miałem pojęcia że istnieją i nie dotyczą one gier. Wszystkie foldery związane z grami mam na dysku D:/.
Tak to u mnie wygląda:

Masz dostęp do zawartości folderu "C:\Program Files\WindowsApps" z poziomu Eksploratora Windows? Dziwne, ja nie mam. Możesz wrzuć screen z jego zawartością?

Simplex

Legendarny Wiedźmin
PSN
patrz niżej
XBL
patrz niżej
Steam
simplexpl
Nie masz bo trzeba zrobić czary mary. :D

Jak zrobisz to:
  1. Right-click on the folder and then select Properties.
  2. Select Security tab and click on the Advanced button.
  3. Once on Advanced Security Settings, click on the Change link. You will receive a UAC (User Access Control) prompt. Click Yes to continue.
  4. Now the window will show you all the permissions of the WindowsApps folder. As you can see, this folder belongs to the system, thus you are not able to access it. To change it, click Change link appearing next to TustedInstaller.
  5. The above action will open the Select User or Group window. Here enter your administrator username and click on Check Names. This action will automatically fill in the object name. Now, click on OK to continue.
  6. Here in the main window, you can see the that the owner of the folder has been changed to your specified administrator account. Before applying the change, make sure that the Replace owner on sub containers and objects checkbox is selected. Otherwise, you won’t be able to interact with other files and folders inside the WindowsApps folder.
  7. After you’ve done everything, click OK to save the changes.
  8. As soon as you click on the OK button, Windows starts to change the file and folder permissions. This process may take some time, so sit back and wait until the process is completed.
  9. Once the file and folder permissions have been changed, you can easily access it like any other folder in the Program Files folder as long as you are an administrator or have administrator rights.
to będziesz miał dostęp bez żadnych dodatkowych programów.

Screen zawartości WindowsApps na dysku C:

i jego waga:

Dzięki. Ale widzę że coś popieprzyles, bo jest tam folder Two Point Hospital, Ori and the Blind Forest, Gears Tactics, Forza Horizon 4 😝
Czyli dokładnie tak samo jak u mnie, tylko total commander zlicza rozmiar tych folderów w oryginalnej lokalizacji a Explorator nie.

Last edited:

Rudy_Rydz

Mieszkaniec forum
To są tylko skróty do oryginalnych folderów umieszczonych na dysku D, dlatego mają taką strzałkę na folderze. Z GamePassa mam zainstalowaną Forzę Horizon 4, Gears Tactics, Ori and the Blind Forest DE, Deliver Us the Moon, Street Rage 4 i Theme Hospital. Wszystko łącznie waży 133GB czyli więcej niż moja systemowa partycja. :D

Simplex

Legendarny Wiedźmin
PSN
patrz niżej
XBL
patrz niżej
Steam
simplexpl
No ale przecież ja od samego początku mówię, że to są skróty :)

tworzy sobie jakieś wirtualne foldery z tym grami na dysku C, i wygląda to tak jakby Program Files na C zajmował 100GB, ale niespodzianka, to tylko śmieszne linki MSu
Linki i wirtualne (czyli nie prawdziwe) foldery, "wygląda to jakby" - czyli w rzeczywistości tak nie jest.
Na moim screenie też było widać strzałki.

Chyba doszło to nieporozumienia ;)
Ty myślałeś że ja twierdzę że gry są faktycznie zainstalowane na C, a ja myślałem że Ty twierdzisz że na C nie ma śladów zainstalowanych gier.
wszystkie foldery odnoszą się do jakiś apek MS, o których nawet nie miałem pojęcia że istnieją i nie dotyczą one gier
Pewnie tamtych "symbolicznych folderów" nie zauważyłes, albo nie potraktowaleś jako folderów tylko jako linki i stąd nieporozumienie.

Last edited:

Rudy_Rydz

Mieszkaniec forum
To najwidoczniej przeoczyłem tę informacje, ale w takim razie nie bardzo rozumiem dramę z tymi 100GB i próbowanie sprawdzania wagi plików czy konkretnego folderu (co da się zrobić) skoro to są tylko fake foldery z docelowego miejsca instalacji. :unsure:

Trochę jestem teraz zdezorientowany. 😢

Simplex

Legendarny Wiedźmin
PSN
patrz niżej
XBL
patrz niżej
Steam
simplexpl
Edytowałem posta i wyjaśnilem sytuacje.
Drama wynikala z tego ze w Total Commanderze rozmiar tych folderów jest zliczany tak jakby były na C i myślałem że w Eksploratorze tez tak jest, ale jak widać nie.

Nie zmienia to faktu że musiałem formatować dwie partycje bo po reinstalacji Windowsa nie dało się usunąć gier zainstalowanych na poprzednim Windowsie i nawet ten sposób z przejęciem na własność folderów nie zadziałał.

• Popieram
Reactions: Rudy_Rydz

Simplex

Legendarny Wiedźmin
PSN
patrz niżej
XBL
patrz niżej
Steam
simplexpl
wystarczy uzywac mitycznego "normalnego" ;) programu do zarzadzania plikami jak np totalcmd i powinny sie ladnie wyswietlac wielkosci katalogow i wagi linkow :)
Total Commander 4 life!
Nie wyobrażam sobie życia* bez niego :) ale ja wychowany na Nortonie.

* - życia rozumianego jako pracę z plikami i katalogami w Windowsie.

• Popieram
Reactions: salata

Wiewiorek

Nowy Forumowicz
Mnie apka xboxa wylogowuje losowo po resetach systemu i nie pozwala sie ponownie zalogowac (musze robic jej reset przez Apps & Features -> Xbox(Beta) -> Advanced options.

Poza tym nie moge zainstalowac *wiekszosci* (ale nie wszystkich!) gier z Xbox Game Pass. Na przyklad udalo mi sie zainstalowac Streets of Rage, ale Gears Tactics i paru innych niedawno dodanych, juz nie (wywala blad i informacje o tym, ze nie moze mnie podlaczyc do internetow...)

Probowalem juz chyba wszystkiego, poza stawaniem na glowie... Na postawienie systemu od zera nie mam ochoty, bo to design/devbox i mam na nim cale swoje srodowisko do pracy :(

salata

Stały bywalec
PSN
salata_pl
XBL
salata
Steam
salata
wystarczy uzywac mitycznego "normalnego" ;) programu do zarzadzania plikami jak np totalcmd i powinny sie ladnie wyswietlac wielkosci katalogow i wagi linkow :)
Total Commander 4 life!
Nie wyobrażam sobie życia* bez niego :) ale ja wychowany na Nortonie.

* - życia rozumianego jako pracę z plikami i katalogami w Windowsie.
Dla mnie też TotalCmd to zbawienie i bardziej mi ukochanego Dos Navigatora dzięki możliwościom przypomina.

Pluginy są praktycznie na wszystko oraz wewnętrzne kojarzenie plików to rewelacja. Jedynym godnym konkurentem był Directory Opus, ale polityka licencyjna Ghislera bardziej mi odpowiadała.

• Popieram
Reactions: Simplex

knur

Moderator globalny
Może nie wina bezpośrednio samego sklepu, bardziej interfejsu aplikacji.

Phoenix Point z gamepassa, kilka gier z win store ma taki syf, że nawet jak się da w opcjach pełny ekran (inne tryby też sprawdzałem), to na dolnej i górnej krawędzi pojawia się taki pierdolnik do pokazania menu start albo górnej belki. Dzięki temu nie można kursorem przesuwać ekranu do góry, bo pokazuje się ta belka, więc nawigować mapą można tylko za pomocą klawiatury, czego nie preferuję. Do tej pory tego nie naprawili, bo odpaliłem dzisiaj po dłuższej przerwie i kilku paczach. Raczysko. :)

Wiewiorek

Nowy Forumowicz
Jeżeli chodzi o sklep i aplikacje xbox beta to kiedyś miałem cyrki jak przegiąłem z wycięciem telemetrii.
Eh nie, specjalnie na ta okazje cala telemetrie poustawialem na default albo wrecz bardziej, caly jestem otwarty i zapraszajacy.

Chyba najlatwiej :D bedzie kupic nowy ssd i postawic w dual boocie winde tylko do gier. Chyba nawet mi sie to rozwiazanie podoba, bo zawsze nieswojo czuje sie odpalajac gry, kiedy w tle czekaja i same-sie-nie-robia projekty pracowe. A tak przynajmniej nie bede ich widzial ;)

Danio

Badass
PSN
arahjista
Steam
Danio237
Zainstalowałem tego Total Commandera ale i tak nie umiem dostać się do zainstalowanych gier z passa. W program files na C nie mam windowsapps, mam to tylko na dysku D, a tam nie instalowałem żadnych gier! Coś ktoś? Chciałem wyciągnąć sejw jednej gry przed odinstalowaniem, ciekawe czy się uda...

Edit: A dobra, było ukryte, myślałem że w tym programie z automatu domyślnie pokazuje ukryte, nie trzeba nic zaznaczać. Ok, to próbuję dalej.
Edit2: Oesu jaki syf tam jest. Który plik to moja gra? :D
Edit3: Znalazłem folder z grą. Nie ma tam sejwów nigdzie, są wrzucone jeszcze indziej. W wersji steamowej tak było, sejwy w dokumentach gdzieś tam. Oczywiście u mnie tam nie ma. Walić to, nie wrócę do tej gry.

Last edited:

Simplex

Legendarny Wiedźmin
PSN
patrz niżej
XBL
patrz niżej
Steam
simplexpl
Teoretycznie te sejwy powinni być w chmurze, dostępne z każdego urządzenia (w przypadku Children of Morta to działało).

Na PC Gaming Wiki masz podane ścieżki do sejwów. Jaka gra?

Danio

Badass
PSN
arahjista
Steam
Danio237
Astroneer, ale już cierpliwość straciłem i odinstalowałem. Ale w sumie może gdzieś tam jeszcze sejw jest.
Dobra, ścieżkę mam z tego wiki, super przydatna strona.
%LOCALAPPDATA%\Packages\SystemEraSoftworks[Random#]\SystemAppData\wgs\[random folder]\[random folder]
Tylko gdzie jest localappdata? :D Sorki, gram od bąbelka na PC ale umysł zawsze miałem konsolowy, nie umiem w takie rzeczy.

Simplex

Legendarny Wiedźmin
PSN
patrz niżej
XBL
patrz niżej
Steam
simplexpl
  • Popieram
Reactions: Danio

Danio

Badass
PSN
arahjista
Steam
Danio237
Dzięki, w końcu trafiłem. :D Ale sejwa już tam nie ma, trudno. Chciałem zarchiwizować bo pomimo, że sejw na pewno jest w chmurze, to myślę, że zanim wrócę to gra może i tak zniknąć z passa i kiedyś kupię w promocji na steamie czy gdzieś. To może ściągnę ponownie i wtedy zarchiwizuję, albo se odpuszczę, bo backlog ogromny, plany powrotu do wszystkiego, a wyjdzie pewnie jak zawsze. Ale chociaż się czegoś nauczyłem. Choć o "uruchom" pewnie za tydzień znowu zapomnę i będę do wszystkiego próbował dojść samym klikaniem jak emeryt jakiś. ;)
Danio to twoja nazwa usera. U mnie to był "Admin" i dlatego mnie zhakowali :D
Kurde, to jak to znasz to możesz mnie łatwo zhakować? 😬

Simplex

Legendarny Wiedźmin
PSN
patrz niżej
XBL
patrz niżej
Steam
simplexpl
Ja nie, ale ruski haker może. Pod warunkiem że on też zna Twoją nazwę usera, oraz że masz uruchomioną usługę zdalnego pulpitu (RDP) na domyślnym porcie 3389 i uda mu się złamać Twoje hasło metodą brute force lub wykorzystać lukę w protokole RDP ;) Polecam 68 odcinek MKwadrat aby dowiedzieć się więcej ;)

• Popieram
Reactions: Jay

Danio

Badass
PSN
arahjista
Steam
Danio237
Phoenix Point z gamepassa, kilka gier z win store ma taki syf, że nawet jak się da w opcjach pełny ekran (inne tryby też sprawdzałem), to na dolnej i górnej krawędzi pojawia się taki pierdolnik do pokazania menu start albo górnej belki.
Mam ten problem właśnie, wcześniej myślałem, że to tylko tak w Astroneer było, ale teraz widzę to w większości gier z passa, jeśli nie we wszystkich. Co w grze poruszę myszką do góry to się windows i kursor pokazuje... Jprdle, jaki ten MS pojebany. :mad:

A i jeszcze przed chwilą miałem problem ze Streets of Rage 4. Gra się nie ładowała, tylko po chwili pokazywania loga się wyłączała bez nawet żadnego erroru. Rozwiązanie? Trząść tym okienkiem z grą lewo prawo jakbyś ataku dostał i gra się załaduje! Działa! :D

• Popieram
Reactions: Simplex

krzysiekp392

Nowy Forumowicz
Mam słabe łącze internetowe i czasami proszę znajomego o pobranie gry ze Steam i skopiowanie jej na dysk przenośny, żebym mógł zgrać ją na swój komputer. W przypadku sklepu Microsoft gry pobierają się w całości do jednego folderu i bez problemu można go później skopiować i uruchomić grę na innym komputerze, posiadając konto z zakupioną grą, czy są z tym jakieś problemy?