Wiedźmin od Netfliksa

Ekiera

Mieszkaniec forum
PSN
Ekiera
XBL
Ekiera
Ogólnie serial dobrze odbierany dla widza nie znającego książek i gry.
JAGTO? Przecież wszyscy recenzenci piszo "jakbym nie znał książek to bym się nie połapał o co chodzi". Ktoś tu kłamie! ;)

pozdr
Prosta sprawa, im mniej ktoś rozumie, tym bardziej składa to sobie po swojemu, a swoje domysły raczej się nam podobają. Widać to np po Lunchu, gdzie poza domysłami nie ma nic, a miłośnicy są.

Screwball

Badass
PSN
skrubolski
Widać to np po Lunchu, gdzie poza domysłami nie ma nic, a miłośnicy są.
Czo ten Ekiera, nie dość że chodzi na lunche, gdzie nie dają jedzenia, tylko domysły, to jeszcze twierdzi, że są tego jacyś miłośnicy. A może to są takie lunche jak w Piotrusiu Panu, że trzeba sobie wyobrazić jedzenie i jak już sobie wyobrazisz to dostajesz kolorową paciaje? 🤔

pozdr

• Popieram
Reactions: Ekiera

DarkStar

Badass
Podsumowała że fajna bajka i gdyby nie tyle cycków to poleciałaby naszej 11 letniej siostrzenicy która uwielbia Herrego Pottera
Nie dziwię się. Drugi odcinek to u mnie mocne wrażenie Harriet Potter x Dzwonnik z Notre Damme i Przygody Herkulesa. :p Generalnie po dwóch odcinkach mogę powiedzieć, że tam gdzie scenarzyści trzymają się materiału źródłowego jest dobrze, a tam gdzie wymyślają jest źle. Casus GoT - tam było tak samo. Dopóki bazowali na tekście Martina, to było super, a im bardziej od niego odchodzili i im bardziej ta twórczość była ich własną, tym się robiło gorzej.

Moje pierwsze wrażenia:

Strona wizualna bardzo spoko, nie mam zastrzeżeń.

Cavill świetny, pozytywnie mnie zaskoczył. Oczywiście mojej TŻ się nie podobał, bo nie wygląda jak Geralt w grze.

Scena walki na końcu zajebista, nie wiem czy to nie była najlepsza walka jaką widziałem w serialu czy filmie fantasy.

Ale fabularnie i scenariusz... Dla mnie jest źle. To chyba jest streszczenie, bardzo płytkie. Właściwie cały czas poświęcony na wątek Ciri wolałbym widzieć wykorzystany na opowiadanie o wydarzeniach w Blaviken.

Na razie nawet mi się podoba, po jednym odcinku nie chcę oceniać. Nie jestem zachwycony, ale też nie jestem zawiedziony. Było ok.

Nadal mi brakuje genialnej muzyki Percivala...

Elfy mi jakoś nie leżą, w grach CDP super wyglądają, np Iorweth z dwójki.

A ta ostatnio popularna piosenka jest słaba, bo nie pasuje do realiów (takich jak ja sobie je wyobrażam, ok?) serialu, jej wykonanie to współczesna melodia, a nie śpiew barda 👎

Żebrowski bardzo dobrze wypada, świetny jest i mógłby z powodzeniem zastąpić Rozenka. Mam problem z dźwiękiem - tak jak w polskich produkcjach, często nie rozumiem co mówią, bo bełkoczą do rury. Ale znowuż jak słyszę "chuju" i "chędożony mutancie" to jak mam oglądać po angielsku? ;)

• Popieram
Reactions: Sialala

Vuko Drakkainen

Stały bywalec
PSN
VukoDrakkainen
Może kogoś:

Srebrny_Lis

Badass
PSN
orson1234
Steam
maszyna do pisana oto czym jest pc
Oglądam sobie powoli. Wkurza mnie, że Wiedźmin bywa ciapą. Elfy go podchodzą i ryp kamieniem w czaszkę. Sgrzyga rzuca nim jak lalka.

Kunszt to on pokazał jak na razie w pierwszym odcinku 2 tej walce

Screwball

Badass
PSN
skrubolski
Czyli chciałeś generyczne fantasy.

pozdr
Generyczne to mogą być leki. Serial może być np. sztampowy.
Wydawałoby się, że to typowa kalka, a jednak:

Słownik języka polskiego PAN pod redakcją Witolda Doroszewskiego:
‘właściwy całemu rodzajowi, gatunkowi, grupie przedmiotów, faktów czy zjawisk; inaczej rodzajowy’.

Fakt, że to wyraz "przestarzały", ale jak widać właśnie odkopany i przywrócony do świetności. Zresztą tutaj na forunie to wyrażenie jest używane od lat (no, nie na tym forunie ;) ).

pozdr

Simplex

Legendarny Wiedźmin
PSN
patrz niżej
XBL
patrz niżej
Steam
simplexpl
Przypomina mi się jak się z kimś sprzeczałem na martwym forum (chyba quborem?) że słowo generic ma negatywne konotacje (twierdził że nie ma).
I słownikowo faktycznie nie ma, ale oznacza "należący do tej samej grupy, nie wyróżniający się". Czyli można interpretować to jako "wtórny, nie wnoszącą nic nowego, powielajacy te same schematy".

Vuko Drakkainen

Stały bywalec
PSN
VukoDrakkainen
Za ponowne wprowadzenie do obiegu słowa generyczny odpowiadają – zdaje się – informatycy, zachłyśnięci jak wiadomo angielszczyzną.

Zamiast wyrażenie generic programming przetłumaczyć jako ‘oprogramowanie ogólne, uogólnione’, zaczęli mówić i pisać o programowaniu generycznym, a także o rozwiązaniach generycznych, typach generycznych, aplikacjach generycznych itp.

W farmaceutyce z kolei upowszechnił się termin lek generyczny (lub generyk, lek odtwórczy) jako nazwa ‘lekarstwa będącego zamiennikiem leku oryginalnego, właściwego, o tym samym składzie’.
Stąd była już otwarta droga do jeszcze większego rozmycia semantycznego omawianego przymiotnika i rozumienia go w ten sposób, że jest to synonim wyrazów ‘zwyczajny, niczym się niewyróżniający, zwykły, pospolity, powtarzalny, tani’.

Młodzi ludzie postanowili nazywać generycznymi ubrania pozbawione metek czy napisów (tzn. niemarkowe spodnie, T-shirty, bluzy, buty), najtańsze papierosy do kupienia w sklepie, nieciekawie zrealizowane filmy, imprezy, które im się nie podobają, niespecjalną muzykę itp.

Tym sposobem przymiotnik generyczny stał się prawie że synonimem innego modnego słowa – randomowy (‘coś losowego, wybranego przypadkiem’, z ang. random ‘przypadkowy, losowy’).

Randomowe bywają np. ‘pytania na egzaminie w czasie studiów’, a randomem określa się niekiedy ‘osobę, którą się przypadkowo spotkało i o której bardzo niewiele się wie, nienależącą do grona wspólnych znajomych’.

Nie sądzę, by wyrazy generyczny i randomowy znalazły drogę do słowników i zostały zaaprobowane w starannej polszczyźnie. Są aż nadto manieryczne.

Niezależnie od tego czy słowo to wejdzie do słownika czy nie, obecnie go w nim nie ma, czyli jest to błąd językowy.

• Popieram
Reactions: DarkStar

Ekiera

Mieszkaniec forum
PSN
Ekiera
XBL
Ekiera
Przypomina mi się jak się z kimś sprzeczałem na martwym forum (chyba quborem?) że słowo generic ma negatywne konotacje (twierdził że nie ma).
I słownikowo faktycznie nie ma, ale oznacza "należący do tej samej grupy, nie wyróżniający się". Czyli można interpretować to jako "wtórny, nie wnoszącą nic nowego, powielajacy te same schematy".
Czy generyczny nazista kojarzy się gorzej niż basista?

Quiet

Junior
Za ponowne wprowadzenie do obiegu słowa generyczny odpowiadają – zdaje się – informatycy, zachłyśnięci jak wiadomo angielszczyzną.

Zamiast wyrażenie generic programming przetłumaczyć jako ‘oprogramowanie ogólne, uogólnione’, zaczęli mówić i pisać o programowaniu generycznym, a także o rozwiązaniach generycznych, typach generycznych, aplikacjach generycznych itp.
Jak na językoznawcę to pan Malinowski ma spore problemy z tłumaczeniem podstawowych terminów: generic programming to nie oprogramowanie tylko programowanie - jest to metoda/technika/czynność jak frezowanie. W języku branżowym funkcjonują również terminy takie jak typy uogólnione (szczególnie jeśli dyskusja nawiązuje do matematycznego formalizmu jak rachunek lambda), oraz typy parametryzowane. Jednak programowanie uogólnione (bo na pewno nie ogólne autor chyba nie jest świadomy, że te dwa przymiotniki znaczą zupełnie co innego) lub parametryzowane ( to już prawie tautologia) mają zbyt szerokie znaczenia dlatego przyjęło się mówić o programowaniu generycznym. Precyzja w języku technicznym jest najważniejsza. O aplikacjach generycznych nigdy nie słyszałem, co najwyżej o aplikowaniu generycznej funkcji. :p

BTW. Uogólniony to po angielsku generalized, a jednak Anglosasi wybrali określenie generic. Może mieli powód?

chaoz2eyez

Stały bywalec
PSN
chaoz2eyez
Dodrukowali pół miliona, to licząc sprzedaż milion i ze 2 dolary od sztuki powinno mu na życie starczyć. Ciekawe ile faktycznie płaca od książki.
Powinien mieć z 10% albo więcej od sztuki, a licząć jakieś wydania zbiorcze, kolekcjonerskie itp. to jest ustawiony. Plus hajsy z Centrum Dystrybucji Projekt, Netflixa i przyszłych projektów. Cokolwiek by nie mówił i psioczył w wywiadach, dopiero teraz rozbił bank i będzie rozbijał dalej. Zastanawiam się jak zostanie rozwiązana kwestia potencjalnego użyczenia licencji, co gdy firma X będzie chciała zrobić grę o Wiedźminie (slasher, H&S, karciankę, bijatykę etc.) i zgłosi się do CDP. Czy oni w ogóle to rozważają. Bo jeżeli sezon drugi i trzeci na Netflixie "wybuchnie", to jestem pewien że kilka firm się zainteresuje. I nie ma szans żeby CDP, robiło co 2-3 lata nowego Wieśka.

Screwball

Badass
PSN
skrubolski
Chodzi o to czy wydarzyło się coś jeszcze?

Sama akcja Hamill na Vesemira jest już lekko nieświeża, ale teraz na ten temat wypowiedziała się Lauren i wyraża spory, a nawet duży entuzjazm, mimo że etap castingów się jeszcze nie rozpoczął. Dla mnie cała ta akcja jest super i bardzo bym się cieszył, jakby Hamill faktycznie wziął udział w Wiedźminie, myślę że to spokojnie jest aktor w zasięgu.

pozdr