Wasze największe rozczarowania VR?

arczi79

Prezes
Podzielcie się swoimi rozczarowaniami związanymi z VR. Jaka technologia nie działa tak jak się tego spodziewaliście? Jaki soft nie dostał wsparcia VR a aż "prosił się" o takowe? Jakie projekty budziły Waszą nadzieję a okazały totalną klapą? Jakie zapowiedzi nie spełniły oczekiwań? Jaki soft/gry działąją nie tak jak byście chcieli? To tylko kilka podpowiedzi na co można zwrócić uwagę w tym temacie.... Technologia jest stosuknkowo nowa i różniastych wpadek, niepowodzeń i rozczarowań było już sporo i będzie pewnie jeszcze więcej - więc spodziewam się będzie o czym pisać w tym temacie ;)

• Popieram
Reactions: amzuk

amzuk

Mieszkaniec forum
Podzielcie się swoimi rozczarowaniami związanymi z VR. Jaka technologia nie działa tak jak się tego spodziewaliście? Jaki soft nie dostał wsparcia VR a aż "prosił się" o takowe? Jakie projekty budziły Waszą nadzieję a okazały totalną klapą? Jakie zapowiedzi nie spełniły oczekiwań? Jaki soft/gry działąją nie tak jak byście chcieli? To tylko kilka podpowiedzi na co można zwrócić uwagę w tym temacie.... Technologia jest stosuknkowo nowa i różniastych wpadek, niepowodzeń i rozczarowań było już sporo i będzie pewnie jeszcze więcej - więc spodziewam się będzie o czym pisać w tym temacie ;)
Czyżby brak odpowiedzi w tym temacie był oznaką, że rozczarowań brak? ;)

Prawdę mówiąc sam nie wiem co napisać, może kilka tytułów, które zwróciłem w sklepie Questa.
Były to: The exorcist, Racket Fury, Dreadhalls, 2MD VR Football, Color Space, Skyworld Kingdom Brawl. Niewiele, jak na ponad 240 tytułów.

• Popieram
Reactions: arczi79

Simplex

Apostoł VR
PSN
patrz niżej
XBL
patrz niżej
Steam
simplexpl
Słabe wsparcie gier dla kontrolerów index. Valve zrzuciło całą robotę na developerow, wiele starych gier nie dostało patcha a tryb zgodności/emulacji działa źle. Niektóre gry są praktycznie niegrywalne. Np. Invisible hours wykrywa indexa chyba jako kontrolery WMR bo wyświetla jakiś dziwny model kontrolera w grze i sterowanie jest popsute.
Dochodzi do takich paradoksów ze wersja ze sklepu Rifta emulowana przez Revive lepiej obsługuje kontrolery Index niż natywne wersje na steam (bo wersja ns Rifta była robiona pod Touch do którego kontroler indexa jest dużo bardziej podobny, a wersja na Steam była robiona pod pałki Vive).
Valve chyba do dziś wpuszcza do sklepu gry które nie mają obsługi Indexa.

W porównaniu z Oculusem, oprogramowanie do VR na Steamie rozwija się w ślimaczym tempie. Oculus co chwilę dodaje jakieś fajne opcje, np sterowanie dlonmi (Valve Index ma stereoskopowe kolorowe kamery więc też by mogli), definiowanie kanapy, wykrywanie obiektów w playspace, a u Valve stagnacja.
Mam wrażenie że od premiery Questa niecałe 2 lata temu Oculus dodał więcej opcji do swojego softu niż Valve od premiery Vive (lekka hiperbola bo to jednak 6 lat minęło).

Valve miało niby pracować nad 3 pełnoprawnymi grami AAA w VR, ostała się jedna.

Nadal nie ma natywnego rozwiązania bezprzewodowo. Virtual Desktop działa super jak na "hacka", ale to nadal hack, jest lekkie opóźnienie, czasem są przycinki.
Najzabawniejszy jest ten cytat z gabena sprzed 4 lat:
Wg gabena od 3 lat mamy gogle bezprzewodowe.

W mobilnym VR które jest najbardziej rozwojowe mamy faktyczny monopol Facebooka i chyba nie muszę tłumaczyć czemu to jest bardzo złe.

MS olewa VR. Google też ograniczył swoją obecność (zabicie Daydream).

Zero postepu w FOV od 6 lat, jednym wyjątkiem jest Index i Pimax ale te gogle są strasznie drogie - w goglach o ludzkich cenach (poniżej 500$) fov jest taki jak w 2016.

Nadal praktycznie nie ma gier AAA na VR, oczywiście rozumiem czemu ale i tak przykro ;)

• Popieram
Reactions: amzuk and arczi79

arczi79

Prezes
No dla mnie informacja że Sons Of The Forest nie będzie miało VR. Rozczarowaniem jest też słabe wsparcie kontrollerów oculusowych w Doom VFR czyli grze którą uwielbiam w wersji naleśnikowej. Ponadto niemile zaskakunący jest dla mnie fakt jak wolno wprowadzane jest Active Fovetal Rendering... w sumie nie ma konsumenckiego headsetu z tym rozwiązaniem. Rozczarowały mnie też premiery Pimaxów i dziwne podejście firmy do warstwy softwarowej.....

Last edited:
  • Popieram
Reactions: amzuk

arczi79

Prezes
Nic się nie martw, będę poprawiał za każdym razem i w końcu zapamiętasz poprawną pisownię ;)
Wiedziałem że na Ciebie zawsze można liczyć! 🤪

Powracając do tematu - moim NAJWIĘKSZYM rozczarowaniem jest brak jakiejkolwiek konkurencji dla Questa i kosmiczna ospałość Valve, HTC, Microsoftu i Sony w tym temacie. Pała dla każdej z wymienionych firm!

PS:
No i brak już słów na to że wciąż nic nie dzieje się w temacie FOV... Brak słów.... Tutaj @Simplex 100% zgody.

Last edited:

Simplex

Apostoł VR
PSN
patrz niżej
XBL
patrz niżej
Steam
simplexpl
Czyli prawie dokładnie to co napisałem ;)

W mobilnym VR które jest najbardziej rozwojowe mamy faktyczny monopol Facebooka i chyba nie muszę tłumaczyć czemu to jest bardzo złe.
MS olewa VR. Google też ograniczył swoją obecność (zabicie Daydream).
Co do Sony to jednak zapowiedzieli nextgenow psvr, pokazali potencjalnie fajne kontrolery więc nie jest źle. Mogli się przecież całkiem wycofać z VR :)

arczi79

Prezes
Co do Sony to jednak zapowiedzieli nextgenow psvr, pokazali potencjalnie fajne kontrolery więc nie jest źle. Mogli się przecież całkiem wycofać z VR :)
To by już nic im by nie pozostało... exów tyle co nic, abonamentu prawie brak... jakie atuty tej konsoli? Zresztą to HTC niby coś kombinuje z następnym headsetem (podobnie jak Sony) - ale do czasy aż nas czymś nie zaskoczą to pała ode mnie.

PS: monopol FB to prawdziwy VR-owy horror - Wikipedię powinni zaktualizować o nową definicję horroru.

Simplex

Apostoł VR
PSN
patrz niżej
XBL
patrz niżej
Steam
simplexpl
Spokojnie, jeszcze nie mineło pół roku od premiery konsoli. Eksy będą, no i można grać we wszystkie eksy z PS4 (niektóre w dużo lepsze jakości).
A Astro's Playground, Miles Morales i Demon's Souls to świetne gry. Sackboy ponoć też niezły, ale nie wiem bo nie grałem.

arczi79

Prezes
Spokojnie, jeszcze nie mineło pół roku od premiery konsoli. Eksy będą, no i można grać we wszystkie eksy z PS4 (niektóre w dużo lepsze jakości).
A Astro's Playground, Miles Morales i Demon's Souls to świetne gry. Sackboy ponoć też niezły, ale nie wiem bo nie grałem.
Jedyna konsola jaką mam zamiar posiadać to Quest... ale bardzo mocno kibicuję PSVR. Na razie pała ze starań (PSVR powinno być na premierę konsoli!).

Simplex

Apostoł VR
PSN
patrz niżej
XBL
patrz niżej
Steam
simplexpl
Nie zgadzam się, bo koszt konsoli to 500$ a do tego jeszcze kolejny wydatek na psvr i robi się dużo za dużo (pomijając że tę konsolę bardzo trudno kupić).
Lepiej zbudować najpierw bazę parunastu milionów konsol i na tak przygotowany grunt wypuscić akcesorium (a w międzyczasie niech studia robią gry).
Wyszedł by ten PSVR2 na premirę i też by nie miał gier i byś narzekał że po co to wypuszczali skoro nie ma gier ;)

arczi79

Prezes
Nie zgadzam się, bo koszt konsoli to 500$ a do tego jeszcze kolejny wydatek na psvr i robi się dużo za dużo (pomijając że tę konsolę bardzo trudno kupić).
Lepiej zbudować najpierw bazę parunastu milionów konsol i na tak przygotowany grunt wypuscić akcesorium (a w międzyczasie niech studia robią gry).
Wyszedł by ten PSVR2 na premirę i też by nie miał gier i byś narzekał że po co to wypuszczali skoro nie ma gier ;)
Są stare gry które raczej powinny działać we wstecznej kompatubilności (i to całkiem niezła baza gier)... no i w końcu był by sens zagrać w te tytuły na PSVR z lepszym trackingiem i lepszym wyświetlaczem ;)

Simplex

Apostoł VR
PSN
patrz niżej
XBL
patrz niżej
Steam
simplexpl
Widziales jak "dobrze" zrobili wsteczną dla PSVR? To ja się cieszę że nie musieli jeszcze dodatkowo w tym samym czasie robić wstecznej dla PSVR2.
Nie mówiac już o tym że równoległe projektowanie i produkowanie zarówno PS5 i PSVR2 byłoby bardzo ryzykowne i mogłoby się odbić na jakości obu urządzeń.

Voland

Aktywny forumowicz
Dla mnie wspomniany brak AFR, ale to kwestia max 2 lat. Poza tym to, że gry takie jak Battlefield, CoD itd nie wychodzą jednocześnie na VR z wersjami płaskimi. Brakuje mi dobrze zrobionego GTA V, World of Warcraft VR i ogólnie więcej wielkich dobrych RPG. Jednak biorąc pod uwagę jaką niszą jest PCVR, to zrozumiałe. Dobrze, że chociaż są Serious Samy, Doom, Quke itd.

• Popieram
Reactions: arczi79 and Simplex

Simplex

Apostoł VR
PSN
patrz niżej
XBL
patrz niżej
Steam
simplexpl
Rubin niedawno się odgrażał, ze nachodzi era gier AAA na Questa ;)

No i ergonomia - nadal trzeba kombinować zeby dopasowac sobie gogle do głowy. Nadal czuć je na głowie. Quest bardzo słabuje w tym zakresie, Valve index pokazuje że można zrobić to lepiej i to nawet bez przeciwwagi.

• Popieram

arczi79

Prezes
Niestety dla mnie Hand Dracking jest też sporym zawodem... Na Quescie 1 próbowałem paru demek z Hand Trackingiem i niestety nie podoba mi się jak to działa... wydaje mi się że precyzja jest bardzo niska i tak jak by Quest 1 trochę za słaby na tą technologię (??).

LaggyLuke

Mieszkaniec forum
Steam
g0nt
A ja powiem, że mnie VR w sumie tylko pozytywnie zaskakuje :)
Jedynym prawdziwym rozczarowaniem był mikroskopijny sweet spot w moich pierwszych goglach Dell Visor. Był on tak marny, że np. w Alyx nie dało rady subtitlesów przeczytać. Beat Saber radził sobie świetnie, Moss tez dało radę pograć, ale prawdziwe FPS albo kokpitówki już kulały.
Po przesiadce na Questa1 nastały złote lata :) Całe obcowanie z VR przerasta to, czego się spodziewałem ten niespełna rok temu kupując pierwszy headset.

Jasne. Chciałoby się większej ilości prawilnych gierek z porządną fabułą (nie wymagam AAA, ale takie AA lub BBB by się przydały), ale to już nie lata 80te i gamedev swoje trwa więc spokojnie czekam. Moim największym rozczarowaniem będzie, jeśli się nie doczekam :p

• Popieram
Reactions: Simplex and arczi79

arczi79

Prezes
Facebook jest jednym z rozczarowań które wiele osób popiera - tutaj wypowiedź twórcy VirtualDesktop:

“In 2017, Facebook copied the base functionality of Virtual Desktop on Rift and incorporated it in their platform, essentially making my app obsolete. I’m not surprised to see them do this again on Quest. They copied the fitness tracking app YUR last year and released Oculus Move; essentially killing the company. They also released App Lab as they saw how popular SideQuest was. That’s what they do. If you have a popular app on Quest today, expect Facebook to copy you and leave you in the dust. As for the fate of Virtual Desktop on Quest, we will have to see how Facebook’s solution competes. Judging by the number of issues plaguing Oculus Link today, I’m confident Virtual Desktop will remain a valuable solution for a while. I’ve also got a lot of cool features in the works that I can’t wait to share with the community.”

• Popieram
Reactions: meatbag and Simplex

LaggyLuke

Mieszkaniec forum
Steam
g0nt
VD to była jedna z aplikacji które kupiłem pierwszego dnia posiadania Questa.
Jako nowy użytkownik na chwilę obecną pewnie bym się wstrzymał i zobaczył, co będzie sobą reprezentować ten Air Link, ale jeśli będzie wyłącznie bezprzewodową wersją Linka, to VD nie ma czego się póki co obawiać.
VD to nie tylko gry, ale też świetnie zrobione wirtualne środowiska jak np. biurko z PC, czy sala kinowa - do konsumpcji mediów chyba tylko Skybox VR się lepiej nadaje (ale już nie jest darmowy).

Pozostaje tylko kwestia tego, czy FB będzie chciało to wszystko zaimplementować u siebie (i z jakim skutkiem).

• Popieram

Simplex

Apostoł VR
PSN
patrz niżej
XBL
patrz niżej
Steam
simplexpl
Dokladnie, też tego nie rozumiem. W artykule na UploadVR jakis shill facebooka twierdzil że Link działa lepiej od VD i został słusznie zminusowany :D

Na nomen omen facebookowej grupie Questa już są płacze ludzi którzy kupili Virtual Desktop. Łącznie z tą perełką:

Wg mnie zwrot powinien mu przysługiwać ;)
Ja kupiłem wczoraj XD
I dobrze zrobiłeś, ten program ma masę funkcji i cały czas jest ulepszany. W planach jest m.in streaming video.

Robert de Clair

Aktywny forumowicz
XBL
Robert de Clair
Steam
Robert de Clair
w VD brakuje mi możliwości wrzucenia kilku monitorów jednocześnie (fizycznie mam 3)
Połączenie musiałem chwilę pokombinować, bo PC nie mogę podłączyć kablem do routera ale użyłem tricku router neta <-> repeater 5Ghz z wejsciem lan gigabitowym podlaczony jest do PC, oculus do repeatera do sieci dodatkowej. Żona kręciła nosem na kable a to rozwiązanie praktycznie nie ma dropów. - no chyba ze wyjde na dwór :D
VD to najlepsze co przytrafiło się Questowi, powinni dostać order od FB i udziały za sprzedaż ;)
FB troche jest pewnie smutny, że nie kupują ich kabelka, cebula we mnie silniejsza była, w efekcie koszt VD + koszt repeatera wyszedł drożej niż oryginalny link ale było warto.

• Popieram

arczi79

Prezes
Kup Questa 2 256GB i po problemie!
Myślisz że 256GB rozwiąże problem?.... patrząc ile mam odinstalowanych gier i ile jeszcze zapowiadanych - to szybko bym i to zapchał :/ A poza tym szkoda mi trochę kasy na Q2 - technologiczny skok nie był na tyle imponujący abym był skłonny wydać ponownie taką sumkę. Mam wrażenie że mając Q1 lepiej teraz już czekać na Q3.

amzuk

Mieszkaniec forum
0
Myślisz że 256GB rozwiąże problem?.... patrząc ile mam odinstalowanych gier i ile jeszcze zapowiadanych - to szybko bym i to zapchał :/ A poza tym szkoda mi trochę kasy na Q2 - technologiczny skok nie był na tyle imponujący abym był skłonny wydać ponownie taką sumkę. Mam wrażenie że mając Q1 lepiej teraz już czekać na Q3.
Dziwię się Twojemu ostatniemu wrażeniu z Questa2, bo ostrość obrazu i brak SDE to duży skok względem jedynki. Osobiście liczę jedynie na większe FOV w przypadku następcy. Można sprzedać Quest1 i kupić Quest2. Faktycznie 256GB nie rozwiąże problemu, chyba około 1/3 tytułów mam odinstalowanych, a zapowiada się jeszcze ciężej :)

arczi79

Prezes
0
Dziwię się Twojemu ostatniemu wrażeniu z Questa2, bo ostrość obrazu i brak SDE to duży skok względem jedynki. Osobiście liczę jedynie na większe FOV w przypadku następcy. Można sprzedać Quest1 i kupić Quest2. Faktycznie 256GB nie rozwiąże problemu, chyba około 1/3 tytułów mam odinstalowanych, a zapowiada się jeszcze ciężej :)
No właśnie ekran nie zrobił na mnie wrażenia... rozdzielczość co prawda lepsza ale od razu po włożeniu headsetu na głowę zauważyłem wyprane kolory - więc coś za coś. Tak jak już wcześniej pisałem - bardziej (pozytywnie) zaskoczył mnie rozmiar i wygoda na głowie tego urządzenia. Niewątpliwym atutem jest też lepszy procesor - ale załóżmy że na razie Q1 też jeszcze jakoś daje radę (poza rozmiarem pamięci wbudowanej) ;)

amzuk

Mieszkaniec forum
0
No właśnie ekran nie zrobił na mnie wrażenia... rozdzielczość co prawda lepsza ale od razu po włożeniu headsetu na głowę zauważyłem wyprane kolory - więc coś za coś. Tak jak już wcześniej pisałem - bardziej (pozytywnie) zaskoczył mnie rozmiar i wygoda na głowie tego urządzenia. Niewątpliwym atutem jest też lepszy procesor - ale załóżmy że na razie Q1 też jeszcze jakoś daje radę (poza rozmiarem pamięci wbudowanej) ;)
Sprawdzałem jeden po drugim i absolutnie nie zgadzam się z wypranymi kolorami, tylko w ciemnych miejscach jest gorzej niż Quest1, w innych wypadkach jest sporo lepiej.

arczi79

Prezes
0
Sprawdzałem jeden po drugim i absolutnie nie zgadzam się z wypranymi kolorami, tylko w ciemnych miejscach jest gorzej niż Quest1, w innych wypadkach jest sporo lepiej.
To nie wiem co ja widziałem :D

amzuk

Mieszkaniec forum
0
To nie wiem co ja widziałem :D
Mam oba w domu, z tego co wiem patrzyłeś u znajomego. Stosowałem bezpośrednie porównanie :)