Shadow Cloud na Oculus Quest i podłączenie ze Steamem. Czy ma to sens?

Żodyn

Junior
Shadow to PC z chmury w abonamencie, gdzie za najtańsza opcję 12$ dostajemy:
Full HD GPU GTX 1080 Equivalent or better, CPU 3.4 Ghz - 4 Cores Or equivalent, RAM 12 GB, STORAGE 256 GB, 256 GB SSD + storage upgrade available,
Windows 10 PC.
Oczywiście wszystko zależy od naszego łącza, ale czy jest szansa na jakikolwiek sens tego rozwiązania ze Steam vr i podłączonym Oculus Quest(2)?
Mam tylko maca i zastanawia mnie czy takie rozwiązanie ma w ogóle sens.

LaggyLuke

Mieszkaniec forum
Steam
g0nt
Mnóstwo osób na Reddicie używa Shadowa z Questem. W szybkie gry się raczej tak nie pogra, ale ewidentnie coś się da na tym robić, skoro tyle osób z tego korzysta.
Jasne, że się da - ale istotną kwestią jest odległość od serwera i opóźnienie do niego. I to jest kwestia indywidualna, bo u każdego może to wyglądać inaczej.
Na chwilę obecną można chyba wybrać między Paryżem i Amsterdamem (nie wiem, czy dobrze pamiętam, ale serwer chyba wybiera się już na etapie zamawiania usługi) dlatego dobrym pomysłem jest zpingowanie ich serwerów i sprawdzenie, ile milisekund opóźnienia ma się z domowej sieci.

• Popieram
Reactions: Żodyn

LaggyLuke

Mieszkaniec forum
Steam
g0nt
Plutosphere jeszcze zipie (choć ich Discord kaputt) - dzisiaj wysłali mi na maila survey.

Copypasta poniżej, wybaczcie rozjechane formatowanie :)

We appreciate your interest in PlutoSphere as we work toward rolling out our limited launch!
Please fill out this short survey - your input will help us provide you with the best experience possible.
    • Do you have a 50 Mbps 5Ghz wireless internet connection or WiFi 6? *
      I have a 50Mbps+ 5Ghz (AC or below) wireless internet connection.I have a 50Mbps+ WiFi 6 (AX) wireless internet connection.I don't have either of these options.
    • Using the Cloud Ping tool (cloudping.info), what range does your lowest ping fall into? *
      1 ms to 24 ms.25 ms to 49 ms.50 ms to 74 ms.75 ms or higher.
    • Do you have an Oculus Quest or Quest 2 Device? Check as many as apply. *
      I have a Quest.
      I have a Quest 2.
      I don't have either device.
    • Is your Quest device currently configured for use with SideQuest for installing applications? *
      Yes, I currently have SideQuest installed.No, I do not currently have SideQuest installed.
    • Do you have a Steam account with access to desktop VR games or experiences? *
      Yes, I have a Steam account with VR titles.No, I do not have a Steam account with VR titles.
    • Are you interested in providing feedback on your experience to the PlutoSphere team? *
      Yes, I am interested in giving feedback.No, I am not interested in giving feedback.

LaggyLuke

Mieszkaniec forum
Steam
g0nt
Wiesz, oni to wysyłają do ludzi którzy chcieli się do nich zapisać i raczej ty z internetem z McDonalda (;)) jesteś świadomy, ze to nie dla ciebie.

Zmieniło się w sumie jedno - wcześniej podawali, że warunkiem jest posiadanie wifi6, teraz w badaniu jest opcja wifi5.

Ja mam porządne wifi5 (świadomy wybór - wolałem osobny zakres tylko dla VR, niż pchać się w dualband i wifi6 współdzielone przez 5+ urządzeń) ...i teraz tak - podać co mam, bo może potrzebują takich do testów,czy podać wifi6, bo jakieś gowienko podpięte osobno pod router tez mogę podpiąć jak wifi5 to no-go?
Pewnie za dużo nad tym myślę :)

Żodyn

Junior
Mam i w końcu ja. Już nawet od miesiąca,ale trzeba było testy porobić. Shadow na tablecie, kompie i gdzie się tylko da. Działa to zdecydowanie lepiej niż geforce now, ponieważ tam obraz był rozmazany i częste lagi. W shadow mamy do dyspozycji całego windowsa, a co za tym steam, epic store, gog itd. Cyberpunk2077 na ultra działa płynnie. A teraz jak to działa z questem 2. Tu jestem rozdzarty i trochę zawiedziony, ale raczej moim dostawcą internetowym. Łącze standardowe, niestety nie światłowód.
Google bez problemu łączą się z shadow na kompie ,tablecie itd. Jest nawet aplikacja w sidequest od twórców shadow do bezpośredniego połączenia w googlach z shadow. Odpalamy ją a potem odpalamy virtual desktop i działa. No powiedzmy, że działa. Odpalam w steam vr, np google earth czy HL Alyx i Streamer app pokazuje ping ok 80ms. Sobie myślę łał. Jest w miarę płynnie, jeśli by tak było to ocena 8/10 bo jest stabilnie, i nagle z tyłka ping leci +300 zamiast płynnego obrazu przed oczami mam olbrzymi kwadrat który laguje gdy się obracam lub całkowita zwiecha na kilkanaście sekund, i po jakimś czasie powrót do pingu 80ms i można przyjemnie pograć i po chwili znowu to samo, ping 300:poop: Trochę ustawiałem według zaleceń z youtube lub forum shadow, ale bez rezultatów. Jest to winna raczej odległości od serwerów i co najważniejsze mojego łącza. Muszę czekać na światłowód, mam nadzieję ,że nie tyle co Rysław🙄.Ogólnie do grania w gry pc jest dobrze, czasami przylaguje, ale za te 70zł miesięcznie bez obawy, że dysk twardy, karta graficzna lub cokolwiek w kompie się popsuje i trzeba część kupować to jestem na tak. Granie w pracy na tablecie z padem od xboxa w CP2077 rekompensuje chwilowe lagi😈
Jeśli chodzi o VR to myślę, że światłowód obowiązkowy do Shadow i ping poniżej 100ms po podłączeniu Virtual Desktop. Wtedy będzie naprawdę dobrze. Szacun, że chciało Ci sie to przeczytać🤝
ps minus jeszcze jeden. W podstawowym pakiecie miejsca na dysku jest tylko 256Gb oczywiście minus Windows czyli tak fizycznie 220Gb. Mało

LaggyLuke

Mieszkaniec forum
Steam
g0nt
To ci się udało rzutem na taśmę :)
Obecnie Shadow ma zamknięte bramy dla nowych użytkowników z związku z upadłością(?) i poszukiwaniem nowych inwestorów. Plutosphere poza tymi mailami z badaniem rynku siedzi cicho, na ich Discordzie ZEROWY ruch.

Wiesz, jaki masz ping do serwerów ShadowPC z kompa (i który kraj wybrałeś)? Jestem ciekaw, ile dorzuca usługa.

Żodyn

Junior
https://shadow.tech/requirements/internet-speed-test/
Dodam, że łącze się z Islandii do serwerów w Paryżu przy łączu do 300mb/s jesli ma to coś do rzeczy. Mój Ping to 53ms(max według Shadow to 30ms)Jitter163, ale w wiekszosci pokazuje 0 lub 10. Juz po odpaleniu Virtual Desktop jest wszystko ok. Pulpit windowsa, przegladarka, nawet youtube działa płynnie. Ping na poziomie 60-90. Do 100 da się płynnie rozglądać, wtedy nie miałbym nic do zarzucenia. Dopiero po odpaleniu steam vr robi sie kaszana i to tez zalezy od pory dnia. Rano pogram, po 14 do 23 mogę zapomnieć o graniu. Jak myslicie, przy takiej odleglosci światłowód polepszy ping?

Last edited:

LaggyLuke

Mieszkaniec forum
Steam
g0nt
Fajna ta ich stronka:
"We recommend an ethernet connection or 5Ghz for Wi-Fi."
Co człowiekowi po testach na stałym łaczu, jak gogle się po wifi łączą?

Co do światłowodu, to na pewno coś polepszy, ale chyba tutaj problemem są wąskie gardła po drodze.
Ta Francja dawałą ci najmniejszy ping? Jak ja te pół roku temu sprawdzałem, do dla mnie ZTCP z Danii najlepiej wychodził serwer w Holandii.

Żodyn

Junior
Niektórych pól nie warto orać ;)
Nie zgodzę się. Nie od razu Rzym zbudowano. Wina lagowania leżała po stronie ustawień virtual desktop. Właśnie skończyłem kolejna sesje w project cars i fallouta4. Od kilku dni nie ma najmniejszych problemów z płynnością i jakością obrazu, obojętnie o jakiej porze dnia. Trochę trzeba było posiedzieć w ustawieniach, żeby wszystko poustawiać. Na dzisiaj shadow to idealna alternatywa do chorych cen sprzętu komputerowego.

LaggyLuke

Mieszkaniec forum
Steam
g0nt
Dobra, więc jestem w tej becie. Wszystko super, do serwera z Questa mam 30ms, nakładka VD podaje łączne opóźnienia na poziomie 70ms ...no ogólnie nie mogę narzekać na nic poza mocą tej wirtualnej maszyny. Po prostu w domu mam i wiele mocniejszy sprzęt i poza starociami to tego Pluto nie odpalam.
Ogólnie technologia IMO ma sens i działa super, tylko muszą większe kawałki mocy na pojedynczego usera przydzielać bo co z tego że da się grać jak maszyna za słaba na porządny VR.

Ale w sumie ja nie o tym. Na swoim discordzie Plutiaphere prosiło, żeby puścić w obieg inwajty na chcą sprawdzić jakie im to wygeneruje obciążenie jak wyjdą z fazy zamkniętej.
Tak więc zapraszam wszystkich zainteresowanych tematem cloud gamingu w VR

• Popieram
Reactions: Żodyn