Returnal

Pistak

Badass
Jun 27, 2019
1,463
1,480
DBL
Najważniejsze, że nie kupiłeś na premierę, żeby przypadkiem twórca nie zarobił na chleb i żeby już więcej takich gier nie robił. #logikamexisa

• Popieram
Reactions: angh

Mexiss

I Am Robot
Jun 27, 2019
6,355
4,516
Nie. Żeby nie wydawał nieskończonego/nieprzemyślanego produktu za 80€. Żeby dostał sygnał, żeby następnym razem odrobić zadanie domowe tak żeby klienci mogli grać w grę day1 zamiast myśleć kiedy i czy w ogóle wyjdzie patch z podstawową funkcją jaką jest zapis gry. Żeby ich szrot nie doprowadzał do dylematu - robić update konsoli czy kontynuować run.

To nie jest przemyślany design. To jest design idiotów, którzy nawet nie przewidzieli czegoś takiego jak aktualizacja ich własnej gry, systemu konsoli czy innych pierdół tak oczywistych, że aż szkoda e-tuszu na ekranie.

Nie szanujmy się - logika ludzi nieszanujących siebie i własnego czasu.

• Popieram
Reactions: olas

Rudy_Rydz

Badass
Dec 24, 2019
1,393
785
Mam nadzieję, że chociaż wzięliście z drugiej ręki i nie podbiliscje sprzedaży :(
Tak, a najlepiej to ukraść! Gra jest świetna i z takim podejściem to ja bym radził zmienić hobby. Typowa polska mentalność i to chyba od kogoś kto już w PL nie mieszka.
Gra bez takiego podstawowego mechanizmu jak zapisanie rozgrywki przy wyjściu z niej nie zasługuje na wsparcie. To jest głupia decyzja designerska i wymusza na użytkowniku rezerwowanie sobie kilku wolnych godzin żeby cokolwiek zrobić w tej grze a jak dobrze wiadomo mało osób sobie może pozwolić na taki luksus.

Pistak

Badass
Jun 27, 2019
1,463
1,480
DBL
Mam nadzieję, że chociaż wzięliście z drugiej ręki i nie podbiliscje sprzedaży :(
Tak, a najlepiej to ukraść! Gra jest świetna i z takim podejściem to ja bym radził zmienić hobby. Typowa polska mentalność i to chyba od kogoś kto już w PL nie mieszka.
Gra bez takiego podstawowego mechanizmu jak zapisanie rozgrywki przy wyjściu z niej nie zasługuje na wsparcie. To jest głupia decyzja designerska i wymusza na użytkowniku rezerwowanie sobie kilku wolnych godzin żeby cokolwiek zrobić w tej grze a jak dobrze wiadomo mało osób sobie może pozwolić na taki luksus.

fuck-this-shit-im-out.gif

Klika wolnych godzin to się rezerwuje dla każdej gry żeby coś zrobić ;) co to za argument?

Mexiss

I Am Robot
Jun 27, 2019
6,355
4,516

fuck-this-shit-im-out.gif

Klika wolnych godzin to się rezerwuje dla każdej gry żeby coś zrobić ;) co to za argument?

Lepszy taki argument niż podjazdy personalne i stawianie chochołów. Jednak nie oczekuję po osobie twojego pokroju jakiejkolwiek dyskusji na poziomie.nawet użycie okna zamiast drzwi w przypadku twojego poziomu wcale mnie nie dziwi :)

Rudy_Rydz

Badass
Dec 24, 2019
1,393
785
Klika wolnych godzin to się rezerwuje dla każdej gry żeby coś zrobić ;)

Odpowiem Ci Twoim wpisem bo straszną bzdurę napisałeś:
co to za argument?

W Returnalu jak nie masz wystarczająco dużo czasu to nie ma sensu go nawet odpalać bo jest duża szansa że to będzie zmarnowany czas bo gra jest tak zaprojektowana a nie inaczej. W każdej innej grze singlowej nawet jak odpalisz ją na 30 minut to zrobisz COŚ i będzie widoczny efekt po ponownym włączeniu jej następnego dnia tzn. to co zrobiłeś będzie zapisane. Nawet w Soulsach, które nie mają pauzy możesz sobie wyjść z gry i po wczytaniu jej będziesz stał w tym samym miejscu w którym stałeś w momencie wyłączania gry. Przestańmy bronić chujowych rozwiązań w grach, proszę.

Simplex

Apostoł VR
Jun 27, 2019
22,691
15,867
Krakow
mkwadratpodcast.pl
Tak z ciekawości zapytam ile macie godzin nabite w Returnal?
Ostateczny argument - nie grałeś to się nie wypowiadaj :D
Tak z ciekawości to ja skończyłem grę łącznie z true ending i się z nimi z grubsza zgadzam. Lekko przesadzają, bo jak wiadomo jest opcja uśpienia konsoli które może od biedy robić za bieda ersatz save and quit ale ma to szereg znanych wad (nie można odpalić żadnej innej gry, trzeba globalnie wyłączyć aktualizacje, bo nie ma opcji wyłączenia per gra trzeba trzymać konsole w trybie czuwania, trzeba modlić się żeby w nocy nie było sekundowej przerwy w dostawie prądu ;)).
To ze do dziś nie dodali tej opcji to wstyd.

• Popieram
Reactions: olas and Pistak

Srebrny_Lis

Żywa Legenda
Jul 12, 2019
11,956
5,169
Dla mnie ta mechanika jest totalnie nie do zaakceptowania. Ale czy ma sens?
Może i ma. Większe poświęcenie by grę ukończyc. Może ktoś tak lubi? Bez ironii pisze.

No jest trudniej bo grasz dłużej, jesteś bardziej zmęczony, ciężej utrzymać koncentrację. Mi to frajdy noe sprawia, przeciwnie, nie kupię gry nawet za 10 zł.

Pistak

Badass
Jun 27, 2019
1,463
1,480
DBL
Tak z ciekawości to ja skończyłem grę łącznie z true ending i się z nimi z grubsza zgadzam. Lekko przesadzają, bo jak wiadomo jest opcja uśpienia konsoli które może od biedy robić za bieda ersatz save and quit ale ma to szereg znanych wad (nie można odpalić żadnej innej gry, trzeba globalnie wyłączyć aktualizacje, bo nie ma opcji wyłączenia per gra trzeba trzymać konsole w trybie czuwania, trzeba modlić się żeby w nocy nie było sekundowej przerwy w dostawie prądu ;)).
Oczywiście, o to mi właśnie się rozchodzi, zamiast zagrać i wyrobić sobie opinię to na pytanie o czas gry jest tumbleweed.gif

W Returnal progresja polega na podnoszeniu swoich umiejętności i robieniu runów w coraz krótszym czasie. Później przechodzisz grę w moment. I zadajesz sobie pytanie, dlaczego ja nie grałem tak od początku? (Zamiast poświęcać czas na lizanie ścian, szukaniu ch w śmietniku trzeba skupić się na run/jump and gun)

Tutaj jest ładny wycinek recki:

"To enjoy Returnal you have to abandon the idea of accomplishment, and stop looking for the breadcrumb trail of pleasing achievements that typically pulls you through a game. Forget about making progress. Forget about seeing the end. Once you do that, you can lose yourself in the near-infinite pleasure of the movement and combat, and the near-infinite mystery and creeping horror of Atropos"

Mnie ten design nie wadzi i dla mnie to jest gra 10/10, widać jestem targetem deva. Gdzieś wcześniej juz pisałem, że dla casuala powinna być opcja save and quit. Mam tylko napinkę ze zlożyczenia mexisa.

Rudy_Rydz

Badass
Dec 24, 2019
1,393
785
Oczywiście, o to mi właśnie się rozchodzi, zamiast zagrać i wyrobić sobie opinię to na pytanie o czas gry jest tumbleweed.gif

W Returnal progresja polega na podnoszeniu swoich umiejętności i robieniu runów w coraz krótszym czasie. Później przechodzisz grę w moment. I zadajesz sobie pytanie, dlaczego ja nie grałem tak od początku? (Zamiast poświęcać czas na lizanie ścian, szukaniu ch w śmietniku trzeba skupić się na run/jump and gun)
Chcesz mi powiedzieć że pierwsze runy to kwestia godziny czy półtorej a nie kilku? Przecież do takiego perfekcjonizmu dochodzisz po kilkunastu(dziesięciu?) godzinach a nie po godzinie. Jeżeli nie możesz sobie pozwolić na dłuższe sesje gry (z rożnych względów jak zwykły brak czasu, zmęczenie czy brak ochoty na dłuższe sesje) żeby osiągnąć jakiś progres a opcji zapisu nie ma to zostajesz wykluczony z grania w dany tytuł, nawet jeśli to może być twój ulubiony gatunek lub masz skilla, bo gra ma debilne rozwiązanie uniemożliwiając zapisywanie gry przy wyjściu z niej. I to cały czas jest rozmowa o tym że to MY chcemy zakończyć sesję a co, jak Simplex słusznie zauważył, jak będzie aktualizacja systemu albo gry? Albo prąd wysiądzie? Albo partnerka/kot/ktokolwiek nam odepnie kabel od zasilania przez przypadek? Albo funkcja uśpienia nie zadziała jakimś cudem? Tego designu nie da się obronić w żadnym stopniu i czas gry nie ma tutaj znaczenia. To tak jakbyś mówił że nie można krytykować mikrotransakcji w NBA od 2K jak się w nią nie grało. Ja mimo że jestem fan(boyem) serii GTA to też mi nie wadzi jeżdżenie znowu do misji żeby ją powtórzyć ale czy to dobry design? Absolutnie nie i nie ma żadnego sensownego wytłumaczenia na taki design w GTA, podobnie jest z Returnalem i brakiem funkcji zapisu.

• Popieram
Reactions: Jay

Mexiss

I Am Robot
Jun 27, 2019
6,355
4,516

Tutaj jest ładny wycinek recki:

"To enjoy Returnal you have to abandon the idea of accomplishment, and stop looking for the breadcrumb trail of pleasing achievements that typically pulls you through a game. Forget about making progress. Forget about seeing the end. Once you do that, you can lose yourself in the near-infinite pleasure of the movement and combat, and the near-infinite mystery and creeping horror of Atropos"

Mnie ten design nie wadzi i dla mnie to jest gra 10/10, widać jestem targetem deva. Gdzieś wcześniej juz pisałem, że dla casuala powinna być opcja save and quit. Mam tylko napinkę ze zlożyczenia mexisa.
Nie masz napinkę a zachowałeś się jak ciul i prostak. Nie bronisz designu, a nieprzemyślanej decyzji, która skutkuje tym, że gra nie współgra z systemem na którym została wydana (aktualizacje, brak zmiany gry bez wychodzenia etc.). Jeżeli tego nie widzisz i zamiast to obrażasz mnie to tylko sobie wystawiasz laurkę. Z przyzwoitości nicki piszemy wielką literą, chyba że wystaje nam słoma z butów i robimy to celowo… :)

Jestem ciekaw jak dużą rolę w tym całym bałaganie odegrały generowane losowo mapy i zarządzanie pamięcią.

Last edited:
  • Popieram
Reactions: Jay

knur

Moderator
Staff member
Jun 27, 2019
14,512
7,692
Panowie, proszę skończyć z tym dogryzaniem sobie nawzajem, to tylko gierka, ewentualnie przejdźcie na pw.

Mexiss

I Am Robot
Jun 27, 2019
6,355
4,516
No wiadomo - najlepiej kupić używkę a potem wrzucić na forum zdjęcie z fakersem by pokazać jak się tej gry nie lubi ;)

Nie, by pokazać jak się nie zgadza z daną polityką wydawania gier w karygodnym stanie w cenie, która nie ma uzasadnienia (80€). Każdą grę z tych dwóch typów będę ogrywał na używkach. Proszę nie przeinaczać :)

gseed

I Am Robot
Sep 13, 2019
5,884
4,845
Nie, by pokazać jak się nie zgadza z daną polityką wydawania gier w karygodnym stanie w cenie, która nie ma uzasadnienia (80€). Każdą grę z tych dwóch typów będę ogrywał na używkach.
No właśnie to jest przezabawne. Jak bojkot to bojkot i nie kupujesz w ogóle. Teraz liczba aktywnych graczy jest ważniejszym czynnikiem mówiącym o popularności gry niż liczba sprzedanych egzemplarzy. Tak się napinasz na głosowanie portfelem, a nawet nie wiesz jak się w tej napince wykładasz.

Mexiss

I Am Robot
Jun 27, 2019
6,355
4,516
Nie, by pokazać jak się nie zgadza z daną polityką wydawania gier w karygodnym stanie w cenie, która nie ma uzasadnienia (80€). Każdą grę z tych dwóch typów będę ogrywał na używkach.
No właśnie to jest przezabawne. Jak bojkot to bojkot i nie kupujesz w ogóle. Teraz liczba aktywnych graczy jest ważniejszym czynnikiem mówiącym o popularności gry niż liczba sprzedanych egzemplarzy. Tak się napinasz na głosowanie portfelem, a nawet nie wiesz jak się w tej napince wykładasz.

Jeżeli zobaczą wydawcy, że gra X sprzeda się Day1 na poziomie Y, a w pierwszym kwartale ogra grę Y+20% to uwierz mi, że zwrócą uwagę. Przypomnę chociażby onlinepassy u Sony/EA czy próba ukrócenia używek MSu.

Osoba, która kupi grę używaną w pierwszym/drugim kwartale może być traktowana jako utracony klient.

Rudy_Rydz

Badass
Dec 24, 2019
1,393
785
Liczba aktywnych użytkowników gry singlowej nie przyniesie pieniędzy procudentowi/wydawcy, sprzedane sztuki za to tak.

• Popieram
Reactions: Mexiss and Simplex

olas

Badass
Jun 28, 2019
1,550
951
Nikt nie wrzucił, ale Panowie! Może w końcu naprawią! Może już za momencik, będzie można grać jak człowiek z sejwem! ;)

Poki co to nawet nie wiadomo

Z reguly oczekiwania > rzeczywistosc wiec poczekam na potwierdzenie. Wtedy moze nawet kupie

Nawet w Hades zbytnio nie chce mi sie grac (pomimo ze fajne) ale chyba rogue nie sa dla mnie

Pozdr

Simplex

Apostoł VR
Jun 27, 2019
22,691
15,867
Krakow
mkwadratpodcast.pl
Niech ktoś sprawdzi. Nie zdziwiłbym się jakby to nie działało.
Testowałem, przypadkiem odkryłem że ciała innych graczy się nie zapisują, no ale one niby są online więc nie jest to mega problem.
Działa to tak że dosłownie "zawieszasz" grę i żeby ją wznowić, musisz zamknąć grę i uruchomić od nowa, przeklinać wszystkie plansze z logami.