PS1/PS2 na telewizorze CRT

Barts

Stały bywalec
Hejka, ostatnio bierze mnie na spróbowanie takiego combo jak w tytule i ogranie paru klasyków z PS1. Zasugerowałem się tym Twitterem: https://twitter.com/CRTpixels CRT jakiś znajdę, parę już fajnych widziałem w moim mieście za groszki na OLX. Natomiast z samą konsolą mam trochę zagwozdkę - popatrzyłem na Allegro, to zmodowane są za większe pieniądze plus mają stare pady na kablu. Więc myślałem o PS2 zmodowanym, na nim w końcu też można gierki z PS1 ogarnąć, sygnał też pójdzie po composite, więc niby luzik. W dodatku można jedną czy drugą grę z epoki PS2 sobie ograć. Ale tu też okazuje się rozstrzał cenowy spory, a ja nie mam czasu/chęci robić doktoratu które jest okej, które nie.

Stąd pytanie: czy ktoś ma obcykany taki setup i miałby jakieś rekomendacje jak to ustawić? Alternatywnie, może ktoś ma na sprzedaż coś co by pasowało?

gseed

Prezes
Kabel nie composite a RGB.

PSX nie trzeba modować, można metodą swapowania wszystko z każdego regionu (PAL/NTSC/🏴‍☠️) odpalić.
Z PS2 chyba nie tak łatwo, ale jest bodajże coś takiego jak Free MC boot, choć nigdy się tym nie bawiłem i nie wiem czy zadziała z PSX.

spaulding

Junior
do klasycznego tv crt (nie hd crt) tylko scart (rgb), jakie composite żeby nadać "nieidealności" xd. Jak już pogarszać to może od razu kabel antenowy? Gry z psxa w większości działają w 240p i przy tych 2d wygląda to super czysto i ładnie na scarcie, imo cały sens grania na crt. Gry na ps2 pomimo tego że działają raczej od 480i też proponowałbym scart lub component jeśli tv crt ma taka opcję ;)

edit. dobra sprawdziłem ten link ale z tt, ale tam coś jest nie halo koleś po lewej pokazuje pixele ale chyba z lcd bo przecież na tv crt po rgb tv też robi scanlines których tam w ogóle nie widać.

Last edited:

Barts

Stały bywalec
Moi dobrzy ludzie, czy Wy w ogóle czytacie, czy tylko patrzycie na obrazki? Na Twitterze to jest porównanie emu bez filtra versus CRT i przy każdym porównaniu jest podane jaki CRT i jakim kablem.

@spaulding - nie pytam się o opinię dotyczącą kabli i jak podłączyć, tylko o hardware do ogrywania PS1/PSX. Jak będę chciał idealnie ostre, to sobie odpalę na swoim Eizo FX2431. Chodzi mi właśnie o takie lekko rozmyte przez kabel composite, czyli takie, jak oryginalnie celowano że to będzie wyglądać. RGB mam w trąbie, może kiedyś sobie porónam, a może nie. Rozważania o okablowaniu to jest offtopic.

Co zaś do meritum, to gdzie indziej podpowiedziano mi bardzo sprytny patent, otóż najpierw spróbować sobie PS1 via PSP Go podpięte do TV po composite, 240p, z DualShockiem 3, a jeśli się spodoba, to wtedy pójść w oryginalny hardware, jeśli będę chciał się bawić na poważniej, lub nie, jeśli to co zobaczę będzie "good enough". I to jest konstruktywne, a nie od razu pouczanie jakiego kabelka powinienem użyć.

Porównanie różnych platform pod kątem grania w gry PS1 na CRT tutaj:
Mnie przekonało.

gseed

Prezes
O kablach to offtop oczywiście, przepraszam.

Gdybym miał CRT i chciał się bawić z PSXem nie mając konsoli, to po prostu wziąłbym coś włączającego się z allegro/olx, ew wymienił laser i odpalał wszystko jak leci swapem bez zabawy w modowanie (tak przeżyłem całą erę PSXa 20 lat temu). Emulowanie poprzez PSP "to nie to samo", osobiście szedłbym w oridżinal ekspirjęs. Zwłaszcza że niby jest ten problem przy przełączaniu rozdzielczości na PSP.

• Popieram
Reactions: Barts and spaulding

spaulding

Junior
@Barts ok ok ;) to ktoś polecił free mc boot do ps2 i jest ok, można kupić gotowe karty, zero pracy wszystko śmiga - moim zdaniem najlepsza opcja. Możesz tak jak piszesz z psp choć moim zdaniem dziwny first choice, możesz zgrać z ps3 po scarcie lub comp. ale tam zawsze 480i i niektóre gry emulowane są tak sobie, choć masz opcje wygładzania i to też czasem dobrze wygląda.

Co do tego ostrego obrazu to ten Eizo super ale to nie jest crt, więc nie łapię szpili. Scart i to straszne rgb to po prostu idealny sygnał i wygląda najlepiej na telewizorach crt (moim zdaniem) i tyle, nadal pięknie wygładza krawędzie i wszytko wygląda dużo lepiej niż na najlepszym lcd. Fakt w latach 90 (ci co żyli :p ) wszyscy graliśmy pewnie na composite i rozumiem, jeśli chcesz z nostalgii grać w ten sposób. Nie pouczam, myślałem że skoro chcesz grać na crt to będzie to przydatna informacja, może rzeczywiście napisane w nieodpowiednim tonie.

• Popieram
Reactions: Barts and gseed

Barts

Stały bywalec
do klasycznego tv crt (nie hd crt) tylko scart (rgb), jakie composite żeby nadać "nieidealności" xd. Jak już pogarszać to może od razu kabel antenowy?
To mnie trochę strigerowało, choć w sumie nie powinno...

[Fakt w latach 90 (ci co żyli :p ) wszyscy graliśmy pewnie na composite i rozumiem, jeśli chcesz z nostalgii grać w ten sposób.
...za to teraz mi się głupio, ciut za ostro tam wyżej napisałem. Przepraszam. No hard feelings, mam nadzieję. A dyskusja w sumie wyszła ciekawa.