[PÓŁFINAŁ I] - Forumowa Gra Retro

Do fianłu powinny awansować? (3 głosy)

• Doom

Votes: 17 22.1%
  • Grand Theft Auto

Votes: 4 5.2%
  • Space Invaders

Votes: 2 2.6%
  • Heroes of Might and Magic III

Votes: 25 32.5%
  • Max Payne

Votes: 27 35.1%
  • Max Payne 2: The Fall of Max Payne

• Wolfenstein 3D

• God of War

Votes: 9 11.7%
  • Warcraft: Orcs & Humans

• Diablo

Votes: 23 29.9%
  • Prince of Persia

• Arkanoid

Votes: 3 3.9%
  • Baldur's Gate

Votes: 21 27.3%
  • Colin Mcrae Rally 2.0

Votes: 11 14.3%
  • Mafia

Votes: 14 18.2%
  • Grand Theft Auto: San Andreas

Votes: 15 19.5%
  • Tom Clancy’s Splinter Cell: Chaos Theory

Votes: 8 10.4%
  • Tetris

• Mortal Kombat

• Quake

Votes: 11 14.3%

• Total voters
    77
  • Poll closed .

Punkstyler

Badass
Czas na pierwszy półfinał.

<Tu miał być gif ale forum pozwala na max 20 obrazków w jednym poście, dlatego wstawiam linka :) >

Tym razem bez owijania w bawełnę :) Przechodzimy do pierwszego półfinału. Niech wygrają najlepsi.

Głosujemy przez miesiąc, oddajemy 3 głosy. Do wielkiego finału przechodzą 3 gry.

Nominowani:

Doom

Grand Theft Auto

Space Invaders

Heroes of Might and Magic III

Max Payne

Max Payne 2: The Fall of Max Payne

Wolfenstein 3D

God of War

Warcraft: Orcs & Humans

Diablo

Prince of Persia

Arkanoid

Baldur's Gate

Colin Mcrae Rally 2.0

Mafia

Grand Theft Auto: San Andreas

Tom Clancy’s Splinter Cell: Chaos Theory

Tetris

Mortal Kombat

Quake

• Popieram
Reactions: Srebrny_Lis

Kosmos

Badass
Max Payne - klimat, bullet time i painkillery (charakterystyczny odgłos przy aplikowaniu pamiętam do dziś).

San Andreas - również świetny klimat, chyba pierwsza gra na którą wydałem ponad 250 zł, no i Grove Street for lyfe!

Baldur's Gate - od tej gry zaczęła się moja przygoda z RPGami; pod choinką znalazłem wielkie, podłużne pudło z podstawką i Opowieściami z Wybrzeża Mieczy, do tego standard w tamtych czasach, czyli poradnik, soundtrack, mapka no i jakieś opowiadania z Forgotten Realms (co również zapoczątkowąło u mnie seryjne wchłanianie różnych książek z FR czy ogólnie fantasy).

• Popieram
Reactions: Punkstyler

Punkstyler

Badass
Moje głosy poszły na:

Tetris - Co tu dużo pisać? Tyle różnych wydań, i wciąż tak samo grywalne. Świetna i ponadczasowa gra.
Baldur's Gate - Mój ukochany Baldur... Przeszedłem chyba z 8 razy, rewelacyjna grafika i moje ukochane D&D. Co prawda bardziej lubię 3 edycję, ale co tam. Pierwszy RPG, który wciągnął mnie aż tak.
Max Payne - To była gra przy której pomyślałem, że już mamy prawie fotorealizm. Niesamowity klimat, świetna grywalność a etap we śnie dalej przyprawia mnie o ciarki gdy o nim pomyślę

• Popieram
Reactions: Kosmos

MikeL

Mieszkaniec forum
Mafia: The City of Lost Heaven (taki jest pełny tytuł gry) - choć się zestarzała, to jest to moja gra życia, więc muszę na nią zagłosować.❤
Max Payne - gra, którą ukończyłem 14 razy, w tym ostatni raz w tym roku po latach - i stary poczciwy Maksiu wciąż jest bardzo grywalny!
Colin McRae Rally 2.0 - a co tam, głos na Kolina, gra kultowa i rajdówka, która niesamowicie wciągała, jak żadna inna gra z serii.

Naars

Badass
Grand Theft Auto - początek jednej z najważniejszych serii w giereczkowie i gra, w której wyładowywałem swój młodzieńczy gniew na wiele sposobów (biedni policjanci i cywile...)

Prince of Persia - oj, ile w to się grało, jakie to trudne było, jaki to był powód do dumy, kiedy w to grałeś dobrze na lekcjach informatyki, a jaki splendor, jak przeszedłeś całość i potrafiłeś to powtórzyć na wyżej wymienionej lekcji. Pół klasy mi stało za plecami jak pokazywałem, że potrafię to przejść w jakieś 40 minut :cool:

Splinter Cell: Chaos Theory - jestem wielkim fanem skradanek, SC to jedna z najlepszych skradankowych serii, a Chaos Theory to najlepsza część tejże... co tu więc opowiadać :) Grywalna nawet po tylu latach, w oczy nie kłuje, każdy fan lub aspirujący fan skradania się musi tę grę przejść, nie ma dyskusji.

• Popieram
Reactions: SzczwanyGapa

Benson

Stały bywalec
Przeczytałem listę pierwszy raz i myślę: ale prosty wybór - Max Payne, God of War i GTA:SA. Przeczytałem drugi raz i wyszło mi, że głosy idą jednak na:

Doom - rewolucja, od tego się wszystko zaczęło (sorry, Wolf) :) W zeszłym roku kupiłem sobie serię w Pomarańczowej Kolekcji Klasyki i cały czas gra się w Dooma wyśmienicie.

Baldur's Gate - właśnie jestem w trakcie przejścia po raz n-ty i tak jak z Doomem można w to spokojnie grać cały czas :)

Mafia - zestarzała się grafika i trochę mechanika, ale nie zestarzały się fabuła i klimat, jedne z najlepszych w historii gier.

Blue

Prezes
Heroes III - pany ile się w to grało! Miesiącami, a w życiu kampanii nie skończyłem ;).
Diabol - a w to się już grało latami ;), choć moze w jedynkę mniej niż w dwójkę, ale nawet w klanie byłem i przez rachunki za internet to ta gra mnie kosztowała pewnie więcej niż większość w moim życiu - no ale za gry szło z mojej kieszeni a za internet z rodziców ;).
Max ból - w pierwszym rzucie go nie wybrałem, ale jak przeleciałem obrazki to nostalgia zagrała. Do gierki wróciłem na studiach i nadal bawiła. Ale też mam zdziwko ze on wygrywa :D.

Gdyby tam był Mortal 2 a nie 1 to bym maxia wymienił bez problemu, jedynka mi nie siadła.

SimonX

Badass
PSN
sbronko
XBL
SimonX PL
Steam
sbronko
SW
SW-5547-7535-5789
No cmon, bullet time w Maxie to było COŚ. Poza tym fizyka obiektów, a sama fabuła też świetna i wciągająca. Zdecydowanie też na niego głosowałem.
Drugi oczywisty dla mnie tytuł to Doom. Nawet nie scrolowałem niżej - Dooma zaznaczyłem od razu bez zastanowienia :)
Mały problem był z wyborem trzeciej gry, w końcu wybrałem Colina, bo to najlepsze rajdy wrc wszechczasów - czytaj, najwięcej czasu spędziłem w tej odsłonie, najwięcej funu, granie z kuzynem na zmianę - to byly czasy.
Tetris niezaprzeczalnie zasługuję na grę retro wszech czasów, zwłaszcza że wciąż żyje i ma się świetnie, ale ja go odkryłem tak naprawdę bardzo niedawno (tzn odkryłem, ze można się nauczyć w to grać i mieć z tego fun), więc nie będę na niego głosował.

Punkstyler

Badass
Oczywiście, nikt tego raczej nie zaneguje :) Chodziło mi o to, że ludzie zapewne zaznaczają Maxa jako druga/trzecia opcja. I oczywiście nic w tym złego. Z Twojej wypowiedzi też wnioskuję że gdybyś miał jeden głos to dostałby go Doom. Ale to tylko moje gdybanie, być może Max będzie czarnym koniem, i nie doceniam miłości forum do tej gry. Zobaczymy w finale, o ile się dostanie. Tam będzie 6 gier i tylko jeden głos.

Blue

Prezes
Oczywiście, nikt tego raczej nie zaneguje :) Chodziło mi pewnie o to, że ludzie zaznaczają Maxa jako druga/trzecia opcja. I oczywiście nic w tym złego. Z Twojej wypowiedzi też wnioskuję że gdybyś miał jeden głos to dostałby go Doom. Ale to tylko moje gdybanie, być może Max będzie czarnym koniem, i nie doceniam miłości forum do tej gry.
Może to dlatego czasem takie konkursy wygrywają gry/filmy/whateva które może nie są wybitne, ale trafiają w wiele gustów ;).

gseed

Prezes
Tzn u mnie zagrał pewien ciąg skojarzeń, który "mi robi" - NY, zima, game design z początku wieku. Fabuła jest prościutka, nie przeszkadza. Gameplay jest po prostu fajny, bo jest calkiem precyzyjny i responsywny. Jest quick save, więc nie ma irytacji, że trzeba powtarzać jakiś fragment X razy. Jeszcze nie skończyłem, no ale w porównaniu do wielu gier z tamtych czasów, można spokojnie grac bez zgrzytu zębów.

Fredoslaw

Stały bywalec
Mafia i dwa Maksy.

Dużo zacnych tytułów, ale musiałem głosować na to w co szczerze najlepiej się bawiłem. Wiele z tych klasyków to moja growa edukacja, ale w tamtych czasach zwykle nie kończyłem gier. Trudno mi na cos takiego głosować uczciwie (Wolf, Prince itd.).
Baldur to był zawód, podobało mi się wydanie oryginale, przeczytałem załączoną książkę, gra mnie nudziła, przeszedłem z solucja, byle do przodu.
O Hirołsach że to taki kultowy mega hit w Polsce dowiedziałem się po latach. W moim bąbelku nikt w to nie grał, nawet nie zarejestrowałem ze cos takiego istnieje.
Doom, Quake mnie ominęły bo akurat miałem słabego kompa jak wyszły i grałem w późniejsze części.
Mordobicia typu mortal kombat miały dla mnie sens tylko w grze na żywo z kumplem kiedy można walić tez łokciem w żebra "w realu". Zagrałem chyba 2 razy.

Last edited:

Simplex

Apostoł VR, Moderator Globalny
PSN
patrz niżej
XBL
patrz niżej
Steam
simplexpl
Sam głosowałem na Maksymiliana Bula, a mimo jestem zaskoczony że aż tyle głosów padło na tę grę.
Tak czułem i dlatego zagłosowałem na underdogi ;)
No, czyli na Maxa Payne'a bo to jest underdog. Gra nieznanego fińskiego studia :D Była chyba o tym niedawno dyskusja na forum.

aZiss

Stały bywalec
Doom, Heroes, Diablo

... ale żeby Max Payne był wyżej niż Doom i Diablo ?? o_O

Mafia i dwa Maksy.
...
O Hirołsach że to taki kultowy mega hit w Polsce dowiedziałem się po latach. W moim bąbelku nikt w to nie grał, nawet nie zarejestrowałem ze cos takiego istnieje.
Doom, Quake mnie ominęły bo akurat miałem słabego kompa jak wyszły i grałem w późniejsze części.
...
Tutaj mam trochę odpowiedź. Za stary jestem, że w to grałem.

• Popieram
Reactions: arczi79

Grzyboslav

Aktywny forumowicz
Doom
Heroes 3
Baldur's Gate

... ale żeby Max Payne był wyżej niż Doom i Diablo ?? o_O
Widać bullet time robił robotę :)

Mi kojarzy się jako jedna z wielu bardzo dobrych gier z tego okresu: solidny dobry gameplay (czego zabrakło w Alan Wake), bullet time też wtedy robił spore wrażenie oraz świetny ciężki klimat i fabuła. No ale jednak nie jest to tytuł który tak pozamiatał, że granie już nie było takie jak dawniej.

arczi79

Badass
Że Doom nie jest na pierwszym miejscu to trochę dziwne... ale że jeszcze trzy inne gry przed nim to już szok i niedowierzanie! Przecież Doom jest na tyle kultowym produktem że nawet na lodówkach, odkurzaczach, kalkulatorach i szczoteczkach do zębów to odpalają. Z tej listy Doom jest jedyną grą do której czasami jeszcze powracam (a najchętniej w VR). Niewiele jest tutułów które wszyscy kojarzą... ale o Doom i o Mortal Kombat to słyszeli pewnie nawet ci którzy nie mają komputera...

No ale taka specyfika takich głosowań - każdy wybiera to co uważa że najlepiej spełnia kryterium ankiety a później często takie ciekawe wyniki ankiety. Max Payne to stosunkowo najwpółcześniej wyglądający tytuł - więc może to kwestia tego że jednak tutaj w większości młodzi ludzie są (a tylko takie stare konie jak ja pamiętają Doom'a)??

• Popieram
Reactions: Punkstyler

Blue

Prezes
Wypraszam sobie, psze pana nawet w wolfa tez się grało, albo w Za Żelazną Bramą na amidze! Ale jakby tu był duke nukem 3d to wybrałbym go nad quake, dooma i wolfa. W Herosy 3 grałem miesiącami, w diabolo tak samo, jak nie latami, a w dooma? Zobaczyłem, pograłem, ale nie zabanglało i do dzisiaj oryginał mi nie robi. No i jak pisałem MK I a MK II to przepaść. Pewnie z tej listy więcej niż w maxa grałem w GTA, ale no... to było takie granie że wszyscy znajomi to ja też coś pogrywałem, nigdy tego specjalnie nie lubiłem i nie grałem dla fabuły, tylko ustawiałem sobie tonę samochodów w jednym miejscu żeby w to walnąć z rakietnicy, albo jeździłem czołgiem po mieście ;). Zresztą tu też GTA 2 > GTA 1 > Wszystkie inne nowsze GTA :p.

Po prostu z pozostałych tytułów moje serce najmocniej tyka dla maksika. Space invaders to też jedna z częsciej ogrywanych gierek za młodziaka, ale co z tego, jak wolałem 10 razy mario, czy contrę? ;) Itp itd. Quake był świetny i nadal jest grywalny, jak będzie druga, albo trzecia część do wyboru to całkiem możliwe że jej się dostanie głos. Choć znów UT 99 tam mocno mieszał, mimo ze mechanicznie imho dużo gorszy, ale w czasach bez internetu to ta rozgrywka się wydawała całkiem dobrze udawać internetową :).

Last edited:

arczi79

Badass
Wypraszam sobie, psze pana nawet w wolfa tez się grało, albo w Za Żelazną Bramą na amidze! Ale jakby tu był duke nukem 3d to wybrałbym go nad quake, dooma i wolfa. W Herosy 3 grałem miesiącami, w diabolo tak samo, jak nie latami, a w dooma? Zobaczyłem, pograłem, ale nie zabanglało i do dzisiaj oryginał mi nie robi. No i jak pisałem MK I a MK II to przepaść. Pewnie z tej listy więcej niż w maxa grałem w GTA, ale no... to było takie granie że wszyscy znajomi to ja też coś pogrywałem, nigdy tego specjalnie nie lubiłem i nie grałem dla fabuły, tylko ustawiałem sobie tonę samochodów w jednym miejscu żeby w to walnąć z rakietnicy, albo jeździłem czołgiem po mieście ;). Zresztą tu też GTA 2 > GTA 1 > Wszystkie inne nowsze GTA :p.

Po prostu z pozostałych tytułów moje serce najmocniej tyka dla maksika. Space invaders to też jedna z częsciej ogrywanych gierek za młodziaka, ale co z tego, jak wolałem 10 razy mario, czy contrę? ;)
A więc u Ciebie to tylko i wyłącznie kwestia upodobań (ale ciężko mi uwierzyć że Doom może się nie podobać)... Ja poza God Of War i Tom Clancy’s Splinter Cell to przynajmniej trochę grałem w każdy z tych tytułów i na pewno nie postawił bym Max Payne'a tak wysoko (aczkolwiek gra mi się podobała). Duke w mojej osobistej klasyfikacji nie przebija Doom'a ale też był by bardzo wysoko na liście. Co do gustów/guścików - to u mnie absolutny top to był Mechwarrior 2 - a tutaj nawet do ankiety się nie zakfalifikował :D

Tak więc - wyniki ankiety mogą zakoczyć kilka osób (mnie na pewno już zaskoczyły).

PS: zaskakuje też niska pozycja Diablo... sam nie jestem fanem tej serii ale spodziewał bym się lepszego wyniku (pamiętam koledzy ciągle mówili o tej grze jaka ona jest zajebista... i co oni tam zrobili... gdzie doszli i co mają nazbierane).

Last edited:

Blue

Prezes
Mnie zaskoczyło tylko że Max jest tak wysoko.

A nie grałem tylko w Splinter Cella z tych wymienionych(bo nie miałem kurna shaderów w karcie - przynajmniej przy poprzednich częściach, próbowałem softwarowo emulować jakimiś programami, żeby się uruchomiło ale na nic się to nie zdało ;) ).

No i oczywiście, że kwestia upodobań, bo czego? :D Mam wybrać grę która moim zdaniem jest słabsza, bo wydaje się bardziej legendarna?