Podcast 2pady.pl - o grach, z wyobraźnią

Nox_A15

Nowy Forumowicz

Między indie a mainstreamem, casualem a hardcorem, rozrywką a tworzeniem - o grach, z wyobraźnią. Współtworzony przez pasjonatów na co dzień pracujących w branży, pełen pierwszych wrażeń, recenzji i relacji. Już ponad 10 lat snujemy opowieści o krnąbrnych herosach, zawiłych intrygach, poruszających narracjach, całych krainach najeżonych potworami i magicznymi artefaktami. A o czym opowiemy dzisiaj?
Można do nas pisać na e-mail "kontakt" w domenie "2pady.pl".
Życzymy miłego słuchania!

Nox_A15

Nowy Forumowicz
Cześć wszystkim! Dostałem zielone światło od administracji, więc zakładam nowy temat i zapraszam wszystkich serdecznie do słuchania! Mamy pokaźnych rozmiarów archiwum, w którym z czasem planujemy przywracać opisy i okładki. W zeszłym roku zmieniliśmy dość mocno formułę i obecnie mamy jeden temat na odcinek. Z reguły są to recenzje, czasem relacje lub spoilercasty (analizy fabuły, luźne dyskusje na jej temat itp.).

Poważnie podchodzimy do kwestii spoilerów. Jeżeli dany odcinek jest poświęcony fabule i zdradzamy jej szczegóły, jest to wyraźnie powiedziane na początku. Staramy się również nie przeklinać i trzymać pewnych ram czasowych, choć to ostatnie wychodzi nam zdecydowanie najsłabiej. Niemniej odcinki z reguły trwają od około 20 minut do 2 godzin. Tej magicznej granicy staramy się nie przekraczać (zbyt często).

Bawcie się dobrze i czekamy na Wasz feedback! Konstruktywna krytyka zawsze mile widziana.

Grzyboslav

Aktywny forumowicz
Też słucham od dawna, z uwag na plus dobrze merytorycznie wypadacie (szczególnie w tematach jak japońszczyzna, platformówki i metroidvanie), wysoki poziom kultury prowadzących. Na minus czasem spore opóźnienie mieliście od nagrania do publikacji odc, choć od czasu przejścia na odc. jednotematyczne jest poprawa. Drugi minus zróbcie coś ze stroną http://2pady.pl/ tam nawet cały tytuł odcinka się nie wyświetla, nie mówiać już nic o opisach, a o tym jaki macie rss to dopiero z tego wątku można się dowiedzieć.

Nox_A15

Nowy Forumowicz
Dzięki za uwagi. To dla mnie o tyle ważne, że dostajemy bardzo mało komentarzy na FB i Twitterze, a jak panuje taka cisza, to człowiek sam nie jest pewien, czy wszystko robi dobrze, czy wręcz przeciwnie. Kiedyś mieliśmy komentarze na stronie i wtedy faktycznie komentujących było więcej.

A propos, zauważyłem, że wśród "popierających" posty wyżej jest Philipo. Pamiętam, że osoba o podobnej ksywce swojego czasu regularnie komentowała wpisy na naszej stronie. To byłeś Ty Philipo? :)
Też słucham od dawna, z uwag na plus dobrze merytorycznie wypadacie (szczególnie w tematach jak japońszczyzna, platformówki i metroidvanie)
Bardzo mnie to cieszy, dziękuję. :) Jak już Izzy w trakcie rozdania Złotych Grzybków niedawno zauważył, obecna stała ekipa może i lubi różne rodzaje gier, ale spora część tych zainteresowań się pokrywa. Kiedy zaczynaliśmy te 10 lat temu, skład był bardziej zróżnicowany. Obecnie Don jako jedyny gra w gry strategiczne, czy symulatory, ale ma na to coraz mniej czasu, więc nagrywamy razem też wyjątkowo rzadko.
Na minus czasem spore opóźnienie mieliście od nagrania do publikacji odc, choć od czasu przejścia na odc. jednotematyczne jest poprawa.
To dobrze, że choć trochę poprawiło to sytuację. Z ciekawostek od kuchni mogę zdradzić, że mamy jeden odcinek nagrany w listopadzie, który wpadł w takie limbo i nie jestem pewien, czy z niego prędko wypadnie, biorąc pod uwagę, ile było fajnych premier w marcu i na początku tego miesiąca (FFVII nadal w drodze). Czasami może się to jeszcze zdarzać jak widać. :) Osobiście cieszę się, jak mamy odcinki w zapasie, bo tworzy to fajny bufor bezpieczeństwa. Np. w marcu nagraliśmy wyjątkowo mało materiału z różnych powodów, a odcinki pojawiały się względnie regularnie.

A skoro już o tym mowa, co sądzicie o tym, że z reguły odcinek o danej grze pojawia się dużo po jej premierze? Czy zwracacie na to uwagę? Powinniśmy bardziej skupiać się na tym, żeby niwelować ten odstęp, czy niekoniecznie?
Drugi minus zróbcie coś ze stroną http://2pady.pl/ tam nawet cały tytuł odcinka się nie wyświetla, nie mówiać już nic o opisach, a o tym jaki macie rss to dopiero z tego wątku można się dowiedzieć.
Słuszna uwaga, dzięki za motywacyjnego kopniaka. Umówiłem się z Bzonem na wieczór działania przy stronie w tym tygodniu, więc może uda nam się coś ruszyć po dłuższej przerwie. Postaram się informować na bieżąco.

Nox_A15

Nowy Forumowicz
Nie słyszałem wcześniej o waszym podcascie, ale już dodałem do Spotify i sprawdzę co dobrego oferujecie. :)
Miłego słuchania! :)
Polecam dodanie systemu komentarzy.
Mamy to w planach, ale najpierw musimy naprawić podstrony. Kiedyś całość przypominała zwykłego bloga, były wpisy, komentarze itp. Chyba w okolicach 2012-2013 zaczęliśmy robić gruntowne zmiany, z których nigdy się nie wygrzebaliśmy. Aż tak dziwnie, jak szybko ten czas zleciał.

W tym tygodniu podziałam z Bzonem, żeby było widać nazwy odcinków w całości, wrócimy do tematu podstron (wszystko się rozchodzi o player na górze, który według założeń musi działać nawet podczas dynamicznego wczytywania zawartości) i dodania linków do RSS i mediów społecznościowych.
Nawet fajnie wyglądają te okładki z winylem. To autorskie, czy z jakiegoś shutterstocka? ;)
Dzięki, to dzieło Bzona. :) Musiałbym się zapytać o szczegóły, ale wydaje mi się, że to jego autorski szablon. Od zerowego odcinka niezmiennie ten sam (grudzień 2009). Na stronie nie widać chyba około 100 pierwszych okładek, ale mamy je i jak tylko znajdziemy sposób, żeby je ładnie powycinać ze starych blogowych nagłówków, to wrócą.

Simplex

Legendarny Wiedźmin
PSN
patrz niżej
XBL
patrz niżej
Steam
simplexpl
Może zmigrujcie na WordPress, jeśli to możliwe. Również mówię z doświadczenia. Podcast MKwadrat wisiał na jakimś customowym rozwiazaniu i było to nie do ruszenia. Dominikowi udało się to zmigrować na wordpress i komentarze z disqsa zadziałały od kopa.

Nox_A15

Nowy Forumowicz
Sęk w tym, że nasza strona już jest zbudowana w oparciu o WordPressa i wszystkie problemy stworzyliśmy sobie sami dawno temu. x) Będziemy działać w temacie, a póki co zapraszam na nowy odcinek! Wklejam link do YouTube'a, bo tak jest chyba najprościej, ale znajdziecie go też naturalnie we wszystkich źródłach podanych w pierwszym poście. Miłego słuchania!

• Popieram
Reactions: philipo

Nox_A15

Nowy Forumowicz
Zapraszamy na kolejny odcinek! Dość wyjątkowy przypadek, bo tematem przewodnim jest serial (ale oparty na grach). Mimo "spoilercast" w tytule przez pierwsze dziesięć minut mówimy bardzo ogólnikowo, unikając wszelkich spoilerów, więc jakby ktoś jeszcze nie oglądał tego sezonu, to może śmiało słuchać do wyraźnego ostrzeżenia (dokładny czas jest podany w opisie).

Z tej okazji wrzuciłem też na YouTube jeden archiwalny odcinek, którego spora część jest poświęcona grom inspirowanym Castlevanią. Wyciąłem też z niego do osobnego filmiku minirecenzję drugiego sezonu. Polecam, jeżeli ktoś w ogóle o serialu nie słyszał i chciałby się dowiedzieć, z czym to się je. Miłego słuchania!

Nowy odcinek

Minirecenzja drugiego sezonu (z odcinka 259)

Archiwalny odcinek 259

Nox_A15

Nowy Forumowicz
Już jestem, już nadrabiam, już odpowiadam. :D
Będzie słuchane, z dawniejszych odcinków pamiętam, że Nox jest swego rodzaju ekspertem od Meroidwanii i gier z seriiCastlevania ;-)
Haha, tak, to przez wiele lat był mój konik, jeszcze przed tym, jak zacząłem podcastować. :D Teraz seria istnieje w jakimś dziwnym zawieszeniu, niby coś tam powstaje, ale nie są to od czasów Lords of Shadow już duże tytuły. Jakby ktoś był zainteresowany, to prowadziłem kiedyś stronę o Castlevanii. Nadal wisi, równie niekompletna jak lata temu, ale żyje tylko w formie konta na Twitterze, które zaczęło sobie radzić zaskakująco dobrze w pewnym momencie. Dbanie o nie nie wymaga dużo czasu i mogę sobie na to pozwolić: https://twitter.com/NoxCastleKeeper
Dobra robotę robicie panowie. Oprócz całokształtu podoba mi się że nie ma klniecia.
Dziękuję, miło mi to słyszeć. :)
Ja bym dałszansę nawet posłuchać, ale czemu na Spotify was nie ma? Nawet jakieś bieda podcasty o VR są na spotify, więc to chyba nie jest jakiś wyczyn?
Na Spotify jesteśmy bodajże od maja zeszłego roku, ale faktycznie nie afiszujemy się z tym nigdzie. Dobrze, że zwracacie mi uwagę na takie rzeczy. Czasem z rutyny łatwo przeoczyć coś oczywistego. Mam nadzieję, że niedługo przysiądziemy do prac nad stroną (Bzonowi jest trudno znaleźć na to czas ciągle) i wtedy postaram się, żeby linki do różnych miejsc pojawiły się tam w pierwszej kolejności. Od utworzenia tego wątku zrobiłem porządek na naszym kanale YouTube, dałem tam link do Spotify i zacząłem go też dodawać do opisów pod odcinkami wszędzie.

Po długiej przerwie wznawiamy też research różnych alternatyw do TeamSpeaka i Audacity. Szukamy jakiegoś środowiska, które ułatwi nam nagrywanie, zwłaszcza z nowymi osobami. Sprawdziliśmy wczoraj Cast i planujemy następnym razem wypróbować Zencastr.

• Popieram

Nox_A15

Nowy Forumowicz
Dzisiaj do sieci trafił 300 odcinek! :D Z tej okazji byliśmy zdeterminowani, żeby dopieścić wszystko trochę bardziej niż zwykle (stąd tydzień opóźnienia). Lada dzień pojawi się spoilercast (300+), w którym większość podkładu będzie dobrana do opisywanych wydarzeń. Do tego wpakowaliśmy w materiały graficzne do odcinka (okładki, tła) kilka Easter eggów, a może nawet znajdziecie tam jakieś skarby. Bawcie się dobrze i miłego słuchania!

A tu jako bonus wczorajsza stylizowana zapowiedź:

Nox_A15

Nowy Forumowicz
A oto i zapowiedziany odcinek 300+ z dyskusją na temat fabuły Undertale. Ciekaw jestem, ile osób na forum skończyło tę grę i czy znajdzie się ktoś zainteresowany tematem. Dajcie znać, jak Wam się podoba. Miłego słuchania! Na marginesie przypomnę, że podcast znajdziecie też tradycyjnie na stronie, Spotify i w apkach podcastowych. ;)

• Popieram
Reactions: Srebrny_Lis

Nox_A15

Nowy Forumowicz
Ostatnio doszliśmy do wniosku, że brakuje nam trochę takich krótkich pierwszych wrażeń, albo w ogóle okazji do porozmawiania o grach zbyt krótkich, żeby robić o nich odcinek. Więc postanowiliśmy wrócić do formuły ze starych "wstępów" i zrobić z tego podserię 2pady.pl Mini. Jeszcze nie wiemy, na ile będzie to regularne. Póki co zapraszam, życzę miłego słuchania i jak zwykle czekam na feedback!

Wracając natomiast do feedbacku związanego ze stroną podcastu. Jednak muszę ogarnąć temat sam i liczyłem, że uda mi się to zrobić na premierę odcinka trzysetnego, ale pochłonął trochę za dużo mojego wolnego czasu i nie dałem rady. Już z Bzonem podjęliśmy decyzję, że zrezygnujemy z playera na górze strony. Pomysł z dynamicznym ładowaniem treści, żeby player mógł nadal grać podczas jej przeglądania, jest jak najbardziej wykonalny, ale jeżeli nie ogarnęliśmy tego przez tyle lat, to znaczy, że lepiej pozbyć się tego pomysłu i wrócić do sprawdzonych, wbudowanych w WordPressa rozwiązań. Kluczowe jest teraz, żebyśmy znowu mieli podstrony, opisy i komentarze.

Wspominam o tym, żebyście wiedzieli, że coś działamy w temacie. Jak zwykle powoli, ale działamy. :D

Last edited:
  • Popieram