PlayStation 5

Simplex

Moderator globalny
PSN
console peasant
XBL
console peasant
Steam
simplexpl
W wideo jest podany konfig, można sobie posumować :) Tak na szybko to obstawiam, że kilka tysięcy spokojnie. No i jest spora szansa że konsole będą mieć więcej niż 16GB RAM (mam nadzieję - jeżeli będzie tylko 16GB, to dla odmiany będzie to jeden z najmniejszych skoków w ilości pamięci w historii konsol, za poprzedniej generacji skok był kosmiczny bo aż 16 krotny i w sumie to głownie dzięki temu te konsole się nadawały do czegoś ;) ).

Simplex

Moderator globalny
PSN
console peasant
XBL
console peasant
Steam
simplexpl
A kto zaczął? ;)

Ten materiał z DF w wersji tekstowej:

I think we're in safe hands for future console hardware: Zen 2 and solid-state storage are genuine game changers, and even if the GPU spec is less robust than RX 5700 or the XT I looked at here, the way the graphics core will be used will evolve in brand new directions, delivering new experiences. If we are indeed gifted a GPU capable of 2x Xbox One X performance, I'll be happily surprised, but even with more modest graphics, the possibilities are profoundly exciting.

scooby666

Stały bywalec
W wideo jest podany konfig, można sobie posumować :) Tak na szybko to obstawiam, że kilka tysięcy spokojnie. No i jest spora szansa że konsole będą mieć więcej niż 16GB RAM (mam nadzieję - jeżeli będzie tylko 16GB, to dla odmiany będzie to jeden z najmniejszych skoków w ilości pamięci w historii konsol, za poprzedniej generacji skok był kosmiczny bo aż 16 krotny i w sumie to głownie dzięki temu te konsole się nadawały do czegoś ;) ).
Co do pamięci. Telefony dostają 12GB, więc nie powinno być problemu. 16 to raczej śmiech. :)

Simplex

Moderator globalny
PSN
console peasant
XBL
console peasant
Steam
simplexpl
No ale to nie jest ta sama pamięć co w telefonach. Możliwe że będzie DDR6. Obstawiam 20-24GB. XOX ma 12.
32GB byłoby super ale jakoś nie sądzę.

Z drugiej strony przy bardo szybkim dysku ilość pamięci RAM nie będzie aż tak "krytyczna".

salata

Padawan
PSN
salata_pl
XBL
salata
Steam
salata
No ale to nie jest ta sama pamięć co w telefonach. Możliwe że będzie DDR6. Obstawiam 20-24GB. XOX ma 12.
32GB byłoby super ale jakoś nie sądzę.

Z drugiej strony przy bardo szybkim dysku ilość pamięci RAM nie będzie aż tak "krytyczna".
Też tak obstawiam okolice 24GB. Gdzieś kilka razy czytałem na temat GDDR6. Szczególnie kiedy dla XOX wąskim gardłem jest CPU, a nie RAM.

Co do oddzielnej pamięci to byłoby to bez sensu. CPU i GPU zintegrowane w jednym SoC najwydajniej będzie adresowac ta samą pamięć.

Mnie interesuje jak Sony wyceni ten sprzęt. Czy ktoś pamięta ile dokladali do sprzętu po premierze PS4?

Danio

Mieszkaniec forum
PSN
arahjista
Mnie interesuje jak Sony wyceni ten sprzęt. Czy ktoś pamięta ile dokladali do sprzętu po premierze PS4?
Do ps3 długo dokładali, ps4 podobno już od premiery przynosiło Sony zyski z samej jej sprzedaży (konsolę sprzedawali 18$ powyżej kosztów produkcji). Potem ten zysk na pewno jeszcze rósł.
Ale do ps5 pewnie znowu będą dokładać, skoro mówi się już teraz o dosyć wysokich cenach następnej generacji.

24GB RAM raczej jest nierealne, jeżeli będą chcieli utrzymać zbliżoną do standardowej cenę. Do tego na ten moment zupełnie niepotrzebne i generalnie nie zapowiada się na to, by miało się to zmienić. To byłby bardzo drogi overkill.
Dla porównania, według Steam Hardware & Software Survey z września, ponad 50% jednostek ma 8GB lub mniej RAM. 95% jednostek ma 16GB lub mniej. Obecnie na 16GB na dość RAMożernym Win 10 można spokojnie mieć odpaloną przeglądarkę, kilka aplikacji i grać w najbardziej wymagające tytuły. I śmiem przypuszczać, że z tych nieco ponad 5%, którzy mają przeszło 16GB RAM, większość to workstations, na których ktoś przy okazji gra, a nie PCMR. Np. 1080 Ti + 2080 + 2080 Ti ma zaledwie 3% jednostek, a te karty i tak często są wykorzystywane do renderowania i obliczeń w mniejszych firmach/przez freelancerów. W jakim celu ładować 24GB w konsole, zwłaszcza jeżeli nie jest się pewnym, ile lat ta generacja pociągnie ze względu na rozwój streamingu?

Trwają prace nad kilkoma obiecującymi technologiami, które rzeczywiście zacierają różnice pomiędzy odpalaniem gry w domu, a na serwerze (tak serio, serio, nie marketingowy bullshit). Jednocześnie za streamingiem gier stoi potencjał ogromnych pieniędzy. To sprawia, że nie tylko znane korpo są tym zainteresowane, ale także nowi gracze widzą okazję do wywrócenia do góry nogami tej branży. Okazję, której już od dawna nie było i jeżeli się jej nie wykorzysta, to pewnie za dekadę będzie trudniej się przebić.
Jeszcze za czasów poprzedniej generacji testowałem streamowanie gier i dla przeciętnego gracza jakość/lag były akceptowalne. Ale zabrakło w tym pieniędzy. Teraz zdają się być.

Dejw

Padawan
XBL
DejwPL
Steam
DEJW[PL]
No tak, WG Steam Survey, najbardziej popularna kartą graficzną to GTX 1060, najwięcej użytkowników ma 4 GB VRAM, ale 6 i 8GB jest tuż tuż. Wg mnie, 16 GB to jest sensowne minimum żeby napędzić GPU i nakarmić je teksturami 4K.

scooby666

Stały bywalec
Moim zdaniem streaming na ten moment nie ma sensu. Mało jest krajów gdzie infrastruktura sieciowa pozwala na bezproblemowy streaming. Teraz zaś zamiencie sobie liczbę użytkowników stacjonarnych sprzętów na usługę. Często łącza już teraz nie wytrzymują ruchu sieciowego wieczorami czy w weekendy. Do tego dochodzą wszelkie problemy z zacinaniem, lagami, reklamacje użytkowników. Może kiedyś to wypali, ale na pewno nie w najbliższych latach.

czajuprime

Padawan
PSN
czajuprime
No tak, WG Steam Survey, najbardziej popularna kartą graficzną to GTX 1060, najwięcej użytkowników ma 4 GB VRAM, ale 6 i 8GB jest tuż tuż. Wg mnie, 16 GB to jest sensowne minimum żeby napędzić GPU i nakarmić je teksturami 4K.
Sensowne minimum teraz, ale czy również za 5 lat? A co z 8K? Przecież obiecali. ;) Obstawiam więcej. 32GB, co mi tam. ;)

Aludan

Aktywny forumowicz
PSN
AludanPL
XBL
Aludan
Steam
Aludan
I śmiem przypuszczać, że z tych nieco ponad 5%, którzy mają przeszło 16GB RAM, większość to workstations, na których ktoś przy okazji gra, a nie PCMR. Np. 1080 Ti + 2080 + 2080 Ti ma zaledwie 3% jednostek, a te karty i tak często są wykorzystywane do renderowania i obliczeń w mniejszych firmach/przez freelancerów
Ja na swojej akurat tylko gram i 16GB do tego celu jest obecnie ok, ale do workstation to już bidnie (to tak na marginesie).
Myślę, że w PS5 zobaczymy właśnie super szybkie 16 GB (pewnie DDR6), bo to obetnie koszty i wystarczy w zupełności do gier.
Przecież w obecnych grach na PC na tekstury w 4K nie można narzekać, a spokojnie wystarcza 11 GB.
Zgadzam się, że 24 GB na tą chwilę to overkill. Najwyżej w przyszłości powstanie PS5 Pro z np. 24 GB dla lepszych tekstur.

@Simplex Dla mnie też spoko, że wrzuciłeś porównania do PCMR. Nie wszyscy chyba zdają sobie sprawę jak kijowy jest Jagura i jaki skok w tej kwestii zobaczymy w next-genach ;)

• Popieram
Reactions: Simplex

Simplex

Moderator globalny
PSN
console peasant
XBL
console peasant
Steam
simplexpl
No wynika z tego artykułu że procesor w konsolach to był odpowiednik przyzwoitego procesora Intela z 2008. Tylko że te konsole wyszły pod koniec 2013... Czyli na starcie były 5 lat w plecy, a teraz są ponad 10 lat w plecy. To naprawdę cud ile udało się z tego szmelcu wycisnąć.

A co do RAMu, skoro XOX miał 12, to wypadało by żeby nextgeny miały chociaż te 24. Pomiędzy generacją 7 i 8 skok był 16 krotny. Ciężko uwierzyć, że teraz byłyb tylko 2 krotny, ale kto wie.

Last edited:
  • Popieram
Reactions: Aludan

Jay

Stały bywalec
Wiem, że Was to bardzo interesuję, więc chciałbym powiedzieć, że PS5 będę brał na premierę, ale nie dlatego, że będzie to moja konsola wiodąca, tylko dlatego, żeby ograć backlog eksów z PS4 oraz przyszłe dobre eksy z PS5. Xbox XYZTHREEFIDDY będzie brany na premierze jako daily driver.

Quiet

Nowy Forumowicz
Po pierwsze, to pamięci GDDR są teraz strasznie drogie. Za 1GB GDDR6 trzeba zapłacić +20€ (oczywiście producenci konsol zapłacą mniej, ale to nie będzie też 5 €). Przy premierze PS4 jakaś szycha z Sony mówiła, że fakt, że sprzedawali PS3 poniżej kosztów produkcji to był ich ogromny błąd i już nigdy tak nie zrobią, więc nie ma co się spodziewać fajerwerków. Mocne CPU i SSD to już wystarczające obciążenie budżetu.

Po drugie porównywanie skoku pamięci między PS3 i PS4 do obecnej sytuacji jest bez sensu. Właśnie dlatego, że wtedy był tak duży skok to teraz już tego nie powtórzą. XOX jest słabym wyznacznikiem bo to przecież sprzęt sprzed 2 lat! Poza tym dodawanie pamięci w nieskończoność nie dodaje od razu wydajności, najważniejsza jest tutaj rozdzielczość. Do natywnego 4k spokojnie wystarcza 12GB i to przecież w obecnie rozdętych do granic możliwości open worldach, a 8k załatwią w przyszłości "DLSS-ami", jeśli w ogóle będzie taka potrzeba, bo powiedzmy sobie szczerze, że do ekranów poniżej 80 cali 8k to overkill. Jeśli miałbym wróżyć z fusów to obstawiam 12-16GB GDDR6 plus 1-2GB zwykłego ramu na inne funkcje.

@Simplex Ad. Jaguar. W 2008 nie miałeś 8 wątków w procesorze.

• Popieram
Reactions: Simplex and MikeL

angh

Mieszkaniec forum
PSN
angh
Potrzebujesz przynajmniej 8gb ram dla grafiki żeby trzymać pod ręką tekstury 4k plus wszystkie manipulacje klatki. Potrzebujesz 8gb ram dla cpu na skrypty ai, modele zachowań, muzykę, streaming itp. Przeglądarkę w tle. I potrzebujesz 4 GB na os konsoli, buforowanie, komunikację, zapis rozgrywki.
Obszar dla gpu i cpu może być częściowo wymienny, czyli srednio 20 gb, minimum 16 gb. Ponieważ jednak vr w PlayStation jest projektowany od początku stawiam na 20 do 24 gb.

tolman

Stały bywalec
Każdy ma szansę z Google Stadia, dopóki Google Stadia nie zmieni sieci albo nie wprowadzi jakiegoś buforowania "nie-wiem-jak". Przy obecnym necie to ludziom streamowanie z konsoli po sieci lokalej średnio działa, a co dopeiro pisać o internecie.

angh

Mieszkaniec forum
PSN
angh
Na Zachodzie każdy przerzuci się na taniutkie/darmowe Stadia.
Jasne, super, i beda w US of A placic ponad $100 miesiecznie (minimum, czesto wiecej) zeby w nia pograc....

i pomyslmy o ludziach, ktorzy nie mieszkaja w poblizu google data center...
szykuje sie sukces;p

• Popieram
Reactions: Aludan

Iron_medic

Aktywny forumowicz
Wiem, że Was to bardzo interesuję, więc chciałbym powiedzieć, że PS5 będę brał na premierę, ale nie dlatego, że będzie to moja konsola wiodąca, tylko dlatego, żeby ograć backlog eksów z PS4 oraz przyszłe dobre eksy z PS5. Xbox XYZTHREEFIDDY będzie brany na premierze jako daily driver.

Trol miesiąca 🤣 . Dobrze że czasy atarynek za nami. Nawet nie chcę myśleć jakby to się mogło skończyć w tamtych czasach 😱

• Popieram
Reactions: Aludan and angh

angh

Mieszkaniec forum
PSN
angh
Zmiany na szczycie przed wydaniem piatki:

Guerilla games szef zostal wyrozniony za zdrade i wydanie Decima Engine na PC (/s) i teraz bedzie rzadzil worldwide studios - co wydaje sie calkiem niezla rzecza, moze beda nowe zakupy. W miedzyczasie Yoshida rowniez awansowal, ale skupi sie na propagownaiu platformy wsrod tworcow indie (czyli w zasadzie to, co zawsze robil, ale teraz na lepszym stanowisku)