PlayStation 5

salata

Mieszkaniec forum
PSN
LupusSusurro
XBL
salata
Steam
salata
Uważam, że ludzie starają na siłę uzasadnić przed sobą swój zakup konsoli trochę na siłę. Czysty hedonizm napędzony chęcią posiadania. I super. Odpalę gry które lubię na platformie którą preferuję. Upgrade komputera to dla mnie trochę bezsens, bo w gry na PC fajnie pograć ale zdecydowanie wolę setting kanapowy.

PS5 bez dwóch zdań to będzie super maszyna z super produkcjami, ale preferencje osobnicze mam w tej chwili inne i wolę XSX plus OLED i troche staroci w czytniku. Chcę grać w gry możliwie najlepszej wersji nawet w takie 10 letnie.

Graficznie nie zobaczymy żadnej różnicy między oboma sprzętami i jeżeli jakieś będą to tylko dla zwyroli pokroju DF którzy będą się spuszac nad technikami skalowania obrazu, a na prawdziwe perełki i tak poczekamy do 2022.

Szkoda trochę że Sony rozmyło swoje zdanie jeżeli chodzi o gry i poszło w produkcje międzygeneracyjne na poczatku. Jedynie co mnie ciekawi jak skończy FF7 Remake. Czy następne części też się pojawią na PS4 czy wymusza zmianę generacji.

salata

Mieszkaniec forum
PSN
LupusSusurro
XBL
salata
Steam
salata
Uważam, że ludzie starają na siłę uzasadnić przed sobą swój zakup konsoli trochę na siłę. Czysty hedonizm napędzony chęcią posiadania. I super.
Wygląda jakbyś krytykował to uzasadnianie sobie. A potem sam piszesz o swoich preferencjach ;).
Nie krytykuje tylko pokazuje, że wcale nie trzeba doszukiwać się głębszych myśli jeżeli chodzi o zakup takiego sprzętu, bo nikt normalnie nie krytykuje człowieka na podstawie jego preferencji giereczkowych i kompromisów życiowych.

Dla jasności mógłbym rzeczywiście pominąć własne preferencje. Jednak to że sam kupuje jeden sprzęt, nie sprawia że inny jest gorszy. Po prostu w danej chwili i warunkach jest bardziej odpowiedni.

PS5 to będzie kawał dobrego sprzętu na którym będą świetne gry.

• Popieram
Reactions: SimonX

Simplex

Apostoł VR, Moderator Globalny
PSN
patrz niżej
XBL
patrz niżej
Steam
simplexpl
One final piece of good news. We're firm advocates of game preservation at Digital Foundry. We believe that when you buy a physical game, you should be able to install and play it offline. The code on the disc matters. PlayStation 4 will always let you run that code, patches are never mandatory except for totally online titles - and Hideaki Nishino says that the same is true for PlayStation 5. Not being able to run the disc code would be "out of the question". There will be a PS5 Digital Edition, of course, but beyond the brand new bells and whistles with the new UI, it's good to see that the commitment to the physical disc is still there for those who stick to the standard console.
Mam wrazenie, ze to oznacza, ze mozesz wrzucic plyte z ps4 to ps5 bez polaczenia z internetem i po prostu grac w gre z dysku (oczywiscie czesc sie skopiuje). To pokazuje jak fajne jest hardware BC. Szkoda, ze nie dziala z ps3 ;D.
A czy odpalenie AC Unity z płyty bez patchy na Xbox Series X też pokazuje jak fajne jest hardware BC? ;)

• Popieram
Reactions: Mexiss

Simplex

PSN
patrz niżej
XBL
patrz niżej
Steam
simplexpl
Meritum jest tak, że da się odpalić grę we wstecznej kompatybilności z płyty w jej oryginalnym stanie bez aktualizacji - czyli sam fakt że da się to zrobić nie jest cechą unikalną dla sprzętowego BC.

angh

Badass
PSN
angh
Nic takiego nie wynika z tego artykułu. Jeżeli to było by tak, to napisali by, żeby wrzucić płytę z konsolą odłączona od sieci. A napisali, żeby nie pobierać patchy ubisoftu. Patche ms są na innym poziomie, i nie jest nic o tym wspomniane. Może jest jak mówisz, ale po pierwsze wymóg nie ładowania patchy jest po prostu nieintuicyjny, po drugie nic nie wiadomo o tym czy to działa czy nie bez sieci, po trzecie - nijak się to ma do ps5, i porównamy, jak się pojawi.

I po ostatnie, jakkolwiek by to nie wyglądało na iksie, nijak się to ma do mojego komentarza o zaletach hardware bc. Zresztą, fakt, że cała biblioteka xb one jest dostępna na xsx świadczy o tym, że jest to hardware bc.

Last edited:

Simplex

PSN
patrz niżej
XBL
patrz niżej
Steam
simplexpl
Skoro dla Ciebie dowodem na sprzętowe BC w Xboksie jest to ze wszystkie gry z poprzedniej generacji będą działać, to równie dobrze dowodem na brak sprzętowego BC w PS5 jest to ze 10 gier nie będzie działać. Bo jakby BC było sprzętowe to by działały wszystkie gry. Skoro obie konsole mają ten sam sprzętowy BC, to czemu na jednej działają wszystkie gry a na drugiej nie?

SimonX

Mieszkaniec forum
PSN
sbronko
XBL
SimonX PL
Steam
sbronko
SW
SW-5547-7535-5789
Nic takiego nie wynika z tego artykułu. Jeżeli to było by tak, to napisali by, żeby wrzucić płytę z konsolą odłączona od sieci. A napisali, żeby nie pobierać patchy ubisoftu. Patche ms są na innym poziomie, i nie jest nic o tym wspomniane.
" It requires users to have access to the original disc release and to block any attempts to download any patches. This OG code is different from all the patches that followed by actually running with an unlocked frame-rate "
Dla mnie to jest dość klarownie napisane co trzeba zrobić - nie sciągać żadnych patchy, uruchomić oryginalny kod gry z płyty. Taki bez locka - i wtedy zadziała.
Mi się wydaje, że oba sprzęty mają kompatybilność sprzętową z poprzednią generacją, to są te same architektury pctowe, tylko mocniejsze i nowsze. Jeżeli coś nie działa, to kompatybilność wsteczna będzie naprawiana patchami od prodecenta gry, ew. w sofcie konsoli, na tej samej zasadzie, jak na pc sterownikami. Normalna rzecz, że większość będzie działać, a coś może nie pójść od kopa.

• Popieram
Reactions: angh

angh

Badass
PSN
angh
@Simplex ... ech.

Jezeli nie wiesz / rozumiesz dlaczego masowa zgodnosc jest dla mnie takim, a nie innym dowodem, po prostu zapytaj. Juz ci wyjasniam:

- Jezeli BC nie jest zapewnione generalnie na poziomie interface, a wymaga poprawek do kazdej gry osobno, to wydawca gry musi udzielic pozwolenia na modyfikacje kodu, ktora wtedy jest niezbedna. Nie jest mozliwe uzyskanie takiej zgody od absolutnie wszystkich, to byl jeden z powodow, dlaczego tylko 600 gier z x360 zostala przeportowana. Jezeli dzialaja wszystkie gry, i jezeli wiekszosc wydawcow gier na x360 nie dala pozwolenia (lub zadnej odpowiedzi) to oznacza, ze ze modyfikacje gier nie sa niesbedne, a wiec mamy tu pelna sprzetowa zgodnosc.

- W dodatku, sprzetowa zgodnosc oznacza nie tylko instrukcje CPU, ale moga oznaczac warstwe FW oraz / lub OS oraz / lub VM. Nawet instrukcje x86 maja sprzetowo inna implementacje, niz w... 8086. Windows 10 uruchamia programy napisane pod windows 8, 7 czy xp poniewaz oferuje kompatybilne API. Nie ma potrzeby traktowac kazdego programu osobno czy tez uzywac emulacji.

- A wiec, bc na xsx jest sprzetowe (lub sprzetowo - programowe na poziomie poza gra - gra musi miec te same api do wyswietlenia znajomych, trofeow, zapewnic komunikacje, to wszystko jest kompatybilne na poziomie OS, ale to tylko uszczegolowienie). Gry pisane na Cbox One dzialaja na warstwie VM tak czy siak, i wystarczy zmienic implementacje jednej takiej warstwy, zeby zmienic je wszystkie -> pelna kompatybilnosc. Takie same rozwiazania sa uzywane teraz w chmurach.

dalej.

PS5 oferuje sprzetowa kompatybilnosc rtowniez, ale ciezar wykonywania jest nieco przesuniety na innym poziom

- Kompatybilnosc na poziomie OS do trofeow, chatu i tak dalej jest niemal taka sama jak iksa

- Kompatybilnosc na poziomie instrukcji jest jednak przerzucona czesciowo na sprzet. Sony i Cerny zdecydowali, ze interface instrukcji z Jaguara bedzie rowniez obecny w zen 2, ale oczywiscie implementacja bedzie rozna

- Wszelkie operacje graficzne beda wykorzystywaly tak samo jak w iksie nowsze biblioteki graficzne, a wiec powinny miec rowniez takie same benefity jak w iksie.

- Roznica polega na pisaniu pod metal, ktory w iksie i tak jest obslugiwany przez VM, ale Sony raczej nie ma tak dobrze oprogramowanej tej warstwy.

- A wiec, czesc instrukcji jest wrzucana bezposrednio na procesor z pominieciem warstwy posredniej. To powoduje, ze drobne roznice w wykonaniu moga byc nie do przeskoczenia i albo beda wymagaly patcha od producenta gry, albo te instrukcje nie beda dzialac poprawnie (roznica w jednym cyklu na poziome sprzetowym moze byc juz smiertelna;) ).

- To, ze zen 2 dostal instrukcje jaguara oznacza, ze jest sprzetowe BC. To, ze kilka gier nie dziala, oznacza, ze te sprzetowe BC nie jest idealne (podobnie, jak to bylo w ps4 i ps4 pro, tylko na jeszcze wiekszym poziomie trudnosci).

- Dodatkowo, oznacza to, ze wiele gier od Sonyu rowniez uzywa w ten czy inny sposob warstwy posredniej, ale wciaz access to metal jest wymagany, oraz
- instrucje Jaguara beda musialy byc w ps6, ps7 i tak dalej, co jest niepotrzebnym ciezarem, bo inaczej czesc gier przestanie byc kompatybilna. (to da sie czesciowo przeskoczyc uzywajac lepszego VM, i zakladajac przyrost predkosci ps6, 7 itd powinno dac sie latwo zrobic).

A wiec tak, obie te informacje (chociaz sa rozne) dla mnie oznaczaja, ze obie firmy maja pelna sprzetowa wsteczna kompatybilnosc. Mam nadzieje, ze pomoglem.

@SimonX : generalnie tak, ale w artykule chodzi o patch Ubisoftu, ktory wylaczyl opcje 60 FPS, nic nei bylo mowione o jakichkolwiek innych patchach. Po prostu, mozna to przyjac za pewnik poniewaz MS oferuje BC na poziomie sprzetowym, ale to z tego artykulu wprost nei wynika, a po za tym taka operacja nie jest czyms, co ZU robi, a wiec tu akurat pomogl by patch od Ubi, ktory na nowo umozliwi wlaczanie opcji 60 fps;)

• Popieram
Reactions: Jay

Kosmos

Badass

MM:
- Wszystkie konsole dostępne w przedsprzedaży zostały już sprzedane - mówi Wioletta Batóg, rzecznik sklepów MiediaMarkt oraz Saturn. - W związku z tym już nie prowadzimy sprzedaży. Zakupione w przedsprzedaży konsole będą dostępne od dnia premiery. Nie mogę natomiast na razie potwierdzić dostępności konsol dla pozostałych klientów, tzn. tych, którzy nie kupili w przedsprzedaży.

Euro:
- Nie mamy informacji potwierdzających dostawę konsol PlayStation 5 i z tego względu, w trosce o naszych klientów i możliwy długi czas oczekiwania na produkt, nie przyjmujemy na nie zamówień - mówi Karol Grzegorek, Szef Działu Handlowego, RTV EURO AGD. - Nie mamy potwierdzonych informacji, jak będzie sytuacja wyglądała 19.11. Termin dostawy konsol zależny jest od producenta.

Taka sama sytuacja jest w sklepach Euro RTV AGD, Media Expert i X-kom. Sklepy nie wystawią konsol na sprzedaż w dniu premiery, o ile nie pojawi się kolejna dostawa.
Skontaktowaliśmy się w tej sprawie z PlayStation Polska, firma odmówiła udzielenia komentarza.

hesus

Mieszkaniec forum
tyle dobrze ze nie sprzedają na zapas (o ile juz tego nie zrobili :p). Ciekaw jestem jak to w liczbach wygląda, ile preorderow w PL poszło i ile z tego to Digitale.

• Popieram
Reactions: angh

angh

Badass
PSN
angh
coz, to chyba decyzja sklepow, w jaki sposob chca rozprowadzac dostarczony towar. Maja informacje o dostawie na polske do swoich magazynow, mogli zostawic czesc na sklepie i dac tylko czesc do preordera, ale dali do preordera wszystko. W koncu zadna kasa wczesniej nie smierdzi.

Pewnie kolejne dostawy beda kilka - kilkanascie tygodni po pierwszej, ale male szanse na jakiekolwiek stany sklepowe. Dodatkowo, z sytuacja z wirusem wiekszosc sklepow po prostu woli zalatwic to przez poczte. Juz widze u nas te tlumy przed sklepem, jak do srodka moze wejsc tylko 8 osob. To jest proszenie sie o problem.

• Popieram
Reactions: Vuko Drakkainen

angh

Badass
PSN
angh
Mr. Otori: "We are producing at full capacity at the factory so that we can reach the people who want it. I did my best to make it, so please buy it!"

Koleś od rozbierania ps5.

eloszko

Aktywny forumowicz
PSN
eloszki

MM:
- Wszystkie konsole dostępne w przedsprzedaży zostały już sprzedane - mówi Wioletta Batóg, rzecznik sklepów MiediaMarkt oraz Saturn. - W związku z tym już nie prowadzimy sprzedaży. Zakupione w przedsprzedaży konsole będą dostępne od dnia premiery. Nie mogę natomiast na razie potwierdzić dostępności konsol dla pozostałych klientów, tzn. tych, którzy nie kupili w przedsprzedaży.

Euro:
- Nie mamy informacji potwierdzających dostawę konsol PlayStation 5 i z tego względu, w trosce o naszych klientów i możliwy długi czas oczekiwania na produkt, nie przyjmujemy na nie zamówień - mówi Karol Grzegorek, Szef Działu Handlowego, RTV EURO AGD. - Nie mamy potwierdzonych informacji, jak będzie sytuacja wyglądała 19.11. Termin dostawy konsol zależny jest od producenta.

Taka sama sytuacja jest w sklepach Euro RTV AGD, Media Expert i X-kom. Sklepy nie wystawią konsol na sprzedaż w dniu premiery, o ile nie pojawi się kolejna dostawa.
Skontaktowaliśmy się w tej sprawie z PlayStation Polska, firma odmówiła udzielenia komentarza.
Czy można to rozumieć ze sklepy takie jak wymienione w 3 akapicie ( xkom ME itd ‚ zrealizują zamówienia przedpremierowe czy nie? Z Mm sytuacja jasna, a z reszta jak?

Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk

Bloodergo

Prezes
PSN
BloodergoPL
XBL
Bloodergo
Steam
Co pan, ja nie jestem rolnikiem.
Uuuu, z tego wszystkiego to jest najsłabsze chyba.
Ano słabe. Zazwyczaj odpisują tak:
Prosimy o kontakt z Centrum Obsługi Klienta PlayStation: infolinia: 22 397 89 24 (opłata wg taryfy operatora) lub e-mail: pomoc@pl.playstation.com. Godziny pracy Centrum Obsługi Klienta: pon.-pt.: 10:00-18:30.
:D

angh

Badass
PSN
angh
Bardzo fajny wywiad z kolesiem, ktory rozbieral ps5 (a wczesniej ja zaprojektowal;) )

Świetny, tylko skoro podpinasz tłumacza, to czemu z japońskiego na angielski, a nie na polski?
Jak koledzy napisali tłumaczenie na angielski zwykle jest lepsze, a poza tym sama głównie na codzienne używam angielskiego, więc nawet nie zwróciłem na to uwagi. Możesz sobie pewnie łatwo przełączyć.

Mexiss

Prezes
PSN
Astarr
XBL
Mexthar
Steam
Astarrpl
Algorytmy tlumaczen sa inne i bardzo czesto sensu nie ma w tlumaczeniach miedzy dwoma 'egzotycznymi' jezykami.
Ja zauważyłem, że po prostu przechodzi podwójne przekłamanie. Na przykladzje NO-PL. Często mam wrażenie, że tłumaczenie idzie NO-ANG-PL co daje szansę na podwójne przekłamanie w tłumaczeniu.

• Popieram
Reactions: MacKill