Planszówki - dyskusja ogólna

Xian

Administrator
Staff member
PSN
NemesisXian
To prawda niestety kapsle zajmują o wiele więcej miejsca. Pierwszy raz kapslowałem ze względu na obawy o zużycie. Bramy z HwA mają już ślady używania, choć to nadal stan b. dobry. Takie zwichrzenie :whistle:
Bardzo fajny insert @arian .

Mi się marzy taki do EH:

Swoją drogą na gry-planszowe.pl kilka znajomych nicków widziałem :)

arian

Stały bywalec
To prawda niestety kapsle zajmują o wiele więcej miejsca. Pierwszy raz kapslowałem ze względu na obawy o zużycie. Bramy z HwA mają już ślady używania, choć to nadal stan b. dobry. Takie zwichrzenie :whistle:
Bardzo fajny insert @arian .

Mi się marzy taki do EH:

Swoją drogą na gry-planszowe.pl kilka znajomych nicków widziałem :)
Eldrich ma aż taką ilość kart z wszystkimi dodatkami? Szaleństwo! :oops:

Ja się zastanawiałem nad lakierowaniem kafli mapy kiedyś, ale teraz już tego jest za dużo, a zresztą bałbym się, że coś zepsuje, albo lakier zacznie się dziwnie zachowywać. Już wolę zostawić jak jest. Tym bardziej że nie przepadam za nieodwracalnym "ulepszaniem" gier. Laminowanie odpada. 🙂

• Popieram
Reactions: Xian

Irreversible

Moderator 'Gry bez prądu'
Kapsle włożyłem tylko w Pasikurowice, prawie dwie godziny męczącego otwierania i składania plastiku... Po kilkunastu już wprowadziłem system optymalizacyjny - 'taśma' produkcyjna z lewej ręki do prawej. Paznokcie dwa dni się regenerowały ;)
System przechowywania wymaga jeszcze nakładu finansowego, muszę kupić / zlecić produkcję tubek do szybkiego przechowywania - całość powinna się mieścić w pudełku ale wieczko raczej będzie wystawać. Mowa o podstawce i dodatku, ponad 300 kapsli.

Gra się zdecydowanie przyjemniej, kapsle podczas gry są w woreczkach. Łatwiej wymieszać, mają odpowiedni ciężar, nie zagubią się w narożniku (szczególnie te złe :p) i naturalnie ochrona na lata.

Pimp my game ma zawsze u mnie plusa, syna od małego uczę żadnego jedzenia przy graniu (przekąska = przerwa w grze) myjemy ręce itp :D

• Popieram
Reactions: Xian

regisek

Badass
PSN
regis_pl
Steam
regisekpl
O wow system idealny

my wczoraj zagraliśmy w Londyn i kurczę przynajmniej u mnie zażarło. Pierwsza gra z dorosłym w planszówkę od pół roku, bawiłem się świetnie. Widzę potencjał.
A starszy syn siedział z nami dzielnie do 22 i obserwował. Oczywiście kibicował tacie co skończyło sie wygraną :)

Xian

Administrator
Staff member
PSN
NemesisXian
Zainspirowany tematem bodaj w dziale AH na BGG zamówiłem prosto z Bułgarii koszulki na monety żetony potworów do EH/AH :whistle:

Ostro musiałem się nagimnastykować, aby upchać żetony do środka, ale było warto.

Xian

Administrator
Staff member
PSN
NemesisXian
Jak otrzymałem przesyłkę to się okazało, że są odrobinę za ciasne, ale po dalszej lekturze na BGG okazało się, że to typowe dla tego typu koszulek/żetonów i zacząłem szukać metody na rozciągnięcie, bo głupio by było zostać z dwustoma kopertkami na monety, których nie kolekcjonuje :unsure:Pomocą okazało się osiem LEGO płytek 1x6 w kolorze szarym ;) Materiał z którego są wykonane kopertki, jest mocno rozciągliwy (i pachnie jak pontony czy inne koła ratunkowe...), ale dobre 20 szt. uszkodziłem nim nabrałem wprawy i wypracowałem technikę.

michaelius

Aktywny forumowicz
U mnie ostatnio na topie jest
i wczoraj testowaliśmy bardzo fajny

wszystkie 4 są grywalne przez tabletopie albo TTSa i w sam raz by sobie pyknąć partyjkę do 2h

Zasady proste do nauki , ale dają możliwość pokombinować.

angh

Badass
PSN
angh
Ostatnio korzystajac z epidemii cos mnie ciagnie do planszowek. niespecjalnie mam doswiadczenie, chce cos ladnego, dla 2 osob w porywach do 4. Jakies spokojne, rodzinne rozgrywki ;)
Everdell generalnie dosc ladnie wpasowuje sie w moja estetyke, i chyba ma fajne dodatki, wiec podejrzewam, ze kupie ich kolekcjonerke.
Jakies za / przeciw, lub inne propozycje? Patrzylam na Photosynthesis, Charterstone, Root, Wingspan, tapestry.

btw jest jakikolwiek sens kupowac Gloomhaven?

Irreversible

Ostatnio korzystajac z epidemii cos mnie ciagnie do planszowek. niespecjalnie mam doswiadczenie, chce cos ladnego, dla 2 osob w porywach do 4. Jakies spokojne, rodzinne rozgrywki ;)
Everdell generalnie dosc ladnie wpasowuje sie w moja estetyke, i chyba ma fajne dodatki, wiec podejrzewam, ze kupie ich kolekcjonerke.
Jakies za / przeciw, lub inne propozycje? Patrzylam na Photosynthesis, Charterstone, Root, Wingspan, tapestry.

btw jest jakikolwiek sens kupowac Gloomhaven?
Z wymienionych Wingspan lub Everdell, ładne i przyjemne do grania z drugą połówka (zakladam, ze taki cel). Możesz ewentualnie zasnanowic się nad architektami zachodniego królestwa.
Wszystke działają dość dobrze na 2 osoby, na 3-4 jeszcze lepiej. Z wymienionych nie grałem tylko w Everdell, ale to dlatego że dwie pozostałe mam i nie widziałem powodu kupna kolejnej podobnej gry - broń boże nie uznaje jej za gorszej.
W na skrzydłach nie ma jednak interakcji między graczami, są wspólne zasoby (pokarm, karte ktoś Ci może podwędzić) ale null negatywnej energii - co może być plusem lub minusem. Są osoby, dla których budowanie solo silniczków może być lekko nudne (pomimo rywalizacji) ;)

Root eliminuje bo na dwóch to nie frajda, plus pełna asymetryczność frakcji. Dość trudno wejść nowym graczom w takie gry. Musisz znać świetnie swoją nacje jak i przeciwników. Charterstone dla dwóch odpada oraz to jednak gra legacy, wprowadzacie nieodwracalne zmiany na mapie i drugiej takiej samej rozgrywki nie będzie. Mnie osobiście charterstone nie podeszlo, ale było kilka czynników innych niż sama gra - zmiany w składzie itp.

Gloomhaven zdecydowanie odradzam na start, poczekaj aż wejdzie do Polski Gloomheaven: Jaw of the lion (jeszcze nie wyszedł na zachodzie), to ma być uproszczona lekko wersja gry - ale samodzielna. Dużo mniej administracji, oraz żetonów na planszy, mniej misji (20 kilka vs 100 i oby lepsze, w oryginale większość była zabij wszystko). Nie wiem czy będzie tłumaczone, Albi (z pomocą Rysława) na razie szykuje dodatek Forgotten Circles i mają już zakontraktowane Frosthaven. Innymi słowy są spore szanse na wspomnianą lżejszą grę.

Ticket to Ride jest OK, ale dwie osoby to trochę mało. Wersja UK jest bardziej rozbudowana.
Ticket to ride Nordic Countries, gra na 2-3 osóby. Posiadam, bardzo dobry ticket właśnie na małej liczby graczy.

Xian

Administrator
Staff member
PSN
NemesisXian
Gloomhaven zdecydowanie odradzam na start, poczekaj aż wejdzie do Polski Gloomheaven: Jaw of the lion (jeszcze nie wyszedł na zachodzie), to ma być uproszczona lekko wersja gry - ale samodzielna. Dużo mniej administracji, oraz żetonów na planszy, mniej misji (20 kilka vs 100 i oby lepsze, w oryginale większość była zabij wszystko). Nie wiem czy będzie tłumaczone, Albi (z pomocą Rysława) na razie szykuje dodatek Forgotten Circles i mają już zakontraktowane Frosthaven. Innymi słowy są spore szanse na wspomnianą lżejszą grę.

Mieliśmy wziąć Gloomhaven, ale chyba poczekam na zapowiedź następcy Descenta (~2021).

Są już jakieś konkrety nt. Jaw of the Lion?

angh

Badass
PSN
angh
To z innej beczki, gdzie najlepiej kupowac gry w EU? Everdell CE to jakies 116 eur na stronie producenta (z taksem i wysylka). Sa jakies lepsze miejsca do zakupu? juz chyba nawet amazon jest tanszy. Warunek - anglojezyczna wersja;)

Ekiera

Badass
PSN
Ekiera
XBL
Ekiera
To z innej beczki, gdzie najlepiej kupowac gry w EU? Everdell CE to jakies 116 eur na stronie producenta (z taksem i wysylka). Sa jakies lepsze miejsca do zakupu? juz chyba nawet amazon jest tanszy. Warunek - anglojezyczna wersja;)
Boardgameprices.co.uk porównuję ceny wraz z kosztem wysyłki do danego kraju. Raczej nie ma wszystkich sklepów, ale punkt startu dobry.

Irreversible

Dla UK to kojarzę sklep zatu games
Ale kieruj się podpowiedziami Ekiery bo lepiej zna rynek :)
W polszy można korzystać z i-szop porównywarki oprócz zwykłych źródeł jak ceneo - lub po prostu kupić w dragoneye.pl :p

• Popieram
Reactions: MacKill

arian

Stały bywalec
poczekam na zapowiedź następcy Descenta (~2021)
A skąd Informacje o jakimś następcy Descenta? Jedyne o czym słyszałem, to że wraz z nowymi Gwiezdnymi Wojnami mają wskrzesić Imperium Atakuje z nowymi postaciami. Nie wiadomo w jakiej formie, ale samo Imperium jest już w pewnym sensie następcą Descenta. Pytanie tylko, czy to będzie druga edycja IA, czy kolejne dodatki do poprzedniej gry.

Torin

Mieszkaniec forum
PSN
Toriniasty
XBL
Toriniasty
Steam
Toriniasty
To tak samo jak board game prices ale ci sklepów mają sporo.
Co ja robię to wyszukanie gry i później otworzenie wszystkich wyników w nowych tabach i po prostu ręczne przejrzenie co tam jest... Nawet mi to bardziej pasuje..

Xian

Administrator
Staff member
PSN
NemesisXian
Dopóki oficjalnie nie zapowiedzą, to trzeba brać te informację z przymrożeniem oka. Strasznie spowolniło FFG ostatnimi czasy. To już nie ta sama firma co kilka lat temu. Spóźniłem się na Arkham LCG, Descenta 2ed i w ostatniej chwili załapałem na Eldritcha. Nie kręcą mnie karcianki i granie z apką w tle, no kurcze niewiele mają w tej chwili do zaoferowania. Szkoda bo to mój ulubiony wydawca.

Orientujecie się jak wygląda obecnie sytuacja z grami FFG w Polsce. Rebel wydaje Asmodee, Asmodee jest właścicielem FFG, a na tę chwilę część gier FFG wydaje Galakta (HwA 3ed, Arkham LCG, Talisman, EH itd.). Wszystkie nowe tytuły FFG wydawać będzie już Rebel? Galakta ma prawa do starych serii i ich wygaśnięcia?