Oculus Quest 2

Pshemsky

Aktywny forumowicz
Bardzo zwięzła i dobra recka @Simplex - dzięki.
Po ostatnim Rysławie/M2 zastnawiam się czy istnieje jakiś chałupniczy sposób na zmierzenie sobie tego IPD ? Zawsze mi się wydawało że mam spory rondel ale nigdy nie brałem pod uwagę rozstawienia :unsure:

• Popieram
Reactions: op1ekun

arczi79

Mieszkaniec forum
Po ostatnim Rysławie/M2 zastnawiam się czy istnieje jakiś chałupniczy sposób na zmierzenie sobie tego IPD ? Zawsze mi się wydawało że mam spory rondel ale nigdy nie brałem pod uwagę rozstawienia :unsure:
Linijka i czyjaś pomoc? ....a najlepiej u okulisty ;)
Ja swoje IPD znalazłem eksperymentalnie bawiąc się suwaczkiem w Quest - dla mnie jedna pozycja tego suwaczka dawała wyraźnie najwygodniejszy efekt (najbardziej naturalny obraz, nie czułem abym musiał wysilać oczy)

Simplex

Apostoł VR, Moderator Globalny
PSN
patrz niżej
XBL
patrz niżej
Steam
simplexpl
Można zmierzyć linijką przed lustrem, jest to dość proste.

Quiet

Stały bywalec
Linijką przed lustrem może być problem, żeby zmierzyć to do milimetra. Ja polecam taki patent bierzesz linijkę przykładasz ją sobie do policzka i robisz selfi. Bierzesz to zdjęcie i np w paincie wycinasz linijkę i robisz dokładny pomiar na zdjęciu "cyfrową linijką". ;)

arczi79

Mieszkaniec forum
Linijką przed lustrem może być problem, żeby zmierzyć to do milimetra. Ja polecam taki patent bierzesz linijkę przykładasz ją sobie do policzka i robisz selfi. Bierzesz to zdjęcie i np w paincie wycinasz linijkę i robisz dokładny pomiar na zdjęciu "cyfrową linijką". ;)
Najlepiej to zadziała na ultra szerokim kącie przyłożonym do nosa ;)

isaak

Nowy Forumowicz
Linijka i czyjaś pomoc? ....a najlepiej u okulisty ;)
Ja swoje IPD znalazłem eksperymentalnie bawiąc się suwaczkiem w Quest - dla mnie jedna pozycja tego suwaczka dawała wyraźnie najwygodniejszy efekt (najbardziej naturalny obraz, nie czułem abym musiał wysilać oczy)
Na iPhone są aplikacje które mierzą IPD nie wiem jak na androidzie ale nie liczyłbym na taka dokładność bo w telefonach Apple jest dość skomplikowany system porównywalny z kinectem, mi wyszło 66mm ale nie widzę na quescie żadne różnicy czy suwak jest w którejś skrajnej pozycji

amzuk

Aktywny forumowicz
Zrobiłem mały materiał o Quescie 2. Głównie dla osób szukających podstawowych informacji, ale wydaje mi sie, że wart zerknięcia :)

Oculus Quest 2 - Wszystko, co chcieliście wiedzieć, ale baliście się zapytać!
Świetny materiał. Widać, jak bardzo brakuje polskiego VR na youtubie. Chociaż, z drugiej strony, po liczbie oglądnięć materiału, youtube chyba słabo promuje.

Żeby wpis był bardziej merytoryczny to wklejam ciekawe znalezisko:

Ciekaw jestem jak to działa, bo z tego co czytałem jakiś czas temu Oculus zastrzegał użycie tzw. shared spaces ( współdzielenia przestrzeni, jakkolwiek to brzmi) tylko do licencji biznesowych.

Edit: To jednak jest płatne w formie subskrybcji. Zostawiam jednak jako ciekawostkę.

SweatHard96

Padawan
Czy jesli mam IPD na poziomie 67-68mm to Quest 2 odpada?
Tak czytam ze komfort jest zapewniony przy IPD od 62 do 65mm :|
W Q2 masz trzy presety IPD - 58, 63 i 68mm.
Jeden milimetr wielkiej różnicy nie robi, więc nawet jak masz te 67, to i tak maszynka skrojona dla ciebie :)
Inna kwestią jest to, że niby przy 68mm będziesz miał nieco mniejszy FOV po zewnętrznej bo się panel LCD kończy, ale tu tylko powielam to, co na internetach piszą, bo mam ostatnio z Zuckiem ciche dni i nie daje mi się swoimi zabawkami bawić, więc nie miałem okazji osobiście zweryfikować.

Z innej beczki:

• Popieram
Reactions: Quiet

Sialala

Dzban Sierpnia i Pazdziernika 2019
W jakichs recenzjach w internetach tak pisali. Ale faktycznie na stronie Oculusa jest napisane o trzech ustawieniach IPD.
Jak nie uda sie dostac PS5 to zamowie tego Questa.

Voland

Padawan
Wasze Questy 1 posprzedawane już? Mój 64 GB właśnie poszedł za równowartość $350 , ale miał słuchawki i VR Cover, no ale mimo wszystko jestem mega zadowolony. Ciągle nie zdecydowałem co robić z Deluxe Audio Strap (tzn. czy kupować), bo ma gorsze audio niż to którego do tej pory używałem, ale chyba wciąż całkiem przyzwoite. Mam jeszcze jedną parę tych słuchawek, w dodatku w kolorze jasno szarym, więc do Elite strapa na białych uchwytach bym to przywalił i prawie jak z fabryki, ale DAS niby najwygodniejszy. Tyle dylematów ¯\_(ツ)_/¯

Last edited:

SweatHard96

Padawan
Oculus wrzuca hotfixa, ewidentnie chcą te swoje kabelki sprzedawać na potęgę.
Najgorsze, że taki Wolfenstein czy inne DOOMy też zostaną przycięte do 72Hz (jedyna pociecha, że mają od razu śmigać w podniesionej rozdzielczości na Q2).

[Edit] coś tam doczytałem w komentarzach, że niby apki zainstalowane na Queście będą działać w 90Hz, blokada na 72 ma dotyczyć linka i VD. Znaczy ta część o RTCW i DOOM chyba już nieaktualna

Last edited:

SweatHard96

Padawan
Wasze Questy 1 posprzedawane już? Mój 64 GB właśnie poszedł za równowartość $350
, ale miał słuchawki i VR Cover, no ale mimo wszystko jestem mega zadowolony. Ciągle nie zdecydowałem co robić z Deluxe Audio Strap (tzn. czy kupować), bo ma gorsze audio niż to którego do tej pory używałem, ale chyba wciąż całkiem przyzwoite. Mam jeszcze jedną parę tych słuchawek, w dodatku w kolorze jasno szarym, więc do Elite strapa na białych uchwytach bym to przywalił i prawie jak z fabryki, ale DAS niby najwygodniejszy. Tyle dylematów ¯\_(ツ)_/¯
Mi się udało swoją 64'kę za $240 sprzedać, do tego halo strap + Oculusowy case za $50 ...czyli nie najgorzej. Miałem czekać ze sprzedażą, ale wystawiłem za tyle, że w razie draki mogę jeszcze taniej odkupić :-D Choć ostatni tydzień jechałem już z IPD ustawionym na 63mm (domową metodą zmierzyłem swoje na jakieś 65) i nie miałem żadnych problemów, więc chyba będzie gicio.

Ja mam DASa, ale z kolei nie wiem czy go będę zakładał - póki co wystawiłem komplet z adapterami i powerbankiem za ~500zł. Jak zejdzie to biorę Elite strapa z baterią i z czasem dodtukuję uchwyty do KOSSów. Jak nie zejdzie, to przypieprzam DASa na trytytki póki nie dorobią adapterów i dokupuję torbę od Vive Cosmos - dla mnie win-win. Grunt to nie próbować konkurencyjnego rozwiązania po zdecydowaniu się na jedno, bo to drugie może okazać się lepsze :p

Arturo

Padawan
PSN
ArczeroS
XBL
ArczeroS
Steam
ArczeroS
Witam wszystkich! Wczoraj zamówiłem Questa 2 - będzie to mój pierwszy VR po latach obserwowania rynku i czekania na idealny moment, by do niego wskoczyć. Mam jednak pytanko do weteranów zakupów na Oculus.com z użyciem Revoluta. Wiem, że pieniądze zostaną pobrane tuż przed wysyłką urządzenia. Specjalnie na tę okazję kupiłem na Revolucie 350 euro, bo czuję, że z tygodnia na tydzień będzie ono drożało. Oprócz tego zostało mi na koncie złotówkowym jakieś 15zł. I teraz pytanie: Karty wirtualnej Revoluta nie przypisuje się do żadnej konkretnej waluty (tak mi się przynajmniej wydaje). Czy Oculus pobierze sobie całość od razu w euro, które tam zakupiłem, czy będzie dokonywał jeszcze jakiegoś dziwnego przewalutowania? Blokada weryfikacyjna na karcie była w USD, stąd moja wątpliwość.

arczi79

Mieszkaniec forum
Witam wszystkich! Wczoraj zamówiłem Questa 2 - będzie to mój pierwszy VR po latach obserwowania rynku i czekania na idealny moment, by do niego wskoczyć. Mam jednak pytanko do weteranów zakupów na Oculus.com z użyciem Revoluta. Wiem, że pieniądze zostaną pobrane tuż przed wysyłką urządzenia. Specjalnie na tę okazję kupiłem na Revolucie 350 euro, bo czuję, że z tygodnia na tydzień będzie ono drożało. Oprócz tego zostało mi na koncie złotówkowym jakieś 15zł. I teraz pytanie: Karty wirtualnej Revoluta nie przypisuje się do żadnej konkretnej waluty (tak mi się przynajmniej wydaje). Czy Oculus pobierze sobie całość od razu w euro, które tam zakupiłem, czy będzie dokonywał jeszcze jakiegoś dziwnego przewalutowania? Blokada weryfikacyjna na karcie była w USD, stąd moja wątpliwość.
Z Revoluta nie płaciłem... ale miałem ciekawe przygody z kartą płatniczą PKO BP jak kupowałem Oculus Rifta CV1. Najpierw mi zablokowali całą kwotę na karcie a później jeszcz taką kwotę pobrali z karty nie zdejmując blokady na tej poprzedniej kwocie (na zwolnienie blokady czekałem chyba ze dwa tygodnie). Reasumując - musiałem mieć podwójną ilość pieniędzy na koncie na ten zakup :/ Niestety Oculus odsyłał mnie do banku, bank do Oculusa... więc interwencje w sprawie zdjęcia blokady nic nie dały i musiałem odczekać te dwa tygodnie :/ Może teraz jest lepiej - kupując Oculus Questa nie miałem takich problemów (ale zamawiałem już będąc poza granicami Polski - inna karta, inna waluta, inny kraj wysyłki itd.).

mierniczek

Badass
PSN
mierniczek
Wasze Questy 1 posprzedawane już? Mój 64 GB właśnie poszedł za równowartość $350 , ale miał słuchawki i VR Cover, no ale mimo wszystko jestem mega zadowolony. Ciągle nie zdecydowałem co robić z Deluxe Audio Strap (tzn. czy kupować), bo ma gorsze audio niż to którego do tej pory używałem, ale chyba wciąż całkiem przyzwoite. Mam jeszcze jedną parę tych słuchawek, w dodatku w kolorze jasno szarym, więc do Elite strapa na białych uchwytach bym to przywalił i prawie jak z fabryki, ale DAS niby najwygodniejszy. Tyle dylematów ¯\_(ツ)_/¯
Przepraszam, bo juz dawno nie sledzilem watkow o oculusie.
Oczywiscie wiem, ze teraz jest "na topie" oculus 2, ale czemu mam sprzedawac swojego questa 1?
Wszystko dziala, syn i czasem ja bawimy sie swietnie ... ta "dwojka" robi roznice? NIby lepsza, ale tansza ...

arczi79

Mieszkaniec forum
Oczywiscie wiem, ze teraz jest "na topie" oculus 2, ale czemu mam sprzedawac swojego questa 1?
Wszystko dziala, syn i czasem ja bawimy sie swietnie ... ta "dwojka" robi roznice? NIby lepsza, ale tansza ...
Co do Questa 2:
Plusy: większa rozdzielczość, lżejszy, kompatybilny z odświerzaniem 90Hz (w przyszłości raczej), dużo mocniejszy procek więc pewnie w przyszłym roku jakieś "exclusivy" mogą się pojawić, dostępne oryginalne mocowanie podobne do tego jak w PS VR (holostrap), niby trochę poprawione kontrolery
Minusy: LCD zamiast OLED (więc gorsze czernie), mniejsza możliwość wysterowania rozstawu soczewek do twojego IPD (rozstawu galek ocznych), to defaultowe mocowanie głowy gorsze niż w Q1

Tak jak pisałem - ja w tym roku nie planuję przesiadki... ale widze ludzie sprzedają na potęgę stare Questy ;)

Last edited:

Voland

Padawan
Ja nie twierdzę, że masz sprzedawać. Wiem natomiast czemu ja sprzedałem – bo to ostatni moment kiedy Quest 1 jest coś wart. Dwójka jest o 3 generacje lepsza, z obrazem na zupełnie innym poziomie, a dało się zmienić 1 na 2 niemal bezkosztowo.

Biskup

Badass
PSN
DiukPL
XBL
DiukPL
Steam
Biskup
Z tym "cokolwiek warta" to bym nie przesadzał. To samo z obrazem "na zupełnie innym poziomie" ;) Chyba, że chodzi ci o wyprane kolory LCD.

Simplex

Apostoł VR, Moderator Globalny
PSN
patrz niżej
XBL
patrz niżej
Steam
simplexpl
A używałes gogli z LCD? Ja tak i nie są wyprane. Przełączam się regularnie między Indexem a Questem (i mam OLEDa w każdym pokoju ;)) i nie widzę żadnego wyprania na LCD. A jestem fanbojem OLEDa.
Praktycznie wszyscy producenci gogli zrezygnowali z OLEDów. Ostatnie gogle z OLEDem miały premierę 2 lata temu. Zakładam że mieli jakiś powód poza chciwością. Nie zdziwię się jak w PSVR2 będzie LCD.

Biskup

Badass
PSN
DiukPL
XBL
DiukPL
Steam
Biskup
Miałem Rifta, Explorera, Questa, mam Indexa i gówno PSVR. Widzę różnicę w kolorach i czerni odrazu. Jak będzie tutaj, nie wiem, jeszcze nie testowałem Questa 2, może saturację podkręcili.

I ciekawostka, jeśli chodzi o TV to z kolei wolę obraz z jasnego LCD niż Oleda 🙆

Różnicy 72hz vs 90hz vs 120hz z kolei nie widzę, ale 72 FPS już widzę. Horror.

Arturo

Padawan
PSN
ArczeroS
XBL
ArczeroS
Steam
ArczeroS
A używałes gogli z LCD? Ja tak i nie są wyprane. Przełączam się regularnie między Indexem a Questem (i mam OLEDa w każdym pokoju ;)) i nie widzę żadnego wyprania na LCD. A jestem fanbojem OLEDa.
Praktycznie wszyscy producenci gogli zrezygnowali z OLEDów. Ostatnie gogle z OLEDem miały premierę 2 lata temu. Zakładam że mieli jakiś powód poza chciwością. Nie zdziwię się jak w PSVR2 będzie LCD.
Mnie to wcale nie dziwi, że LCD wypiera OLED. Obie technologie mają swoje mocne strony i moim zdaniem w VR lepiej sprawdza się ta pierwsza. Na tej samej zasadzie wciąż sprzedawane są monitory z matrycą TN,, mimo, że wydaje się ona na pierwszy rzut oka archaiczna. A jednak w pewnych aspektach ma przewagę.

arczi79

Mieszkaniec forum
No nie wiem... jak wczoraj odpalałem Until You Fall to na początku ta idealna czerń ponownie mnie pozytywnie zaskoczyła... Raczej Questa jedynki nie będę sprzedawał... prędzej dokupię dwójkę ;)

Voland

Padawan
Z tym "cokolwiek warta" to bym nie przesadzał. To samo z obrazem "na zupełnie innym poziomie" ;) Chyba, że chodzi ci o wyprane kolory LCD.
Nie istnieje coś takiego jak „wyprane kolory LCD”. Są LCD z gamutem niemal 100% Adobe RGB (używam od lat), a nawet jednocześnie pokrywające całe DCI P3. Możesz mieć wyprane kolory na jakimś LCD, ale w żadnym wypadku nie jest to wynikiem tej technologii, tylko konkretnego modelu, a póki co wszystkie porównania Questa 1 do 2 mówiły, że Q1 ma trochę lepszą czerń i gorszą kolorystykę. Na palcach jednej ręki mógłbym policzyć ile gier nie pidbijało punktu czerni na Queście 1, a Carmack wyjaśniał powody na konferencji (albo w Q&A po niej, nie jestem pewny).

MacKill

Aktywny forumowicz
Rewolut weźmie od razu w euro. Po to to jest żeby "nie było dziwnych przewalutowań". Witamy w klubie VR!