O procesorach

Aludan

Aktywny forumowicz
PSN
AludanPL
XBL
Aludan
Steam
Aludan
No dobra, może na forum aż tak źle obecnie nie jest, ale jak poczytacie komentarze w testach ryzenów to widać spory odsetek niebieskich fanbojów, których nikt nie przekona :)

Wracając do 3900X to grubo w proline - przez 24h podnieśli cenę 3900X z 2349 zł do obecnie 2699 zł :D
Jak ktoś chce inwestować to warto teraz kupować procki AMD po cenach premierowych i chwilę później sprzedawać ze sporym zyskiem :p

Aludan

Aktywny forumowicz
PSN
AludanPL
XBL
Aludan
Steam
Aludan
(chciałem wyedytować poprzedni post, ale już nie mogę)

Znalazłem ciekawy test (dużo różnych porównań) i zobaczcie ile daje 3900X w czasie kompilacji, czyli czymś na czym też mi zależy.
Poza tym przy tylu wątkach jest fajny komfort, że faktycznie można robić coś w tle (np. konwersja filmiku) i nawet grać bez problemu w coś na pierwszym planie ;)

Zgadzam się, że stricte do gier na obecną chwilę wystarczy 9700K, a patrząc przyszłościowo 3700X (kosztem kilka % maks fps w stosunku do 9700K).
W wyższej półce cenowej, zwłaszcza jeśli zależy nam nie tylko na graniu, to moim zdaniem 3900X jest znacznie lepszym wyborem od 9900K, który w dodatku obarczony jest wieloma poprawkami bezpieczeństwa* i ma mniej wydajne HT.

*kojarzę nawet oficjalne zalecenie wyłączenia HT w serwerach, a dzisiaj przeczytałem o kolejnej luce omijającej dotychczasowe poprawki...

Aludan

Aktywny forumowicz
PSN
AludanPL
XBL
Aludan
Steam
Aludan
Nie miałem czasu całości obejrzeć, ale z tego co widziałem radzi sobie dobrze, raczej nie gorzej od 3700X?

Mam do was natomiast pytanie: co wiadomo o Intelu? Ciągle widzę tylko jakieś plotki o 2021 roku i ice lake jedynie w laptopach (to już oficjalne). Np. taki artykuł, źródło dla mnie nieznane...
Myślicie że to prawda? W 2020 czekają nas kolejne kotlety na nowej podstawce?

szpynda

Stały bywalec
Wypadałoby. Ile w końcu lat można męczyć tę samą podstawkę? Czy procki będą sporo szybsze? A muszą? W giereczkowie i tak biją AMD to po co? Ludzie i tak kupią.
Co nie znaczy ze Intel nie jest w czarnej dupie.

Last edited:

Aludan

Aktywny forumowicz
PSN
AludanPL
XBL
Aludan
Steam
Aludan
Na 2020 AMD ma zaplanowane Zen3, czyli obecne procki na sterydach w ulepszonym procesie 7nm+ z być może jeszcze większą liczbą rdzeni.
Z kolei Intel: dalej skylake w 14nm na nowej podstawce. Serio uważasz, że i tak ludzie kupią? Nie liczę totalnych fanatyków, ale moim zdaniem nawet wielu fanów niebieskich czegoś takiego nie przełknie tym bardziej, że w takim scenariuszu można śmiało założyć w końcu przebicie niebieskich także w giereczkowie. Oczywiście to tylko plotki, chociaż nie wyssane z palca (brak ice lake dla desktopów).

Aludan

Aktywny forumowicz
PSN
AludanPL
XBL
Aludan
Steam
Aludan
No ładnie, ale nie wiem czy warto dopłacać tyle za te 100-200 MHz.
Btw anulowałem zamówienie na 3900X, jednak faktycznie ma to mały sens poza renderowaniem, kompilowaniem czy jakimiś ściśle naukowymi obliczeniami.
Poza tym odstrasza temperatura pracy - musiałbym wrzucić na prawdę solidne chłodzenie (DR4 Pro, NH-D15) lub przejść na wodę, a i tak temperatury będą powyżej 70 przy obciążeniu wszystkich rdzeni. Niby 105W TDP, ale założyli wysokie temperatury pracy co mi się szczerze mówiąc nie podoba. 3700X z PBO też daje radę i na chwilę obecną faktycznie wydaje się lepszym wyborem, a w przyszłym roku Zen3 i może Intel też coś pokaże ;)

Ps. Szkoda, że nie kupiłem 3700X za te nieco poniżej 1400 zł jak ktoś tutaj wrzucał linka, teraz to po 1500 zł chodzą ;/

Last edited:

Aludan

Aktywny forumowicz
PSN
AludanPL
XBL
Aludan
Steam
Aludan
Ciekawe dane o podkręcalności nowych ryzenów. 3800X to jednak w jakimś stopniu selecty, co dość oczywiste, ale nie ma dramatycznej różnicy.
Swoją drogą niedawno była promocja za ok 1500 zł na 3800X, ale niestety przegapiłem ;/

A i jak ktoś nie widział to jeszcze obszerny test wpływu pamięci na FPS w grach i programach.

Aludan

Aktywny forumowicz
PSN
AludanPL
XBL
Aludan
Steam
Aludan
Jak kogoś interesuje to znowu jest promocja xtreem na 3700X za 1425 zł i 2% rabatu za przelew*
Wychodzi 1404 zł paczkomatem lub 1 397 zł z odbiorem osobistym.

*UWAGA - trzeba wpisać kod promocyjny RABAT2 poza wybraniem opcji przelewu, żeby ta promocja zadziałała.

Info dzięki knurowi :) Ja polowałem cały miesiąc, 2-3 razy dziennie sprawdzałem ten sklep, outlet morele, ceneo, allegro, peeper i nie mogłem trafić :)

Rogue Fox One

Mieszkaniec forum
Ma ktoś dobre info odnośnie zamieszania z SYSmarkiem 2018 z ostatnich dni? To benchmark mający lepiej oddać wydajność w typowym użytkowaniu workstation, pod którym podpisuje się wiele czołowych firm IT. Np. Dell, HP, Hitachi, Intel, Microsoft, Samsung, Toshiba, WD oraz inne. Według tego benchmarku 9900K/9700K wypadają istotnie lepiej od Ryzen 3900X. Oczywiście AMD zarzuca, że to nie ma niczego wspólnego z realnymi zastosowaniami i jest zrobione pod Intela, gdy Intel zarzuca to samo innym benchmarkom (zwłaszcza Cinebench).

angh

Stały bywalec
PSN
angh
Benchmarki nie mają znaczenia, poza przybliżającym. Pracujesz w edycji video? Sprawdź testy w popularnych programach do edycji. Excel? Testy na dużych arkuszach. Rendering 3d? To samo. Kompilacja gcc? Są źródła. W większości rzeczywistych zastosowań ryzen wypada lepiej, i to za niższą cenę.

• Popieram
Reactions: Aludan

Aludan

Aktywny forumowicz
PSN
AludanPL
XBL
Aludan
Steam
Aludan
No niestety muszę potwierdzić problemy z boostem w Ryzenach 3000.
Mój 3700X boostuje tylko do 4250 MHz i to na 1,45v (1T) oraz 4000 MHz na 1,35v (16T) i to z włączonym PBO.
Manualne OC daje np. 4150 MHz na 1,31v (16T), czyli default wypada słabo.

[Ciekawa historia]
W sumie nie testowałem bez włączonego PBO, bo akurat pechowo moja płyta X470 Aorus Ultra Gaming zdechła po tym jak chciałem ustawić owe 4,15 GHz na 1,31v. Co ciekawe nie mogłem normalnie wklepać napięcia, bo brakowało przecinka lub kropki i uznałem, że spróbuję wartość 13V, co może da 1.3v, najwyżej płyta nie wstanie, zresetuje bios i tyle...

Niestety już nie wstała, reset biosu czy wyjmowanie baterii na 30 minut nic nie zmienia. Płyta ma dual bios, ale nie wykrywa wady biosu (wisi na diodzie VGA niby, ale GPU jest tak naprawdę ok), przez co automat reanimujący main bios z backupowego nie działa, a niestety w tej płycie Gigabyte zrezygnował z przełącznika biosów czy Q-Flash Plus (podgrywanie biosu z pendrive bez CPU/VGA/RAM). Dopiero wymuszenie startu z drugiego biosu ożywia kompa (trzymanie ok. 10 sek power+reset), ale jakoś udaje się to raz na 10 prób i ogólnie na tyle mnie wqrwia, że płyta idzie na RMA...

Przez ten głupi "automat" GB nie zrobił w ogóle opcji flashowania głównego biosu z poziomu biosu backupowego czy z poziomu windows, co tak naprawdę oznacza, że jeżeli płyta nie stwierdzi wady głównego biosu (co jest nagminne) to zawsze próbuje startować z main biosu i zawisa, nie przełącza na backup. Zresztą przekopywałem fora przez trzy dni i masa osób ma takie problemy z dual biosem bez fizycznego przełącznik i wszystkie wątki kończyły się w końcu na RMA (próbowałem bardzo wiele opcji reanimacji). Bez sensu, bo m.in. wybrałem GB dla dual biosu...

Także poza tym, że AMD coś tam nie dopracowało to jeszcze pytanie ile winy leży po stronie biosów do płyt, bo na moim przykładzie mogę powiedzieć, że Gigabyte zbytnio się nie przyłożył do sprawy, skoro ustawienie jakiejś wartości w biosie ubija płytę (bios) na amen ;/

Last edited:

Aludan

Aktywny forumowicz
PSN
AludanPL
XBL
Aludan
Steam
Aludan
Jaki nowy? ;)
Wiem wiem ... po prostu mnie to irytuje, bo już nie pierwszy raz greg zwraca mi na to uwagę ... a naprawdę nie wiem czemu odruchowo piszę oddzielnie ;P

Ps. W końcu się zebrałem i wybebeszyłem kompa aż do płyty, a ją samą musiałem jeszcze doposażyć w oryginalny uchwyt socketu AM4...
Strasznie nie chciało mi się tego robić, teraz wszystkie elementy układanki znowu mam w pudełkach i zastanawiam się, czy chce mi się to od nowa składać, a jeśli już to czy w ogóle dalej na Ryzenie. Z drugiej strony Intel i Z390 to zamknięta ścieżka. Zmieniłbym chociaż płytę pod Ryzena, ale wszystkie poniżej 1000 zł na X570 mają jakieś wady i są wykastrowane (np. tylko 4 gniazda wiatraków w GB za 880 zł) jak kiedyś "bieda" konstrukcje po 300-400 zł ;/ Co za czasy...

Last edited:

Aludan

Aktywny forumowicz
PSN
AludanPL
XBL
Aludan
Steam
Aludan
Jak zapowiedzieli tak zrobili :)

Ciekawe jakie będą faktyczne rezultaty. Jak tylko moja płyta X470 wróci z serwisu to sprawdzę.
(w sumie już jakieś testy są wczesne)
Wychodzi na to, że zegar skoczył, ale wydajność nie bardzo - podobnie jak w przypadku undervoltingu na nowych Ryzenach.

Last edited:

Aludan

Aktywny forumowicz
PSN
AludanPL
XBL
Aludan
Steam
Aludan
Hehe no coś w te gusta - jak bawiłem się 3700X to faktycznie jest jak czytałem, że procesor po undervoltingu osiąga wyższe zegary, ale wyniki są słabsze.
Wygląda to tak jakby procesor wewnętrznie miał jakąś blokadę i nawet jak ustawisz 1.00v to odpali, ale będzie miał gorszą wydajność.
Możliwe, że podobnie zrobili teraz w tym update. U mnie np. ustawienie -0,1v offset powodowało wyższe zegary, ale wydajność już spadała - złotym środkiem okazało się -0,07v.

Taka ciekawostka ;)
(w filmiku dobrze wyjaśnione)