Nowe zapowiedzi gier VR?

LaggyLuke

Mieszkaniec forum
Steam
g0nt
Resident Evil 4 (Quest - na razie brak daty premiery)
Mała korekta - ten tytuł nie będzie dostępny na Questa 1 tylko ekskluzywnie na Questa 2.
No to się zaczyna. Z jednej strony fajnie, bo w komcu zobaczę na co stać Q2, z drugiej jednak mam wrażenie, że jest to wynik chłodnej kalkulacji dewelopera. Q2 na tyle przebił sprzedażowo Q1, że nie muszą poświęcać czasu i środków na robienie obciętej wersji portu na tego ostatniego.
Tak czy owak myślę, że mniejsze studia nie porzucą Q1. A przynajmniej nieprędko.
Swoją drogą, ze miesiąc Q1 kończy dwa latka o jak na sprzęt, który już w chwili wypuszczenia miał nienajnowszy procesor i tak radzi sobie świetnie.

arczi79

Prezes
Resident Evil 4 (Quest - na razie brak daty premiery)
Mała korekta - ten tytuł nie będzie dostępny na Questa 1 tylko ekskluzywnie na Questa 2.
No to się zaczyna. Z jednej strony fajnie, bo w komcu zobaczę na co stać Q2, z drugiej jednak mam wrażenie, że jest to wynik chłodnej kalkulacji dewelopera. Q2 na tyle przebił sprzedażowo Q1, że nie muszą poświęcać czasu i środków na robienie obciętej wersji portu na tego ostatniego.
Tak czy owak myślę, że mniejsze studia nie porzucą Q1. A przynajmniej nieprędko.
Swoją drogą, ze miesiąc Q1 kończy dwa latka o jak na sprzęt, który już w chwili wypuszczenia miał nienajnowszy procesor i tak radzi sobie świetnie.
Przy Q3 i Q4.. i dalszych (jeśli będą) pewnie sytuacja będzie podobna. Jeśli FB na takie coś pozwala (albo może nawet zachęca do tego) - to stanie się to normą że zubożonej wersji gry na wcześniejsze iteracje sprzętu nie będzie. Czy to dobrze czy źle - ciężko powiedzieć. Z jednej strony pcha biznes do przodu (więc pewnie nowszy sprzęt będzie zyskiwał większą popularność znacznie szybciej) a z drugiej strony sprawia że część użytkowników może poczuć się olana przez firmę.

LaggyLuke

Mieszkaniec forum
Steam
g0nt
Przy Q3 i Q4.. i dalszych (jeśli będą) pewnie sytuacja będzie podobna. Jeśli FB na takie coś pozwala (albo może nawet zachęca do tego) - to stanie się to normą że zubożonej wersji gry na wcześniejsze iteracje sprzętu nie będzie. Czy to dobrze czy źle - ciężko powiedzieć. Z jednej strony pcha biznes do przodu (więc pewnie nowszy sprzęt będzie zyskiwał większą popularność znacznie szybciej) a z drugiej strony sprawia że część użytkowników może poczuć się olana przez firmę.
Myślę, że dużo będzie zależeć od użytkowników.
O ile nie będzie jakiegoś killer feature to ja planuję zostać przy Q2 i poczekać na Q4. Extra sensory w Q3 to dla mnie 'meh'.
Jeśli Q3 nie zeżre sprzedażowo Q2, jak to miało miejsce przy obecnej generacji względem poprzedniej, to wydawcy mogą nie chciać odcinać się od tak dużego kawałka rynku ...więc no, myślę że dopiero za dwa lata zobaczymy, jak to będzie się odbywać.

arczi79

Prezes
Myślę, że dużo będzie zależeć od użytkowników.
O ile nie będzie jakiegoś killer feature to ja planuję zostać przy Q2 i poczekać na Q4. Extra sensory w Q3 to dla mnie 'meh'.
Jeśli Q3 nie zeżre sprzedażowo Q2, jak to miało miejsce przy obecnej generacji względem poprzedniej, to wydawcy mogą nie chciać odcinać się od tak dużego kawałka rynku ...więc no, myślę że dopiero za dwa lata zobaczymy, jak to będzie się odbywać.
Myślę że od użytkowników to prawie nic nie zależy. Liczy się tylko wizja FB-ka. Użytkownicy krzyczeli za besprzewodowym połączeniem Questa z PC, FB nie zgodził się nawet na VirtualDesktop w ich oficjalnym sklepie... a teraz gdy VD zyskał popularność to bezczelnie kradną ten pomysł. Dla FB nie liczą się ludzie tylko profity.

LaggyLuke

Mieszkaniec forum
Steam
g0nt
Chyba jednak zależy. Nie chodzi mi tu o możliwość podejmowania decyzji, a o ich rozkład pomiędzy generacjami sprzętu.
Większość gier nie wychodzi ze stajni FB i jeśli rynek użytkowników nie przeniesie się w większości na Q3 to Q2 może dalej pożyć.

Dla deweloperów nie liczy się FB tylko profity. ;)
Oczywiście przyszłość to zweryfikuje.

arczi79

Prezes
Dla deweloperów nie liczy się FB tylko profity. ;)
Ale to FB daje możliwość developerom implementacji gier dla określonej wersji sprzętu - więc tak to właśnie FB sugeruje developerom że możecie iść na łatwiznę olać starsze platformy. Podobny temat już był kiedyś poruszany w związku ze słabym opisem gier w Oculus Store (ja stałem na stanowisku że to FB powinien wymuszać na developerach takie informacje, Simplex upierał się że to bez sensu i że to nie zadane FB-ka i że taki wymóg - jak podawanie szacowanego czasu przejścia gry - jest niemożliwy do wyegzekwowania).

LaggyLuke

Mieszkaniec forum
Steam
g0nt
To nie jest tak, że się z tobą nie zgadzam. Ja po prostu uważam, że jeśli Q2 będzie nadal stanowić powiedzmy połowę rynku, to deweloperzy tej połowy sobie nie odpuszczą, niezależnie od tego czy będzie to wymóg FB, czy też nie.
Pieniądz rządzi.

• Popieram
Reactions: arczi79

Simplex

Apostoł VR
PSN
patrz niżej
XBL
patrz niżej
Steam
simplexpl
O wow, z jednej strony o RE4VR było wiadomo od tego słynnego wielkie wycieku danych z capcoma, ale niespodziewalem sie ze tak szybko dostaniemy eksa na Questa 2. Myslalem ze FB będzie naciskal zeby jednak minimum z rok od premiery Q2 wszystko wychodziło na Q1 też.
No chyba że różnica w wydajności Q2 naprawde jest tak kosmiczna - ale z drugiej strony RE4 to stareńka gra.

Podobny temat już był kiedyś poruszany w związku ze słabym opisem gier w Oculus Store (ja stałem na stanowisku że to FB powinien wymuszać na developerach takie informacje, Simplex upierał się że to bez sensu i że to nie zadane FB-ka i że taki wymóg - jak podawanie szacowanego czasu przejścia gry - jest niemożliwy do wyegzekwowania).
Nadal uważam, że to bez sensu i dodatkowe utrudnianie życia małym developerom. Są zwroty gier i można w 10 sekund w internecie sprawdzić długość gry. Napiszą że gra na 4h, to ktoś kto przelatuje przez gry pomijające fabułe przejdzie w 2 i bedzie krzyczał że oszukali.
Z jakiegoś powodu żaden inny sklep nigdy tego na developerach nie wymuszał, bo pewnie wiedzą, ze to nie ma sensu ;) Ludzie grają na tyle różnych sposobów że nie da sie obiektywnie opisać długości gry jedną cyferką. Oczywiscie jesli developerzy oszukuja i zawyżają czas przejscia gry to trzeba to piętnować.

Last edited:

arczi79

Prezes
Kilka ostatnich cytatów:

John Carmack: I’m supportive of Quest 2-only exclusives, but I think that if a developer is doing something to, you know, make money there’s still a pretty substantial market there in Quest 1 users…Boz can you say roughly what percentages we have, obviously Quest 2 is outselling Quest 1 and all of our other headsets, we announced, but for developers to be able to make a kind of a rational decision on how much effort they want to put into Quest 1, it is kind of important for them to know what that could mean.

Andrew Bosworth: “I expect the incentives to be for developers to support Quest 1, absolutely, and to your point, we don’t think it’s too expensive to do that, and you are unlocking, you know, 7 figures of additional users who could potentially buy your software — which is a pretty good deal when you can get it…so the formal answer is that we may eventually allow developers who have really high end apps to target Quest 2 alone, but our very strong recommendation is to support both and that’s actually what we expect to have happen based on historical norms…”

Andrew Bosworth: People are also asking about the Quest 3, which doesn’t exist yet, and everyone who is listening to us who is a reporter there isn’t a Quest 3, there’s only a Quest 2, but I did hint at an AMA earlier this year about Quest Pro because we do have a lot of things in development where we want to introduce new functionality to the headset along the kinds that people theorize that we would want to introduce, and that’s a little ways off still. It’s still not gonna happen this year. For those who are curious, Quest 2 is going to be in the market for a while – for a long while, and it’s gonna be, you know, I think the best bet for the most accessible way to get into VR and have a great experience.

• Popieram
Reactions: LaggyLuke

Robert de Clair

Aktywny forumowicz
XBL
Robert de Clair
Steam
Robert de Clair
Dlatego właśnie jak mam wybór to biere wersje PC Steam.(chyba ze natywna oculusova jest dużo lepsiejsza) Nad exami płacze i płace.
Jestem tez przygotowany na to, ze konsoli nowej nie będę kupował (zatrzymałem się na x 360) za to jestem zajarany vr i gotowy na w miarę regularne wymienianie kasku. Pewnie osoby które kupiły Q1 będą zawiedzione ze RE4 dlubany jest pod Q2 ale jak wyjdzie Q3 to sprzedają Q1 i biero Q3 nadal warto 😊 by mieć jak największą radość i najpełniejsze doznania siedząc w zapocony, hełmofonie. Edit no i Steam ma przecenki i Bundle a cebula we mnie silna.

Simplex

Apostoł VR
PSN
patrz niżej
XBL
patrz niżej
Steam
simplexpl
Moje rozważania: Jakby FB naprawdę chciał żeby nie było eksow na Q2 to by zabronił ich robić, tak samo jak Sony zabroniło eksow na PS4 Pro, nawet w VR, gdzie miało by to większy sens. Ale Quest to ich jedyne gogle mobilne które w teorii nie wymagają loginu do FB (jeśli ktoś ma stare konto Oculusa) więc nie dziwię się że chcą porzucić ten model. Choć oczywiście tego nie pochwalam.
Nie wiemy tez jaki procent posiadaczy wszystkich questów stanowią posiadacze jedynki, może np jest to 20%?

LaggyLuke

Mieszkaniec forum
Steam
g0nt
Zero Caliber: Reloaded (Quest, 2021):
Już 13 maja na Quescie w cenie 25 USD:

Pograłem ostatnio trochę w wersję Steam i kurcze fajne to.
Z jakiegoś powodu do niektórych czynności używa się spustów zamiast gripa i chyba jest nieskończona amunicja (albo się nie doszukałem opcji te aspekty modyfikujących) ale zapowiada się MOCNY konkurent dla tytułów dostępnych obecnie ma Questa.

• Popieram
Reactions: amzuk and arczi79

amzuk

Mieszkaniec forum
Zero Caliber: Reloaded (Quest, 2021):
Już 13 maja na Quescie w cenie 25 USD:

Pograłem ostatnio trochę w wersję Steam i kurcze fajne to.
Z jakiegoś powodu do niektórych czynności używa się spustów zamiast gripa i chyba jest nieskończona amunicja (albo się nie doszukałem opcji te aspekty modyfikujących) ale zapowiada się MOCNY konkurent dla tytułów dostępnych obecnie ma Questa.
Też bardzo lubię tą grę, czucie broni jest chyba jeszcze lepsze niż w Onward. Obawiam się jedynie grafiki, bo w filmie z zapowiedzi jest średnio.

arczi79

Prezes
Ja czekam aż ....
A ja ostatnio zrobiłem sobie listę tytułów na które osobiście czekam i wyszło mi coś takiego:

Lone Echo 2 - Oculus
Into the darkness - Steam
VRSkater - Steam
Green Hell - Quest
Stride - Quest
Wrath: Aeon of Ruin - Quest
ARK-ADE - Quest
Iron Rebelion - Quest
Wooorld - Quest
Against- Quest

...no i mam nadzieję że że za kilka godzin FB dorzuci na moją listę jeszcze kilka tytułów ;)

• Popieram
Reactions: amzuk

amzuk

Mieszkaniec forum
Ja czekam aż ....
A ja ostatnio zrobiłem sobie listę tytułów na które osobiście czekam i wyszło mi coś takiego:

Lone Echo 2 - Oculus
Into the darkness - Steam
VRSkater - Steam
Green Hell - Quest
Stride - Quest
Wrath: Aeon of Ruin - Quest
ARK-ADE - Quest
Iron Rebelion - Quest
Wooorld - Quest
Against- Quest

...no i mam nadzieję że że za kilka godzin FB dorzuci na moją listę jeszcze kilka tytułów ;)
Ja bym dodał jeszcze:
Song in the smoke Quest
Ven VR Quest
Sniper Elite VR Quest
Zero Caliber Quest
Invisible Hours Quest
Snow Drift Quest
Resident Evil 4 VR Quest2
Star Wars Pinball VR Quest
Green Hell VR Quest.
Tetris Effect Connect Quest
I expect you to die 2 Quest.

Simplex

Apostoł VR
PSN
patrz niżej
XBL
patrz niżej
Steam
simplexpl
Jeśli oficjalnie nie skłamali ze opóźnienie jest spowodowane covidem to nie zaliczam!

A najgorsze jest to ze leniwi i niekompetentni developerzy posunęli się aż to stworzenia długiego fejkowego artykułu na Wikipedii, żeby frajerzy łyknęli ściemę ze covid ma wpływ na opóźnienia gier:

To jest dopiero bezczelność!