Nowe urządzenia VR, newsy technologiczne

arczi79

Prezes
Jun 23, 2020
3,159
1,955
Wystartowała kickstarterowa kampania gogli Lynx:

Ponad połowa już zebrana, ja również wsiadłem do tego pociągu.
Jeszcze w październiku twórców odwiedzi ekipa MRTV na testy.
...a po drodze jeszcze Facebook Connect i konferencja HTC - szykuj portfel na kolejne wydatki ;)

BTW: Fajnie że mają magnetyczną nakładkę która pozwala odseparować się od świata zewnętrznego:

Last edited:

LaggyLuke

Mieszkaniec forum
Jul 16, 2020
996
886
DK
BTW: Fajnie że mają magnetyczną nakładkę która pozwala odseparować się od świata zewnętrznego:
I fajnie, że jest zdejmowalna, bo pozwoli to zachować widzenie peryferyjne w trybie AR :)
Swoją drogą nie rozumiem, dlaczego w headsetach VR nie stosuje się czegoś w rodzaju ambilight. Zmniejszyłoby to efekt lornetki a wręcz poprawiło pole widzenia, bo mógłbym kątem oka zauważyć np. jakiś ruch, który normalnie byłby poza zasięgiem mojego wzroku.

Jak już rozdaję pomysły na patenty, to zamiast tych podobno nadchodzących czytników odcisków palców w nowych kontrolerach powinni wykorzystywać kamerkę od śledzenia oczu i robić skan siatkówki (komenda spójrz w górę, rozjaśniony ekran i PSTRYK - tożsamość zweryfikowana).

arczi79

Prezes
Jun 23, 2020
3,159
1,955
I fajnie, że jest zdejmowalna, bo pozwoli to zachować widzenie peryferyjne w trybie AR :)
Też mi się to podoba - tym bardziej że to ma być również do zastosowań AR (plus ta odchylana do góy część z ekranami - i sprzęt może znaleźć fajne komercyjne zastosowania). Niestety dla osób spoza UE cena tego sprzętu na kickstarterze to 600 euro (i to bez kontrolerów)... :/ Tyle to ja nie dam za sprzęt który na start raczej nie będzie miał specjalnie rozbudowanej bazy oprogramowania (poza steam'em oczywiście).

• Popieram
Reactions: LaggyLuke

Voland

Stały bywalec
Jul 18, 2020
214
141
Bangkok
www.instagram.com
836

Swoją drogą nie rozumiem, dlaczego w headsetach VR nie stosuje się czegoś w rodzaju ambilight. Zmniejszyłoby to efekt lornetki a wręcz poprawiło pole widzenia, bo mógłbym kątem oka zauważyć np. jakiś ruch, który normalnie byłby poza zasięgiem mojego wzroku.

Ciężko mi sobie wyobrazić jakby to zrobić, żadne światło nie dotarło do soczewek.

• Popieram
Reactions: arczi79

arczi79

Prezes
Jun 23, 2020
3,159
1,955
Jak by nie cena to już bym zamawiał :/ 2K$ to jednak trochę nie bardzo jak na tym nie zarabiasz....
@Voland - to chyba bardziej produkt dla Ciebie... kupujesz?

[EDIT]
Tam jeszcze trzeba mieć R5... ups. No to konkretnie zestaw pod jakieś profesjonalne zastosowania co potwierdza końcówka artykułu: "It's been especially in-demand for business training and collaboration, a potentially rich vein for video producers."

Voland

Stały bywalec
Jul 18, 2020
214
141
Bangkok
www.instagram.com
Jak by nie cena to już bym zamawiał :/ 2K$ to jednak trochę nie bardzo jak na tym nie zarabiasz....
@Voland - to chyba bardziej produkt dla Ciebie... kupujesz?
Ja bym nie miał z tym co zrobić, jedyne wideo jakie robię, to backstage sesji zdjęciowych czasem, a i to takie max amatorskie, z aparatem postawionym gdzieś w rogu mieszkania. Ale jak XR albo VR się upowszechni, to chętnie czymś takim bym kręcił nawet backstage.
Bo i do nich nie ma docierać. Ja to widzę tak, że obraz z soczewki swoją drogą a po wewnętrznej ścianie gogli (tak w okolicy łączenia z facial interface) pasek gęsto upchanych diod RGB ...plus może jakiś filtr dyfuzyjny żeby po falach nie waliło.
No tak, zjadłem wyraz "żeby" i wszło niegramatycznie i bez sensu. Miało być "Ciężko mi sobie wyobrazić jakby to zrobić, żeby żadne światło nie dotarło do soczewek."

Voland

Stały bywalec
Jul 18, 2020
214
141
Bangkok
www.instagram.com
Miejsce LEDów nie ma znaczenia, liczy się co będą oświetlały, bo z tych elementów będzie biło równie mocne światło, co gdyby same były LEDami (tyle że gdyby same były ledami, to mogłyby świecić słabiej niż kiedy oświetlają inny element, bo nie byłoby straty na odbiciu, no ale efekt finalny jest identyczny). Niby można robić warstwy antyrefleksyjne, ale one zmniejszają efekt, a nie niwelują go (poza tym są koszmarnie drogie, ale tutaj niewielki rozmiar ratuje sytuację). Strasznie dużo problemów do rozwiązania, jak na coś co i tak będzie zupełnie rozwiązane w najbliższych latach szerokim fovem.

arczi79

Prezes
Jun 23, 2020
3,159
1,955
Niestety wygląda jak headset bez trackingu (lub tylko 3DOF - jak w GearVR) do konsumpcji pasywnych treści:

1.jpg2.jpg3.jpg4.jpg

Czyli raczej nisza w niszy..... Ja pewnie nie będę zainteresowany zakupem - ale poczekajmy jeszcze dwa dni z finalnymi osądami ;)

Zdecydowanie lepiej wyglądają zapowiedzi sprzętu do AR od Magic Leap:

Leap1.jpg

leap2.jpg

Podoba mi się wygląd tych "okularów" które nie naśladują realnych okularów przeciwsłonecznych (co nigdy dobrze nie wychodzi przy AR) tylko mają swój własny styl móiący że to sprzęd o większych możliwościach i który swoim wyglądem nic nie próbuje ukrywać. Ciekaw jestem parametrów technicznych i możliwości tych "okularów" AR.

Last edited:

arczi79

Prezes
Jun 23, 2020
3,159
1,955
Niestety wygląda jak headset bez trackingu (lub tylko 3DOF - jak w GearVR) do konsumpcji pasywnych treści:
Mi się wydaje, że HTC chce zdążyć przed Apple.
Oj raczej nie.... Apple ma wypuścić coś co będzie pełnoprawnym headsetem VR (przynajmniej takie są pogłoski). Natomiast HTC wygląda że wypuszcza na rynek nakładany na głowę ekran (na 100% nie będzie 6DOF... masakra będzie jak nie dadzą nawet 3DOF).

LaggyLuke

Mieszkaniec forum
Jul 16, 2020
996
886
DK
Dla mnie to i tak zabawa w zgadywanki, ale ja to widzę tak:
Apple oleje gaming i pójdzie póki co w wirtualne biuro + media.
HTC wg. mnie uderza w tę samą gałąź, tylko na miarę swoich możliwości ...ale już nas nauczyli, że niezależnie od oczekiwań oni je zawiodą :)

Ja tam czekam na to, co pokaże FB, Varjo i idealnie również Steam.
Od Apple zobaczę z chęcią jakie nowe technologie wprowadzą.

arczi79

Prezes
Jun 23, 2020
3,159
1,955
Dla mnie to i tak zabawa w zgadywanki, ale ja to widzę tak:
Apple oleje gaming i pójdzie póki co w wirtualne biuro + media.
Jak już sobie zgadujemy to ja bym postawił na to na czym Apple zarabia krocie - czyli zdecydowanie gry. Ja nie widzę aby chcieli przegapić ten segment rynku który dla nich w naleśnikowym świecie jest tak dochodowy (w końcu to numer jeden na świecie jeśli chodzi o dochody z gier).

PS: O widzę HTC jeszcze berdziej podkręca oczekiwania:

...a później ponownie zostaną wygwizdani przez 90% ludzi :/
Ech... HTC HTC.

Last edited:

Simplex

Apostoł VR
Jun 27, 2019
21,783
15,084
Krakow
mkwadratpodcast.pl
Mnie Vive Focus 3 nie rozczarował jeśli chodzi o stronę hardwarową ;) Cena wysoka, celowany w biznes - ale poza tym kawał dobrej roboty.
Mnie też nie, tylko co z tego, skoro to produkt dla biznesu, w cenie zaporowej? Nisza (VR), w niszy (Cena), w niszy (Eneterprise).
Produkt konsumencki czyli Vive Pro 2 położyli.

• Popieram
Reactions: arczi79

arczi79

Prezes
Jun 23, 2020
3,159
1,955

Pod tym tweetem jest jeszcze więcej fotek.
500USD to trochę drogo jak na coś co już było (Oculus Go) - rozumiem że płacimy za samą kompaktowość?
Ten "headset" pewnie znajdzie jakichś kupców (do oglądania filmów może być ok) ale to na pewno nie będę ja.
Kamerki z przodu to do passthrough czy tam jakieś szczątkowe śledzenie pozycji gracza będzie?

LaggyLuke

Mieszkaniec forum
Jul 16, 2020
996
886
DK
Nie wiem, ale mam jest szansa, że może pozwolą na 6DOF (sprawdzić, czy nie HTC ;)).

Nie wiadomo też, czy ten kabelek z prawej (zapewne USB-C) to tylko dla zewn. źródła zasilania, czy też może będzie jakaś opcja hybrydowa.

I jest jeszcze opcja komórki jako pilota - na jednej z wizualizacji kobiecina klika coś na telefonie. Albo będzie mega passthrough, albo zrobią jakiś AR z interfejsem widocznym tylko w goglach (na wizualizacjach na ekranie zawsze jest tylko logo).

arczi79

Prezes
Jun 23, 2020
3,159
1,955
Nie wiem, ale mam jest szansa, że może pozwolą na 6DOF (sprawdzić, czy nie HTC ;)).

Nie wiadomo też, czy ten kabelek z prawej (zapewne USB-C) to tylko dla zewn. źródła zasilania, czy też może będzie jakaś opcja hybrydowa.

I jest jeszcze opcja komórki jako pilota - na jednej z wizualizacji kobiecina klika coś na telefonie. Albo będzie mega passthrough, albo zrobią jakiś AR z interfejsem widocznym tylko w goglach (na wizualizacjach na ekranie zawsze jest tylko logo).
6DOD to był by jakiś cud. Kabelek raczej do telefonu ma iść. A komórka... no sprytny sposób aby zaoszczędzić na kontrolerze. Ja tego nie widzę.

LaggyLuke

Mieszkaniec forum
Jul 16, 2020
996
886
DK
Skoro jest obsługa miracast do mediów i parowanie z aplikacją na telefonie po BT, to chyba nie całkiem do telefonu.
Juro się wszystkiego dowiemy.

Dla mnie te grafiki są mocno nierówne. Część wygląda poprawnie jak materiał promocyjny, ale niektóre zalatują mi jakością fotoszopów z Aliexpress ...a z kolei na jedynych zdjęciach które wyglądają na autentyczne fotografie (2 zdjęcia tej babuszki co w telefonie grzebie) gogle leżą strasznie krzywo na głowie.

LaggyLuke

Mieszkaniec forum
Jul 16, 2020
996
886
DK
Obudźcie mnie jeśli zapowiedzą coś wartego uwagi ;)

Pobudka! FB ma parę rzeczy wartych uwagi:

Prototyp headsetu z ekranem retina:
View attachment 958

..a tutaj prototyp headsetu XR (chyba XR):
View attachment 959

Niestety istnieje ryzyko że nikomu nie pozwolą dopchać się do tego coraz bardziej lukratywnego rynku urządzeń VR/AR
Mam teorię, ale najpierw się muszę odpowiednio ubrać...
d8ae124deae838f48ca1a46b22bea74d.jpg
Gotowe ;)
Otóż FB nie chce, żeby ludzie się zahajpowali produktami HTC (fotka Bozza) i Varjo (wpis Mareczka) dlatego daje znać, że u nich będzie to samo ...tylko pewnie taniej.

Pominales też trzecią fotkę
RDT_20211014_1223569088914588411279311.jpg

Widać, że prototyp bo takie sterczące sledzenie twarzy by u zwykłego użytkownika jednej sesji nie przetrwało ale może wracają też to halo Strapa? Hmm...

Być może nie wyraziłem się zbyt jasno.
Obudźcie mnie jeśli zapowiedzą coś wartego uwagi w segmencie produktów konsumenckich ;)
Gogle Appla na każdą kieszeń dla pana?
iphonevirtualiphonegoggles2[2].jpg

;-D

Biskup

Prezes
Jun 27, 2019
3,321
2,486
Krasnystaw
Nie no serio... Dla kogo to jest? Kto jest targetem tego typu gogli? Przedsiębiorstwa? Ludzie na HO? Jedyną fajną rzeczą, to jest tutaj ten "adjustable diopter" To wszystko, a nawet więcej (bo są normalne kontrolery) można robić na Queście. I to 1000zł taniej. Jajca jakieś, niech ktoś wchłonie tę firmę. Marek! Ej!

LaggyLuke

Mieszkaniec forum
Jul 16, 2020
996
886
DK
Nie mam pojęcia, ale co najmniej rok się spóźnili żeby cokolwiek zdziałać, jak nie 1.5 roku.

Colin Farrell był tak miły, że nawet nagrał swoje pierwsze wrażenia:

Tu jeszcze po naszemu:

Aha, ten termokubek to jest dodawany jako etui tylko przy preorderze, defaultowo dają szmaciany worek później.
Zasilanie idzie po kablu z PB (bez działą do 5min), brakuje też gniazda mini-jack, więc słuchawki tylko po BT.

Mi już się nawet nie chce oglądać materiałów na temat tego ustrojstwa.

Teraz czekam na event od Varjo VR (21.10), no a potem Mareczek.

Last edited:

arczi79

Prezes
Jun 23, 2020
3,159
1,955
Jeśli ktoś tylko szuka kina które może mieć z sobą w podróży - to jest chyba dobre rozwiązanie. Niestety kolejny sprzęt reklamowany jako "VR" a cofający tą technologię o jakieś 2-3 lata wstecz. Oby nie narobił więcej problemów VRowi.... dobrze że chociaż sam headset ma 6DOF (słabo że telefon tylko 3DOF). Coś czuję ostatni gwóźdź do trumny HTC :(

EDIT:
I nie wspiera mojego Note 10+ z Exynosem na pokładzie :) Procesor nie jest wspierany przez ich ekosystem :D :D :D

Last edited:

LaggyLuke

Mieszkaniec forum
Jul 16, 2020
996
886
DK
Nawet nie mają jeszcze filtra na Vive Flow: https://www.viveport.com/game.html ... więc praktycznie nie ma informacji co na tej platformie będzie dostępne poza samym streamowaniem telefonu :/ Cóż za kulawy marketing :/
Razem z Flow ma też ruszyć jakiś viveport infinity vista, więc może jednak jakieś wsparcie będzie.
Ale dajmy im czas, najpierw będzie seria teaserów ;)