Nowe urządzenia VR, newsy technologiczne

Simplex

Apostoł VR
PSN
patrz niżej
XBL
patrz niżej
Steam
simplexpl
Główny powód dla którego mnie interesuje Vive Pro 2 jest taki że mam już kontrolery oraz powieszone na ścianach stacje, j
Tak jak pisałem wcześniej - to jest jedyna grupa docelowa dla tych gogli - ludzie którzy mają cały osprzęt. Bardzo zła polityka firmy na wprowadzanie nowych produktów na rynek (w zasadzie - najgorsza możliwa).
Mówimy o firmie która od lat balansuje na krawędzi bankructwa więc raczej nie można podejrzewać jej o dobra politykę :D

Tytus

Stały bywalec
Steam
tytus77
po prostu nie kupię już headsetu z zewnętrznym śledzeniem (outside-in) i raczej wolę mieć możliwość transmisji bezprzewodowej. Vive Pro 2 według mnie to pomyłka tej firmy i przy tym co mamy obecnie na rynku to nie sądzę aby cieszył się dużym zainteresowaniem.
dokładnie, ja też już nie kupię latarni, za bardzo leniwy się zrobiłem by je co chwile rozstawiać i łączyć przedłużaczem do prądu :)
Co do fov zgoda, może będzie identyczne, ale audio prawie na pewno będzie gorsze.
wg mnie VP2 i F3 będą miały identyczny hardware w środku, po skąpstwie htc można zakładać że raczej nie mieli dwóch osobnych zespołów do tworzenia różnych googli w tym samym czasie :) Do tego wszystkie dodatki będą dostępne na obu, bo potwierdzili śledzenie wzroku
Audio w F3 nie stanowi problemu bo do tego czasu będą na rynku VR Ears... ;)

arczi79

Prezes
Potwierdzony FOV 120 w poziomie, czyli nie licząc pimax (który nikogo) największy FOV na rynku:
Rozumiem mowa tutaj o Focus 3 a nie o Pro 2? AIO (All In One) headset to Focus 3 - więc rozumiem HTC potwierdziło że jednak Focus 3 będzie miał 120 Horizontal FOV? No to było by genialne. Zresztą jeśli oba headsety mają te same ekrany to może i Pro 2 też będzie miał 120 horyzontalnie - bo czemu nie?

arczi79

Prezes
Czyli z jednej strony dobrze że maja ten sam topowy hardware w środku (na dziś) w obu goglach a z drugiej minus że poszli w różnych kierunkach jeżeli chodzi o śledzenie i cene :)
Jeśli chcesz mieć podobne możliwości w obu headsetach to ceny całego zestawu są mniej wiecej podobne (cena Vive Pro 2 + lighthouses + kontrolery + moduł bezprzewodowy mniej wiecej jest na poziomie Vive Focus 3). Jeśli HTC umożliwi transmisję po WiFi dla Focus 3 (zo zapowiedzieli) to będzie to drugi najciekawszy headset na rynku (tuż za Quest 2 albo tuż przed Quest 2 - zależnie od tego jak korzystamy z headsetu).

Last edited:

Simplex

Apostoł VR
PSN
patrz niżej
XBL
patrz niżej
Steam
simplexpl
A raczej byłby gdyby nie kosztował 1400€. I miał swój ekosystem z grami.
Fajnie ze sobie powstały te gogle ale do grania w VR kupi je jakaś garstka entuzjastów.
Czyli: "Bardzo zła polityka firmy na wprowadzanie nowych produktów na rynek (w zasadzie - najgorsza możliwa)."

HTC chce na tych goglach zarabiać, bo tylko na tym może. Stąd zmiana "targetu" na biznes. Coś tam jeszcze próbowali z Cosmosem ale skończyło się porażką. Nawet gdyby Focus kosztował połowę tego co kosztuje to nadal byłby za drogi, bo Facebook przyzwyczaił konsumentów do taniego VRu, ale HTC nie ma pieniędzy żeby dopłacać. Poszła kasa na nowe soczewki i ekrany, to musi się zwrócić.

Last edited:

arczi79

Prezes
A raczej byłby gdyby nie kosztował 1400€. I miał swój ekosystem z grami.
Fajnie ze sobie powstały te gogle ale do grania w VR kupi je jakaś garstka entuzjastów.
No tak - z tymi cenami to oczywiście Oculusowi nie zagrożą i kupi to raczej garstka entuzjastów. Ja raczej porównywałem Focus 3 do Vive Pro 2 który trochę nie wiadomo czemu powstał... Teraz będzie tak że jeśli chcesz coś taniego i dobrego to Quest 2 (a może i PS VR 2 za jakiś czas) a jak chcesz najlepsze gogle do PC to pewnie będzie to Focus 3 (oczywiście pod warunkiem że Streaming WiFi będzie działał). Poczekamy, zobaczymy.

Last edited:

arczi79

Prezes
Jest mnóstwo firm, które mają kontrolery, stacje bazowe, stanowiska zogarniętymi kablami na wciągarkach itd. Oni chętnie zrobią upgrade dotychczasowego Vive Pro albo jeszcze gorzej non Pro. Przecież to dla nich dużo lepsza opcja niż np. biznesowa wersja Questa 2.
A co to za firmy które wolą takie pełne okablowanie niż nowoczesny sprzęt bez kabli? Dla firm teraz to jest proponowany Focus 3 ;)

Simplex

Apostoł VR
PSN
patrz niżej
XBL
patrz niżej
Steam
simplexpl
Ciekawe urządzenie od Huawei, bardzo lekkie i małe, niestety kosztem FOVa. No i swietny patent na składowanie kontrolerów, genialny w swej prostocie, czekam kiedy Facebook skopiuje to od Chińczyków :D
Ma tez ustawienia dioptrii osobno dla każdego oka, dla ludzi z wadami wzroku.
Gogle są kompatybilne ze Steam VR.

Simplex

Apostoł VR
PSN
patrz niżej
XBL
patrz niżej
Steam
simplexpl
Nie wiem to jest HTC.

A z twierdzeniem że tracking tych lepszych gogli WMR jest niewiele gorszy od Oculusowego spotkałem się nie tylko u Seby, nawet testowałem chwilę Odyssey+ i było ok. MS dość dobrze to ogarnął, lepej niż HTC.

arczi79

Prezes
Chcę wierzyć Sebie z MRTV ;)
Pro 2 is a very solid visual upgrade to the Index. It is not without its flaws, but overall it is a really good headset. Also the FOV is without a doubt better than that of Index and G2.
Jutro (a właściwie dziś) powinna pojawić się jego recenzja.
Już jest recenzja:

• Popieram
Reactions: LaggyLuke

Tytus

Stały bywalec
Steam
tytus77
A z twierdzeniem że tracking tych lepszych gogli WMR jest niewiele gorszy od Oculusowego spotkałem się nie tylko u Seby, nawet testowałem chwilę Odyssey+ i było ok. MS dość dobrze to ogarnął, lepej niż HTC.
dokładnie, nie wiem dlaczego ludzie tak hejtują WMR choć nie mieli gogli na głowie. Nie testowałem oculusa ale po odyssey+ które mam do tej pory, mogę powiedzieć że w G2 powinno być praktycznie idealnie z dwoma dodatkowymi kamerami. Śledzenie WMR jest bardzo dobre jak na prawie 3 letnią technologię :p

Simplex

Apostoł VR
PSN
patrz niżej
XBL
patrz niżej
Steam
simplexpl
Przespałeś ofensywę HTC przy okazji premiery Cosmosa, spidersweby, tuberzy, nawet Pixel piał z zachwytu :D A kasy sypnełi tyle, że kącik VRowy zmienił nazwę na "Vive corner" :D
Potem się trochę opamiętali (chcę wierzyć że po moim mailu do Łapusza) i kompromisowo zmienili nazwę na "Vive VR corner" :D

• Popieram
Reactions: LaggyLuke

LaggyLuke

Mieszkaniec forum
Steam
g0nt
Jest nowy steam hardware survey. Quest już prawie dobił do 30% na Steamie:
I można spokojnie założyć, że to nawet nie jest połowa użytkowników Q2 ...eh, gdyby tylko Stefan zarzucił jakąś cyferką dla orientacji.

Recenzja DecaMove:
Wiesz, że możesz sobie za darmo sam sprawdzić jak to działa przy użyciu beta apki na telefonie, rajt?

" Zresztą Vive Cosmos miał inside out i też okazał się pomyłką tej firmy i cieszył się małym zainteresowaniem"
- na tracking nie narzekam, działa całkiem nieźle. W zasadzie to co źle działa to wireless na procku Ryżem. Może też irytować fakt że trochę się grzeją. Poza tym to są fajne google - obraz jest całkiem dobry, konfiguracja jest szybka i prosta, namierzanie jest szybkie i precyzyjne. Trochę nie rozumiem tego hejtu na Cosmos.

LaggyLuke

Mieszkaniec forum
Steam
g0nt
Jeśli to cytat z linkowanego video, to koleś pewnie odnosił się do inside-out trackingu Cosmosa w porównaniu do tego, jak to działa u konkurencji. Mając pod ręką wszystkie modele chyba łatwiej wyciągnąć wnioski.
Ja na pierwszej generacji WMR też nie narzekałem na tracking (za to sweet spot nie istniał), wymieniłem na Q1, potem Q2 i również jest OK. IMO problem z diodami LED użytymi w WMR i Cosmosie to prądożerność i duża wrażliwość na oświetlenie przestrzeni w której gramy.

Co do grzania, to niestety chyba taki urok gry bez kabli. Adapter HTC grzeje od góry, Quest od przodu.

Simplex

Apostoł VR
PSN
patrz niżej
XBL
patrz niżej
Steam
simplexpl
Tracking Cosmosa na premierze był tragiczny i to nie jest hiperbola. Może to potem poprawili ale zła renoma została (pamiętam że oglądałem jakieś testy kilka miesięcy po premierze i nadal bylo źle). Miały też inne wady, których już nie pamiętam. Do tego są relatywne drogie, a support HTC ma zasłużenie bardzo złą reputację.
Zresztą widać po popularności na Steamie ze coś tam nie pyklo.

Wiesz, że możesz sobie za darmo sam sprawdzić jak to działa przy użyciu beta apki na telefonie, rajt?
Wiem, nie chce mi się :D Zamowiem Decamove więc poczekam aż przyjdzie.

Kaduczek

Nowy Forumowicz
Przeczesując internet natknąłem się na takie rzeczy:

Mają stronkę swoją, nie wiem czy tylko u mnie ale jak przestawię na angielski to strona jest pusta, tu po chińsku:
Można je już nawet kupić: https://www.aliexpress.com/item/1005002739452841.html - cena 475$ i dopiero na tej aukcji ładnie pokazane parametry (na samym dole ale też dorzucam.

Idąc dalej na jeszcze jedne chińskie gogle się natknąłem:
I ich strona: https://arpara.net/ i strona gogli https://arpara.net/products/arapara - z tego co widzę można już też zamówienia składać. Kosztują 599$
Stronka mi kiepsko działa, czasem się nie wczytuje nawet. Gogle wyglądają tak:

Chińczycy atakujo :)

• Popieram
Reactions: arczi79