MKwadrat podcast - gry, VR, różności

Simplex

Legendarny Wiedźmin
PSN
patrz niżej
XBL
patrz niżej
Steam
simplexpl
czasami to wchodzenie w słowo wynika po prostu z opóźnień. Na nagraniu tego nie słychać, ale w trakcie nagrywania ja zaczynam mówić bo nie slyszę Dominika, a w rzeczywistości on też zaczął mówić. No chyba że ewidetnie mu przerywam, to wtedy nie ma usprawiedliwienia.

Simplex

Legendarny Wiedźmin
PSN
patrz niżej
XBL
patrz niżej
Steam
simplexpl
No, a zwłaszcza jak sie chce przekroczyć granicę gdzie płynie nieprzekraczalna rzeka...

Fast travel będzie zawsze szybszy, chyba że chcesz się przenieść w miejsce w które można dotrzeć konno w kilka(naście) sekund. Może loadingi przy fast travel na starych konsolach były dłuższe, ale na XOX z SSD są błyskawiczne.

Srebrny_Lis

Badass
PSN
orson1234
Steam
maszyna do pisana oto czym jest pc
To ja nie wiem o czym piszesz bo mam odmienne doświadczenia. Jadąc samemu można obierać najdziksze trasy na przełaj, spadając z jakichś mniejszych wzniesień itd, fast travel to jazda po drodze.

Skorzystałem kilka razy i potem się nie opłacało g mnie

Simplex

Legendarny Wiedźmin
PSN
patrz niżej
XBL
patrz niżej
Steam
simplexpl
Dajcie znac kogo nie pozdrowiliśmy ;)

M² #71

Witamy serdecznie w odcinku 71, chyba jednym z najdluższych! Mamy nadzieję że Nowy Rok zaczął się dla Was owocnie. Dla nas z pewnością tak, gdyż postanowiliśmy co nieco, ale więcej szczegółów ujawnimy w lutowym odcinku. A co w środku?

00:00:08 - Przywitanie, wyjaśniamy czemu nie robimy podsumowania roku.
00:08:20 (VR) gogle Oculus Quest i Valve index niedostępne w usa do lutego-marca. Dywagacje o sprzedaży VR, spekulacje co będzie możliwe na PSVR dzięki PS5. VRowe zakupy Dominika. Suchy suchar Simplexa.
0:16:59 (VR) - Game Awards. Niech branża przestanie już dawać nagrody Beat Saberowi. Naprawdę! Co to jest "Efekt Asgard's Wrath".
0:29:05 (VR) - Facebook kupił Beat Games, twórców Beat Saber. Adobe kupiło narzędzie Oculus Medium. Dygresja: Dominik demonstruje VR znajomym
0:25:05 (VR) - The Climb - gra od Cryteka z bardzo ładną grafiką dostała port na Questa. Tak samo Star Trek Bridge Crew od Ubi. Jak działa crossbuy między Questem a Riftem.
0:25:28 (VR) - kontynuacja tematu przecen na PS Store
0:31:26 (VR) - Facebook stawia na Questa - Oculus Link i śledzenie rąk.
0:35:31 (Gry) Old Man's Journey. Dygresja o abonamentach na gry i o Humble Monthly.
0:38:25 (Gry) God of War. Miało być o najnowszej części ale rozmawialismy też o poprzednich grach w serii.
1:37:44 (Gry) Dominik poleca niedocenione ReCore
2:01:57 (Kultura) Once Upon a Time in Hollywood Quentina Tarantino. Dominik musi nadrobić Hateful Eight. Simplex poleca serial Sukcesja na HBO.
2:09:25 (Kącik społecznościowy) Piracenie starych gier a system wartości
2:28:44 (Kącik społecznościowy) Czy jest sens kupowania Oculus Go? Jak często posiadacze gogli VR ich używają?
2:34:07 Zbliżamy się do końca, jak zawsze długie pożegnanie.

Gdzie nas można znaleźć?

Link do webplayera i systemu komentarzy który jest do zaorania
Bezposredni link do MP3
Oficjalna strona
RSS
Spotify
iTunes
Grupa na FB
Twitter
Email: kontakt@mkwadratpodcast.pl

Last edited:

knur

Moderator globalny
No!

Jak rano słuchałem jadąc do pracy, to wyłapałem kilka badżopów, ale już mi wylatały z głowy, muszę chyba zacząć zapisywać.
Odnośnie braku przecen gier na PSVR, to jak miałem kask, to regularnie były przeceny, często 50-70%, więc może teraz jest jakiś gorszy okres. Nawet kilka razy wrzucałem do tematu o promocjach na forum.
GoW: Ascension był jednym z gorszych z serii, ale graficznie było mega na PS3, gra była nawet kiedyś w plusie.

Simplex

Legendarny Wiedźmin
PSN
patrz niżej
XBL
patrz niżej
Steam
simplexpl
Zapisuj, zapisuj, ja bardzo lubię bajopy - zarówno dawać jak i dostawać.
Ostatnio w kronicascie był 1 odcinek podcastu technolgicznego i podali że zestaw Valve index kosztuje 10 tys, a same kontrolery 2 tysiące. Rzeczywiste ceny co 4,7 i 1,2 tys.

Rudy_Rydz

Padawan
No przesłuchałem najnowszy odcinek i mam kilka przemyśleń:
- Simplex tak poprawia ludzi z 'także', a sam mówi 'w każdym BĄDŹ razie' 😚 :D
- Jeśli chodzi o refundy na konsolach to nie ma ich czasem na Xboksie? Albo nie miały wejść w formie jak na Steam?
- Kąciki o VR baaaaardzo na propsie chociaż z ciekawości sprawdziłem jak tam promocje gier VR na PSS i trochę się to kłóci z opinią Simplexa bo gierki VR są przeceniane i to całkiem sporo. Robinson: The Journey przecenione z 124 na 39 złotych, Moss ze 124 na 84, Batman Arkham VR z 84 na 42 czy Astro Bot ze 165 na 75 złotych.
- Jeśli chodzi o kompozycję podcastu to z jednej strony chaotyczność, skakanie po tematach, dygresje i ogólnie opowiadanie o wszystkim jest bardzo fajne bo wtedy czuć, że poniekąd jako słuchacz uczestniczymy w bardzo naturalnej rozmowie. Z drugiej jednak strony potrafi to dosyć mocno rozwalić skupienie się na myśli jaką zapoczątkował nagrywający bo po kilku minutach nachodzi pytanie 'ale tak w ogóle to o czym on chciał powiedzieć?'.
- Simplex, troszkę dziwnie mi się zrobiło jak podniosłeś głos na Dominika przy dyskusji na temat nadrabiania God of Warów. Wiadomo, że nie miałeś niczego złego na myśli, ale z mojej strony jako słuchacza było to co najmniej niepotrzebne. Można było wytłumaczyć Dominikowi, że kolekcje są na PS3 w bardziej spokojnym tonie.
- Dominik wspomniał, że najnowszy God of War jest łatwiejszy niż poprzednicy. Nie powiedziałbym zwłaszcza, że sam przyznał iż zaczął na najniższym poziomie trudności. Grałem w niemal wszystkie części na normalnym poziomie trudności i był on chyba idealnie zbalansowany.
- W kwestii chronologii w serialu Wiedźmin - osobiście czytałem opowiadania i sagę w 2015 roku tuż przed premierą trójki i szczerze powiedziawszy mało pamiętałem z całości, a jak już to raczej strzępki informacji i to głównie z sagi. Mimo tego nie miałem w ogóle problemu z chronologią. Wychodzę z założenia, że jak Netflix oficjalnie mówi, że to serial na podstawie opowiadań to dla mnie opowiadania wcale nie muszą być umieszczone chronologicznie czy też mieć wspólne elementy. I jak już to bardziej mi pomogła w łapaniu chronologii gra niż papierowe pierwowzory, głównie dzięki świetnemu bestiariuszowi.
- Jeśli chodzi o filmy i seriale (te poza Wiedźminem) to strasznie o nich krótko i praktycznie nic się nie dowiedziałem. Miałem wrażenie, że były one dodane troszkę na silę, ot tak aby odhaczyć jakieś tam ważne premiery w danym roku i aby przykuć oko słuchacza czytającego rozpiskę. No nie wiem, ale jakbym miał do powiedzenia w głównej mierze tylko 'Film/serial opowiada o [nazwa osoby] i dzieje się w [rok]. No był bardzo fajny. Polecam.' to już chyba lepiej sobie darować bo nic ważnego nie wnosi dla słuchacza, który przeważnie oczekuje jakiś rozbudowanych wrażeń z seansu.
- Bardzo fajna rozmowa o piractwie. Nie wiem czemu, ale rozmowa na ten temat chyba nigdy mi się nie znudzi bo generalnie można o tym temacie dyskutować tak naprawdę przez długie godziny. I bardzo sympatyzuję z opinią Simplexa na temat pozyskiwania gier praktycznie niedostępnych i zakup ich kiedy tak jak Blade Runner trafią ponownie do szerokiej dystrybucji.
- [Wygrzebane z odmętów mojej pamięci] Rysław tyle robi bo chyba, z tego co pamiętam, zrobił sobie urlop roczny od pracy żeby m.in. zrobić doktorat. No ale on chyba zawsze dużo grał nawet jak nie miał urlopu, podobnie jak Cooldan.

Czekam na kolejny odcinek. :)

• Popieram
Reactions: Simplex

Simplex

Legendarny Wiedźmin
PSN
patrz niżej
XBL
patrz niżej
Steam
simplexpl
Dzięki za super feedback!

Refundów nie ma, mieli je chyba pilotażowo testować w jednym regionie, ale od dawna cisza w temacie. Myślę, że jakby refundy były, to byśmy o tym wiedzieli ;) Z tego co kojarzę, to u Sony można zrefundowac jeśli nie pobrałeś gry. Na razie pod tym względem 1:0 dla PC (Steam, Oculus Store, Epic na pewno mają refundy do 2 tygodni od zakupu jeśli czas gry nie przekroczy 2h - a mi dziś steam zrefundował grę w którą grałem 3h).

Z tym podnoszeniem głosu na Dominika to ja wiem że to dziwnie brzmi dla słuchacza i postaram się tego nie robić, ale generalnie to wynika z tego że się znamy osobiście więc nasze relacje są bardziej bezpośrednie i Dominik wie że to jest w żartach. Ale zgadzam się, że to może być dziwnei odebrane przez słuchającego, więc będę z tym walczył. Ja mam "poor impulse control" (kto czytał "Snow Crash/Zamieć" zrozumie nawiązanie) więc przepraszam za takie zachowanie.

Co do braku przecen, to o tym oryginalnie powiedział Dominik (a ja się z nim zgodziłem, bo uznałem, że skoro mówi że tak jest, to na podstawie własnych "badań terenowych"), ale potem musielismy zrobić przerwę no i najwyraźniej ten początek wyleciał przy sklejaniu i wygląda jakbym to ja mówił. Oczywiscie racja, przeceny na gry VR są, może akurat Dominik miał pecha i nie było przecen na gry które chciał kupić.

Temat piractwa jest też poruszany w poprzednim odcinku, a w tym odcinku odnosimy się do komentarza zostawionego pod tamtym odcinkiem przez Izaaka, wiec jak chcesz mieć kontekst, to zapoznaj się z nim. Jeśli będą jeszcze jakieś ciekawe głosy w dyskusji, to do tematu wrócimy.

O chronologii Wiedźmina nie powineinem już pisać, bo to fiksacja ;) Nie twierdzę, że absolutnie nikt nie ma szans zrozumieć chronologii, bo jak widać niektórzy łapią w mig, ale chciałem zwrócić uwagę, że wiele osób jednak nie łapie i to nie oznacza że są podludźmi ;)

Co do filmów i seriali, faktycznie nie chciałem się rozgadywać bo odcinek i tak był długi, może faktycznie lepiej nic nie mówić, niż mówić pobieżnie, ale ja wyszedłem z załozenia, że lepiej wspomnieć coś co moim zdaniem warto obejrzeć, niż w ogóle pominąć.

Co co chaosu, to szanuję Rozgrywkę że im się udaje dość dobrze trzymać głownego wątku - u nas faktycznie są dygresje które powstają samoistnie i trzeba wyćwiczyć większą samodysyplinę.

Dzięki za zwrócenie uwagi na błąd językowy, będę się pilnował. I nadal czepiał się "także" ;)

Last edited:
  • Popieram
Reactions: Rudy_Rydz

Irreversible

Moderator 'Gry bez prądu'
Ja jeszcze nie skończyłem słuchać całości, ale co do piractwa to mogę nagrać podcast z innym punktem widzenia ;)
Dla mnie spojrzenia prezentowane wciąż nie są obiektywne, cały czas słyszę idealizowanie pozytywnych zdarzeń, które czasem miały miejsce. Już radość z argumentu słuchacza o fizycznej kradzieży, była aż zbyt mocno zdradzająca @Simplex - innymi słowy zamiast skupić się na szerszym problemie, mieliśmy fragment radości bo zapaliła się lampka 'i won!'. To takie drobne sprawy, które mnie osobiście przeszkadzały w tym fragmencie. Dlatego też moja ocena tej dyskusji jest niska.

Pomysł public domain jest ok.

Pelna zgoda z serialami, w tej formie zbędne (za @Rudy_Rydz ).

Simplex

Legendarny Wiedźmin
PSN
patrz niżej
XBL
patrz niżej
Steam
simplexpl
"opinka nie jest obiektywna" = nie jest taka jak moja.
Pod prawie każdą recenzja gry można znaleźć zarzut że "nie jest obiektywna" i doświadczenie uczy że ten kto to napisał nie zgadza się z opinią recenzenta. Dlatego też wartość takiego "argumentu" jest niska.

Dyskusja była na konkretny temat - nie rozmawialismy o piractwie ogólnie, ani nie ocenialismy każdego możliwego przypadku. Skupiliśmy się na piracenia w bardzo szczególnym przypadku - gdy gra jest tak stara że nie jest już dostępna w oficjalnej dystrybucji, wydawca/developer zbankrurltował, albo gdy jest dostępna na starej i/lub egzotycznej platformie.
W takim wypadku poziom szkodliwości spiracenia gry dąży do nieskończoności i takie jest moje "nieobiektywne" zdanie.
Natomiast piracenie gier które można normalnie kupić to łachmactwo i złodziejstwo (oczywiście nie dosłownie - porównywanie kradzieży praw intelektualnych do kradzieży dóbr fizycznych jest i będzie inwalidą).

Tutaj dobrym przykładem jest Splinter Cell Pandora Tomorrow z 2003. Gra w wersji PC niedostępna w dystrybucji cyfrowej, jako jedyna gra w serii SC (wszystkie inne są na uplay, Steamie). Ma game breaking buga który powoduje że nie widać cieni (które w tej grze są kluczowe). Ubi nie chciało się tego naprawić (albo nie umieli) więc rozważali problem zaprzestając dystrybucji gry. Więc moim subiektywnym zdaniem można ją spiracić nie robiąc nikomu krzywdy (zupełne przypadkowo mam kupiony oryginał Splinter Cell Trilogy Remastered oraz oryginalną wersję na Xboxa która działa we wstecznej, ale nie każdy ma te platformy).

Last edited:

Irreversible

Moderator 'Gry bez prądu'
"opinka nie jest obiektywna" = nie jest taka jak moja.
Znowu się mylisz, nic takiego nie napisałem.
Proponuje zrobić dwa kroki w tył, wyregulować oddech.

Sądzę, że takie rozmowy nie mają sensu bo z jednej strony szukamy przypadków pasujących pod tezę a z drugiej (opinia przeciwstawna) nie robimy nic by rozszerzyć punkt widzenia. Omawiamy zagadnienie, ale ponad przedstawienie własnych przemyśleń - ugruntowanych od dawna - nic ta rozmówa nie wnosi.
Już sam wstęp, zaczynasz od 'pojawiły się komentarze że to zło generalnie, niestety pojawiła się analogia do fizycznych rzeczy no i moim zdaniem (śmiech) jak ktoś zaczyna porównywać to przegrywa dyskusje z definicji'. Nazwij to jak chcesz, mój feedback jest jednak jak wyżej. Rozczarowałem się.

Można wyrazić własną opinię starając się zachować obiektywność, rozprawka. Zbyt często takie rozmowy są spłycone do przedstawienia tylko własnego punktu widzenia co w moim przekonaniu nie wnosi nic do wiedzy ogólnej osób zainteresowanych tematem.
Od podcasterów można czasem wymagać więcej. Tyle chciałem przekazać :)

elDomino

Nowy Forumowicz
Od razu nadmienię że nie jestem specjalnie dobry w słowie pisanym bo mało ćwiczę na codzień i pewnie dlatego też jeszcze mało udzielam się na samym forum (nie ma co na siłę prawda?). Energię ładuję za to w podcast :). Komentarze już czytałem wcześniej i byłem ciekawy jak się rozwinie dyskusja, dziękujemy pięknie za każde zdanie!

Rozumiem że ten obiektywizm o którym piszesz @Irreversible powinien być poparty większym rozpoznaniem tematu? Przyznam Ci też rację że faktycznie nasze przemyślenia są od dawna ugruntowane ale będę troszkę bronił naszego obiektywizmu i twierdzę że wątek który poruszył Simplex - dobrego wpływu piractwa na nasze życia ożywił nieco dobrze już omówiony temat, ja nie pozostałem dłużny jak z rozrzewnieniem wspomniałem czasy C64 i odkrycia gier które bez kopiowanych wielokrotnie kaset nie zostałyby wówczas odkryte.

Nie da się ukryć że bezpośrednio odnosiliśmy się do komentarzy pod odcinkiem #70, w moim odczuciu właśnie o to chodzi w podcastowaniu o wymianie poglądów i takie zjawisko ma miejsce a że subiektywne, to chyba jest nieuniknione. Druga sprawa jest taka że materia ta nie jest czarno-biała, nawet w moim ukochanym temacie wirtualnych Pinballi aby odpalić dany oryginalny stół, firmware gry jest uruchamiany uruchamiany właśnie w emulatorze. Zmierzam do tego że mimo wielu starań nie da się osiągnąć 100% legalności ale można do tego dążyć jak dążymy do wielu rzeczy w naszych życiach. Na koniec dementuję że odebrałem negatywnie jakiekolwiek podnoszenie głosu w sprawie serii God of War, może dlatego że na żywo jak "leci" rozmowa inaczej się odbiera rozmówcę a dwie części już zdobyłem właśnie w remasterze na PS3 i do tego w pudełku w jednym z mniej popularnych języków(gry rzecz jasna po angielsku i polsku).

Na koniec sporo się dowiedziałem wartościowych rzeczy dzięki podcastowi i jestem pewien że wiele jest do zbadania :).