Metal Gear Solid

Focka

Mieszkaniec forum
Jul 1, 2019
638
540
@LukeSpidey jeśli chodzi o historie i gameplay, jest to chyba najbardziej przystępna gra od kojimy więc polecam jak najbardziej dla początkujących.
A gdybyś bardzo chciał zacząć od początku i miał XOX to mgs hd collection.

• Popieram
Reactions: Simplex

Pistak

Badass
Jun 27, 2019
1,473
1,496
DBL
MGSV to najbardziej grywalna gra w jaka grałem. Niestety wątpię, że DS będzie taki sam z jednego powodu - silnik z 30pfsami, chociaż w Horizon dało się grać baaaaardzo komfortowo.

Oct 10, 2019
43
11
@LukeSpidey jeśli chodzi o historie i gameplay, jest to chyba najbardziej przystępna gra od kojimy więc polecam jak najbardziej dla początkujących.
Jak w to grać? Obejrzeć streszczenie 1, przejść 2 i 3, streszczenie 4 i grać 5 ? Grałem tylko w 5, grało się przyjemnie, ale czymś mnie odrzuciła (nie pamiętam już nawet czym). Zawsze chciałem poznać historię.

Focka

Mieszkaniec forum
Jul 1, 2019
638
540
Najsampierw Snek Eater > Peace Walker > GZ > V > 1 > 2 > 4, pomijam metal gear 1, 2 (ale sa w edycji hd) i portable ops.
Kupujesz edycje HD, patriotów i piracisz jedynkę na PC a jak jesteś bardzo leniwy albo szkoda ci kasy to masz

gseed

I Am Robot
Sep 13, 2019
5,919
4,885
Przecież jedynka jest na PS3 we wstecznej. Na PS3 można ograć całość, poza PO, ale w sumie żadna strata, bo gameplayowo przeciętnie a kanonicznie PW te gre wymazało.

Aha i zdecydowanie nie polecam grać chronologicznie wg wydarzeń. Powinno się grać chronologicznie wg daty wydania gier.

hadxmen

Badass
Jun 27, 2019
1,045
407
Polska
Jedynka dostała niezły Remake w postaci Twin Snakes, który dostępny jest na GCN/Wii/PC@Dolphin.
Najwięksi fani marudzili coś przy nim, ale jak ktoś nie grał w MGS1 na PSX to raczej teraz nie da rady. Twin Snakes jest dużo bardziej zjadliwy pod względem mechaniki, a sama gra jest ciągle bardzo dobra.

Farmaras

Mieszkaniec forum
Jun 28, 2019
500
932
Szczecin nad morzem
Jak w to grać? Obejrzeć streszczenie 1, przejść 2 i 3, streszczenie 4 i grać 5 ? Grałem tylko w 5, grało się przyjemnie, ale czymś mnie odrzuciła (nie pamiętam już nawet czym). Zawsze chciałem poznać historię.

Generalnie polecam sprawdzić Snake Eatera z kolekcji MGS HD. Następnie by połapać się w tym całym kojimowym mambo-jambo, można włączyć turbo-streszczenie, którego swego czasu popełniło GT

gseed

I Am Robot
Sep 13, 2019
5,919
4,885
Jedynka dostała niezły Remake w postaci Twin Snakes, który dostępny jest na GCN/Wii/PC@Dolphin.
Najwięksi fani marudzili coś przy nim, ale jak ktoś nie grał w MGS1 na PSX to raczej teraz nie da rady. Twin Snakes jest dużo bardziej zjadliwy pod względem mechaniki, a sama gra jest ciągle bardzo dobra.

TTS pod względem mechaniki jest o tyle kiepski, ze zastosowano mechanizmy z MGS2 na planszach zaprojektowanych pod mechanikę z MGS1. Przez to gra jest bardzo złe wyważona. Poza tym okropna reżyseria filmików i przegięte akcje typu odbijanie rakiet noga z półobrotu. Myśle ze ktoś kto zobaczy TTS bez znajomosci oryginału będzie się zastanawiał jak ktoś mógł się tym kiedyś jarac. Generalnie nie polecam, lepiej ograć oryginał.

• Popieram
Reactions: SzczwanyGapa

gseed

I Am Robot
Sep 13, 2019
5,919
4,885
Nie, cutscenki reżyserował Kitamura.

I nie :). Wersja PC MGS to chyba najgorsza możliwa opcja. Gra została obcięta z wielu graficznych efektów i na dobra sprawę wyglada gorzej pod względem artystycznym niż na PSX. Nie polecam. Chyba najlepsza opcja to rzeczywiście emulacja. Choć moim zdaniem najlepiej siada na PSP.

gseed

I Am Robot
Sep 13, 2019
5,919
4,885
Ten cytat nie przeczy temu co napisałem. Tak, Kojima chciał mieć odjechane filmiki. I zlecił je Kitamurze. Potem sam stworzył tego typu koszmarki w MGS4.

Na PC brakowało przede wszystkim motion blura.To i fakt, ze gra hulala na PSX w niskiej rozdzielczości odpalona na CRT nabierała filmowego, „ziarnistego” charakteru. Na PC efekt był zbyt wygładzony, sterylny no i przez brak blura cutscenki sporo traciły.
Aha i byłbym zapomniał - bez Dual Shocka oraz karty pamięci czwarta ściana nie kruszyła się tak mocno jak na PSX. Kto przykładał wibrującego pada do bolącego ramienia ten wie o czym mówię :). Takze ten - wersja na PSP tez odpada. Najlepiej wiec zagrać na PSX lub PS3 :). Bo trzeba zaznaczyc, ze nie w tym rzecz, gdzie najładniej, a gdzie całe doświadczenie jest najpełniejsze.

SzczwanyGapa

Prezes
Jun 27, 2019
3,526
6,120
TTS pod względem mechaniki jest o tyle kiepski, ze zastosowano mechanizmy z MGS2 na planszach zaprojektowanych pod mechanikę z MGS1. Przez to gra jest bardzo złe wyważona. Poza tym okropna reżyseria filmików i przegięte akcje typu odbijanie rakiet noga z półobrotu. Myśle ze ktoś kto zobaczy TTS bez znajomosci oryginału będzie się zastanawiał jak ktoś mógł się tym kiedyś jarac. Generalnie nie polecam, lepiej ograć oryginał.

Na dodatek głos Grey Foxa podmienili na gorszy.

Najlepiej wiec zagrać na PSX lub PS3 :)

Lub PS2.

Arcybibosz

Prezes
Jun 27, 2019
4,992
2,663
30
Szczecin, Zdroje
J
Najsampierw Snek Eater > Peace Walker > GZ > V > 1 > 2 > 4, pomijam metal gear 1, 2 (ale sa w edycji hd) i portable ops.
Kupujesz edycje HD, patriotów i piracisz jedynkę na PC a jak jesteś bardzo leniwy albo szkoda ci kasy to masz

A nie lepiej zagrać jak normalny człowiek, tak jak te części wychodziły i mieć pojęcie o co chodzi?

A po peace walkerze nikt by już nie dał rady dalej grać, sam go na yt ledwo dałem radę zmęczyć.

Tak czy inaczej wydaje mi się że ten pociąg już dawno odjechał i ciężko będzie komuś wskoczyć w MGSa.

Danio

Prezes
Jun 27, 2019
4,607
3,384
Wszystko grać i oglądać w kolejności wyjścia, inne to fanaberie. Chronologiczne przechodzenie to dla fana, który już zna całą serię może jest fajne i ma sens. (Mówię o WSZYSTKIM, nie tylko o MGS.)

gseed

I Am Robot
Sep 13, 2019
5,919
4,885
Wytrzymałem godzinę albo dwie z jedynka. Ale to było pare lat temu. Gdybym grał krótko po premierze pewnie by ni się podobało.

Piss Walker to crap, true story!

• Popieram
Reactions: DarkStar

Bloodergo

Prezes
Jun 27, 2019
3,453
1,657
Paz płacze przez takie słowa. :(

2098415-169_mgs_peace_walker_intro3_paz_cutscene_psp_043010.jpg

gseed

I Am Robot
Sep 13, 2019
5,919
4,885
Grałem na PS3. Mooooze na PSP ten gameplay wydawałby mi się bardziej zjadliwy. Ale fabuła to już ten Kojima post MGS4, wiec bełkot. Niestety.

Ekiera

Prezes
Jun 27, 2019
2,884
2,973
Zdezerterował na Wyspy
Kwasy kiedyś ona przeszedłem i super się bawiłem, chociaż ten deckbuilding prawie nie był potrzebny, to gameplay wynagradzał. Z miesiąc temu odkurzyłem pspi już nie dałem rady 1 kwasu, tempo jest zbyt ślamazarne jak na to, co gra oferuje. Podobnie odbiłem się od Final Fantasy Tactics, wlecze się to okrutnie, więc jak komuś dalej FFT pasuje to i kwas może.

Jak

Badass
Jun 27, 2019
1,809
653
Robie drugie podejscie do MGSV i zaczyna mi sie podobac. Prolog to jakies 2/10, misje w otwartym swiecie nudnawe za to faubla i dziwactwa mi sie podobaja mi sie do tego stopnia, ze byc moze po ukonczeniu zabiore sie za poprzednie odslony.

Graficznie mi sie bardzo podoba i ciesze sie, ze jest 60 klatek na prosiaku, w przeciwnym przypadku chyba bym sie za to w ogole nie zabieral.

gseed

I Am Robot
Sep 13, 2019
5,919
4,885
60 klatek nawet chyba na VHS było. A fabularnie i gameplayowo poprzedniczki to jednak coś innego, więc możesz się odbić. Ale trójeczkę warto sprawdzić. Reszta na początek może sie okazać zbyt hardkorowa (jedynka przestarzała, dwójka przegadana, czwórka to WTF bez znajomości serii, PW crap), ale jak 3 siądzie to warto lecieć dalej.

• Popieram
Reactions: DarkStar

Jak

Badass
Jun 27, 2019
1,809
653
Napewno zrobię jakaś dłuższa przerwę zanim zabiorę się za inne części.

Ale ta gra jest nieintuicyjna. Sporo misji mi zajęło połapaniem się jak używać upgradow helikoptera. Z Quiet tez mi trochę zajęło, jak ja zabrać na misje. Pies lepszy.

Przesyłam do bazy każdy moździerz, działko, itp. Pewnie już tego niezłe nazbierało, ma to jeszcze jakiś sens?

Arcybibosz

Prezes
Jun 27, 2019
4,992
2,663
30
Szczecin, Zdroje
R&D pochłania kupę siana wiec warto, choćby na sprzedaż. Jak nie masz na celu zbudować wszystko, a tylko skończyć fabule to tez nie ma sensu zbierać wszystkiego.

Ta gra ma masę ukrytych mechanik, „fast travel” odkryłem po150h.

Jak

Badass
Jun 27, 2019
1,809
653
Nie wiedziałem, ze ten cały sprzęt można sprzedać, będę musiał sprawdzić. Fast Travel jeszcze nie odkryłem. Cos tam chyba jest bazie, ale rzadko tam bywam.

Jak

Badass
Jun 27, 2019
1,809
653
Doszedlem do momentu gdzie trzeba powtarzać misje i wydaje mi się, ze twórcy robią wszystko aby mi grę obrzydzić. Postaram się ukończyć grę, ale na wiecej MGSow nie mam ochoty.

• Popieram
Reactions: Sialala

Jak

Badass
Jun 27, 2019
1,809
653
Wiem bo zaliczyłem MGS4, nie mając pojęcia o co tam chodzi. W piątce jest dużo misji i nie rozumiem dlaczego zmuszają do powtarzania, aby ukończyć fabule.
Już przebolalem griding z komorek, nowe bazy za pieniądze, ubezpieczenie i itp.

Bolton

Stały bywalec
Jun 30, 2019
311
276
Chodzi o te trudniejsze misje z podstawowej kampanii? W stylu ta sama misja, ale bez wyposażenia? Jeśli tak to nie trzeba ich robić. Zobacz czy masz wszystkie side opsy z gwiazdką zrobione i przesłuchane wszystkie nagrania. Szczególnie pod sam koniec gry wymagania do odblokowania następnych misji są mocno z dupy.
Tutaj jest ładnie rozpisane co jest potrzebne do odblokowania danej misji. Mogłem coś pomylić bo grałem dawno, ale tych Extreme misji na 99% nie robiłem.

• Popieram
Reactions: SzczwanyGapa

akumatomPL

Mieszkaniec forum
Jun 27, 2019
778
792
Ja odbiłem się od tej części mimo, że części 1-4 uwielbiam. Za mało tu MGSa w MGS. Zawsze ta seria stała dla mnie, sporą ilością cutscenek, ciekawymi przeciwnikami, spora ilością rozmów przez codec(statyczne gadające głowy, a nie odtwarzanie z kaset podczas gry) no i świat zawsze był raczej liniowy.
MGS V: Ground Zero jakoś jeszcze skończyłem, bo teren bazy nie był zbyt rozległy, a tu już nie dałem rady.

Arcybibosz

Prezes
Jun 27, 2019
4,992
2,663
30
Szczecin, Zdroje
Wiem bo zaliczyłem MGS4, nie mając pojęcia o co tam chodzi. W piątce jest dużo misji i nie rozumiem dlaczego zmuszają do powtarzania, aby ukończyć fabule.
Już przebolalem griding z komorek, nowe bazy za pieniądze, ubezpieczenie i itp.

Ja MGSa V uważam że skończyłem, a nie mam zaliczonych tych wszystkich misji na hardzie. Nie trzeba im robić, warunkiem zobaczenia zakończenia, Bolton tam Ci coś podpowiada wyżej.

A te misje nie mają żadnego uzasadnienia. Skończył się budżet, grę trzeba było wypchnąć. Mnie te misje specjalnie nie bolały bo w grze i tak jest masa grindu w który zatopiłem się po szyję.

gseed

I Am Robot
Sep 13, 2019
5,919
4,885
MGS V: Ground Zero jakoś jeszcze skończyłem, bo teren bazy nie był zbyt rozległy, a tu już nie dałem rady.
Ground Zeroes to w ogóle przykład jak powinien wyglądać idealny MGS. Plansza zamknięta, ale całkiem spora z masą możliwości. Skradankowy gameplay tam błyszczy. Poza tym cutscenek akurat. Po zagraniu w GZ czułem, że zbliża się najlepszy MGS. Może nie byłem całkiem zachwycony bo Hayter > Kiefer, ale gameplayowo szykował sie mesjasz. Ale niestety pełnoprawna piątka okazała się strasznie rozwodnionym zlepkiem różnych pomysłów bez spójnej wizji. Kilka gier w jednej, z czego żadna nie okazała się dobra.