Komputer do VR

Żodyn

Junior
Możecie podpowiedzieć na co zwrócić uwagę przy kupnie? Ostatnio komputer kupowałem 15 lat temu. Czy laptop czy stacjonarny? Karta nvidi czy amd? Głównie do vr.
Mam takiego na oku:
Thermaltake S100 TG Deluxe tower
• AMD Ryzen 5 3600 Hexa 4,2 GHz Turbo
• Płyta główna GIGABYTE B550M Aorus Elite
• 16 GB pamięci DDR4 3600 MHz XPG
• Dysk SSD PCIe 512 GB • Karta graficzna
GIGABYTE GTX 1660 SUPER 6 GB
• 7.1 HD

LaggyLuke

Mieszkaniec forum
Steam
g0nt
będzie kuleć grafika chyba, ale taka sytuacja, że brać co jest
reszta spoko, generalnie mam to samo tylko większy dysk i 3060ti

co do GPU to masz jakikolwiek inny wybór (za dopłatą np.) czy to gotowiec i basta?
bo ten 1660s jest chyba nawet słabszy od 980ti i zwykłego 1080
z GPU AMD miałem 5700XT i było spoko na queście1, na pewno działał lepiej niż rtx2060, w idealnym świecie chyba nVidia lepiej wspiera VR ...zresztą co ja się będę rozpisywał, napisz, jaki masz wybór to może wtedy coś poradzimy

Żodyn

Junior
będzie kuleć grafika chyba, ale taka sytuacja, że brać co jest
reszta spoko, generalnie mam to samo tylko większy dysk i 3060ti

co do GPU to masz jakikolwiek inny wybór (za dopłatą np.) czy to gotowiec i basta?
bo ten 1660s jest chyba nawet słabszy od 980ti i zwykłego 1080
z GPU AMD miałem 5700XT i było spoko na queście1, na pewno działał lepiej niż rtx2060, w idealnym świecie chyba nVidia lepiej wspiera VR ...zresztą co ja się będę rozpisywał, napisz, jaki masz wybór to może wtedy coś poradzimy
Też mi się tak wydaje że to nie jest super opcja. Mam ograniczony dostęp do podzespołów z rwcji tego gdzie obecnie mieszkam, i wolę żeby to już był gotowiec.
Mam też takiego. Podobno roczna używka.
Thermaltake Supressor F51 (E-ATX) ;
Geforce RTX 2070 Super 16 GB RAM ;
Procesor Z390 Gaming X ; Intel Core i7-9700F 3,00 GHz Gen9
Zasilacz: Seasonic Focus Gold 750 W 80 plus Gold
Memory; 512 GB PCle Plextor NVMe SSD M.2
System operacyjny Windows 10 Mikro chłodzenie
: Noctua NH-U14S AMD / intel

LaggyLuke

Mieszkaniec forum
Steam
g0nt
Na pewno ten drugi będzie lepszym wyborem pod względem wydajności.
GPU to dla VR wąskie gardło, więc najwięcej zyskasz na mocnej karcie. RTXy serii 20xx o wiele lepij radzą sobie ze sprzętowym enkodowaniem (sorry, ale nie znam poprawnego polskiego terminu) H265, więc w przypadku Questa mniej zasobów będzie szło na przesłanie skompresowanego sygnały przez VD.
Tak czy owak skoro roczna używka to powinieneś mieć jeszcze rok gwarancji :)

• Popieram
Reactions: arczi79 and Żodyn

Arturo

Aktywny forumowicz
PSN
ArczeroS
XBL
ArczeroS
Steam
ArczeroS
Na pewno ten drugi będzie lepszym wyborem pod względem wydajności.
GPU to dla VR wąskie gardło, więc najwięcej zyskasz na mocnej karcie. RTXy serii 20xx o wiele lepij radzą sobie ze sprzętowym enkodowaniem (sorry, ale nie znam poprawnego polskiego terminu) H265, więc w przypadku Questa mniej zasobów będzie szło na przesłanie skompresowanego sygnały przez VD.
Tak czy owak skoro roczna używka to powinieneś mieć jeszcze rok gwarancji :)
Zgadzam się z Lagującym Łukaszem. W 1660s nie ma absolutnie sensu iść jeśli chodzi o vr. Nigdzie nie wyciągniesz 90fps, a i o 72fps na low będzie ciężko... No i optymalnie PC, bo laptopy mają ograniczoną moc, wyją i po przekroczeniu temperatury często obcinają zasoby. Na pewno koledzy z PCtowego działu forum lepiej ci poradzą, bo tam siedzą ludzie, którzy naprawdę się znają.

• Popieram
Reactions: arczi79 and Żodyn

Arturo

Aktywny forumowicz
PSN
ArczeroS
XBL
ArczeroS
Steam
ArczeroS
@Arturo byłoby +1, gdybyś w ostatnim zdaniu nie zasugerował, że się nie znam ¶;-]

Jak większość na tym forum, zanim coś kupię to doktoryzuję się w temacie 🤓
Ajajaj, cóż za niefortunny przypadek ;-)

A tak jeszcze na serio info dla autora wątku: jak tylko masz dobrą okazję na PCta to laptopa nie bierz nawet pod uwagę. Ale jak masz przeplacić, to ja za 7,5k kupiłem asusa z mobilnym RTX3070 i w asgards wrath daje radę (o czym poczytasz w wątku poświęconym tej grze, który dla odmiany założyłem JA, a nie arczi ;-) ). Podejrzewam że jego możliwości są porównywalne z pctowym 2060 więc jak tego 2070super masz w dobrych pieniądzach to spokojnie pograsz i w asgards wrath i w alyxa, i inne cuda na kiju.

• Popieram
Reactions: Żodyn

Żodyn

Junior
Przesledziłem ceny na rynku, dostępnośc i wszystkie za i przeciw i kupno odkładam na później, to co się dzieje na rynku kart graficznych i pc to jakaś kpina i nabijanie ludzi w butelkę, pozostaje eleven table tenis i 120hz😆

• Popieram
Reactions: Simplex

arczi79

Prezes
@Arturo byłoby +1, gdybyś w ostatnim zdaniu nie zasugerował, że się nie znam ¶;-]

Jak większość na tym forum, zanim coś kupię to doktoryzuję się w temacie 🤓
Ajajaj, cóż za niefortunny przypadek ;-)

A tak jeszcze na serio info dla autora wątku: jak tylko masz dobrą okazję na PCta to laptopa nie bierz nawet pod uwagę. Ale jak masz przeplacić, to ja za 7,5k kupiłem asusa z mobilnym RTX3070 i w asgards wrath daje radę (o czym poczytasz w wątku poświęconym tej grze, który dla odmiany założyłem JA, a nie arczi ;-) ). Podejrzewam że jego możliwości są porównywalne z pctowym 2060 więc jak tego 2070super masz w dobrych pieniądzach to spokojnie pograsz i w asgards wrath i w alyxa, i inne cuda na kiju.
Ja wciąż mam GTX1070 i na szczęście nie mam jakichś dużych problemów z graniem w VR. Nie osiągniesz wszędzie super płynności ale jak do tej pory powody do narzekania miałem chyba tylko we Flight Sim 2021 (ale też da się grać bo to nie jest dynamiczna gra).