GTA Trilogy The Definitive Edition

Screwball

I Am Robot
Jun 28, 2019
7,262
9,820
Jak mają łeb na karku to nigdy GTA VI nie wypuszcza (HL3).
Rockstar North od 20 lat nie wypuściło słabej gry. Nie wypuściło nawet średniej. Wszystko co robią, to jest absolutny top i nie ma w tej chwili powodu, żeby w nich wątpić (biorąc pod uwagę wyłącznie portfolio). Oczywiście wszystko co robią to jest GTA i RDR, no ale jednak (no dobra, wpadł tam kiedyś Manhunt, ale zapomnijmy o tym, w sumie sideprojekcie). I pod tym kątem zgodzę się z Darkstarem, że RN trochę bez sensu obrywa z tę trylogię, chyba czytelniej by było jakby ten deweloper się trochę inaczej nazywał, no bo Rockstar Games i Rockstar North to jednak trochę inne byty.

pozdr

• Popieram
Reactions: olas

DarkStar

Xbot
Jun 27, 2019
3,262
3,208
Kraków
no dobra, wpadł tam kiedyś Manhunt, ale zapomnijmy o tym, w sumie sideprojekcie

Manhunt był całkiem dobrze oceniany, chociaż kontrowersyjny. Nawiasem mówiąc, właśnie wpada do BC na Xboksie. Gra nie dla mnie, ale crapem nazwać nie można. Polecam poniższy materiał opowiadający o tej produkcji.

• Popieram
Reactions: gseed

Screwball

I Am Robot
Jun 28, 2019
7,262
9,820
GTA Definitive Trilogy jest gorsze do Cyberpunka
Nie jest.

pozdr

Jest.
Fajne te twoje argumenty, takie niezbyt istniejące.

CP to miała być nowa jakość, nowy rozdział gamingu, jebany Mesjasz kultury grania. Nie zapominajmy o tym.
Nie zapominajmy o tym, że tę historię to sobie dorobili gracze i spekulanci giełdowi :)
To się nie wzięło z niczego. Ale nie missujmy pointu. To, co tutaj jest istotne, to że ta trylogia jest zupełnie nieważna w kontekście historii gamingu (ważne są oryginały) i zwyczajnie głupie jest zarówno porównywanie do CP, jak i wyciąganie wniosków na temat dewelopera, który nawet nie miał z tym produktem nic wspólnego.

pozdr

Last edited:

gseed

I Am Robot
Sep 13, 2019
5,884
4,845
no dobra, wpadł tam kiedyś Manhunt, ale zapomnijmy o tym, w sumie sideprojekcie

Manhunt był całkiem dobrze oceniany, chociaż kontrowersyjny. Nawiasem mówiąc, właśnie wpada do BC na Xboksie. Gra nie dla mnie, ale crapem nazwać nie można. Polecam poniższy materiał opowiadający o tej produkcji.

Oj pamietam, że premiera tej gry to było spore, kontrowersyjne wydarzenie.

16 letni ja czytając o niej czułem obrzydzenie i w ogóle nawet nie chciałem w to zagrać pomimo tego, że odpowiadało za to moje ulubione wtedy Rockstar.

Dzisiaj chętnie bym spróbował, nawet chyba mam na Steamie, ale zdecydowanie bardziej wolałbym pograć jak pambuk przykazał na konsoli. W pudle w wersji OGX to jest kiepsko dostępne, więc jedynie pozostaje poczekać na mocną obniżkę ceny w cyfrze.

Sialala

Dzban Sierpnia i Pazdziernika 2019
Jun 27, 2019
4,653
4,974
43
Zielona Wyspa
Ja tam gram sobie w San Andreas z GamePassa i bawię się bardzo dobrze. Jak dla mnie Cyberpunk działał dużo gorzej na premierę. Ale to też nie ma co porównywać tych dwóch gier, dwa różne światy.
Cyberpunk na PS5/XSX: w miare stabilne 60fps przez wiekszosc czasu, grafika moze nie zwalajaca z nog, ale jednak potrafiaca zrobic wrazenie, bledy, bledy, bledy.

GTA Definitive Edition: hold my beer
1637069087385.png

To się nie wzięło z niczego. Ale nie missujmy pointu. To, co tutaj jest istotne, to że ta trylogia jest zupełnie nieważna w kontekście historii gamingu (ważne są oryginały) i zwyczajnie głupie jest zarówno porównywanie do CP, jak i wyciąganie wniosków na temat dewelopera, który nawet nie miał z tym produktem nic wspólnego.

Problem w tym, ze to GTA:DE zastepuje oryginaly, bo tych juz nie kupisz nigdzie poza uzywkami na ebayu. Choc IMO to sie zaczelo znacznie wczesniej - w momencie gdy z wersji cyfrowych zaczeto usuwac muzyke, gdy wersja plytowa GTA:SA na X360 sciaga nowa wersje cyfrowa po wlozeniu plyty gdy konsola jest podlaczona do internetu, gdy wersja komorkowa zastapila wersje oryginalna.

Mi to w sumie rybka, bo mam wszystkie trzy gry na plytach w wersji na PS2. GTAIII to chyba nawet w folii ciagle jest - a im bardziej R* i T2 beda brnac w to gowno zwane mobilnymi portami tych gier, tym wieksza wartosc beda mialy te plytki i moze syn za 20 lat kupi sobie za nie mieszkanie w Nowym Yorku. Ale z drugiej strony chcialbym zagrac w te gry (szczegolnie Vice City i troche mniej w SA) w nieco odswiezonej wersji - wystarczyloby mi 4K60 z nieco unowoczesnionym sterowaniem, reszta moglaby pozostac taka sama jak byla w oryginalach, wlacznie z teksturami, modelami postaci i popupem.

A tak odpalilem San Andreas z GamePassa no i... to nie jest San Andreas jakie pamietam z grania na 21" CRT w 20fps. Chodzi plynniej (dopoki nie wejdzie sie do lasu, gdzie klatki spadaja tak, ze w powerpoincie mozna uzyskac lepszy fps w prezentacji slajdow), troche rzeczy jest zrobionych ladniej, ale to nie jest ta sama gra. To nie jest ani remaster, bo za duzo zmian wzgledem oryginalu zarowno w rozgrywce jak i oprawie, nie jest to tez remake, bo zbyt malo zostalo zmienione. To port wersji z komorek z nieco podbita rozdzielczoscia i teksturami - no i teraz pozostaje pytanie: czy chcemy zeby porty z komorek staly sie norma na konsolach? Chyba nie w ta strone powinna zmierzac branza?

Jay

Badass
Jun 28, 2019
1,554
1,259
Bydgoszcz
Digital Foundry zrobilo analize pierwszej czesci "trylogii" i potwierdzili to co podejrzewalem, czyli to, ze "build" jest mobilny, przerobiony oczywiscie, bo to studio robilo wszystkie mobilne porty... Lepiej nie bedzie, bo by musieli zaczac od zera, a jedyne co moga zrobic to połatkować to i owo, ale większości nie zmienią, ale naprawdę chciałbym się mylić.

• Popieram
Reactions: Simplex

Screwball

I Am Robot
Jun 28, 2019
7,262
9,820
no i teraz pozostaje pytanie: czy chcemy zeby porty z komorek staly sie norma na konsolach? Chyba nie w ta strone powinna zmierzac branza?
Przede wszystkim branża nie powinna zmierzać w stronę remasterów tylko nowych gier, rozwiązań, mechanik i wreszcie gameplayu. Remastery to jest 2 liga dyskusji o gamingu (w ogóle gamingu). Spoko, niech sobie będą, ale jak nie będzie, to też nikomu za bardzo przykro się nie zrobi. Ktoś by płakał jakby to Definite Trilogy nie wyszło? Nawet jakby było dobrze zrobione? Tak, teraz zgłoszą się te trzy osoby, które by płakały, ale reszta miałaby w dupie. Te gry wyznaczały standardy dawno temu i ich czas już minął. Przykre, że te remastery są tak słabe, ale za 10 lat zrobią kolejne, jeszcze gorsze, to wtedy z przyjemnością wrócicie do obecnych ;)

pozdr

• Popieram
Reactions: MikeL

Sialala

Dzban Sierpnia i Pazdziernika 2019
Jun 27, 2019
4,653
4,974
43
Zielona Wyspa
no i teraz pozostaje pytanie: czy chcemy zeby porty z komorek staly sie norma na konsolach? Chyba nie w ta strone powinna zmierzac branza?
Przede wszystkim branża nie powinna zmierzać w stronę remasterów tylko nowych gier, rozwiązań, mechanik i wreszcie gameplayu. Remastery to jest 2 liga dyskusji o gamingu (w ogóle gamingu).

Oczywiscie - tutaj zgadzam sie w 100%. Tyle ze sa gry, ktore warto znac jesli czlowiek sie interesuje ogolnopojetym gamingiem. Tak jak filmy Kurosawy, Kubricka czy Spielberga - chocby z tego powodu, ze byly swego czasu przelomowe, wyznaczaly nowe standardy i ogolnie troche wstyd ich nie znac. O ile z grami 2D nie ma wiekszego problemu, bo te wygladaja i dzialaja dzisiaj tak samo jak 30 lat temu , o tyle gry z wczesnego 3D zestarzaly sie w wiekszosci bardzo zle. I nawet nie chodzi o sama grafike, ale o sterowanie, plynnosc, rozwiazania zapisu stanu gier itp. I uwazam ze jest sporo takich gier, ktore sa warte remasterow wlasnie - niekoniecznie remake'ow jak to bylo w przypadku Demon Souls czy Shadow of the Colossus - ale wlasnie wersji, ktore pokaza jak te gry wygladaly kiedys, ale z uwspolczesnionym sterowaniem i poprawiona plynnoscia. I seria GTA 3D jest IMO idealnym przykladem gier, ktore na taki remaster zasluguja - chocby dlatego, ze gdy wychodzily to od strony technicznej byly co najwyzej poprawne (zeby nie powiedziec mocno srednie), wersje na komputery osobiste zawsze byly w wiekszym lub mniejszym stopniu skopane, a ich kolejne reedycje odbiegaly od oryginalow.

Wiec podejmujac decyzje o stworzeniu remasterow, osoby odpowiedzialne za to powinny przede wszystkim:
- ogarnac sprawy licencyjne zwiazane z muzyka
- odtworzyc feeling oryginalow ulepszajac je tylko tam, gdzie cos od poczatku bylo skopane/budzilo duze kontrowersje
- usprawnic sterowanie, pozostawiajac jednoczesnie opcje oryginalnego sterowania
- nie popsuc tych gier jeszcze bardziej

Nic z tego nie zostalo zrobione. GTA III chodzi momentami gorzej na konsolach nowej generacji (PS5 i XSX) niz wersja z PS2, zmiany graficzne juz mamy omowione, a do tego jest tona nowych bledow, a oprawa mimo ze niby w wyzszej rozdzielczosci i nowymi teksturami wcale nie wyglada lepiej w bezposrednim porownaniu z oryginalnymi wersjami gier.

Dla mnie idealem na remaster starej gry pozostanie The Legend of The Monkey Island (i inne remastery od LucasArts), gdzie w kazdej chwili mozna sie przelaczyc na stara wersje, ze starym interfejsem i porownac zmiany - dla chetnych jest obecna oryginalna wersja bez zmian, a jak kogos oczy bola od pikseli jest unowoczesniona wersja z grafika w wysokiej rozdzielczosci.

Microsoft probowal cos podobnego zrobic przy okazji kolekcji Halo, ale nie pyklo, bo Halo 1 oparto na porcie z PC, ktory roznil sie od konsolowej wersji na niekorzysc. Teraz to podobno poprawili, ale zajelo im to ladnych kilka lat - ale nadal propsy za starania.

DarkStar

Xbot
Jun 27, 2019
3,262
3,208
Kraków
Digital Foundry zrobilo analize pierwszej czesci "trylogii" i potwierdzili to co podejrzewalem, czyli to, ze "build" jest mobilny, przerobiony oczywiscie, bo to studio robilo wszystkie mobilne porty... Lepiej nie bedzie, bo by musieli zaczac od zera, a jedyne co moga zrobic to połatkować to i owo, ale większości nie zmienią, ale naprawdę chciałbym się mylić.

Przynajmniej teraz łatwo dodać sterowanie dotykowe dla xCloud :p

• Popieram
Reactions: Jay

Simplex

Apostoł VR
Jun 27, 2019
22,691
15,867
Krakow
mkwadratpodcast.pl
Ostatecznie za port odpowiedzialny jest ten małpiszon (nie obrażając małp) słynący też z hejtowania VR dopóki Facebook nie sypnął kasą na grę VR - wtedy od razu wszedł pod biurko Sucka, przepraszam, Zucka.

Jak ogłosili San Andreas VR, byłem pewien że będzie bazować na Definitive. Teraz już nie jestem taki pewien ;)

• Popieram
Reactions: Screwball

gseed

I Am Robot
Sep 13, 2019
5,884
4,845
  • Popieram

Simplex

Apostoł VR
Jun 27, 2019
22,691
15,867
Krakow
mkwadratpodcast.pl
Last edited:
  • Popieram

olas

Badass
Jun 28, 2019
1,550
951
Wczoraj gralem w SA i sie wykopalo do dasha przed pierwsza misja czyszczenia gangow. Za 3 czy 4 razem poszlo

Poki co wkurwilem sie na GTA3 bo ta misja ze snajperka w porcie (da bomb act 3) jest mega upierdliwa i kolesia ciagle mi ubijaja.

Poki co najwiecej cisne w SA - VC jakos srednio mi podchodzi (pomijajac grafike)

Pozdr

DarkStar

Xbot
Jun 27, 2019
3,262
3,208
Kraków
bmbyi7wqs5081.gif

gseed

I Am Robot
Sep 13, 2019
5,884
4,845

srekal34

Badass
Jun 28, 2019
2,278
1,942
Nie wiem co jest nie tak z ta gra(gram w Vice City), ale zwyczajnie zbiera mnie na Kutere grajac dluzej niz godzine - a juz misja z helikopterkiem to byla masakra, musialem wstawac 3x od monitora zeby to przejsc. No i udalo sie za pierwszym razem, za malolata meczylem sie z ta misja kilka dni.
Za to wreszcie da sie to przejsc plynnie(pamietam ze kiedys na PC byl problem z 30fps). Teraz 100fps i okazjonalne stuttery. Wyglada nawet niezle - dodanie trawy, oswietlenia i tekstur sporo pomaga w ogolnym odbiorze, do wygladu poza koslawymi postaciami uwag wielkich nie mam. Fajnie tez pograc w GTA na malutkiej mapie, gdzie do kazdej misji jedzie sie krocej niz 30 sekund.

Jednak sama mechanika okropnie sie zestarzala. Strzelanie i animacje to jest dramat. Model jazdy tez. Jako gra mobilna jeszcze by sie to jakos bronilo, na taborecie juz nie.

Nie widze sensu w remasterach takich starych gier, niszczy to tylko wspomnienia(prawde mowiac, nawet takie TLOU remastered tracilo dla mnie myszka w stosunku do takiego Uncharted 4 jak mialem swoje pierwsze podejscie na premiere PS4 Pro).
Jak ktos chce odswiezac marke sprzed >10 lat to powinnien to robic jako remake - udalo sie to przeciez wysmienicie z MW4(tak wiem, w nazwie jest Remastered, ale tak naprawde to bardziej remake przeciez), Demon's Souls i innymi.