Gry PC bez wsparcia VR + MOD'y VR

Simplex

Apostoł VR
PSN
patrz niżej
XBL
patrz niżej
Steam
simplexpl
Dzięki, kawał dobrej roboty.

Ja ze swojej strony dodam:

NOLF2:

Duke Nukem 3D:

Outer wilds:
Ostrzeżenie autora: Expect nausea, low performance, flashing images, crashes, blue screens, house fires, etc.

• Popieram
Reactions: arczi79

Tytus

Stały bywalec
Steam
tytus77
Jak ktoś ma ciśnienie by grać w vr w każdą grę to polecam VORPX , dośc drogi programik a raczej taki 3DVR driver który dodatkowo nie obciąża, kosztuje chyba ok 37euro. Duża społeczność i ciągłe update i profile do gier, można każda grę odpalić w VR lecz tylko cześć z nich jest generowana z prawdziwą głębią 3D. Jest funkcja oglądania filmów z opcja ambilight ;) Każdy program/grę można odpalić albo w trybie pulpitu, trybie VR gdzie głowa steruje myszką lub w VR lecz kierujesz padem/klawiaturą jak kiedyś w oculusie. Dla lubiących grzebać w ustawieniach jest mase opcji do przestawiania by dostosować pod własne preferencje :)

arczi79

Prezes
Tak... VORPX to stary program który chyba większość osób zna... minusy jednak to konieczność grzebania w ustawieniach (chociaż teraz jest lepiej dzięki profilom).. oraz brak funkcji takich jak w dedykowanych mod'ach - czyli chociażby brak wizualizacji rąk (kontrolerów ruchowych poruszanych w przestrzeni).

Kingdom Come ma dedykowanego MOD'a? 🧐😲😳

arczi79

Prezes
Nie mam gry no i zniechęciło mnie ostrzeżenie autora.
I to jest do gry Outer Wilds, a nie Outer Worlds :)
Tak, tak... Outer Wilds:

"Outer Wilds to wielokrotnie nagradzany i świetnie odebrany tytuł uznany za grę roku 2019 przez Giant Bomb, Polygon, Eurogamer i The Guardian. Akcja tej tajemniczej gry toczy się w otwartym świecie, gdzie cały układ słoneczny jest uwięziony w niekończącej się pętli czasowej. "

Brzmi mega interesująco... lepiej nawet niż Outer Worlds ;)

arczi79

Prezes
Nie mam gry no i zniechęciło mnie ostrzeżenie autora.
Mój brat próbował MOD'a i twierdzi że jest "profesjonalnie" przygotowany a gra z modem lepsza niż niektóe gry natywnie pisane pod VR. Kupiłem gierkę i sprawdzę na weekendzie

Wciąż jest w letniej promocji na Steam (-33%):
No i mój brat miał rację. Gra genialna i ląduje w mojej czołówce ulubionych gier VR. Działa bardzo dobrze pod VR (na gtx 1070 miałem wszystkie ustawienia na maksa) a obsługa kontrolerami niemal wzorcowa. Bardzo dobra grafika. No to pewnie teraz przez kilka dni będę grał głównie w to :) POLECAM!

Raicuparta

Nowy Forumowicz
No i mój brat miał rację. Gra genialna i ląduje w mojej czołówce ulubionych gier VR. Działa bardzo dobrze pod VR (na gtx 1070 miałem wszystkie ustawienia na maksa) a obsługa kontrolerami niemal wzorcowa. Bardzo dobra grafika. No to pewnie teraz przez kilka dni będę grał głównie w to :) POLECAM!
Czesc (don't have the correct keyboard to say hello). Sorry for having to speak English. I just noticed some clicks coming to my NomaiVR project originating from this website, and thought I'd check. Always happy to see pleasant experiences.

Do you guys think I exaggerated with the warnings? On one hand, I don't want people to be too excited by it and except something I cannot provide, especially for people who usually feel sick playing VR. On the other hand, I don't want to scare too many people away :unsure:

arczi79

Prezes
Czesc (don't have the correct keyboard to say hello). Sorry for having to speak English. I just noticed some clicks coming to my NomaiVR project originating from this website, and thought I'd check. Always happy to see pleasant experiences.

Do you guys think I exaggerated with the warnings? On one hand, I don't want people to be too excited by it and except something I cannot provide, especially for people who usually feel sick playing VR. On the other hand, I don't want to scare too many people away :unsure:
Definitely exaggerated with wornings ;) Game is really good in VR and as I wrote before - better than other games with "VR only" sticker. I played it on the Oculus Quest using Virtual Desktop and experiance was really good. In my opinion one of the best VR MOD's out there for PC users. Good work with that mod! Are you going to modd any other titles?

Simplex

Apostoł VR
PSN
patrz niżej
XBL
patrz niżej
Steam
simplexpl

I think you exaggerated. It discouraged me from trying (and I have an iron stomach, I can handle artificial rotation in VR). I advise to just write that game has zero G environment so it's not recommended for new VR users and people who are susceptible to motion sickness. Thanks for preparing the mod, did you show it to the developers of the game?

• Popieram
Reactions: op1ekun and arczi79

Raicuparta

Nowy Forumowicz
OK, I agree that I went too far with the warning. I will change it to something not so scary sounding. In my defense, I think the warning used to be more accurate in the first versions of the mod. It is a lot better now than it was a few months ago.

Are you going to modd any other titles?
Probably not. I will stop working on this mod when I reach a stage where anyone can play the full game in VR without having played the original in 2D (it's already pretty close). After that I will still fix bugs as people report them, but that's about it. The process has been fun, but I am getting pretty tired of it. After this I'd rather just try to make my own VR game (I've made some small games before, but never anything in VR).

did you show it to the developers of the game
I contacted them about it, and it turned out they already knew about the mod. The modding community communicates in a Discord server (here is the link, if anyone is interested), and we know that at least one of the developers is there (but not active). I often exchange emails with one of the developers, and he offers some guidance with the game code. To be honest he hasn't been able to help much, but that's not his fault.

arczi79

Prezes
Are you going to modd any other titles?
Probably not. I will stop working on this mod when I reach a stage where anyone can play the full game in VR without having played the original in 2D (it's already pretty close). After that I will still fix bugs as people report them, but that's about it. The process has been fun, but I am getting pretty tired of it. After this I'd rather just try to make my own VR game (I've made some small games before, but never anything in VR).
It is always good to hear that someone wants to create next VR game... but quality of your MOD is so good... and so much non-VR games is waiting for VR mod's :cry::cry::cry: Anyway, good luck with your new VR game ;)

• Popieram
Reactions: op1ekun and Simplex

Raicuparta

Nowy Forumowicz
It is always good to hear that someone wants to create next VR game... but quality of your MOD is so good... and so much non-VR games is waiting for VR mod's :cry::cry::cry: Anyway, good luck with your new VR game ;)
Yeah there are a bunch of other games I'd like to mod. As long as they are Unity games, the modding process should be quite similar (unless the devs tried to encrypt / obfuscate the game code to make it hard to reverse engineer, common in multiplayer games). One example is The Long Dark, a Unity game that would be excellent in VR I'm sure.

The problem is that developing mods like this is like swimming against the current. It's next to impossible to write maintainable code (meaning code that is easily understandable by other people, or by me in the future, in the event that changes / fixes need to be made). Everything is very hacky and fragile, and very hard to test. So the whole process can be very frustrating. Some times I'm trying to implement even the simplest feature, but I often have to fight against poor programming practices by the game devs. And I'll always have this thought on my mind, "it would almost be easier to remake this game from scratch than trying to hack VR into it". So maybe I should make my own knockoff Outer Wilds :p

• Popieram
Reactions: op1ekun and Simplex

Simplex

Apostoł VR
PSN
patrz niżej
XBL
patrz niżej
Steam
simplexpl
Considering this, I think it's amazing that GTA V VR mod actually exists.

I also remember that developers of The Long Dark promised VR support in their Kickstarter pitch and they they backed out of it.
This is a perfect game for VR , along with Kingdom Come Deliverance.

arczi79

Prezes
Considering this, I think it's amazing that GTA V VR mod actually exists.

I also remember that developers of The Long Dark promised VR support in their Kickstarter pitch and they they backed out of it.
This is a perfect game for VR , along with Kingdom Come Deliverance.
GTA V doesn't work very good on my PC :( ... but if they release Kingdom Come in VR.. Wow! ... It could be the thing! 😍

arczi79

Prezes
odpalałem to chyba rok temu w VR i jak dla mnie było słabo i rzygogennie :p
Mi brat o tym kiedyś wspominał... ale zupełnie wyleciało mi z głowy. Będę musiał spróbować kiedyś w wolnej chwili.
Na razie z MOD'ów tutaj wymienionych tylko GTA V dla mnie zupełnie niegrywalne (pewnie mój GTX 1070 za słaby + coś nie tak z paralaksą.. ciężko mi się patrzyło na to).

Simplex

Apostoł VR
PSN
patrz niżej
XBL
patrz niżej
Steam
simplexpl
To polecam 75 odcinek MKwadrat gdzie rozmawiam z Razerem o tym modzie (filmik jest już ustawiony na właściwym timestampie)

Faktycznie ma ogromne wymagania sprzętowe, a z powodów technicznych (nie da się generować jednocześnie dwóch obrazów - po jednym dla każdego oka - tylko trzeba naprzemienie) powoduje dyskomfort. U mnie na 1080Ti mod działał na styk, będę musiał go w końcu przetestować na 2080Ti od Nvidia Polska ;)

• Popieram
Reactions: op1ekun and arczi79

arczi79

Prezes
To polecam 75 odcinek MKwadrat gdzie rozmawiam z Razerem o tym modzie (filmik jest już ustawiony na właściwym timestampie)
Przesłuchałem wszystkie odcinki od 50... więc i ten słyszałem. Po prostu nie wszystko zostaje w głowie ;)

U mnie na 1080Ti mod działał na styk, będę musiał go w końcu przetestować na 2080Ti
To czekaj... to skąd masz tą kartę 2080Ti? ;)

• Popieram
Reactions: Simplex

Simplex

Apostoł VR
PSN
patrz niżej
XBL
patrz niżej
Steam
simplexpl
A ja wczoraj męczyłem się z Alien Isolation. Miałem cholerne irytującego buga grając padem - nie działało kucanie na przycisku (gralem na siedząco) a co gorsza postać co jakiś czas losowo atakowala aktualnie wybraną bronią. Okazuje się że żeby można było grać na padzie, to kontrolery indexa muszą być włączone. Logiczne. Niestety mod od prawie 2 lat nie był aktualizowany.