Gralnia i kino w domu

Don Simon

Badass
Nie wiedziałem, gdzie napisać, więc robię nowy temat. Jak coś już było to niech moderacja przeniesie (a nie się leni i za nic hajsiwo zbiera!!! 1111)

Jaki macie setup w domu?
Ja chciałem się poradzić jak rozwiązać następującą sytuację, którą mam w planach.

Projektor plus ekran
Soundbar gdzieś naprzeciwko kanapy tam gdzie będzie rozwijał się ekran

W gabinecie obok wszystkie urządzenia czyli PC/konsola, może jakieś audio itp, żeby nie zagracac salonu

Z pokoju HDMI do projektora.
Z pokoju dźwięk do soundbar? Czy to bezprzewodowo teraz lepiej?

Czy kupić jakiś amplituner żeby wszystkie sprzęty do niego podłączyć i od niego HDMI jedno do projektora, a drugi kabel (jaki?) do soundbar?

Generalnie chciałbym to jak najlepiej zaplanować zeby jak najmniej kabli i minimum mieć w salonie, a wszystko w gabinecie obok. (Zakładam, ze pad, myszka, czy pilot zadziała na odległość).

Macie jakieś doświadczenia, rady, żeby to dobrze zaplanować przed remontem itp.?

Jakieś konkretne modele tez się przydadza (rozsądne cenowo).

Soundbar chyba tersz najlepszy do dźwięku?

Pats_

Badass
PSN
Rojkowski
XBL
Rojkowski
Steam
Pats
Sounbar nigdy nie był i nadal nie jest "najlepszy do dźwięku", na litość boską :)

Reszty trochę nie kumam, chyba zmęczony już dziś jestem...

Ps. źle zakładasz, może nie zadziałać w pokoju obok (bo rozumiem że odbiorniki będą w innym?)
Ps2. chcesz mieć graty w jednym pokoju, a grać i mieć dźwięk i drugim? tak?

Don Simon

Badass
Tak. Graty obok schowane czy gdzieś tam porozstawiane. A ekran i dźwięk i projektor w salonie przy kanapie.

Chyba, ze się nie da to wtedy jaka jest minimalna liczba urządzeń które muszę mieć "w szafce RTV"

Soundbar to będzie chyba dobry zamiast kombinowania z głośnikami. (I rozwieszania po ścianach - nawet nie będę proponował) :)

Pats_

Badass
PSN
Rojkowski
XBL
Rojkowski
Steam
Pats
Wolał bym jakiś tanie głośniki od chociażby edifera czy microlaby niż jakiś soundbary. Miałem jakiś czas temu w domu JBLa za bodajże 3.5k zł, wyleciał z domu po jednym dniu - jak usłyszałem jak to GRA (żeby nie było, tak wiem... głupi kupiłem soundbara do muzyki, nie śmiać się!)
Ps. Ale ja jestem odrobinę skrzywiony jeśli idzie o dźwięk (nie, nie jestem audiofilem, bo mnie na to nie stać... ale lubię posłuchać muzyki na dobrych gratach)
Jeśli idzie o graty w pokoju obok, rozumiem że to odgrodzone ścianką działową? W mojej skromnej opinii raczej zapomnij :) Będzie lag, będzie zrywało się połączenie itd. będziesz pan niezadowolony.

kislawa

Stały bywalec
PSN
kislawa
XBL
milo.johnes
Pewnie nie specjalnie pomogę, bo mam taką konfiguracje ale narazie z tv (ekran i projektor pewnie na koniec roku dopiero).
Graty mam w specjalnej szafce za ścianą z tv, (u mnie tv i belka jest na widoku więc u Ciebie zasadniczo podobna konfiguracja), piloty różnie się łączą z tv i urządzeniami i niektóre przez ścianę nie zadziałają (np. joycony) ;).

Co do soundbara u mnie jest tymczasowo hw q90r i daje radę ale on ma też bezprzewodowe satelity na tył i w tej cenie da się złoyżyć lepsze audio tyle ze bez Atmos. Ale w przypadku projektora jednak ampli ma jeszcze większy sens bo nie będziesz musiał ciągnąć kilku długich kabli HDMI do projektora.

@Pats_ belka do muzyki to tragedia niestety, ale do filmów i grania bardzo potrafi dawać rade, chociaż że cena ponad 5k to bym sobie teraz inaczej życie zaplanował z głośnikami ;)

kislawa

Stały bywalec
PSN
kislawa
XBL
milo.johnes
@Pats_ Ja chce robić na klipsch reference 7.2.4 więc muszę trochę dozbierać kasy :)

W takim budżecie to słuchawki lepiej kupi niż belkę :D. A tak poważnie to lepsze dobre stereo niż udawane 5.1 z belki.

Pats_

Badass
PSN
Rojkowski
XBL
Rojkowski
Steam
Pats
@kislawa u znajomego słyszałem jak "wali" zestaw z klipscha za 30k w jego kinie domowym, ale on miał już w projekcie domu uwzględnione wszystko, kable w podłodze itd. U mnie by to nie przeszło, miał bym wszędzie kable walające się (zwłaszcza przy bocznych satelitach) itd. więc, fajnie było... ale za dużo ale ;)

I tak, stereo będzie lepszym wyborem, chyba że kategorycznie musi być bezprzewodowo i koniec, wtedy za bardzo wyboru nie ma.
(dużo ludzi na forum ma np. Edifery podłączone do TV i jest to bardzo fajna opcja w mojej opinii, kupowałem mamie takowe)

Don Simon

Badass
No dobra, czyli bez RTV się raczej nie odbędzie?

Pokój obok za przeszkloną ścianą - pewnie od kanapy jakieś 3-4m Max.

To może wtedy:

Gabinet:
PC + monitor + HDMI do amplituner
Amplituner + HDMI do projektora i soundbar (czyli dwa HDMI) czy jak?
Może coś do muzyki?

Salon
Projektor i ekran
Soundbar
Konsola z HDMI do amplituner

Ew
Amplituner też do salonu i wtedy tylko PC bedzie w drugim pomieszczeniu?

Kurde chciałem to wywalic do gabinetu to bym mógł nastawiac konsol i sprzętów do woli, a tak to będzie ograniczenie...

kislawa

Stały bywalec
PSN
kislawa
XBL
milo.johnes
Xbox, playstajszon I switch z pro contolerem działają bez problemu za ścianą.

Jak dasz ampli to masz głośniki/belka do ampli, sprzęty do ampli (pewnie mogą być za ścianą, kwestia jaka ściana) i z ampli kabel do projektora.

• Popieram
Reactions: Don Simon

Pats_

Badass
PSN
Rojkowski
XBL
Rojkowski
Steam
Pats
I tak cię ograniczy liczba wejść/wyjść HDMI, czy to w ampie, czy to w tv - chyba że będziesz przełączać wszystko, albo kupisz jakiś huby (co nie jest tanie, jeśli ma działać DOBRZE)
(chyba że przez TV wszystko poleci)

Ps. Z PCta to raczej bym "zwykłymi" kablami to połączył ;)

kislawa

Stały bywalec
PSN
kislawa
XBL
milo.johnes
@Pats_ Pewnie zależy z czego ściana, u mnie jest karton gips i nawet stojąc na dugim końcu pokoju gdzie do xboxa mam z 9 metrów, pad działa. Ale racja, polecam najpierw to sprawdzić. U mnie okazało się ze mam 4 joycony do wyrzucenia bo nie działają przez ścianę zupełnie.

• Popieram
Reactions: Pats_

Don Simon

Badass
No ja to amator.

Chce, żeby było schludnie i lepiej niż byle głośniki.

Czyli wygląda na to, sezon sama koncepcja ok.

A dźwięk bezprzewodowo jest sens?
Żeby kabla z amplituner do soundbar nie ciągnąć?

Co do ściany - na razie jako projekt, więc nie mam jak sprawdzić...

kislawa

Stały bywalec
PSN
kislawa
XBL
milo.johnes
No ja to amator.

Chce, żeby było schludnie i lepiej niż byle głośniki.

Czyli wygląda na to, sezon sama koncepcja ok.

A dźwięk bezprzewodowo jest sens?
Żeby kabla z amplituner do soundbar nie ciągnąć?

Co do ściany - na razie jako projekt, więc nie mam jak sprawdzić...
Byle głośniki są często lepsze niż niezły soudnbar ;). Ale jak chcesz belkę to jest na rynku duży wybór, napewno coś znajdziesz. Dźwięku bezprzewodowo to się chyba tak nie da nawet. I tak będziesz musiał kuć albo zasłaniać pół mieszkania bo kabel do projektora trzeba puścić, to już sobie z kawałkiem kabla między belką a ampli poradzisz, albo zrezygnuj z ampli i korzystaj z belki jako switcha HDMI ale tam masz z reguły 2 złącza i jedno arc. Strasznie komplikujesz :D

• Popieram

Don Simon

Badass
No właśnie nie chce komplikowac stąd pytam teraz zanim ściany będę budował i kable ciągnął.

Jeszcze czekam czy w projekcie salonu da się upchnac RTV, bo póki co nie ma i jak by się dało bez to na pewno by było lepiej.

Ideał to opuszczany ekran, projektor i gdzieś schowany dźwięk. I żadnych kabli, szafek i kurzacych się skrzynek.

• Popieram
Reactions: Cezar

Naars

Badass
Ale głośniki będą wisiec
Można je też postawić!

A tak bardziej merytorycznie, to od wielu osób słyszałem, że soundbary to szajs i nawet mało wrażliwe ucho szybko wyczuje słabą jakość dźwięku.

Nie jest dobrym pomysłem też:
gdzieś schowany dźwięk
Bo jakiekolwiek źródło dźwięku powinno być odsłonięte, żeby dobrze się niosło i nie zniekształcało. Jak Ci tak bardzo zależy to rozważ podwieszenie głośników pod sufitem (np w rogach) i obok powieś sobie jakiegoś chwasta w doniczce, żeby choć częściowo maskował z pewnego kąta widzenia.

Pats_

Badass
PSN
Rojkowski
XBL
Rojkowski
Steam
Pats
Ale głośniki będą wisiec i psuć fengszuła.
To sobie kup takie :p

Będziesz mieć w ścianie i nic Ci nie będzie przeszkadzać :p (żeby nie było, nie wiem co to za głośniki :p )

hesus

Badass
Z tym SB to jeszcze zalezy jaka powierzchnia. Jakiś czas temu miałem podobną dźwiękową rozterkę, nawet tutaj pytałem - pojechałem, posłuchałem i kurde no, fizyki nie oszukasz - musi byc rozmiar, żeby napędzić te powietrze :D Jeżeli lubisz muzykę, to SB nie ma szans. To jest fajne do filmów, gier, zwlaszcza jak masz niewielkie pomieszczenie. Mi zaprezentowano jakiś wypas Denona, i został zdmuchnięty 3min później przez jakieś podstawkowe za pół ceny... Fakt, jakby doliczyć jeszcze wzmacniacz, robi się porównywalnie, ale i tak :)

Natomiast ja już nie widzę innej opcji, niż normalne kolumny podłogowe w salonie.

hesus

Badass
no to umówmy się, że inaczej słyszymy ;) bo nie wierzę, że sam SB na takiej powierzchni jest w stanie sensowne niskie tony wypluć - jak ktoś twierdzi inaczej, to dobrego stereo nie słyszał.
I tak, jestem zdania, że należy robić odsłuchy w domu - tophifi, czy s4home wypozyczają sprzęty na testy w warunkach domowych, bo te ich salki odsłuchowe są swietnie urządzone i nigdy takich warunków w domu nie osiągniemy.

• Popieram

Don Simon

Badass
Właśnie spróbowałem przedstawić ewentualnie koncepcje prawda, takiego może sprobowania ewentualnie do rozważenia że może na ten przykład jakieś tam te no, takie małe głośniki - nie tam zeby ścianę szpecic, ot żeby może na podłodze postawić tutaj z boczku takie ładne może...

Moim zdaniem soundbar to bardzo dobre, optymalne i umowy się, jedyne dostępne na rynku rozwiązanie!

Także tego.

Czyli będę operował w zastanym układzie fizycznym. Jak zrobić, żeby jak najmniej kabli i konsola i PC działały!

Naars

Badass
Właśnie spróbowałem przedstawić ewentualnie koncepcje prawda, takiego może sprobowania ewentualnie do rozważenia że może na ten przykład jakieś tam te no, takie małe głośniki - nie tam zeby ścianę szpecic, ot żeby może na podłodze postawić tutaj z boczku takie ładne może...

Moim zdaniem soundbar to bardzo dobre, optymalne i umowy się, jedyne dostępne na rynku rozwiązanie!

Także tego.

Czyli będę operował w zastanym układzie fizycznym. Jak zrobić, żeby jak najmniej kabli i konsola i PC działały!

• Popieram
Reactions: Don Simon

Don Simon

Badass
Nowa koncepcja.
Myślę, ze głośniki sufitowe będę w stanie zrobić.

I teraz pytanie.

Bluetooth - ma sens?

Stereo czy bawić się w 5.1?

5.1 będzie o tyle kłopotliwe, ze trzeba znaleźć miejsce na głośnik centralny (może nie problem, bo zwykle są małe) i subwoofer.

Macie doświadczenia z całym zestawem na Bluetooth?

Don Simon

Badass
No tak. Ampli w gabinecie i po BT do salonu do głośników sufitowych i centralnego.

Ale widzę, ze i soundbary np Yamaha są polecane jako dobre rozwiązanie.

I jak są po Wi-Fi albo BT to można sobie z telefonu puścić też muzykę...

No nic, zobacze jak to wyjdzie jak więcej poczytam.

Dzięki wszystkim za rady.