Gogle PCVR - HTC Vive, Oculus Rift, Valve Index, MWR

Kosmos

Badass
Po niecałym tygodniu bateria w prawym joyconie w Rifcie S spadła mi do 50%, a w lewym cały czas ma 100%. Można jakoś sprawdzić, czy kontrolery się usypiają? Jak wchodzę do menu devices, to mam tam dodane 3 prawe joycony i nie mogę żadnego usunąć (nie wpływa to w żadnym stopniu na użytkowanie). Ktoś coś?

W ogóle jestem strasznie zadowolony z zakupu. Jak pierwszy raz założyłem gogle na głowę i odpaliło się jakieś demko, to opadła mi z wrażenia kopara. :) Rozdzielczość nie jest idealna, ale po jakimś czasie oko się przyzwyczaja i wczuwka jest konkretna. Jeżeli chodzi o podłączenie i konfigurację, to na początku miałem problemy z aplikacją (wołanie o restart), ale po zainstalowaniu wszystkich aktualizacji W10 i zmianie portu z USB 3.1 Gen2 na Gen1 wszystko śmiga jak należy.

• Popieram
Reactions: Simplex

Simplex

Legendarny Wiedźmin
PSN
patrz niżej
XBL
patrz niżej
Steam
simplexpl
Jesteś tu chyba jedynym posiadaczem Rifta S. O błędzie ze zduplikowanymi Touchami słyszałem, ponoć jest dość powszechny.

PS. To nie są Joycony :)

A jak jesteś z Krakowa lub okolic to chętnie wpadnę na test, albo zapraszam do podcastu MKwadrat podzielić się wrażeniami :)

Simplex

Legendarny Wiedźmin
PSN
patrz niżej
XBL
patrz niżej
Steam
simplexpl
Nowe kupiłeś do kolekcji? ;)
No właśnie nie, dlatego się wpraszam do Kosmosa :) Rifta S miałem na głowie kilkanaście minut w warunkach targowych (Digital Dragons) i tylko w jednej grze, do tego na laptopie. Zakupu nie planuje, OG Oculus Rifta sprzedałem, jeszcze Pimaxa bym sprzedał. Docelowo wystarczy mi Index, Quest i PSVR (mam też Vive ale bez stacji to jest warte grosze).

Rudy_Rydz

Mieszkaniec forum
Simplex, jaki według Ciebie jest najlepszy VR pod PC? Myślę o Oculusie z tego względu, że ma on kilka tytułów ekskluzywnych, których próżno szukać na HTC Vive czy PSVR (Lone Echo czy nadchodzący MoH). No ale czy coś się zmieniło przez ostatni rok/dwa w kwestii jakości wykonania googli i ich ergonomii? (Pewnie tak, ale w sumie to nie wiadomo) Oryginalne google Oculusa były za małe jak chciałem je założyć razem z okularami, a w HTC Vive czy PSVR było idealnie. Bo poza PSVR koszt VR to pewnie jakieś 2k (pomijając google Valve za 4 klocki xd)?

Simplex

Legendarny Wiedźmin
PSN
patrz niżej
XBL
patrz niżej
Steam
simplexpl
Zacznij od sprawdzenia odległości między źrenicami, jak masz ok 62-65 to możesz rozważyć Oculus Rift S. Niedawno było promo i był po 400 euro, ale już nieaktualne. Questa można podłączyć kablem do PC, ale to jest w wersji beta, a oficjalny kabel jest bardzo drogi (można kombinować z zamiennikami).
Gogli typu Vive, Index czy WMR można używac do grania w gry z Oculusa, ale wymaga to emulatora.

Najlepsze gogle to Valve Index ale są bardzo drogie.
Oculus Quest to fajna opcja bo dostajesz 2w1 - mobilną "konsolę VR" oraz gogle PCVR.

• Popieram
Reactions: Rudy_Rydz

wachu

Nowy Forumowicz
Bieda google w dobrej cenie:

Ktoś na forumie pytał o nie ostatnio, ale nie mogę się dokopać.
Ja właśnie je zakupiłem - niestety z amazońskim przewalutowaniem (wyszło 720zł).
Co do PCVR to wybory według mnie są trzy:
1) Valve Index - najlepsza jakość z kabelkiem
2) Oculus quest - mobilność + PC z kabelkiem
3) Vive z adapterem wireless - stare ale jare okularki, a adapter bezprzewodowy naprawdę im się udał (nic nie przerywa i nie ma spadku jakości, baterii teoretycznie nie da się hotswapować ale u mnie działa także +)

scooby666

Mieszkaniec forum
@Simplex pytanie do eksperta. Wiesz coś o tych goglach Varjo VR-2 Pro? Podobno są cholernie drogie(6000 euro), ale zaciekawił mnie sposób wyświetlania obrazu.

Next-generation Bionic Display™ with resolution at over 20/20 vision (over 60 PPD / 3000 PPI), flicker-free screen refresh at 60/90 Hz. Combining two 1920 x 1080 low persistence micro-OLEDs and two 1440 x 1600 low persistence AMOLEDs.

Last edited:

Simplex

Legendarny Wiedźmin
PSN
patrz niżej
XBL
patrz niżej
Steam
simplexpl
Wiem coś o nich, w skrócie nikogo. Tam są dwa wyświetlacze, na środku mały o bardzo dużej rozdzielczosci a wokół niego większy, wg testów widać punkt w którym zmienia sie wyświetlacz. To nie jest sensowna droga rozwoju dla gogli.

wojto

Nowy Forumowicz
To miało działać tak, że ten mały ekranik z super rozdzielczością miał się przesuwać razem z ruchem oka tak, żebyśmy ciągle wzrok mieli skupieni na ostrym super dokładnym obrazie. Niestety jak widać nie udało im się tego technicznie wykonać i na razie ekranik jest statycznie umieszczony na środku pola widzenia. No i oni zawsze marketowali to jako drogie gogle dla biznesu, nie dla zwykłego consumera. Miałem nadzieję, że im to wyjdzie i może będzie to przełom w goglach, bo sama koncepcja jest bardzo ciekawa ale jak widać ciężka do wykonania techniczne (pewnie opóźnienia były za duże).

Simplex

Legendarny Wiedźmin
PSN
patrz niżej
XBL
patrz niżej
Steam
simplexpl
Kolejne gogle które nikogo ;)

• Panel – 2 x 4.77” AMOLED
  • Display resolution – 1,830 × 1,464 per lens resolution, total 16 million sub-pixels
  • Refresh rate – 90Hz low persistence
  • Lens type – Custom Fresnel lenses
  • Field of view – 210-degree horizontal FOV, 130-degree vertical FOV
  • Eye-tracking – Fully integrated Tobii eye-tracking, including Dynamic Foveated Rendering
  • IPD measurement – in-software solution
  • Tracking – SteamVR tracking 2.0 up to two Base Stations
  • Connectivity – 2 x 0.9m Type-C cables, 2 x 5m Type-C extension cables, 1 x 3.5mm stereo headphone jack with microphone
  • Port requirements – 2 x DisplayPort, 2 x USB 2.0
  • Total cable length – 5.9m

Tytus

Aktywny forumowicz
Steam
tytus77
rozdziałka jest niby mała lecz tego nie widać w googlach, a w połączeniu z kosmicznym FOV + super optyka robi robotę i jest ostrzejsza niż w P8K :) Fajnie to wyjaśniał Seb z mrtv gdy testował StarVR

Ja się ciesze że robią takie zaawansowane idrogie gogle, po czasie cena na pewno spadnie i trafi do mainstreamu

• Popieram
Reactions: scooby666

Biskup

Badass
PSN
DiukPL
XBL
DiukPL
Steam
Biskup
Trochę o Windows Mixed Reality. Ostatnio znajomy chciał mi opchnąć Lenovo Explorera za niecałego tysiaka. Jako, że kota w worze nigdy nie kupuję ;) to wziąłem najpierw na testy, bo z WMR nie miałem jeszcze styczności.

Jakość wykonania, jest baaardzo niska, wręcz powiedziałbym, że tandetna. Rift S przy tym, to dzieło sztuki. Plus taki, że gogle są bardzo lekkie. Brak slidera IPD, to druga straszliwa bolączka, dla osób z rozstawem większym niż 68mm - sam mam 67 i celuję jeszcze dobrze w sweet spot. No i właśnie, największą moim zdaniem bolączką (obok kontrolerów) jest właśnie ten sweet spot. Jest malutki. O wiele mniejszy niż w PSVR, do S-ki nawet się nie umywa. Jeśli patrzy się na wprost, to wszystko jest ok, ale jakiekolwiek poruszenie gałki ocznej na bok (nie ruszając przy tym głową) to blur jest ostry. Myślałem na początku, że to przez moje IPD (w Rifcie S, wszystko na boki idealnie widoczne przy poruszaniu gałkami) ale dałem żonie do testów (przy IPD 65, czyli teoretycznie idealnie do Explorera) jest to samo. Oczywiście przesunięcie ekranu w ustawieniach nic nie daje, bo tylko przesuwa się softwareowo obraz, a nie fizycznie soczewki ;) Tiny-Tajni sweet spot, już zdyskfalfikował u mnie to urządzenie, ale testowałem dalej. Plus taki, że podłączasz i działa, Windows ściąga jeszcze jakiegoś frameworka i tyle. SteamVR działa bezproblemowo, to samo Revive. Kontrolery nie są AŻ tak złe jak się spodziewałem - mam duże dłonie i nie wydawały się jakoś niesamowicie niewygodne, ale do Oculusowych, których praktycznie "nie czuć" nawet się nie umywają. To samo jeśli chodzi o tracking - niby nie mam większych zastrzeżeń, ale czasem potrafi się zgubić i trzeba mieć względnie dobrze oświetlone pomieszczenie. No i szokers lekki przeżyłem, jak po około 4 godzinach zabawy zawołały o zmianę baterii - 2xAA na każdy kontroler. Wrzuciłem tam akumulatorki 2000mah, które w Oculusowych trzymają, tak ze trzy razy dłużej przy jednym ogniwie na kontroler... No i są gigantyczne w porównaniu do Riftowych. Cały ekosystem WMR z kolei bardzo mi się podoba. Ostatecznie jednak nie kupiłem - tandetna jakość wykonania, serio miałem wrażenie, że to mi się zaraz w ręku rozleci, malutki sweet spot, pomimo dobrego rozstawu IPD, niewygodne kontrolery (ale to nie byłby w zasadzie deal breaker) Na początku 2019 były chyba w promocji za ~670zł na Hiszpańskim Amazonie i to jest cena super. Aktualnie powyżej 1000zł nie pchałbym się w to, chyba, że dla testu z możliwością zwrotu.

Tldr: Jeśli chcesz kupić 1Gen jakichkolwiek TANICH gogli WMR (lenovo, acer, erazer, hp), to najpierw przetestuj, czy Ci odpowiada. Jeśli nie miałeś wcześniej styczności z VR, to pewnie i tak będzie tzw "kopara na podłodze" Jeśli miałeś z czymś lepszym... A najlepiej dołóż mimo wszystko dla świętego spokoju i kup Rifta S, albo Questa (Chiny już ruszyły, więc lada moment nie powinno być problemów z dostępnością ;)) Ewentualnie poluj na Samsunga Odyssey, ale z tym też powodzenia.

Last edited: