Głośniki

Screwball

I Am Robot
No ja grałem na takich starych, ale naprawdę niezłych monitorach Ushera, których głównie używam do robienia muzy (i do tego zdecydowanie lepiej się nadają), ale musiałem zrobić przemeblowanie i w sumie przy dekach stało teraz jakieś gówno nie warte wspomnienia. Czas to zmienić.

A rokity oczywiście super, branżowy standard że tak powiem ;)

pozdr

Pats

Prezes
W teorii i praktyce to idź do sklepu i posłuchaj :) (i nie piszę tego złośliwie - po prostu nie do końca rozumiem takie pytania, nikt Ci nie napiszę czy słyszeć będziesz że gra lepiej A czy B, można komuś polecać głośniki komputerowe za 400-500 zł, ale stereo to trochę inna para kaloszy)

harry_keogh

Badass
Jasne, ale w ten sposób można skwitować niemal każde pytanie w kwestiach audio-wideo.
Idź zobacz albo idź posłuchaj. Pare wątków do zamknięcia :)

Tutaj mamy konstrukcję z 1 większym niskotonowym lub 2.ma mniejszymi.
Może ktoś ma doświadczenia z tego typu porównaniami.

Różnica ~400zł na sztuce. Droższe ładniejsze wizualnie ;)

gseed

I Am Robot
Jeden większy zejdzie niżej IMO. Musi to być taka płaska naścienna kolumna czy kierujesz się tylko rozmiarem?

Bo za 1k za kolumnę to można coś lepszego znaleźć.

Pats

Prezes
Jasne, ale w ten sposób można skwitować niemal każde pytanie w kwestiach audio-wideo.
Idź zobacz albo idź posłuchaj. Pare wątków do zamknięcia :)

Tutaj mamy konstrukcję z 1 większym niskotonowym lub 2.ma mniejszymi.
Może ktoś ma doświadczenia z tego typu porównaniami.

Różnica ~400zł na sztuce. Droższe ładniejsze wizualnie ;)
Bo generalnie to tak powinno być... Audio to dość subiektywna dziedzina. Dla przykładu, ja mogę napisać że poniżej 5000 za sztukę do bym nie dał - bo badziewie ;) Rozumiesz...
Jestem pewny za 100 procent że nikt na tym forum nie słuchał obu tych głośników :) A wybieranie według parametrów? No... nie, nie :)

harry_keogh

Badass
Jeden większy zejdzie niżej IMO. Musi to być taka płaska naścienna kolumna czy kierujesz się tylko rozmiarem?

Bo za 1k za kolumnę to można coś lepszego znaleźć.
Tak, płaska na ścianę i musowo biała.
Na podstawkowe nie ma miejsca.
Klasyczne sześciany będą za bardzo odstawać od ściany.

Zasili to denon rcdn-10, głównie z uwagi na stylistykę :) i rozmiar. (a w tej cenie też na pewno jest kilka lepszych zestawów ampli sieciowy+cd)

@Pats_ - to inaczej: z tych 2 kolumn, którą bierzesz ty, jak musisz?

Gregys

Prezes
Jeden większy zejdzie niżej IMO.
I tak i nie. Gram na basie i najpowszechniejsze zestawy mają głośniki 10", a pojawiają się już nawet 8". Sam używam kolumny 2x10 + "gwizdek" (brzmi o wiele lepiej z gównianą gitarą) na mniejsze sceny i 4x10 na większe (brzmi o niebo lepiej z dobrą gitarą). Przy wielkości rzędu 4.5-6" to nie wiem czy jest sens dyskutować o basie. Nie lubię też aluminiowych głośników, brzmienie mi zupełnie nie odpowiada. Gdybym musiał wybierać pomiędzy tymi modelami, wybrałbym ten z dwoma głośnikami: GLE 417.2. Więcej głośników da lepszy efekt IMO.

Last edited:

Pats

Prezes
@harry_keogh Ja za nim kupiłem głośniki jakie mi pasowały, to wymieniłem 18 różnych kompletów (albo kupowałem, odsyłałem - albo sprawdzałem w salonach, wcześniej o każdym czytałem recenzje itd.) Dlatego raczej nie polecam takich rzeczy ;)

Krusty

Mieszkaniec forum
Szkoda, że jak zwykle będzie trudniej kupić u nas. Sonos nie jest jednak dla mnie.

DarkStar

Xbot
Czy głośniki nablatowe można ustawić w szafce (we wnęce)? Czy to bardzo zły pomysł, który zepsuje dźwięk? AFAIK głośnik centralny można mieć we wnęce, ale pytanie dotyczy głośników frontowych. Nie mam miejsca na kolumny, a myślę o wielkim TV, przez co nawet na nablatowe głośniki również nie miałbym miejsca.

gseed

I Am Robot
Każdy głośnik musi "oddychać", tzn powinien mieć trochę luzu za sobą i wokół, np niskie tony roznoszą się we wszystkich kierunkach, nie tylko od frontu. Kolumna czy to podłogowa czy nablatowa gra w dużej mierze również odbiciami od otoczenia, więc wsadzenie jej w szafkę może dać efekt dźwięku z pudełka, ograniczyć scenę. Głośnik centralny to głośnik mono, dialogowy - inne częstotliwości, brak sceny, więc on nie ucierpi tak mocno w szafce.

• Popieram
Reactions: DarkStar

Sialala

Dzban Sierpnia i Pazdziernika 2019
Dokupilem z okazji Gwiazdki i nadchodzacego lock downa glosniki tylne do mojego soundbara. I o ile w trybie solo efekty surround dzialaly naprawde fajnie, dajac zludzenie ze z tylu tez cos gra, to po podpieciu tylnych glosnikow czuje sie sponiewierany przez dzwiek. Jak bas wszedl podczas burzy w demonstracji Dolby Atmos to poczulem go az w brzuchu - a glosnosc ustawilem na niecale 25%. No i pozycjonowanie dzwieku naokolo sprawia ze czuje sie jakbym na serio byl w babelku ze sciany dzwieku - troche gorzej z efektami gora/dol - co nie oznacza ze ich nie ma, bo sa i to dosc wyraznie slyszalne, ale jednak faktycznie do pelnego Atmosa to przydalyby sie dedykowane glosniki w suficie. Udalo mi sie te glosniki dostac za 199EUR i mimo ze zastanawialem sie czy sa mi w ogole potrzebne, to jednak nie zaluje kupna. Juz sie nie moge doczekac zeby przekonac sie jak bedzie brzmiec Night City - bo juz bez tych glosnikow efekty surround byly doskonale.

• Popieram
Reactions: DarkStar

Hun19

Stały bywalec
Dokupilem z okazji Gwiazdki i nadchodzacego lock downa glosniki tylne do mojego soundbara. I o ile w trybie solo efekty surround dzialaly naprawde fajnie, dajac zludzenie ze z tylu tez cos gra, to po podpieciu tylnych glosnikow czuje sie sponiewierany przez dzwiek. Jak bas wszedl podczas burzy w demonstracji Dolby Atmos to poczulem go az w brzuchu - a glosnosc ustawilem na niecale 25%. No i pozycjonowanie dzwieku naokolo sprawia ze czuje sie jakbym na serio byl w babelku ze sciany dzwieku - troche gorzej z efektami gora/dol - co nie oznacza ze ich nie ma, bo sa i to dosc wyraznie slyszalne, ale jednak faktycznie do pelnego Atmosa to przydalyby sie dedykowane glosniki w suficie. Udalo mi sie te glosniki dostac za 199EUR i mimo ze zastanawialem sie czy sa mi w ogole potrzebne, to jednak nie zaluje kupna. Juz sie nie moge doczekac zeby przekonac sie jak bedzie brzmiec Night City - bo juz bez tych glosnikow efekty surround byly doskonale.
A jakiego masz soundbara?

Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk

gseed

I Am Robot
Jakieś polecane biurkowe głośniki aktywne dobrze grające w bliskim polu? Wolałbym coś nie z chińskich wynalazków. Koniecznie wbudowany przyzwoity DAC - chce ograniczyć liczbę sprzętów i kabli.

angh

I Am Robot
Jakieś polecane biurkowe głośniki aktywne dobrze grające w bliskim polu? Wolałbym coś nie z chińskich wynalazków. Koniecznie wbudowany przyzwoity DAC - chce ograniczyć liczbę sprzętów i kabli.
Chyba znajdziesz jakieś Edifier w twoim budżecie.

gseed

I Am Robot
Chyba znajdziesz jakieś Edifier w twoim budżecie.
No właśnie nie chcę chińczyków :). A budżetu nie podałem ale w 1500 byłoby miło się zmieścić.

Wpadłby mi w oko Audioengine HD4, ale to ponad 2k. No i Klipsch The Sixes lecz niestety są ogromne i drogie...

Pierog

Padawan
Czekałem na promocję na głośniki edifier i się doczekałem (https://promocje.x-kom.pl/edifier-tydzien-rabatow) i powstał problem.

Czytam o tym że niektóre z nich idą po componencie a niektóre po optyku. Strony znawców mówią że oba rozwiązania są podobne jakościowo. To jeszcze nic. Sprawdziłem złącza w tv - jest optyczne, jest jack ... sprawdziłem złącza w konsoli (ps4 slim i xbox series x). Ps4 jeszcze ma komplet ale xbox tylko jack i tylko w padzie...

Czy któryś z modeli 2.0 mógłby sprawić mi lepszą przyjemność z grania niż wbudowana pierdziawka w tv? Czy w odbiorze dźwięku jest jakaś różnica czy podłączę głośniki pod tv czy pod konsolę? Czy mając 500 zł budżetu jest sens dotykać tematu? (ew. Maks 850 zł za najtańsze na tej liście 2.1 nie wyciągnięte z bazaru). Chyba że to 2.1 za 400 zł to też nie jest złe brać go i zamknąć temat...

Jay

Badass
Osobiście korzystam ze splittera HDMI 2.0, który ma wyjście optyczne - inaczej byłbym zmuszony do wyjścia dźwięku optykiem z TV. Gram co najmniej raz w tygodniu w Rock Banda/Guitar Hero, więc każde opóźnienie jest odczuwalne i wolałem dmuchać na zimno, stąd rozwiązanie ze splitterem.

Xbox One X miał jeszcze wyjście optyczne, ale w tej generacji zarówno $ony jak i M$ olali optyka :(

Takie mam pytanie do ogółu.

Jak Wam się sprawdza dźwięk 5.1 na głośnikach? Ostatnio trochę więcej go używam (kiedyś tylko słuchawki) i mam zagwozdkę. Czasami bardzo cicho słyszę dialogi, a jak jest akcja to z kolei jakby mi ktoś ściany burzył. To np. mam w Matrixie na Netflixie i tylko siedzę z pilotem w ręku żeby sobie podgłaśniać jak gadają, a przyciszać jak strzelają itp.
Bardzo podobnie jest np. w Horizonie. Detale sa dośc ciche, więc sobie podgłaśniam, ale z kolei potem w czasie walki następuję harmider niesamowity.

Też macie takie problemy? Niby mi to nie przeszkadza jak sobie podgłośnię tak żeby mieć dialogi i szczegóły dobrze słyszalne, tylko obawiam się, że sąsiedzi mogą mnie trochę wyklinać :D Szczególnie przy otwartym balkonie.

salata

Mieszkaniec forum
Jak masz stereo to tak może być dekodowany przestrzenny, ze gubi detale i niewiele z tym da się zrobić. Chyba, ze algorytm weźmie to pod uwagę lub dostępna jest ścieżka 2.0. Np Kodi potrafi fajnie ogarnąć downsampling do stereo.

W stereo zawsze najbardziej mi brakowało obecności centralnego. Dlatego po pozbyciu się amplitunera kupiłem soundbar.

Jak masz stereo to tak może być dekodowany przestrzenny, ze gubi detale i niewiele z tym da się zrobić.
Nie no, chyba normalne 5.1. Mam Logitech z906 i tam się świeci taka lampka "Decode" i wtedy nic z tym nie mogę zrobić. Tak jak przyjdzie tak jest obsługiwane. Jak tej lampki nie ma, to wtedy mogę stereo "magicznie" przerobić na 5.1.

salata

Mieszkaniec forum
Co jest źródłem? Zobacz czy czasem konsola nie miesza z kanałami. Miałem kiedyś cyrki kiedy zamiast bitstream / LPCM miałem ustawiony DTS.

Zobacz tez kable. Może styki na połączeniu przy centralnym zle łącza.

Estevez

Badass
W Netfliksie tez tak mialem (w niektorych filmach). Zawsze zwalalem to na nich. Teraz ogladamy glownie w innym pokoju gdzie mam soundbar i problem zniknal.

Co jest źródłem? Zobacz czy czasem konsola nie miesza z kanałami. Miałem kiedyś cyrki kiedy zamiast bitstream / LPCM miałem ustawiony DTS.

Zobacz tez kable. Może styki na połączeniu przy centralnym zle łącza.
Faktycznie mam ustawione DTS. Ale nie czuję aby zmiana na Dolby robiła jakąś większą różnicę, a LPCM jest bez tego Decode'a, więc robi sztuczne 5.1.

A nie do końca rozumiem pytanie co jest źrodłem. Konsola jest połączona do TV przez HDMI, a TV z głośnikami po optyku. A Netflixa odpalam z TV więc też po optyku z TV do głośników.

Teraz ogladamy glownie w innym pokoju
O widzisz. @Dziki Kaczor, próbowałeś oglądać w innym pokoju?
xD

No, w drugim pokoju na słuchawkach jest dobrze ;D Tylko nie ma OLEDa.

salata

Mieszkaniec forum
Czy TV obsługuje DTS? Pytam się skąd wychodzi obraz i dźwięk, no to m iże być kwestia wsparcia przez urządzenie. Za dużo kroków dla ścieżki audio IMO.