Fifa (seria)

Berek

Mieszkaniec forum
Jun 29, 2019
712
448
Zabawne. Jak zaczynałem dziś grać to mi trial z gamepass pokazywał, że zostało mi 45 minut gry. Szybko minęły, pokazał się komunikat, że wyczerpałem 10h i żebym się wylogował. Ale gram dalej. Fajosko.

Srebrny_Lis

Żywa Legenda
Jul 12, 2019
11,956
5,169

Blachu vs vejrgang. Wyniku nie spojluje, ale to wreszcie fifa która fajnie się ogląda, 21 wyglądała jak coś... słowa mi brakuje, bo zle się ciśnie tylko... A to wygląda spoko, mam na myśli konstruowanie akcji

knur

Moderator
Staff member
Jun 27, 2019
14,512
7,692
Wrażanie po 2 tygodniach grania (od premiery early access).

-nie było jeszcze żadnego patcha!
-sztuczki w zasadzie bezużyteczne, bridge nie istnieje, spamować się nie da, jest mniej widowiskowo
-masa autoblocków, czyli zmora z 21
-bramkarze bez względu czy niski czy wysoki ov, bronią fenomenalnie, aż za dobrze
-kloce jak lukaku dalej mało grywalni, nie czuć w ogóle ich siły gdy walczą bark w bark
-słaba celność strzałów i podań, nieraz zwykłe podane z bliska bez żadnego obrońcy na plecach kończy się autem dla przeciwnika, to samo strzały, często lecą wszędzie tylko nie w bramkę, ja rozumiem realizm, ale tutaj przegięli w drugą stronę
-póki co nie znerfione fineski, którymi wszyscy co chwilę spamują + wrzutka za plecy obrońców LB + 2xY
-nie czuję zbytnio przeskoku jakościowego po wymianie na lepszych zawodników, zwykłe złote dziady potrafiły równie skutecznie grać, można to odbierać na plus, bo skład sam nie wygrywa, potrzeba jeszcze naszego wkładu, no i słabszy ma teraz szansę z lepszym
-sporo dziwnych kolizji na "hajpermołszyn", jakieś wylewy i niekontrolowane zagrania
-bardzo szybko można sobie złożyć grywalny skład w fut, karty lecą z ceną na ryj
-trudniej się gra w obronie, no ale autoblocki często ratują dupę
-słabsze nagrody za squad battles i rivalsy, zakwalifikowanie się do LW wymaga teraz więcej roboty

Większość potyczek online wygrywam, ale jakoś nie czuć tej przyjemności ze strzelenia bramki, jakieś to takie kartonowe wszystko, chyba za bardzo chcieli dużych zmian i przesadzili z tym "realizmem". Mam wrażenie, że sporo osób odpadnie w ciągu miesiąca-dwóch, bo jednak poprzednia fifa była mocno arkadowa, ale przez to bardziej płynna i przyjemniejsza. Szanowałem zawsze skillerów, którzy potrafili w odpowiednim momencie odpalić tricka i zezłomować przeciwnika, tutaj nie będą mieli zbyt dużego pola do popisu, trzeba klepać do upadłego. Czy seria idzie w dobrym kierunku? Raczej tak, ale nie powinni stosować aż tak drastycznych zmian, tym bardziej, że jest nowy silnik hajpermołszyn, który póki co na nextgenach powoduje więcej problemów niż pożytku. Patche na pewno prędzej czy później wjadą, ciekawe co będą chcieli zmienić.

• Popieram
Reactions: randydisher

randydisher

Mieszkaniec forum
Jun 28, 2019
737
710
W związku z tym, że beta BF2042 kompletnie mnie rozczarowała, spróbowałem zagrać w FIFĘ (trial z Game Passa).

Skończyło się tak, że wyczerpałem 10h triala bardzo szybko i dzisiaj kupiłem pełną wersję. Nie pamiętam kiedy ostatnio tak przyjemnie mi się pykało w Fifkę. Świetna jest ta edycja, po tych kilkunastu godzinach grania nawet ciężko mi powiedzieć czy jest coś co mi się nie podoba.

Gameplay jest bardzo miodny, o wiele bardziej wolny i wyważony niż poprzednie odsłony w które grałem. No i komentarz Smokowskiego to mistrzostwo.

Dziki Kaczor

Prezes
Jun 27, 2019
4,609
3,619
32
Montego Bay
Świetna jest ta edycja, po tych kilkunastu godzinach grania nawet ciężko mi powiedzieć czy jest coś co mi się nie podoba.

Bramkarze czasami dostają takich wylewów, że szok :) Ogólnie fajna zmiana ich zachowania jako całość, ale są momenty, że człowiek się łapie za glowę.

Gameplay jest bardzo miodny, o wiele bardziej wolny i wyważony niż poprzednie odsłony w które grałem.

Zdecydowanie. Powiedziałbym, że nawet minimalnie czucie piłkarzy zbliżyło się do PESa.

• Popieram

knur

Moderator
Staff member
Jun 27, 2019
14,512
7,692
Bramkarze bez znaczenia, czy za 1k czy za 100k, to i tak bronią fenomenalnie, na pc już chyba wjechał patch nerfiący, bo były za bardzo wykokszeni. Z kolei fineski są op, a raczej bramkarze nie ogarniają, bo leci piłka i śledzą jej tor lotu nie robiąc nic, a po wpadnięciu do bramki dopiero się rzucają.
Przez to, że gra zwolniła, to przed polem karnym jest jeszcze większą klepanina i szukanie tego ostatniego, decydującego podania + festiwal autoblocków.
Jak dla mnie jest za dużo niecelnych podań i strzałów, ktoś za mocno dał suwak z lewo, aż do przesady. Ja się lepiej bawiłem w 21, szybkie kontry, tikitaka, wolę jednak styl arcade od tego pseudo realizmu. Jestem ciekawy jak patche zmienia grę, w poprzednich odsłonach gra na premierze i po pół roku, to często była już zupełnie inna fifa.

knur

Moderator
Staff member
Jun 27, 2019
14,512
7,692
Szanuję, że uspokoili grę i nie ma już ADHD, ale jak dla mnie to za bardzo wszystko znerfili. Masa zwykłych niecelnych podań, które są nierealne, podobnie strzały, ile to w ogóle nie poleciało nawet w światło bramki. Dla mnie to przegięcie w drugą stronę, za bardzo chcieli zrobić to dobrze.
No i mega mi się podobało w 21, jak ktoś ogarniał tricki, to mógł robić cuda, ja byłem z tego średni, więc mi to imponowało. Samo spamowanie na ślepo nic nie dawało, trzeba było mieć mega wyczucie.
No nic, zobaczymy jak 22 będzie wyglądała po kilku patchach, póki co wygrywam, ale nie mam radości z gry, więc i chęci też nie ma. W większości to żmudna klepanina, która potrafi skutecznie wymęczyć.

Srebrny_Lis

Żywa Legenda
Jul 12, 2019
11,956
5,169

Ano właśnie. Taki Bejot przegrał na ostatnim filmiku więcej meczy niż w 2 tyg w 21.

Ukrócili te chore zwody i wygląda to jak piłka nożna, a obecni prosi na tym bazowali jak się okazuje. Gdy trzeba robić to co robi się w piłce nożnej czyli przegląd pola, pomysł na akcje to już gorzej idzie.

Jasne, zwody to był skil, ale z piłką można, taka na trawie, to miało mało wspólnego (ot zwody z jednego meczu prosow na całą edycję ligi by pewno w realu starczyły)

Dla mnie to było ciężkie w oglądaniu nawe, a co dopiero grać w to

knur

Moderator
Staff member
Jun 27, 2019
14,512
7,692
Dzisiaj sobie odpaliłem 21-kę i jak tam się śmiga, jak w call od duty, czysty arcade i czysty fun. A później odpaliłem 22-kę, wygrałem dwa mecze i taka ArmA trochę.
Tak swoją drogą to nawet PES mało przypomina prawdziwa piłkę, wspominał o tym nawet jeden z większych fanów serii, gościu z kanału "fun dla lam" wypowiadając się o PES 2021. Ja finalnie oczekuje od gry czystej przyjemności, do realizmu to są managery itp. ;)
No ale nie ma co dalej grać w 21, LW już nie ma, graczy dosyć mało w rivalsach, więc pewnie będę próbował zażreć 22-kę. Nie mam problemów z wygrywaniem, tylko z czerpaniem funu, wszystko jakieś mało efektowne, maszynowe i monotonne.

Dziki Kaczor

Prezes
Jun 27, 2019
4,609
3,619
32
Montego Bay
Pytanie czy to faktycznie był czysty fun. Spamowanie zwodami i szarżowanie byle szybszym robi się nudne jednak.

Teraz mam wrażenie, że wszystko waży: szybkośc, siła, klepanie, wrzutki itd. nie mam wrażenia, że coś jest OP. Ale zagrałem na razie jedynie jakieś 20 meczów więc mogą to być przedwczesne wnioski ;). W każdym razie im więcej gram, tym bardziej się jaram nową edycją.

knur

Moderator
Staff member
Jun 27, 2019
14,512
7,692
Ale ja słaby ze zwodów, pisałem. :)
Wiesz co jest op? Strzały z dystansu, wsadziłem przed chwilą 3 na 4 gole (jeden po drugim), przeciwnik tylko jedna, bo w miarę dobrze gram w obronie.

Last edited:

srekal34

Badass
Jun 28, 2019
2,278
1,942
Ja mysle ze ten fun w 21 wynika tez z tego ze grasz tam skladem 90+. Jak w 22 dorobisz sie CR7 99 tez bedzie fun ;)
Ja odpuszczam, rozegralem caly trial, ciezko sie przestawic na ps5 do 60fps i braku ultrawide, a na pc jest stara edycja.

knur

Moderator
Staff member
Jun 27, 2019
14,512
7,692
No auto błocki to koszmar z 21, mam wrażenie, że tutaj jest tego więcej.
I sczęsny jest jakiś zgliczowany, on broni 10x lepiej niż każdy inny bramkarz, ale to już też potwierdzili inni gracze. ;)
Ciekawe kiedy patch na konsolach, na pc już chyba od tygodnia czy jakoś tak. Bramkarze to ostra przeginka, takie sytuacje wyjmują z bliska, że sci-fi normalnie. :D

• Popieram

Netor

Aktywny forumowicz
Jun 27, 2019
197
166
A ja Wam powiem, że pograłem sobie w 22 przez te 20h (2x 10h trial), oczywiście tylko i wyłącznie FUT :p.

I jestem zaskoczony, bo przed premierą słabo to widziałem, ale w rzeczywistości naprawdę fajnie mi się grało :). Zwykle się odbijałem poza zagraniu w triala, a tutaj bym pograł jeszcze kolejne godzinki. No ale wiedząc jak bardzo ta gra wciąga, ani myślę o zakupie - poczekam sobie kulturalnie do maja :).

• Popieram

Srebrny_Lis

Żywa Legenda
Jul 12, 2019
11,956
5,169
O, już wiem, to @Netor pisał o połączeniach w sezonach online. Dobrze mówię?

To powidz im drogi kolego dlaczego nie ma sensownego wyboru między futem a sezonami (przypominam, mi w sezonach wylosowało Pana z Afryki, z pingiem ok 500 ms miejscami, wiem bo rozmawiałem z nim)

Netor

Aktywny forumowicz
Jun 27, 2019
197
166
Mogłem pisać, ale w sezony to ja gram rzadko, bo w porównaniu do FUT to nuda straszna ;). Ale fakt, grałem w zeszłym roku jeszcze sporo w 18stkę i to właśnie w sezony (bo w FUT już przeciwników nie znajdowało). W 21 też kilka sezonów zagrałem...

Ogólnie to zgadzam się, że w sezonach dobieranie przeciwników jest spieprzone. Jakieś 95% meczów w sezonach jakie pamiętam, miały większe opóźnienia niż w FUT. Kilka było zupełnie niegrywalnych. Po prostu EA widzi skąd płynie kasa, i mają wywalone na inne tryby online. Przecież co za problem tam zaimplementować ten dodatkowy ekran z pokazanym pingiem tuż przed akceptacją meczu? W FUT to jest w każdym rodzaju meczu, nawet towarzyskim. Co nie zmienia faktu, że matchmaking jest skopany i tak.

knur

Moderator
Staff member
Jun 27, 2019
14,512
7,692
Bo to jest tylko dla zasady, wiadomo, że FUT to 99% mięska, reszta to styropian wypełniający.
Wjechał jakiś patch, pewnie ten co był już na pc, nerfiący bramkarzy. Wczoraj na 10 spotkań wygrałem 8, łatwo mi się gra i w obronie i ataku, ale trzeba uskuteczniać tikitakę do upadłego.

knur

Moderator
Staff member
Jun 27, 2019
14,512
7,692
Wrażenie po dwóch meczach? Bramkarze jeszcze bardziej op, więcej autoblocków. Mieli niefić, a podkręcili.
Finesek nie sprawdzałem. Ogólnie to nie widzę żadnej zmiany, no może więcej niecelnych podań i dłuższe animacje przyjmowania piłki.

randydisher

Mieszkaniec forum
Jun 28, 2019
737
710
Nie grałem bardzo długo w FIFY, więc kompletnie nie ogarniam tego FUTa. W związku z tym mam pytanie. Awansowałem do mistrzostw FUT. Zagrałem 3 mecze i dostałem 3 razy ostro w trąbkę. O ile w tych meczach Division Rivals losowało mi przeciwników z zespołami ze zbliżonym skillem, to w mistrzostwach FUT dostałem 3 razy ekipę ze średnią oceną ok. 90 i robili mnie jak chcieli.

Warto w ogóle grać na tym etapie w te mistrzostwa czy lepiej na razie zostać przy Rivals?

srekal34

Badass
Jun 28, 2019
2,278
1,942
Nie grałem bardzo długo w FIFY, więc kompletnie nie ogarniam tego FUTa. W związku z tym mam pytanie. Awansowałem do mistrzostw FUT. Zagrałem 3 mecze i dostałem 3 razy ostro w trąbkę. O ile w tych meczach Division Rivals losowało mi przeciwników z zespołami ze zbliżonym skillem, to w mistrzostwach FUT dostałem 3 razy ekipę ze średnią oceną ok. 90 i robili mnie jak chcieli.

Warto w ogóle grać na tym etapie w te mistrzostwa czy lepiej na razie zostać przy Rivals?
Jak przegrasz pierwsze 5 meczy bedzie latwiej bo powinno Ci wtedy losowac gosci z ujemnym bilansem.
Wygrales tych 5 meczow z 9 w kwalifikacjach?

randydisher

Mieszkaniec forum
Jun 28, 2019
737
710

Tak jak pisałem na wstępie, jestem beznadziejny (ale się polepszam :)).

Przez kwalifikacje rozumiesz tryb Division Rivals? Tam zbierałem pkty kwalifikacji (1500 było potrzebne żeby się zakwalifikować). W Rivals miałem beznadziejny stosunek zwycięstw do wygranych. Przegrałem z 70-80% meczów.

W mistrzostwach zagrałem 3 mecze do tej pory. Czyli powinienem zagrać jeszcze 2 mecze (i dostać w trąbkę) i wtedy powinno mi dobierać lepszych przeciwników?

srekal34

Badass
Jun 28, 2019
2,278
1,942

Tak jak pisałem na wstępie, jestem beznadziejny (ale się polepszam :)).

Przez kwalifikacje rozumiesz tryb Division Rivals? Tam zbierałem pkty kwalifikacji (1500 było potrzebne żeby się zakwalifikować). W Rivals miałem beznadziejny stosunek zwycięstw do wygranych. Przegrałem z 70-80% meczów.

W mistrzostwach zagrałem 3 mecze do tej pory. Czyli powinienem zagrać jeszcze 2 mecze (i dostać w trąbkę) i wtedy powinno mi dobierać lepszych przeciwników?
Niee, kwalifikacje to sa jak zdobedzisz 1500pkt w Rivals. Wtedy przystepujesz do play off(kwalifikacji). W nich musisz wygrac 5 z 9 zeby sie zakwalifikowac do fut champions. W playoffach forma(czyli stosunek wygranych do przegranych) nie ma wplywu na matchmaking.

• Popieram

randydisher

Mieszkaniec forum
Jun 28, 2019
737
710
W playoffach forma(czyli stosunek wygranych do przegranych) nie ma wplywu na matchmaking.

Dzięki za info :)

To ja sobie na razie odpuszczę ten tryb i trochę jeszcze mój skład dopakuję. W Rivals idzie mi coraz lepiej, coraz lepszy % zwycięstw. A gameplay jest po prostu niesamowity. Chyba od PESa 6 żadna gra piłkarska mnie tak nie wciągnęła.

knur

Moderator
Staff member
Jun 27, 2019
14,512
7,692
W 21 wystarczyło tylko grać w rivalsy i mogłeś cały czas przegrywać, bo i tak byś wyfarmił w końcu 2000 punktów do odblokowania LW. Tutaj jak nie przejdziesz eliminacji, to nawet nie liźniesz LW.

Srebrny_Lis

Żywa Legenda
Jul 12, 2019
11,956
5,169
A ja sobie skonczylem triala 10 h. Chciało mi się grac, w przeciwieństwie do 21, gdzie po chyba 3 h poszło w pizdu z dysku

Mowa o wersji PS4, która nie ma tyłu zmian co nex gen.

Co mi się podobalo?

Obrona i pressing drugiego zawodnika. Dziala to inaczej i wymaga fajnego przeglądu pola, patrzymy i kombinujemy szybko którym i gdzie pobiec

Co niezbyt fajne?

Bramkarze. Bronią jak niegdyś na game boyu, rzucają się sam na sam jak pantery, robiąc niemożliwe rzeczy. Albo strzały z kilku metrow wyjmują. To jest złe. Ja wolę żeby było ciężej zdobyć sytuację na gola, w zamian Bramkarze normalni

Dziki Kaczor

Prezes
Jun 27, 2019
4,609
3,619
32
Montego Bay
Bramkarze. Bronią jak niegdyś na game boyu, rzucają się sam na sam jak pantery, robiąc niemożliwe rzeczy. Albo strzały z kilku metrow wyjmują. To jest złe. Ja wolę żeby było ciężej zdobyć sytuację na gola, w zamian Bramkarze normalni

To jest idealna recepta na nudne mecze, która spodobałaby się małemu procentowi obecnych graczy.

knur

Moderator
Staff member
Jun 27, 2019
14,512
7,692
Taki oto jegomość przywitał mnie dzisiaj z sbc "rozbudowa totw". Drugi pod względem ceny z całej puli (55 kart) złotych informów, warty około 600k. :)
Zrobiłem tylko jedno i pomyślałem sobie, że fajnie by było trafić salaha, no i ktoś mnie posłuchał. :D

7fd93787712bed063703e777087c2bfe.jpg

knur

Moderator
Staff member
Jun 27, 2019
14,512
7,692
Jest nowe totw i nowa wersja salaha 91. :D

Tak wygląda endgame, wynik iście hokejowy. ;) No i gdzie ta gra jest wolniejsza i bardziej realistyczna niż 21? :p

knur

Moderator
Staff member
Jun 27, 2019
14,512
7,692
Mi się w miarę dobrze gra w obronie, chociaż nie ma takiej kontroli nad zawodnikami jak w 21. No i mam kapciowatych stoperów, Romero IF i Gomez.

randydisher

Mieszkaniec forum
Jun 28, 2019
737
710
Mam serdecznie dość tej gry.

Wcześniej czułem, że robię progress. Grałem coraz lepiej i wykręcałem coraz lepsze wyniki i win/lose ratio, aż nagle jakby się jakiś przełącznik w grze przełączył i coś się zmieniło. Nie wiem czy to jest kwestia matchmakingu czy czego, ale zacząłem masowo przegrywać i nie widzę szans na zmianę. WTF?

Na ostatnie 30 meczy wygrałem może 2 i szkoda mi mojego czasu. Dobrze, że wziąłem pudełko i gra idzie na olx.

Srebrny_Lis

Żywa Legenda
Jul 12, 2019
11,956
5,169
No osiągnąłeś swój "sufit" i wyżej nie pójdziesz. Musiałbyś zrobić dwie rzeczy

1 na pewno przerwa bo zmęczenie i frustracja bardzo przeszkadzają

2 nauczyć się czegoś nowego. Zwodów i schematów itd. Bez tego po prostu osiągnąłeś własny limit.

Tak to jest z piłkami. Ja tak mam trochę w pes 21. Mam ok 800 meczy zagranych. Mnie już łączy zazwyczaj z typami którzy mają 2 tys gier. No ciężko mi :)

Nie wiem jaki poziom osiągnąłeś, ale zważ że w końcu trafiasz na typów co grają tylko w Fife. Nie przeskoczysz tego.

slepa_kostucha

Stały bywalec
Aug 24, 2019
310
124
Od 2015 roku jak pan Bóg przekazał byłem graczem konkurencyjnego obozu piłkarskiego - PES.
W tym roku dałem szansę Fifie. Po miesiącu grania stwierdzam że gra jest poprostu kiepska.
Być może też nie jestem obiektywy bo patrzę przez pryzmat PESA. No ale wymagam dobrej piłki a nie drewnianego gamepleya. Jakby doradca w EA był legendarny Rasiak.

Tak czy siak podobnie jak przedmówca dobrze że mam pudełko :)

knur

Moderator
Staff member
Jun 27, 2019
14,512
7,692
Mam serdecznie dość tej gry.

Wcześniej czułem, że robię progress. Grałem coraz lepiej i wykręcałem coraz lepsze wyniki i win/lose ratio, aż nagle jakby się jakiś przełącznik w grze przełączył i coś się zmieniło. Nie wiem czy to jest kwestia matchmakingu czy czego, ale zacząłem masowo przegrywać i nie widzę szans na zmianę. WTF?

Na ostatnie 30 meczy wygrałem może 2 i szkoda mi mojego czasu. Dobrze, że wziąłem pudełko i gra idzie na olx.

W której lidze grasz? Robisz LW?

Fajna karta wyszła, pogromca Kante 87 i jak dla mnie lepsza też od 90 (jeden i drugi ponad 300K). Tylko gorsze linki, bo nigeria, ale nadal PL. Stoi za jakieś 80-90k.

f22-rulebreakers-item-frank-onyeka.png.adapt.crop16x9.652w.png

W ogóle gra jakoś mega przyśpieszyła, na początku była bardzo wolna, a teraz nie tylko ja mam wrażenie, że jest jakiś uber boost. WTF. :D

Naweł błasiu to potwierdził.

Mimo tych wszystkich narzekań to i tak się gra dalej, nie tak intensywnie jak w zeszłym roku, bo nawet nie rozegrałem żadnych kwalifikacji do LW jeszcze. :D

randydisher

Mieszkaniec forum
Jun 28, 2019
737
710
W której lidze grasz? Robisz LW?

Liga w Division Rivals? Chyba 5.

Nie wiem co to LW.

W ogóle gra jakoś mega przyśpieszyła, na początku była bardzo wolna, a teraz nie tylko ja mam wrażenie, że jest jakiś uber boost. WTF. :D

Też to zauważyłem, i mam wrażenie że od tego momentu przestało mi kompletnie wychodzić w tą grę, a liczba traconych bramek wzrosła dwukrotnie.

knur

Moderator
Staff member
Jun 27, 2019
14,512
7,692
Nie wiem co to LW.

Liga weekendowa, fut champions.

Też to zauważyłem, i mam wrażenie że od tego momentu przestało mi kompletnie wychodzić w tą grę, a liczba traconych bramek wzrosła dwukrotnie.

Tak się chwalili, że spowalniają grę, że podobna do pes, bardziej realistyczna. No i widać długo nie wytrzymali bez zwiększenia prędkości, tylko nikt o to nie prosił. :D