Disco Elysium

Sialala

Dzban Sierpnia i Pazdziernika 2019
Jun 27, 2019
4,653
4,974
43
Zielona Wyspa
Dobra, dzban ze mnie jednak. Okazalo sie, ze gralem w wersje z PS4 zamiast w wersje z PS5. Usunalem wersje PS4 i gra sie nie zawiesza. Bedzie dalej grane, szczegolnie ze czasy ladowania zrobily sie krotsze tak o polowe. Stan gry sie przeniosl bez problemow.

• Popieram
Reactions: angh and olas

Sialala

Dzban Sierpnia i Pazdziernika 2019
Jun 27, 2019
4,653
4,974
43
Zielona Wyspa
Yep, wydawalo mi sie ze sciagnalem wersje na PS5, a sciagnela mi sie wersja na PS4. To jest tak slabo rozwiazane na PlayStation, ze chcialbym zeby gry miedzyplatformowe w koncu zdechly i wychodizly tylko wersje dedykowane dla PS5.

edit:
Ale zeby nie bylo za rozowo, to na XBoxie to tez dziala w kratke. Kupilem ostatnio Tony Hawka 1+2 + upgrade do wersji na XSX osobno. Sciagnalem oba pliki, zainstalowal sie ten upgrade a w menu konsoli nie bylo sladu po opcjach Performance/Quality. Poczatkowo myslalem ze gra rozpoznala ze TV nie obsluguje trybu 120Hz wiec mi go nawet nie pokazywala, ale cos to 4K nie wygladalo na 4K. Zaczalem wiec grzebac w sklepie MS i okazalo sie, ze przy wersji na XOne mam opcje uruchomienia gry, a przy wersji na XSX w sklepie mam opcje downloadu. Jak chcialem zrobic download, to mi wyskoczyl blad, ze aplikacja jest juz zainstalowana. Odinstalowalem wiec THPS1+2 z konsoli, wszedlem ponownie do sklepu i okazalo sie ze moge sciagnac wersje na XSX. Po uruchomieniu w opcjach pojawil sie wybor Performance/Quality, a i gra wygladala w koncu na natywne 4K (plus antyaliasing jest DUUUUZO lepszy w tej wersji, @Simplex bylby zadowolony bo zero shimeringow i innych simplexingow).

• Popieram
Reactions: Simplex

olas

Badass
Jun 28, 2019
1,550
951
Ja wiem ze to na unity ale ladowanie mogloby byc szybsze.

Jeden z NPC jest kropka w kropke jak Laura Dern

Ta gra to ja nie wiem czy to jest gra czy to jest ksiazka w stylu Wehikul Czasu (o ile ktos jest na tyle stary, zeby pamietac haha) - intryga jest tych ciekawszych musze przyznac i jestem wsiakniety w caly ten klimat

Mega podoba mi sie glos wewnetrzny - swietnie sa dobrane glosy trzeba przyznac

Pozdr

• Popieram
Reactions: angh

angh

I Am Robot
Jun 27, 2019
5,325
3,170
Lepiej zacząć na PC czy kupić to na konsole? Ktoś gra na ps5? Jak z bugami po patchach, czy czcionka jest czytelna na dużym ekranie?
Nowa wersja ma trochę bugow na pc i na konsoli. Ja mam na pc i na ps5, na pc gra sie wygodniej, ale poniewaz nie chce mi sie go wlaczac gram na ps5 i jest bardzo dobrze. Wersja 1.5 poprawia juz dos sporo, czcionka mogla by byc nieco wieksza ale nie jest to dramat.

Mexiss

I Am Robot
Jun 27, 2019
6,355
4,516
Czuję już w powietrzu napisy końcowe. Mam wrażenie, że właśnie rozgrywa się finał i… nagle scenariusz siada. I to srogo. Wcześniej już było kilka potknięć fabularnych (mniejszych i większych), ale teraz to czuję się, że ktoś nawija mi makaron na uszy. Mam nadzieję, że da się jeszcze to odkręcić i gra mi wskoczy na właściwe tory, ale niesmak pozostał na tyle duży, że poszedł save i quit. Muszę odetchnąć.

Nie wierzę, że Kim i Harry rozkminiają co zrobić z zabójcą. Zaproponowałem, że zostanę sam na wyspie, a Kim go odwiezie na stację. Doszli do wniosku, że lepiej będzie zostawić podejrzanego z babką od które pożyczyliśmy łódkę aby potem wrócić po Kima… potem jeszcze ten Plasmid. Modliszkę jeszcze ścierpię, ale nie tą rozmowę o łódce

Wrócę pewnie wieczorem do gry żeby dokończyć, ale czuję że będę uprzedzony.

Gregys

Prezes
Jun 27, 2019
3,819
3,964
Ja spróbowałem, ale jestem za słaby z angielskiego. Pokonuje mnie słownictwo, po pierwszej rozmowie grę oddałem. Może doczekam się tłumaczenia, a jeśli nie, to trudno.

olas

Badass
Jun 28, 2019
1,550
951
Czuję już w powietrzu napisy końcowe. Mam wrażenie, że właśnie rozgrywa się finał i… nagle scenariusz siada. I to srogo. Wcześniej już było kilka potknięć fabularnych (mniejszych i większych), ale teraz to czuję się, że ktoś nawija mi makaron na uszy. Mam nadzieję, że da się jeszcze to odkręcić i gra mi wskoczy na właściwe tory, ale niesmak pozostał na tyle duży, że poszedł save i quit. Muszę odetchnąć.

Nie wierzę, że Kim i Harry rozkminiają co zrobić z zabójcą. Zaproponowałem, że zostanę sam na wyspie, a Kim go odwiezie na stację. Doszli do wniosku, że lepiej będzie zostawić podejrzanego z babką od które pożyczyliśmy łódkę aby potem wrócić po Kima… potem jeszcze ten Plasmid. Modliszkę jeszcze ścierpię, ale nie tą rozmowę o łódce

Wrócę pewnie wieczorem do gry żeby dokończyć, ale czuję że będę uprzedzony.
Ja wylaczylem troche wczeniej - gra jest swietna ale w pewnym momencie zaczela wydawac mi sie pseudo-inteligencka i jak mowisz, troche chyba za duzo makaronu na uszy nawija

Poki co nie ruszylem jej z miesiac i chyba musze jeszcze odsapnac - widze ze dalej moze byc tylko gorzej

Pozdr

olas

Badass
Jun 28, 2019
1,550
951
Ja spróbowałem, ale jestem za słaby z angielskiego. Pokonuje mnie słownictwo, po pierwszej rozmowie grę oddałem. Może doczekam się tłumaczenia, a jeśli nie, to trudno.
No tutaj jak jest slabo z ENG to nie da rady - tutaj to jest 100% wazne gdzie w innych mozna sie przebujac z podstawka. Tlumaczenie na Polski to moze byc nie lada wyzwanie zwlaszcza w tej grze

Pozdr

Gregys

Prezes
Jun 27, 2019
3,819
3,964
jeżeli ktoś nie miał problemu z MGS1-4
Nigdy nie grałem w te gry.
No tutaj jak jest slabo z ENG to nie da rady
Wydawało mi się, że sobie nieźle radzę. Nie mam chociażby problemów z rozmową, nawet telefoniczną. Napisy łykam bez problemu. Ale ta gra zweryfikowała mnie negatywnie. Inna rzecz, że pierwszy dialog wydał mi się pseudointeligencką rozmową z wewnętrznym gadem i zupełnie mi się nie spodobał. Pewnie dlatego, że go nie zrozumiałem.

olas

Badass
Jun 28, 2019
1,550
951
jeżeli ktoś nie miał problemu z MGS1-4
Nigdy nie grałem w te gry.
No tutaj jak jest slabo z ENG to nie da rady
Wydawało mi się, że sobie nieźle radzę. Nie mam chociażby problemów z rozmową, nawet telefoniczną. Napisy łykam bez problemu. Ale ta gra zweryfikowała mnie negatywnie. Inna rzecz, że pierwszy dialog wydał mi się pseudointeligencką rozmową z wewnętrznym gadem i zupełnie mi się nie spodobał. Pewnie dlatego, że go nie zrozumiałem.
Dla mnie to bylo akurat ciekawe ale duzo jest pseudo-nauki w grze co jest ciekawe ale koniec koncow dosc meczace jak w za duzych dawkach podawane

I ciagle za chuja nie jestem w stanie robic Fast Travel :D

Pozdr

Mexiss

I Am Robot
Jun 27, 2019
6,355
4,516
Fast travel i to kiedy można go używać to chyba osobny rzut kością.

Dla mnie, do dzisiejszej sesji ta gra była obłędna. Nadal świetna, mimo wcześniejszych potknięć fabularnych. Na 100% za jakiś czas przejdę ją ponownie odgrywając inną postać, bo teraz grałem pod siebie. Po prostu ta akcja z spoilera i blokowanie logicznych rozwiązań problemów „bo fabuła” są słabe. Tym bardziej pod sam koniec gry.

Mógłbym powiedzieć, że trochę to brzmi jak zakończenie F3. No nic, zobaczymy jak z tego wybrną.

• Popieram
Reactions: olas

Mexiss

I Am Robot
Jun 27, 2019
6,355
4,516
Pozwolę sobie skopiować część postu z innego wątku.

Mesjasz RPG. Piękna gra na Unity - czyli chodzi jak chce. Tak złożonej historii i dość mocno i bezpośrednio bijącej w moje tony nie ogrywałem. To było coś. Uff.

Starh

Stały bywalec
Sep 12, 2019
229
288
Jestem w trakcie 3 dnia gry i szczerze mówiąc już teraz mogę stwierdzić, że jest to jedna z najlepszych gier w jakie kiedykolwiek grałem. Spowodowała u mnie swoisty katharsis growy już od pierwszych minut bycia w butach głównego protagonisty czyli naszego zapijaczonego detektywa.

d6rfzz5c00u31.jpg

Tak naprawdę jedynym minusem, a zarazem plusem jest język Disco Elysium. Bardzo rozwinięty, rozbudowany, używający wielu terminów encyklopedycznych, medycznych, potocznych, wszelkiej maści idomów, słów często mających określone znaczenie jedynie w danym, konkretnym momencie. Mój angielski nie jest może wybitny, uważam wręcz, że jest na dość dobrym poziomie, ale wielu kwestii nie potrafiłem zrozumieć w 100% (może tak 70-80% całego tekstu rozumiem w sposób zamierzony przez twórców i niestety ale te brakujące procenty powodują, że wielu smaczków i gier słownych nie jestem w stanie wychwycić - często szukam znaczenia odpowiednich słów na necie, w szczególności objaśnień medycznych, ideologicznych etc.)

6uUIrM1.jpg

Sama gra jest jednak majstersztykiem w każdej możliwej płaszczyźnie. Fabuła od pierwszych chwil powoduje potocznie znanego wielu graczom "bakcyla". Od rozmowy do rozmowy z kolejnymi NPCtami mamy tak naprawdę coraz więcej pytań niż odpowiedzi, a nasz główny bohater po niezłym rauszu alkoholowo-narkotycznym nie pamięta niczego, nawet swojej toższamości. To powoduje w wielu miejscach śmieszne sytuacje, z których wiele razy śmiałem się patrząc na
reakcje innych bohaterów.

NvffHv3.jpg

Ciekawy jest również sam gameplay, w którym została umieszczona kostka losująca czy uda nam się wykonać daną czynność w oparciu o nasze aktualne umiejętności. W zależności czy gramy inteligentnym i spostrzegawczym detektywem w stylu Sherlocka czy bardziej empatycznym, moralnym i skupionym na rozmowie policjantem w stylu Colombo nasz gameplay i historia/wybory mogą się diametralnie różnić od siebie. Stąd też replay ability tej gry jest według mnie bardzo duże.

Nie chcę pisać wiele o samej fabule, bohaterach, wyborach czy też świecie gry. Bo nawet mały spoiler może zepsuć wasz odbiór tej produkcji, a jest ona GENIALNA i tutaj nawet "porażki" mają swój sens i prowadzą do jakiegoś rozwiązania. Nie warto więc rolować "koścmi" w nieskończoność, lepiej grać uczciwie, ponieważ twórcy tak ją zaplanowali aby właśnie te w/w porażki miały olbrzymi sens w kreowaniu zarówno naszego bohatera (który zmienia się w zależności od naszych wyborów - możemy go ukształtować na super gline jak i detektywa "armagedon" rozchwianego psychicnie, który ma wszystko w dupie) jak i dalszej historii.

Polecam grę każdemu, nawet osobom nie znającym super j.angielskiego. Wyciągniecie i tak wiele, wiele i jeszcze raz wiele zabawy i satysfakcji z grania w Disco Elysium.

E4C5_qhXwAQlk1o

Na koniec słowo o oprawie wizualnej. No cóż jest jak każdy widzi - dziełem sztuki. Idealnie wpisuje się w historie gry, pastelowe kolory, czasem szarość, brud, a w innych chwilach wiele kolorowych pejzaży, które na oledzie powodują często opad szczęki. Muzyka to również bardzo mocna strona gry. Potrafi uderzyć w odpowiednim momencie, a w czasie eksploracji wprawia w fajną imersję.

Dla mnie 10/10, a jestem w połowie gry i coraz większe mind fucki tutaj zachodzą.

(gram na PS5 - nie zauważyłem żadnych błędów, raz gra podczas wczytywania zapisu wywaliła się do menu konsoli. Połatana jest już bardzo ladnie)

gseed

I Am Robot
Sep 13, 2019
5,884
4,845
To w końcu wyjdzie na superior console (XSX) albo Switcha? Na NS wydaje mi się idealnym tytułem i w końcu bym kupił te konsolę a nie marudził przy każdej okazji ;)

hesus

Badass
Jun 30, 2019
1,917
2,082
@Starh - zajebisty opis i jeszcze bardziej mnie nakręcasz na DE. Żeby nie to że mam jeszcze z 50% do końca w Persona 5 to już bym to brał. Cieszy, że port na ps już działa, bo można było różne rzeczy czytać w okolicach premiery.

• Popieram

Mexiss

I Am Robot
Jun 27, 2019
6,355
4,516
@Starh - stawianie 10/10 w nawet nie połowie gry? Wow.

Gra ma całe „dobrodziejstwo” Unity - długie loadingi, jakiekolwiek odczytywanie powoduje freez na 1-2 sekundy. Niedziałająca szybka podróż.

Gra jest obłędna, ale nie bez wad. W niektórych momentach nawet zawodzi.

Starh

Stały bywalec
Sep 12, 2019
229
288
@Starh - stawianie 10/10 w nawet nie połowie gry? Wow.

Gra ma całe „dobrodziejstwo” Unity - długie loadingi, jakiekolwiek odczytywanie powoduje freez na 1-2 sekundy. Niedziałająca szybka podróż.

Te mały wady są niczym w porównaniu ze świeżością jaka towarzyszy graniu w ten tytuł. W morzu open wordów, strzelanek bez polotu wyszło sobie takie disco elysium i rozbiło bank.

• Popieram

angh

I Am Robot
Jun 27, 2019
5,325
3,170
Imo koncowka wcale nie jest zla. Wpasowuje sie w swiat, i nawet jezeli nie wszystko moze tam kazdemu pasowac to nie wplywa to jak dla mnie na ostateczna ocene i 10 na 10.

• Popieram
Reactions: Lupus

gseed

I Am Robot
Sep 13, 2019
5,884
4,845
Nie grałem co prawda jeszcze w DE, ale ja nie pamiętam gry, która byłaby bez wad i w czymś nie zawiodła. Nawet takie moje świętości jak pierwsze MGSy czy SH miały słabsze momenty, a wciąż pozostają grami na 10/10 w moich oczach.

Mexiss

I Am Robot
Jun 27, 2019
6,355
4,516
Tylko w DE siada cały finał. Jest z dupy. To nie jest gra 10/10.
Dla ciebie. I nie, nie siada.
Ale to po prostu twoja opinia, i jeżeli ci nie podeszło, no to szkoda. Więc rozumiem że oceniasz grę niżej, dla mnie jednak to majstersztyk.
Czyli dobry finał to taki który:

- ukrywa sprawcę do samego końca. Wyskakuje z kapelusza tak na prawdę mówiąc, że cała nasza robota i tropy to była ściema
- broni sprawdzenia oczywistej lokacji z której mógł paść strzał za pomocą… braku dostępu, bo postacie w dialogu uznały, że to jednak daleko i nie maja łódki (obok jest wioska rybacka z wieloma łódkami)
- Harry staje się gwiazdą po okazaniu zdjęcia z „modliszką” dzięki któremu jego koledzy z posterunku zaczynają wierzyć w każde jego słowo
- scena finałowa to tak na prawdę trzyminutowa rozmowa, która podsumowuje naszą grę… gdzie 3/4 rzeczy jest niestotna
- cały konflikt między korporacją a związkowcami został zgaszony jak pet na parapecie
- duet najlepszych detektywów zostawia głównego podejrzanego (z zeznaniami, narzędziem zbrodni) na wyspie samego sobie i odpływają łódka… bo stwierdzili, że trzy osoby nie wejdą do łódki <sic!>… mimo tego, że typ mówił nie raz o tym jak przemieszcza się gdzie chce i „zna swoje sposoby”
- po powrocie do wioski rybackiej i oglądaniem sprawy z kolegami z posterunku wszyscy wskakują do jednego samochodu i odjeżdżają… a tam kurwa został zbrodniarz na wyspie z gigantyczną modliszką xD

Tego nie da się obronić.

Starh

Stały bywalec
Sep 12, 2019
229
288
Gierka skończona, dalej podtrzymuje, że to gra 10/10.

Końcówka heh wiele zależy od wyborów dokonanych w czasie gry.

A scena na placu przed kafeteria pod koniec gierki to majstersztyk!!! Jeśli uda wam się zrobić wszystko idealnie podczas tej sekwencji zdarzeń, to
hqdefault.jpg

Czapki z głów dla Twórców, no kurwa czapki z głów! Atmosfera jest w tamtym momencie tak gęsta, że można ją kroić nożem!

Last edited by a moderator:
  • Popieram

gseed

I Am Robot
Sep 13, 2019
5,884
4,845
No ja czekam na date premiery na Switcha, bo wydaje mi się, że to idealna gra na przenośniaka. Gra jak książka konsumowana jak książka.

Tylko niestety zdałem sobie sprawę, że to działa na Unity ;(

Starh

Stały bywalec
Sep 12, 2019
229
288
Jeśli tłumaczy "społeczność" to jakość tego tłumaczenia będzie wątpliwa, chyba że w czynie społecznym zaangażuje się w to Rysław ;)
Nawet bym się dołożył na jakimś patronite gdyby Rysław miał to tłumaczyć.
Terminy w gierce są bardzo zawiłe (szczególnie medyczne opisy).

• Popieram
Reactions: Simplex

ping

Stały bywalec
Jul 1, 2019
321
211
Było jakieś przebąkiwanie o pudełku? Odbiłem się od wersji "demo" na PC (postać mi padła po godzinie gry bez autosave) i nie kupiłem. Dałbym drugą szansę, ale gry w cyfrze to ja tylko za 20-30zł max.