Disco Elysium

U

Usunięte konto 2

Guest
Ślędzę od dawna, mam na wishliście. Cieszy odbiór tej gry, z paru recenzji także dowiedziałem się kilku interesujących, pozytywnych informacji o tym tytule. Czekam na przecenę i to raczej raczej nie pierwszą.

U

Usunięte konto 2

Guest
Jakby ktoś był zainteresowany, to polecam dobrze poczytać/oglądnąć, co to za gra, ponieważ tytuł jest bardzo specyficzny również pod względem rozgrywki.

gseed

I Am Robot
Sep 13, 2019
5,919
4,885
Nikt nie grał? Ja się ostatnio zastanawiałem czy żonie nie zabrać laptopa i spróbować zagrać... coś tam czytałem, że na żaden port nie ma co liczyć w niedługim czasie.

Lupus

Stały bywalec
Jun 27, 2019
202
141

Skończyłem, ok. 40h godzin na zegarze, ale realnie wyjdzie koło 2-3 mniej, bo zdarzało mi się zostawić grę włączoną i odejść od komputera. MNÓSTWO dobrze napisanych dialogów i opisów do przeczytania, więc bez jako-takiej znajomości angielskiego lepiej nie podchodzić. Mimo ściań tekstu jakie gra rzuca w gracza czyta się bardzo dobrze, często są one poprzetykane opisami zdanych lub niezdanych pasywnych testów umiejętności, więc nie czyta się monotonnie. Wszystkie postaci poboczne mają zarysowane osobowości, żadna nie jest nijaka i wrzucona gry bez powodu. Osobna wzmianka należy się partnerowi w śledztwie, które prowadzi główny bohater - z początku wydawało mi się, że będzie tylko przeszkadzał i ograniczał gracza, w praktyce okazało się, że stał się moim ulubionym NPCem.

Fabuła jest bardzo dobra, ale nie będę się o niej rozpisywał, żeby nie spoilerować. Grze bardzo pomaga, moim zdaniem, brak systemu walki - zdarza się kilka potyczek, które śmiało mógłbym nazwać walkami z bossem, ale polegają tak czy siak na rozmowach i testach umiejętności, a nie klikaniu w skille i łożeniu obrażeń maczugą czy innym pistoletem. Odpada przez to inny problem znany choćby z Tormenta - w Planescape Torment "najlepszym" buildem było władowanie wszystkich punktów w Mądrość i Inteligencje, przez co nasza postać błyszczała podczas dialogów, ale w walce, która zrobiona była bez polotu, była totalną pierdołą. W Disco Elysium KAŻDA umiejętność to odpowiednik mądrości z Tormenta - w ten czy inny sposób pomoże w dialogach i zależnie od buildu postaci rozmowy, które prowadzimy z NPCami mogą potoczyć się zupełnie inaczej. W grze istnieje tylko jeden test umiejętności, którego zdanie wymagane jest dla popchnięcia fabuły, ale nawet nie rozwijając tej konkretnej umiejętności jesteśmy w stanie go zdać poprzez uzyskania dodatkowych modyfikatorów za ukończone zadania poboczne i wybory w dialogach, więc trudno jest się zaciąć na amen.

Jak dla mnie gra roku, 10/10 i znak jakości. Ze zniecierpliwieniem oczekuję zapowiedzi następnej gry studia ZA/UM i wiem, że kupię ich następny tytuł w ciemno. Dla takiego Tormenta nic nie robiłem!

Lupus

Stały bywalec
Jun 27, 2019
202
141
Nie wypowiem się o Outer Worlds, bo po Disco Elysium zdecydowałem, że potrzebuję trochę czasu żeby ochłonąć i zagrać w coś innego niż RPG, bo podejrzewam że jeszcze długo nie zobaczę nic tak dobrze napisanego jak ta gra.

EDIT. Pobieżnie przejrzałem co w tym artykule autor pisze o DE i jego odczucia o grze pokrywają się z moimi. Jak kiedyś zagram w OW, to się ustosunkuję. ;)

• Popieram
Reactions: Usunięte konto 2

SkazaME

Stały bywalec
Jul 1, 2019
421
337
Szczecin
Bardzo mnie interesuje ten tytuł, tylko mam nadzieję, że w przyszłości doczeka się polskiej wersji językowej. Nie lubię grać w RPGi z dużą ilością tekstu po angielsku. Pewnie bym sobie poradził, ale nie czerpałbym z tego przyjemności, dlatego poczekam na rozwój wydarzeń. Oby gra się okazała sporym sukcesem finansowym, bo opinie zbiera bardzo dobre.

• Popieram
Reactions: Punkstyler

DarkStar

Xbot
Jun 27, 2019
3,279
3,224
Kraków
To jest jeden z nielicznych tytułów, których zazdroszczę PCMR :(

Nie ma jakichś plot o wydaniu dla konsolowych wieśniaków? Szukałem kiedyś i za bardzo nie mam nadziei.

U

Usunięte konto 2

Guest
@Lupus właśnie to co napisałeś miałem na myśli (o to pytałem, czy tak jest) :) Że DE jest tak dobre, że lepiej zaraz po DE nie grać w kolejnego cRPG ;)

Lupus

Stały bywalec
Jun 27, 2019
202
141
A, no to tak, pełna zgoda, chociaż po przeczytaniu tego artykułu na przekór samemu sobie postanowiłem jednak spróbować OW i przekonać się, czy faktycznie jest tak jak myślałem. Chociaż tak jak lubię gry Obsidianu, a New Vegas uwielbiam, tak myślę, że moje przeczucie mnie nie zawodzi...

Grzyboslav

Stały bywalec
Jun 28, 2019
378
228
Bardzo mnie interesuje ten tytuł, tylko mam nadzieję, że w przyszłości doczeka się polskiej wersji językowej.

Jak gra dobrze się sprzedała to szanse rosną na polską wersje, skoro robią nawet chińską lokalizację.
za: https://www.escapistmagazine.com/v2...s-playstation-4-xbox-one-ports-for-next-year/

Kurvitz is also working on translating the game into Chinese and several European languages. An English translation of Sacred and Terrible Air, the novel by Kurvitz that serves as the game’s source material, is likewise forthcoming.

Stay tuned for the Escapist’s full interview with Kurvitz tomorrow, revealing more details about the game’s development and plans for sequels.

Simplex

Apostoł VR
Jun 27, 2019
22,828
15,966
Krakow
mkwadratpodcast.pl
No, jak NAWET chińską robią, to polską mamy jak w banku, w końcu Chińczyków jest dużo mniej niz Polaków ;)

A na serio, to nawet rynek rosyjski jest większy od polskiego i wiele gier które nie ma wersji pl ma wersję ru. Switch ma interfejs przetłumaczony na rosyjski a na polski nie.

A jeśli chodzi o wersję chińska to jakbym byl developerom to by była wysoko na liście priorytetów.

Grzyboslav

Stały bywalec
Jun 28, 2019
378
228
A na serio, to nawet rynek rosyjski jest większy od polskiego i wiele gier które nie ma wersji pl ma wersję ru. Switch ma interfejs przetłumaczony na rosyjski a na polski nie.
Akurat w erpegach izometrycznych to rynek rosyjski i polski jest procentowo sporo większy niż w przypadku innych gatunków gier. Z większych gier w gatunku ostatnio to tylko Pathfinder Kingmaker nie miał polskiej wersji.

hadxmen

Badass
Jun 27, 2019
1,045
407
Polska
Wystarczyło, że drugie Pillarsy, Tyranny i Numenera okazały się niesamowitym failem w Polsce. Nie wiadomo jakie są wyniki sprzedaży Divinity Original Sin 2, ale również wątpię w popularność tytułu u nas.

Techland po Numenerze dał sobie całkowicie spokój z dystrybucją nie swoich gier u nas :).

hadxmen

Badass
Jun 27, 2019
1,045
407
Polska
@Lupus - dzięki twojej opinii zdecydowałem się na zakup gry. Od pierwszych minut bije od niej pewną niesamowitością (ciężko to określić, ale ta gra jest kompletnie dziwna i "inna").

W ciągu pierwszych chwil udało mi się
zginąć na zawał serca przy próbie ściągnięcia krawatu z sufitowego wentylatora :D

Grzyboslav - jak najbardziej to rozumiem, podobnie jak fakt, że gra małego studia przepełniona tekstem, będąca definitywnie nie skierowana do masowego odbiorcy nie zostanie u nas przetłumaczona.

• Popieram
Reactions: Simplex

Lupus

Stały bywalec
Jun 27, 2019
202
141
Miło mi to słyszeć - smutno mi było, że w tym temacie nikt nie pisze i właśnie dlatego postanowiłem napisać co o niej sądzę. Jeśli przekonałem kogoś do zakupu - tym lepiej.

To może lepiej nie zapalaj światła w pokoju ;) Jak sobie rozłożyłeś punkty przy tworzeniu postaci? Zgaduję, że FYS pewnie na 1?

hadxmen

Badass
Jun 27, 2019
1,045
407
Polska
Punkty rozłożyłem na 4-4-2-2. Jako pierwszy skill wybrałem Suggestion.
Oczywiście gra podpowiadała, że mój ruch nie był zbyt mądry, ale byłem ciekaw co może się stać :). Przeszło to moje wszelkie oczekiwania, coś czuję, że gra jest pełna niespodzianek.

gseed

I Am Robot
Sep 13, 2019
5,919
4,885
Świetna wiadomość, ze będzie na konsole! Akurat wychodzi teraz tyle gier ze spokojnie poczekam i nawet ogram wcześniej TOW, bo później rzeczywiście może nie być sensu :). Ciekawe czy i na Switcha to wyjdzie.

Simplex

Apostoł VR
Jun 27, 2019
22,828
15,966
Krakow
mkwadratpodcast.pl
No chyba wlasnie nie, ale nie mam pewności.

Ciekawostka - istnieje powieść osadzona w tym uniwersum, ale na razie nie została wydana po angielsku:

Autor:
https://ipfs.io/ipfs/QmXoypizjW3WknFiJnKLwHCnL72vedxjQkDDP1mXWo6uco/wiki/Robert_Kurvitz.html

Wywiad z twórcami: