Czy VR umiera czy nie umiera? ;)

Simplex

Apostoł VR
Jun 27, 2019
21,783
15,084
Krakow
mkwadratpodcast.pl
Plot twist - post na temat:

• Popieram
Reactions: op1ekun and Muminek

Simplex

Apostoł VR
Jun 27, 2019
21,783
15,084
Krakow
mkwadratpodcast.pl

Dev VR jest szczery i mówi, że nastąpił cud i w końcu powoli developerzy zaczynają zarabiać na VR ;)

"From the developers that we know [that have games on Quest]... the numbers over Christmas were phenomenal," O'Luanaigh says. "All the anecdotal evidence we've heard from developers is that it's going really well. People are returning, and playing again, and buying new stuff -- that never happened before in VR... Job Simulator did well, Beat Saber did well, but it wasn't a lot."

O'Luanaigh adds: "If you're smart, and you have a fun game that people like, there is the potential for it to start making money now."

VR needs a big enough installed base to justify spending $100 million... But it's getting there.

"Half-Life: Alyx is a great example. There was another game, Asgard's Wrath, which we think is $20 million [budget] or more. Blood and Truth has to be $20 million or more. There are some really big bets being made in VR now... and I think you'll see more announced this year -- big IPs coming to VR that haven't been announced before."

"People want to see the games getting bigger and better all the time, and the good news is, that's definitely happening."

Simplex

Apostoł VR
Jun 27, 2019
21,783
15,084
Krakow
mkwadratpodcast.pl
ponad 100 gier VR osiągnęło przychód (nie zysk) powyżej 1 miliona dolarów.

Cumulative-VR-Software-Grossing-Over-1M-by-Platform-fixed.png

arczi79

Prezes
Jun 23, 2020
3,159
1,955
Nie ważne jakie są przychody z gier VR, nie ważne jaka jest teraz baza użytkowników, nie ważne ile już jest oprogramowania na VR. To po prostu NIE MA SZANS na niepowodzenie! Pieniądze są puszczone w ruch, potencjał jest ogromny, miejsc zastosowania multum, research idzie pełną parą! Nic nie sprawi że VR umrze! NIC! No chyba że jakiś globalny kataklizm który cofnie nas do ery kamienia łupanego - ale to bardziej strefa SF.... Wydaje mi się że nawet nie ma sensu dyskutować na ten temat - każdy kto chociaż trochę interesuje się tematem to wie jak dużo dzieje się w temacie VR i AR.

Simplex

Apostoł VR
Jun 27, 2019
21,783
15,084
Krakow
mkwadratpodcast.pl
Nekromancja wątku ;)

Ostateczny dowód że VR umiera - Google oficjalnie przestaje sprzedawać Cardboard:

Ale z drugiej strony liczba gogli VR na Steamie nadal rośnie mniej więcej w tempie wykładniczym (ciekawe kiedy przestanie ;) ).

monthly-connected-vr-headsets-steam-february-2021.png

LaggyLuke

Mieszkaniec forum
Jul 16, 2020
996
886
DK
W sumie to info przeszło bez echa.
Na początku tygodnia właściciele ShadowPC (firma Blade) ogłosili bankructwo.
Obecni użytkownicy mogą dalej korzystać z usługi, ale póki co nikogo nowego nie podłączają.

VR w chmurze umiera.

LaggyLuke

Mieszkaniec forum
Jul 16, 2020
996
886
DK
Plutosphere jeszcze nawet nie ruszył.
Tzn. coś tam mają ogarnięte na potrzeby testów i prezentacji ale komercyjnie jeszcze nie wystartowali.

Jasne, nie jest to rozwiązanie idealne, ale ja trzymam za nich kciuki, bo próg wejścia do PCVR jest obecnie boleśnie wysoki. A tak mogłaby szybko urosnąć grupa docelowa, co z kolei przyciągnęło by devów. Wiem, trochę to optymistyczna wizja, ale co mi tam :)

• Popieram
Reactions: arczi79

arczi79

Prezes
Jun 23, 2020
3,159
1,955
Koniec świata, Zooltar przekonał się do VR ;)

QW1i3Av.png

To nie koniec świata tylko to o czym od dawna pisaliśmy - potężne pieniądze zostały wpompowane w VR i ten rynek prężnie rozwija się. Obecnie wszyscy ci którzy mówili że "VR umrze tak samo jak kinect albo jak TV 3D" zaczeli co najwyżej mówić/pisać: "mnie VR nie interesuje, ja tego nie kupię". Ale przykłady chociażby z tego forum wskazują że i to też z czasem się zmienia... ;)

Robert de Clair

Aktywny forumowicz
Apr 14, 2021
125
111
45
Nie ma prawa kipnąć, jeden warunek - wsteczna kompatybilność. Czyli jak ktoś za rok kupi kask to by nadal mógł na nim bujać na Bit Sejbeże.
Jeśli każdy nowy kask będzie mógł ogarnąć starsze tytuły to sukces murowany. Ludki chcą mieć w co grać i do niedawna poza kilkoma demo rolercosterami (od których żyg był tylko i odrzucenie) nie mieliśmy argumentu by ewangelizować. Teraz takich argumentów jest sporo a jedyna przeszkoda, to M^2 by wazonów nie potłuc od teściowej.

arczi79

Prezes
Jun 23, 2020
3,159
1,955
No to jak nie zamykamy tematu to tutaj taki mały wykresik od FB:

qKoo9VI.png

"Facebook's other revenue up 146% in Q1. Last quarter it was up 156% and was quoted as being primarily because of sales of Quest 2, and it's likely the same this quarter. We had estimates for 2-3 million Quest 2's sold during Q4 from different sources. "

Simplex

Apostoł VR
Jun 27, 2019
21,783
15,084
Krakow
mkwadratpodcast.pl
Ja nic nie myślę, ja pytam skąd wiesz że podał w dolarach, skoro tak napisaleś ;) Nie wiem, może masz lepsze źródła niż ma UploadVR? :) Bo oni tego nie wiedzieli, bo w tweecie nie została podana waluta. Tak, zapewne był to dolar, ale nie wiadomo tego na 100%, dlatego UploadVR napisało zgodnie z prawdą "not specifying the currency of revenue generation")

Szanowny pan Tommy Palm rozróżnia te parametry, bo napisał o "revenue", a Ty napisałeś "Zysk (dochód)", jakby to było jedno i to samo, a nie jest.

Wiadomo że różnica między przychodem a zyskiem jest ogromna, bo można mieć olbrzymi przychód, ale i tak zanotować bardzo niski zysk lub stratę, wszystko zależy od kosztów.

arczi79

Prezes
Jun 23, 2020
3,159
1,955
Szanowny pan Tommy Palm rozróżnia te parametry, bo napisał o "revenue", a Ty napisałeś "Zysk (dochód)", jakby to było jedno i to samo, a nie jest.

Wiadomo że różnica między przychodem a zyskiem jest ogromna, bo można mieć olbrzymi przychód, ale i tak zanotować bardzo niski zysk lub stratę, wszystko zależy od kosztów.
Aż sprawdziłem sobie... no i google tak mi podpowiada:

Przychód a dochód — różnica polega na tym, że przychód to uzyskana suma pieniędzy przed odjęciem podatku dochodowego, a dochód to kwota pomniejszona już o koszty uzyskania przychodu, czyli realny zysk. O dochodzie mówimy więc wtedy, gdy przychód przewyższa koszty.

Więc najwidoczniej moja wiedza co do znaczenia słów dochód i zysk jest na poziomie pana google. Ale oczywiście może ani ja ani pan google nie weszliśmy wystarczająco głęboko w temat i może masz rację (nie lubię takich tematów więc nie mam zamiaru głębiej grzebać).

[EDIT]
A już widzę - źle tłumaczę słowo "revenue" które nie jest dochodem tylko przychodem? Mea culpa.

[EDIT2]
Dziwne... bo jak sprawdziłem sobie teraz tłumaczenie słowa revenue w translatorze google to tłumaczy mi to jako dochód. Jakieś jaja. Coś czuję że kiedyś nauczyłem się źle tego słowa od google translatora który najwidoczniej nie rozróżnia polskich słów przychód i dochód 🤷‍♂️
WM5iRhB.jpg

Last edited: