Co kupić? W poszukiwaniu dobrego sprzętu

angh

I Am Robot
Jun 27, 2019
5,318
3,147
Poniewaz miejsca coraz mniej, czas na zmiane mojej budy (phanteks enthoo primo) na cos rozsadniejszego.
Cos rozsadniejszego to Meshilisious + synology NAS z dodatkami. Tyle juz wiem;) ale musze zmienic moja plyte glowna i chlodzenie cpu (noctua 15 sie nie zmiesci)

Wiec, pytanie: jaka dobra plyta glowna mieszczaca sie w Meshlicious (pewnie jakas mitx) z x570 (i tempereturami vrm) i moze dwoma slotami .m2, oraz chlodzenie cpu do tego?

• Popieram
Reactions: Jay

srekal34

Badass
Jun 28, 2019
2,218
1,877
W Meshlicious jestes w zasadzie skazany na AIO.
Stary dobry Arctic zda egzamin.
Jesli chodzi o plyte to za duzego wybotu nie masz - Strix 570 i Gigabyte 570. Wybierz ktora Ci pasuje ;) Asrock nie ma drugiego m2, a Crosshair sie nie zmiesci. Czemu chcesz 570? To pod pewnymi wzgledami(prowadzenie pamieci, OC procesora) gorszy chipset od b550.
Jakbys chcial b550 jednak to bralbym msi.

• Popieram

angh

I Am Robot
Jun 27, 2019
5,318
3,147
hmmm, moze jednak 550 ma tutaj sens. Na razie przegryzam sie z tym, ze te male plyty nie maja 4 slotow pamieci;) wiec tot ez bede musial zmienic na 2x16.
Ktory to msi sie nada? Zaraz obejrze te 550tki...
Patrzeylem nawwet na dtx asusa, ale to smieszne pieniadze kosztuje jak na system pod konie zycia...

srekal34

Badass
Jun 28, 2019
2,218
1,877
hmmm, moze jednak 550 ma tutaj sens. Na razie przegryzam sie z tym, ze te male plyty nie maja 4 slotow pamieci;) wiec tot ez bede musial zmienic na 2x16.
Patrzeylem nawwet na dtx asusa, ale to smieszne pieniadze kosztuje jak na system pod konie zycia...
Tego DTX nie zmiescisz do meshliciousa(o tym Crosshair pisalem)-tzn zmiescisz, jesli wymienisz stockowy riser, czyli kolejne 100eur.
Jest tylko jedna msi itx na b550 ;)

LaggyLuke

Mieszkaniec forum
Jul 16, 2020
996
886
DK
Akurat w tym przypadku odradzam Arctica.
Ma wyprowadzenie węży pod kątem prostym względem mobo, do tego grube i twarde węże. W skutek tego nie możesz przestawić mocowania płyty i zrobić sobie miejsca na 4-slotowe GPU (co nawet przy posiadaniu węższej karty jest zaletą, bo możesz sobie zrobic moda i uzyskać większą przestrzeń między płytą a GPU.
No właśnie - po defaulcie pomiędzy spodem mobo a grafiką jest jakiś 1cm odstępu, więc szukaj raczej płyt z oboma slotami m.2 o góry (ew. jeśli będzie jeden od spodu to lepiej PCI 3.0 niż 4.0 to powinien się mniej grzać).

Ja co prawda dałem radę zarówno upchnąć Arctic Freezer 280 i zasilacz ATX (masz na fotce w wątku o wiejskim tuningu ZTCP), ale było z tym sporo jebania, więc drugi raz bym wybrał inne AIO 280mm (różnice wydajności na poziomie 2*C więc cos znajdziesz, najwyżej wymienisz za grosze wiatraki na Arctic P14. Ważne, żeby rurki z bloku wodnego wychodziły z boku i były regulowane).

srekal34

Badass
Jun 28, 2019
2,218
1,877
Akurat w tym przypadku odradzam Arctica.
Ma wyprowadzenie węży pod kątem prostym względem mobo, do tego grube i twarde węże. W skutek tego nie możesz przestawić mocowania płyty i zrobić sobie miejsca na 4-slotowe GPU (co nawet przy posiadaniu węższej karty jest zaletą, bo możesz sobie zrobic moda i uzyskać większą przestrzeń między płytą a GPU.
No właśnie - po defaulcie pomiędzy spodem mobo a grafiką jest jakiś 1cm odstępu, więc szukaj raczej płyt z oboma slotami m.2 o góry (ew. jeśli będzie jeden od spodu to lepiej PCI 3.0 niż 4.0 to powinien się mniej grzać).

Ja co prawda dałem radę zarówno upchnąć Arctic Freezer 280 i zasilacz ATX (masz na fotce w wątku o wiejskim tuningu ZTCP), ale było z tym sporo jebania, więc drugi raz bym wybrał inne AIO 280mm (różnice wydajności na poziomie 2*C więc cos znajdziesz, najwyżej wymienisz za grosze wiatraki na Arctic P14. Ważne, żeby rurki z bloku wodnego wychodziły z boku i były regulowane).
No tak, ale wiekszosc Twoich problemow bierze sie z uzycia zasilacza ATX. Jak ktos sklada pc od podstaw to nie widze sensu kupowania ATX gdy jest SF750 lepszy od 99% zasilaczy ATX - w dodatku ma w komplecie oplecione kable odpowiedniej dlugosci do takiej obudowy - ktore same kosztuja kolo 300zl jesli kupowac osobno.
Od siebie moge jeszcze polecic Alphacool Eisbaer LT - tez wydajny, ma weze pod katem, z miedziana chlodnica, jednak tylko w rozmiarze 240mm.

• Popieram

LaggyLuke

Mieszkaniec forum
Jul 16, 2020
996
886
DK
No właśnie nie, ATX był w środku tymczasowo, teraz jest SF750 i rury Arctica i tak musiałem w paru miejscach ponaciagac i złapać na trytytki, bo inaczej bym panelu nie założył. Mogę wrzucić fotkę jak to teraz wygląda, jak chcesz się przekonać.
Ja nic konkretnego nie polecę, kupuj zależnie od tego, co akurat na promocji ;) Ale jednak lepiej 280mm. Tym bardziej, że dla lepszego odprowadzenia ciepła z GPU lepiej jest jak AIO wyciąga powietrze ze środka budy, więc im wydajniej AIO schładza tym lepiej.

• Popieram
Reactions: srekal34

angh

I Am Robot
Jun 27, 2019
5,318
3,147
no ja mam 1kw platinum atx zasilacz i chce zmieniac jak najmniej. Juz mnie trafia na potrzebe zmiany ram;) ale jakos przeboleje, z zasilaczem poczekam ile sie da. Moze kiedys jak zdecyduje sie na nowa karte grafiki (czyt. ceny spadna do bardziej akceptowalnego poziomu) to zmienie go i pomysle nad chlodzeniem woda, ale na razie bede sie trzymal minimum ;)

Dejw

Stały bywalec
Jul 22, 2019
337
179
jesli wymienisz stockowy riser, czyli kolejne 100eur.
Jakie 100 euro? :)
Nawet jak za którki będzie, to kupno dwóch wyjdzie mniej niz 100 euro :D

Buster Dogg

Mieszkaniec forum
Jun 27, 2019
765
785
Kraków dawna stolica Polaków
Jakiś czas temu zaopatrzyłem się w router z Wifi6 (Archer AX50) i kartę sieciową na pcie do peceta (Asus PCE-AX3000), która również obsługuje wifi6.
Problem polega na tym, że ta karta ma osiągi poniżej moich oczekiwań. Komp jest oddalony od routera o max 8m, przeszkód nie ma za dużo, a w porywach osiągam downloady na poziomie 30MB/s, przy czym mam gigabitowy internet w domu.
Sytuacja jest o tyle dziwna, że mój telefon w tym samym pokoju osiąga w speed testach wyniki rzędu 500mb/s.

Więc robię standardowy troubleshooting - uaktualniłem sterownik, sprawdziłem czy nie ma włączonego jakiegoś trybu power saving, sprawdziłem czy jest ustawiony najlepszy możliwy wolny kanał w routerze, sprawdziłem czy jest włączona agregacja pasma.
I chuja to wszystko dało.

Dochodzę do wniosku, że chyba te antenki z tyłu kiepsko zbierają i muszę wymienić tę kartę sieciową na taką z osobną anteną na kablu, którą można postawić na biurku albo przykleić do boku kompa.
Ktoś może ma coś godnego polecenia? Bo mam wrażenie, że niewiele jest w tej materii testów w sieci.

• Popieram
Reactions: Simplex

Flimbox

Stały bywalec
Sep 19, 2020
491
304
Kraków
Tak potrzebuje zwykły ATX. FM2 wydaję się ok jak za tę cenę co prawda do firmy SILENTIUMPC nie jestem zbyt przekonany ale może niesłusznie.

do tego na miejscu w Krakowie (y)

angh

I Am Robot
Jun 27, 2019
5,318
3,147
Ja wiem, ze EVGA i SilverStone sa dooskonale jakosciowo (i roznie to z glosnoscia bywa;p ).
Dodatkowo, co jeszcze jest Ci potrzebne? Zasilacze, ktore sa przede wszystkim ciche, czy oszczedne? Ja wzialem evga 1kw platinum do duzej budy, bo chcialem miec pewnosc, ze wystarczy na dlugo, jest doskonalej jakosci, oraz wiatraczek wlacza sie tylko od czasu do czasu.
Ciezko mi cos powiedziec o silentiumPC, pewnie nie wszedlbym w to - ale tylko i wylacznie dlatego, ze nie znam marki.

srekal34

Badass
Jun 28, 2019
2,218
1,877
Producentow zasilaczy jest raptem kilka - i ani Evga, ani Silverstone, ani SilentiumPC tych zasilaczy nie robia. Wiec to bardziej kwestia ktory model jest dobry a ktory nie - bo nawet w obrebie jednej marki jest kilku dostawcow(ba, nawet w obrebie modelu(Corsair RM) moze byc kilku dostawcow wyraznie rozniacych sie jakoscia.
Tego Supremo FM2 nie ma sie co bac, poza brakiem zabezpieczenia termicznego to w tej cenie scisly top.
Silverstone to dobry byl moze 10 lat temu, teraz to nizsze stany srednie - wiekszosc ich zasilaczy produkuje Enhance ktory jest raczej najgorszym OEMem z kwartetu Seasonic, Great Wall i CWT.

• Popieram
Reactions: Flimbox and angh

Flimbox

Stały bywalec
Sep 19, 2020
491
304
Kraków
Na YT jest fajny komentarz z którym zgadzam się w 100%, zabezpieczenie termiczne to tylko 1 punkt pomiarowy i może on mieć 50C gdy coś innego będzie się smarzyć w 90C

"OTP is thermal protection, which Supremo indeed doesn't have, but this function is realized by other protections (power characteristic changes with too high temperature). Problem you could encounter is that PSU will turn off faster because of not proper voltages before OTP would turn off PSU because of temperature. It depends on protection calibration."

blazej

Badass
Jun 27, 2019
1,499
1,392
Najpewniej będę musiał kupić komputer i powiem Wam jaki jestem zielony w tym temacie to nawet nie podejrzewałem.

Sytuacja wygląda tak, że kupiłem nowy monitor - Huawei Mate View 34 165Hz 3440x1440 (jeszcze nie przyszedł) i zacząłem podejrzewać, że mój komputer wcale ,nie musi obsłużyć tego monitora. Mam i5-3470 3201Mhz 4 rdzenie, 8gb ram, Radeon HD7950 o ile dobrze pamiętam. Komputer ogólnie chodzi jak błyskawica, nawet pogram we wszystkie gry, które mnie mogłyby interesować na PC (LOL, Starcraft 2, Dota 2, Heartstone, Diablo 3).

Pytanie czy ten komputer obsłuży taki monitor do windowsa i pracy biurowej? karta graficzna nie ma raczej display port ani HDMI 2.0.

Pytanie 2. Jaki komputer kupić, żeby elegancko chodził w pracy biurowej i można było odpalić wyżej wymienione gierki, a i przy okazji Quake Champions na tej rozdzielczości może niekoniecznie w 165 klatkach, ale chociaż w 60? Ogólnie z tego co słyszę słaby okres na kupowanie PC, ale chyba długo nie będzie dobrego okresu.

Last edited:

angh

I Am Robot
Jun 27, 2019
5,318
3,147
Ok, tak sobie tutaj podsumuje zakupy, moze ktos jeszcze pokaze palcem co jest nie teges...

PC - wiekszosc podzespolow do wymiany za 1.5 roku, z kolejne generacja kart grafiki i nowa podstawka AMD. Kilka podzespolow bedzie z istniejacego PC:
Meshlicious black
MB Gigabyte B550I AORUS Pro AX (wzglednie tania, bezwiatrakowa, solidna plyta. Brak usb C jakos przezyje. )
Corsair SF750 SF Series Fully Modular 80 Plus PSU

Brak AIO, na razie sprobuje z kitowym chlodzeniem AMD, bo planuje zrobic samemu blok wodny, pewnie jakos po swietach.

Dodatkowo, domowy nas:
Synology 920
2x IronWolf 6TB (docelowo calosc, ale to po kolei)
Crucial CT4G4SFS624A 4GB - dodatkowy ram do synology (nieautoryzowany, ale bez przesady z ich cenami...)

Plus pare zlaczek, katowy DP, dystanse do plyty itp.

Chyba nic lepszego z dostepnym sprzetam teraz nie zrobie;)

I przy okazji, poniewaz na razie odsuwam 49 potwora od Samsunga, pewnie bede potrzebowal cos budzetowego w ultrawide (34 cale, 1440p). Jakies typy tak powiedzmy do okolo 500-600 eur? Jest jakis w miare ok gigabyte na VA, nie powinno mi przeszkadzac. Monitor do pracy i do grania, oby pokazal sie jakis normlany oled do wymiany w nastepnych 2 latach;)

angh

I Am Robot
Jun 27, 2019
5,318
3,147
btw to cos rozwiazuje problem braku usb-c gniazda na plycie:
810AMFUOwjL._AC_SL1500_.jpg

LaggyLuke

Mieszkaniec forum
Jul 16, 2020
996
886
DK
Do NASa i monitora się nie odniosę, ale pamiętaj, żeby dorzucić do obudowy 2 wentylatory 140mm na front (polecam Arctic P14) które będą wyciągać siepłe powietrze od chłodzenia GPU i CPU. Upewnij się też, czy ci ten dorzucony HDMI wystarczy długością (ma chyba 1m) żeby się pod monitor podpiąć.
Co do USB 3 to z taką przejściówką stracisz możliwość podpięcia kabelka od USB-A, więc dodatkowo splitter musisz dokupić. Temat był zresztą ostatnio już poruszany [klik]

angh

I Am Robot
Jun 27, 2019
5,318
3,147
@LaggyLuke - dzieki, dorzuce do koszyka. I dzieki za rekomendacje wentylatorow, to sie zawsze przyda nawet z wc.

@Buster Dogg - EZDIY-FAB USB 3.0 (3.1 Gen 2) Internal 19-Pin Header to USB 3.1/3.2 na amazon.de

hmm. Moze po prostu adapter z normalnego usb do 3.0, bo ten splitter troche duzy jest, za duzo kabelka mi zostanie... tak czy siak, akurat to moze poczekac.

Last edited:

blazej

Badass
Jun 27, 2019
1,499
1,392

Dejw

Stały bywalec
Jul 22, 2019
337
179
Co prawda nie w poszukiwaniu, ale sprawiłem sobie lapke Xiaomi na monitor

Świetna sprawa jak dla mnie. Pasuje idealnie i spełnia wszystkie założone kryteria.

Dodatkowo takie ramiona do monitorów:

I nagle na małym biureczku mam od diabła miejsca! A możliwość machania monitorami na wszystkie strony i ustawienia ich tak żeby nic nie zasłaniało widoku, no bajka. Okazuje się że człowiek żył w średniowieczu do teraz.