Co kupić? W poszukiwaniu dobrego sprzętu

Muzi

Prezes
Jun 28, 2019
3,406
1,822
@Muzi W sensie pokupować to wszystko osobno? Czy po prostu obecnie są zawyżone ceny na rynku?
Nie śledzę aż tak rynku jak choćby Panowie powyżej i ja mówię tylko o GPU. Tak ceny GPU są obecnie bardzo zawyżone. Jak mogą z zakupem GPU poczekać lub kupić gdzie indziej nieco taniej bo o wiele taniej teraz raczej nie będzie to to najlepsze wyjście. Chyba, że to nie ma znaczenia i przepłacanie to nie problem. Zanim rynek się nie zepsuł to referencyjną 3080 od Nvidii można było dostać za 3.2k.

Simplex

Apostoł VR
Jun 27, 2019
22,828
15,967
Krakow
mkwadratpodcast.pl
Zanim rynek się nie zepsuł to referencyjną 3080 od Nvidii można było dostać za 3.2k.
Nie można było. W sklepie nvidii w momencie ruszenia preorderow guzik "notify me" zmienił się od razu na "out of stock" zamiast "add to cart", bo okazało się że sklep nvidii był dziurawy jak ser szwajcarski i boty wykupiły wszystko zanim oficjalnie ruszyły preordery.

3080 w cenie ok 3200-3700 dostała garstka szczęśliwców którzy zamówili w pierwszych 3 minutach od ruszenia preorderow czyli 17 września o 15. Ja nadal czekam na moje 3080 za 3700. Niedługo będzie rocznica :D

Dziki Kaczor

Prezes
Jun 27, 2019
4,640
3,634
32
Montego Bay
Ok, dzięki. Jak patrzę na szybko to wiele taniej nie ma, więc trzeba by polować. Powiedz to dzieciakowi, że dostanie za parę miesięcy główny komponent xD Trudno, jak widać na biednych nie trafiło, skoro chcą kupować teraz taki sprzęt za hajc z komunii (sic!).
Ja im mówię, że teraz drogo, ale z drugiej strony to tak od pół roku mówię... I nie wiadomo jak długo jeszcze to potrwa.

Pats

Prezes
Jul 27, 2020
2,964
2,005
Ja dopiero co kupiłem LG 32UN880 31,5" (4k@60, HDR) i jestem MEGA zadowolony.
Chciałem 16:9, ten Twój to zdaje się 21:9, więc pewnie Ci nie podejdzie, ale jestem bardzo mile zaskoczony tym modelem, bo nie bylo mnie stac na 32UL950.

Zupełnie bez związku, mój poprzedni monitor jest na sprzedaż w odpowiednim temacie ;)
Właśnie się zastanawiam, czy dam radę wysiedzieć na 21:9, co prawda wiem że się przyzwyczaję po jakimś czasie... no ale i tak, mam gdzieś z tyłu głowy, że może jednak ... nie. Badam trochę rynek póki co, no i nie chce tym razem zapłacić 5000 zł itd. :)

Pats

Prezes
Jul 27, 2020
2,964
2,005
Jakiś czas temu kupiłem - Laptop ACER Nitro 5. Kupiłem wersję z 8gb ramu, i5, 2060, bo taka prawie była na fajnej promocji. Byłem MEGA zdziwiony że nic na tym nie chodzi na low w 60 klatkach, zwłaszcza jakieś fortajty i inne takie. Postanowiłem dokupić ramu, bo w testach ten laptop spisywał się dużo lepiej na yt, ale to wszystko były wersje 16gb. Jak pomyślałem, tak zrobiłem - poszukałem dokładnie takiej samej kości pamięci (co nie było proste... znalazłem jedną po kilku dniach), kupiłem, wsadziłem. Odpalam Fortnajta który wcześniej działał w 40-50 klatkach, BUM okolice 160 klatek. I teraz się zastanawiam, gra tak zjebana? Czy może coś z laptopem?
Nie będę z nim oczywiście niczego robić, bo obecnie działa bardzo dobrze, ale zdziwiła mnie mocno różnica w działaniu.
Grunt że młody się cieszy.

• Popieram
Reactions: bartukas

SimonX

Badass
Jun 27, 2019
1,666
1,848
44
Kraków
Myślę nad zmianą monitora na 4k. Wybrałem sobie dwóch kandydatów, iiyama
iiyama prolite XUB2792UHSU - 27 cali, IPS, kontrast 1:1000
iiyama prolite XB3288UHSU - 32 cale, MVA, kontrast 1:3000

zastosowanie:
- obróbka i oglądanie zdjęć
takie powiedzmy półprofesjonalno-amatorskie - nie robię nigdy kalibracji sprzętowej, sądzę, że oba mają spoko pokrycie srgb i adobe rgb jak na moje potrzeby, mówi się, że IPS lepszy do grafiki, ale to mva ma wydaje mi się też spoko pokrycie i przy okazji ma lepszą czerń - większy kontrast
- home office - aktualnie 2-3 dni w tygodniu
- necik, forumek, youtubik, pierdoły :)
- granie czasami

Myślę o zmianie, bo chcę 4k, uważam, że oglądanie pikselków full hd na obecnym 24'' to jest przegięcie w 2021 roku, kłuło mnie to w oczy już jak kupowałem ten monitor kilka lat temu i chcę już zmienić. Wiem, ze mam za słaby komp na granie w 4k, ale to nie jest w ogóle problem, granie na liscie jest na koncu.

Przede wszystkim chcę widzieć wyraźnie i więcej szczegółów w zdjęciach. Plus mam nadzieję na lepsze kolory niż obecny, całkiem niezły iiyama prolite x2483hsu (też mva btw o ile dobrze wiem). Do pracy fajnie by było mieć większą przestrzeń roboczą - w biurze mam dock i 2 monitory 24 + malutki ekran laptopa, w domu mam w tej chwili laptop + jeden monitor 24''.Na setup z dwoma ekranami w domu nie ma opcji - mam małe biurko.

Więc waham się pomiędzy tymi dwoma. Czy ktoś z Was pracuje na 32 calach i może się wypowiedzieć, czy taka wielkość nie jest przypadkiem za duża? Będę miał monitor na szerokość biurka prawie, czytałem w kilku miejscach i opinie pod produktem i na yt, że 32 dla niektórych jest za duże i trzeba się rozglądac po ekranie :)
Za 27tką przemawia - mniejszy rozmiar może być wygodniejszy, jest lżejsza, więc na pewno mój obecny uchwyt ją udźwignie, ma panel ips - teoretycznie lepszy do foto
Za 32 przemawia - duża przestrzeń robocza - może łatwiej się będzie pracowało na wielu oknach na home office, ale za to obawa że nie ogarnę wzrokiem całego ekranu przy pracy w lightroomie plus panel mva - lepszy kontrast ale ponoć kolorów ips ma więcej.

Ktoś coś może poradzić?

Jay

Badass
Jun 28, 2019
1,556
1,260
Bydgoszcz
  • Popieram
Reactions: srekal34

Flimbox

Mieszkaniec forum
Sep 19, 2020
520
328
Kraków
Cooler Master NR200p i niczego innego nie potrzebujesz.

Fajna ale niestety mam już zasilacz ATX tam wchodzi SFX w tej chwili mam Node 304

mieszczą się tam dwa dyski SSD na płycie głównej plus 4 dyski HDD 3,5 do tego długa karta graficzna, problem to temperatury po zamontowaniu karty która nie wyrzuca na zewnątrz gorącego powietrza.

• Popieram
Reactions: Jay

SimonX

Badass
Jun 27, 2019
1,666
1,848
44
Kraków
No to pokazuje, że tylko ten drugi ma pelne 10 bit i tego bym ew. bral. Chociaż raczej szukałabym dalej od iiyamy.
No to mam ten monitor od wczoraj i na razie bardzo mieszane uczucia...
Na plus
- jest 4k :)
- monitor w pierwszym wrażeniu wydawał się za wielki, ale się przyzwyczajam powoli i zaczyna mi się podobać przestrzeń robocza jaką oferuje

Na minus:
- w ciemnym pokoju monitor nie jest czarny, kazdy rog sie swieci, nie kojarze takiego efektu na swojej 24ce (tez iiyama, tez panel VA)
- kąty widzenia są SŁABE, kolor shift jest bardzo widoczny, siedzę blisko ekranu i widzę w rogach przyszarzenie kolorów. Tak samo jeżeli chodzi o pionowy kąt - monitor ustawiłem na swoim uchwycie biurkowym, na max wysokości, ale i tak nie mam środku ekranu na wysokości oczu. Patrzę więc na obraz trochę z góry i wszystkie średnie tony są za jasne. Jak obniżę głowę o parę cm to jasność średnich i ciemnych tonów na ekranie się zmienia! DoO tego stopnia, zę jakieś detale potrafią zniknąć/wyłonić się ze zdjęcia. Masakra :(
Co ciekawe sprawdziłem sobie i to samo tylko trochę w mniejszym stopniu mam na starym monitorze, tylko od niego nie miałem żadnych wielkich wymagań bo kupiłem używany i tanio :)
- Mam problem z okiełznaniem obrazu, na displayport jest jaśniejszy niż na hdmi, monitor nie ma zadnej regulacji gammy i nie moge sobie z tym poradzić.
Mam wrażenie, że suwak jasności nie robi nic, kontrast też bardzo niewiele. A skala od 0 do 100...

Mam elegancko 10bit, 4k, 60Hz, ale obraz jest dziwnie jasny. Teraz nie wiem, czy taki ma być a miałem zawsze mialem za ciemny, czy jak.
Na oledzie moje zdjęcia są jeszcze bardziej kontrastowe niż na starym monitorze, wiec teraz jak będę robił obróbkę na jeszcze jaśniejszym monitorze, to efekty mogą być bardzo złe...

srekal34

Badass
Jun 28, 2019
2,298
1,959
Cooler Master NR200p i niczego innego nie potrzebujesz.

Fajna ale niestety mam już zasilacz ATX tam wchodzi SFX w tej chwili mam Node 304

mieszczą się tam dwa dyski SSD na płycie głównej plus 4 dyski HDD 3,5 do tego długa karta graficzna, problem to temperatury po zamontowaniu karty która nie wyrzuca na zewnątrz gorącego powietrza.
A ile jestes w stanie wydac i w jaka pojemnosc celujesz? Cos dobierzemy.
Meshlicious pomiesci ATX z mniejszych.