Co kupić? W poszukiwaniu dobrego sprzętu

projektkong

Badass
Jun 27, 2019
1,938
1,902
A co się w ogóle stało z tego typu podkładkami? Dobrze ją wspominam, ale nie widzę obecnie nic takiego w sprzedaży. Pewnie po prostu szmatki okazały się lepsze, ale czemu :)
Jak najbardziej możesz kupić obecnie coś takiego. Cenowo wychodzi drożej niż za profesjonalną "szmatkę", no i jednak wygoda w transporcie gorsza.
Na + podkładki są zajebiście szybkie i wytrzymałe (długość użytkowania)
Na - dają mniejszą kontrolę/dokładność niż szmatki (głównie dlatego są mniej popularne)

Chyba najlepszym wyborem jest:
Profesjonalny gracz w quake'a toxjq jako jeden z niewielu jeszcze używa tego typu podkładek.
Jak w sklepie SkyPAD użyjesz kodu tox, to masz 20% rabatu ;)

Last edited:
  • Popieram
Reactions: Dziki Kaczor

Gajwer

Nowy Forumowicz
Apr 19, 2021
5
3

Szozi

Mieszkaniec forum
Jun 27, 2019
980
888
To już overkill, wolałbym nie przekraczać 400zl. Dzięki za info, zakładam że ciche też jest?
Jezu... Tylko powodzi brakuje Też mnie kusiło aio, ale wcale nie jest aż tak dużo ciszej ani chłodniej o ile masz mocarne wietrzenie tradycyjne. Twoja piaskownica, twoje zabawki
PS. Do 400 zł to nawet nie mamy o czym rozmawiać, jeżeli idzie o wydajność. Pomijam upierdliwe konserwacje.

srekal34

Badass
Jun 28, 2019
2,218
1,877
@Simplex nie wiem czy aio ma sens dla Ciebie. Duzo ciszej i chlodniej od np. Noctua D15 nie bedzie. AIO ma sens w jak najmniejszych budach gdzie wieza nie wejdzie(jak kupiony tutaj przez kogos Meshilicious).
Tak naprawde to nie ma wiele wspolnego z prawdziwym wodnym, w dodatku najwiekszy zysk jest na GPU, nie na CPU(GPU to duzy chip ktory latwo schlodzic, CPU zawsze sie bedzie gotowac niezaleznie od mocy chlodzenia bo to malutki chip - AIO o GPU nie rozbudujesz to i sens mniejszy. Tylko prawdziwe wodne to kilkukrotnie wyzszy koszt i ciagle grzebanie, trzeba to lubic ;)
Dla przykladu - w moim setupie(280+420) temperatura wody nie przekracza 35 stopni, 3090 nie przekracza 50 stopni w najwiekszym stresie, a 9900k i tak potrafi wskakiwac na 70 stopni ;)
Tzn bedzie sporo chlodniej od d15, ale to Twoja decyzja ;)

Last edited:

Jay

Badass
Jun 28, 2019
1,516
1,213
Bydgoszcz
Z 420 we Fractalu to bym uwazal - probowalem do Meshify 2, bo w specyfikacji jest ze moszna, ale nie dosyc, ze chlodzenie VRMow na plycie bylo za wysokie (a raczej radiator 420 za szeroki) to jeszcze na dlugosc bylo "na styk".
Arctic Liquid Freezer II 360 juz wszedl jak ta lala :)

Temperatura CPU i GPU spadla sporo, bo chociaz AIO do CPU, to jednak GPU lepiej sie chlodzi jak powyzej siebie ma tylko wiatraki, a nie duzy blok radiatora :D

Poprzednio mialem Noctuę NH-U12S - gdybym mial D15 to bym pewnie nie zmienil, chyba, ze wlasnie ze wzgledu na chlodzenie grafiki.

Jeszcze zmienie pady na grafice i w ogole bedzie supcio:) Ale w custom loopa wodnego sie nie bede bawil, no thanks muchos :D

Generalnie z wodnym chlodzeniem to jest tak:

#1 Custom water loop
#2 Arctic Liquid Freezer II
#3-10 długo nic
#11 wszystkie inne AIO na bazie kombo Aseteka (NZXT, Fractale, MSI, etc.).

Simplex

Apostoł VR
Jun 27, 2019
21,783
15,084
Krakow
mkwadratpodcast.pl
Czyli do Define 7 maks to 360?
Liczyłem na to że dzięki AIO na procku spadnie też temperatura GPU.
A jak z chłodzeniem VRM?

#1 Custom water loop
#3-10 długo nic
A gdzie na tej drabince mieszczą się wentylatory za ok 400zl?

PS. Do 400 zł to nawet nie mamy o czym rozmawiać, jeżeli idzie o wydajność. Pomijam upierdliwe konserwacje.
I tu się mylisz, bo istnieje Arctic Liquid Freezer II :)
O jakie "upierdliwe konserwacje" chodzi? Bo to jest coś co może mnie zniechęcić.

• Popieram
Reactions: Jay

Szozi

Mieszkaniec forum
Jun 27, 2019
980
888
Czyli do Define 7 maks to 360?
A jak z chłodzeniem VRM?

#1 Custom water loop
#3-10 długo nic
A gdzie na tej drabince mieszczą się wentylatory za ok 400zl?

I tu się mylisz, bo istnieje Arctic Liquid Freezer II :)
O jakie "upierdliwe konserwacje" chodzi? Bo to jest coś co może mnie zniechęcić.
Teoretycznie w gotowcu płynu się nie zmienia producent daje pewnie z 3 do 5 lat gwarancji i tyle, ale z tego co ja pamiętam to minimum raz do roku musiałem zmieniać bo się zasyfialo. Tylko ja miałem customa i to pomimo, że dawałem anty "glona" Te zamknięte aio to wyższa Szkoła jazdy w tej kwestii. Strzykawką by mi się nie chciało To już panowie opiszą, bo widzę, że korzystają.

srekal34

Badass
Jun 28, 2019
2,218
1,877
Sekcja zasilania bedzie chlodniejsza niz z duzym powietrznym.
W AIO nic sie nie dolewa - tam nie ma jak odparowac(w normalnym loopie na przezroczystych wezach ciecz odparowuje - na ZMT/twardych nie), zasyfic tez sie nie syfi.
W custom loopie tez nie trzeba zmieniac plynu o ile sie nie uzywa jakichs egzotycznych mieszanek(typu opaque/mystic fog itp) - spokojnie raz na 2-3 lata wystarczy. A sama wymiana w dobrze zaprojektowanym loopie to 15 minut z odkreceniem 2 korkow(nie trzeba niczego demontowac itp)

• Popieram

Simplex

Apostoł VR
Jun 27, 2019
21,783
15,084
Krakow
mkwadratpodcast.pl
  • Popieram

srekal34

Badass
Jun 28, 2019
2,218
1,877
Pytanie tez czy np. 72 stopnie vs 78 stopni to masakracja(temperatury podane na wykresie to delty wzgledem ambient) ;)
Mimo wszystko robi wrazenie, ze z aluminiowej obudowy i bloku Aseteka(tak Arctic tez korzysta z Aseteka) potrafili wykrzesac wydajnosc niemal normalnego custom loopa(na tym wykresie Alphacool i EK to produkty na czesciach z custom loopow):

• Popieram

LaggyLuke

Mieszkaniec forum
Jul 16, 2020
996
886
DK
(tylko cały czas nie wiem jak z głośnością tego konkretnego modelu i co z chłodzeniem sekcji zasilania)
Mam to AIO u siebie. Wcześniej w tym samym miejscu przy TV stał DeskMini z Noctua NH-L9a (niby max 24dBA, ja dodatkowo ustawiłem w BIOSie na silent i wrzuciłem rezystor spowalniający obroty - czyli raczej było cicho) i powiedziałbym, że ten Liquid Freezer II jest wedle mego ucha na zbliżonym poziomie ...ale nie chce mi się teraz wypinać kabli, żeby porównać dokładnie jedno przy drugim.

Pobrałem przed chwilą jakąś apkę na tel. U mnie w salonie 'zero' jest obecnie tak na poziomie 30dB (jak pies nie mlaska i nic nie jedzie pod oknem) - 10cm od kompa pokazuje mi 35-36dB, w odległości ok 1m już jest z powrotem 30dB. Odczyty na biegu jałowym, z wyłączonymi wiatrakami na GPU.
YMMV bo moja buda praktycznie nic nie tłumi i nigdy nie mam u siebie grobowej ciszy, ale ja z kanapy (2.5-3m) mojej maszyny nie słyszę póki GPU się nie rozkręci.

Simplex said:
Jeśli AIO będzie wdmuchiwać powietrze przez front to temp. GPU nawet wzrośnie. Może coś tam się poprawi względem chłodzenia powietrzem jeśli będzie wydmuchiwać górą (kosztem cieplejszego CPU niż przy pierwszej opcji), ale jeśli masz poprawnie zrobioną cyrkulację powietrza w budzie, to przecież nawet przy chłodzeniu powietrzem GPU powinno dostawać świeże powietrze z przodu, wypieprzać je m.in. na procek a stamtąd wylatuje tyłem i górą.
Dlatego IMO najlepsza dla ciebie tak czy siak będzie wymiana obudowy na jakiegoś mesha, bo wtedy o wiele łatwiej będzie ci przewentylować wnętrze. Minusem będzie gorsze wyciszenie, więc tak czy inaczej bezgłośnie nie będzie 🤷‍♂️

Simplex said:
A jak z chłodzeniem VRM?
O ile nie kręcisz na potęgę to chyba nie musisz się o to obawiać. Jasne, ten dodatkowy wiatraczek u Arctica pomaga, ale przy klasycznej obudowie i tak masz tamtędy przepływ powietrza, który powinien być wystarczający.

Ten Liquid Freezer II jest generalnie super bo działa cicho i wydajnie od razu z pudełka, u innych firm nie dość, że na starcie zazwyczaj wychodzi drożej, to jeszcze trzeba najczęściej zainwestować w lepsze wentylatory bo te defaultowe są głośne.
Ja dla siebie gdybym kupował ponownie wybrałbym Krakena x63, bo u Arctica węże wychodzą z bloku pod kątem prostym i miałem nie lada problem żeby je jako-tako poprowadzić w mojej Meshlicious, ale jest co jest i poza problemami z montażem nie mogę narzekać.

• Popieram
Reactions: Pats and Simplex

Simplex

Apostoł VR
Jun 27, 2019
21,783
15,084
Krakow
mkwadratpodcast.pl
Dzięki za szczegółowa odpowiedź. Obudowe dopiero co kupiłem I zmieniać nie planuje :) Ale zdemontowalem drzwiczki i mogę założyć "meshową" górę.

case_open_front_door.jpg

Idual_top_panels.jpg

• Popieram
Reactions: LaggyLuke and Jay

bartukas

Badass
Jun 27, 2019
1,656
1,467
Warszawa
Wracam do tematu laptopa (tamtego legiona nie zdążyłem kupić) - takie coś jest za 4000 zł w Media Expert.
Warto czy lepiej polować na Ryzena?

Po zawodach - pomyliła im się cena, powinno było być 4999, a nie 3999. :/

Last edited:

Boniek

Stały bywalec
Jul 1, 2019
262
111
Za 5k i ten GTX, to wg mnie się nie opłaca.

Jeśli będziesz podłączał lapka pod monitor to proponowałbym to:

Cena taka tylko do 11.00, ale wczoraj byłą identyczna promocja, pewnie mają na stanie i powinna być ta promocja przez kilka dni.
Sam się nad nim zastanawiam.

Boniek

Stały bywalec
Jul 1, 2019
262
111

Ten był dzisiaj w promo weekendowym na x-kom za 3399. Ja się spóźniłem, ale wziąłem taki sam lecz z 16 gb ramu za 3549. Poszły wszystkie w max godzinę.

Poluj na promki, do lipca powinny ceny być na podobnym poziomie lub trochę niżej. Ja używam peppera do szukania promek, jak dobrze ustawisz sobie alerty to nic Cię nie ominie.

Tu masz link do promo:

• Popieram
Reactions: LaggyLuke