Co ciekawego dzisiaj znalazłeś/aś?

emte

Stały bywalec
Papierowe słomki to gówno bo to nie jest sam papier, a poza tym produkcja papieru to najbardziej nieekologiczne chyba co może być.
Szkło jako tako ok, pod warunkiem że wymienne. Produkcja szkła pochłania masę energii a transport takich opakowań jest nieekonomiczny w porównaniu z tworzywami sztucznymi.
Ja pracuję w branży tworzyw i takie bzdury jak są szerzone od lat to aż głowa boli.
Wprowadziliby wszędzie obowiązkowo butelki PET zwrotne i już problem byłby mniejszy. Do tego zainwestować w prawdziwy recykling w całej Europie i na EU poziomie problem rozwiązany.
Jak ze wszystkim lepiej wprowadzić podatki i prawo które promuje określone lobby.
Wszystkie te papiery i kartony którymi "eko ludki" sie podniecają to nie jest rozwiązanie. Papier żeby nadawał się do pakowania żywności musi być czymś pokryty, np. tworzywem sztucznym..

Screwball

I Am Robot
PSN
skrubolski
SW
SW-1184-2264-3823
@Screwball Nie znam się na tym, ale wydaje mi się że aluminium nie jest raczej "eko".
Butelki PET można wykorzystać kilka razy. Mieli się je i pozyskany surowiec wykrorzystuje ponownie do produkcji butelki lub opakowań.
Raczej jest:

Miejsce 5: szklana butelka

Miejsce 4: szklana butelka z recyklingu

Miejsce 3: butelka plastikowa

Miejsce 2: aluminiowa puszka

Miejsce 1: puszka z recyklingu

pozdr

• Popieram
Reactions: SzczwanyGapa

Pats_

Badass
PSN
Rojkowski
XBL
Rojkowski
Steam
Pats
Papierowe słomki to gówno bo to nie jest sam papier, a poza tym produkcja papieru to najbardziej nieekologiczne chyba co może być.
Szkło jako tako ok, pod warunkiem że wymienne. Produkcja szkła pochłania masę energii a transport takich opakowań jest nieekonomiczny w porównaniu z tworzywami sztucznymi.
Ja pracuję w branży tworzyw i takie bzdury jak są szerzone od lat to aż głowa boli.
Wprowadziliby wszędzie obowiązkowo butelki PET zwrotne i już problem byłby mniejszy. Do tego zainwestować w prawdziwy recykling w całej Europie i na EU poziomie problem rozwiązany.
Jak ze wszystkim lepiej wprowadzić podatki i prawo które promuje określone lobby.
Wszystkie te papiery i kartony którymi "eko ludki" sie podniecają to nie jest rozwiązanie. Papier żeby nadawał się do pakowania żywności musi być czymś pokryty, np. tworzywem sztucznym..
w ramach lekkiej promocji mojej wiochy, to tak btw. jeśli idzie o ekologiczne słomki :)

emte

Stały bywalec
w ramach lekkiej promocji mojej wiochy, to tak btw. jeśli idzie o ekologiczne słomki :)
Zamiast słomy, na tych polach mogliby uprawiać żywność. Tyle ludzi głoduje na świecie. ;)
Znam tego typu rozwiązania. Talerze i sztućce jadalne itp. Folie też bywają biodegradowalne. To nie jest taki prosty temat.
Jak wspomniałem na poziomie EU dużo problemów można łatwo rozwiązać. Nie zmieni to sytuacji z tzw. plastikiem w oceanach. Większośc odpadów trafia do oceanów z dwóch, trzech regionów na świecie. Nie z Europy.

• Popieram
Reactions: SzczwanyGapa

Pats_

Badass
PSN
Rojkowski
XBL
Rojkowski
Steam
Pats
Zamiast słomy, na tych polach mogliby uprawiać żywność. Tyle ludzi głoduje na świecie. ;)
Znam tego typu rozwiązania. Talerze i sztućce jadalne itp. Folie też bywają biodegradowalne. To nie jest taki prosty temat.
Jak wspomniałem na poziomie EU dużo problemów można łatwo rozwiązać. Nie zmieni to sytuacji z tzw. plastikiem w oceanach. Większośc odpadów trafia do oceanów z dwóch, trzech regionów na świecie. Nie z Europy.
A to ta słoma nie jest skutkiem ubocznym produkcji jedzenia? :p ;) (śmieje się oczywiście)

• Popieram
Reactions: emte

bartukas

Badass
Poza tym trzeba by jeszcze wiedzieć, jaki jest "koszt ekologiczny" takich jadalnych sztućców. To, że się rozkładają, nie oznacza, że do ich wyprodukowania nie zużywa się np. dużych ilości wody czy paskudnej chemii, którą potem trzeba gdzieś zutylizować.

Śmieci niebiodegradowalne wydają się najbardziej widocznym problemem.

• Popieram
Reactions: Naars and emte

bartukas

Badass
Ktoś ma ochotę na parę tysięcy lat drzemki?
Spojler dla bezdzietnych: o powrocie do życia decyduje, czy organizm zaczyna się rozmnażać. :)

dziki

Prezes
PSN
fajnalowiec
Steam
fajnalowiec
Ktoś ma ochotę na parę tysięcy lat drzemki?
Spojler dla bezdzietnych: o powrocie do życia decyduje, czy organizm zaczyna się rozmnażać. :)
covid-24 juz pokazuje glowke ;)

Ekiera

Prezes
PSN
Ekiera
XBL
Ekiera
Aluminium jest nieskończenie recyklingowalne z tego co wiem, można je odzyskiwać w nieskończoność. Plastiki AFAIK można odzyskać do 6 razy, bo polimery się 'skracają' przy odzysku - dlatego też spalanie plastików jest ważne, żeby po ostatnim przerobieniu nie trafiały na wysypisko.