Arcade Stick

blazej

Mieszkaniec forum
Taki ogólny temat. :) Od lat za mną chodzi do bijatyk i retro, ale zawsze szkoda mi tych 600zł do wydania.Tańszych raczej nie rozważam, bo chciałbym mieć już coś porządnego.

Pytanie czy ktoś robił samodzielnie? To wyjdzie taniej? Na Alliexpress widzę komplet przyciskiów 8 szt + gałka Sanwa za 160zł, ale do tego jeszcze pewnie jakiś sterownik potrzebny?

Wszelkie rady, opinie i zdjęcia swoich customów mile widziane ;-)

Punkstyler

Mieszkaniec forum
Polecam z całego serca:

Amazon product
Obecnie może być problem z dostępnością. Co do customów to... jak robisz sam to wyjdzie taniej :) Jak nie, to różnie. Producenci dorzucają swoją marżę, goście od sticków robociznę.

PSN
PIKACZ1978
Steam
DZIBRIL1978
@Simplex wie jakiego mam arcade sticka, który działa mi od nie wiem kiedy, a kosztował chyba mniej niż 200 pln. Pełne obłożenie pada, gała na propsie i przyciski do dzisiaj chodzą jak nowe.
Custom pod steam działa. Można przypisać dowolne funkcje.

Punkstyler

Mieszkaniec forum
Fajnie, że @Simplex wie :) Ale może się pochwalisz albo napiszesz coś więcej? :)

Ten polecony przeze mnie używany jest od jakichś 8-10 lat. Wszystko działa jak nowe, jest button pozwalający na wybór czy gałka robi za: LS, RS, dpad, można robić macro. Kompatybilny z x360, windowsem. Nie wiem jak z XOX bo nie mam. Nie działa z PS4, chyba że użyjesz adaptera ( https://cronusmax.com/ ) Aby zbudować własnego oprócz guzików i gały potrzebujesz rzeczy o pięknych nazwach:

Case/control panel
USB encoder

O ile to ma na USB działać. Rozumiem, że do PC przez USB chcesz podłączyć?

• Popieram
Reactions: Marcin Szymański

projektkong

Mieszkaniec forum
Jeśli mnie pamięć nie myli to ma on coś co nazywa się Lioncast.
Jest to podróba/kopia Chińskiego Mayflasha. Kosztuje "toto" niewiele, a jakość jest adekwatna do ceny ;).
Niestety marny joy, marne przyciski, ale można za to PCB wykorzystać jak już ktoś z czasem postanowi przesiąść się na lepsze komponenty.

Edycja:
Ninja'd

Kosmos

Badass
Możesz poszukać używanego Madcatz SF4 Tournament Edition. Na częściach Sanwy, square gate. Z nowych brałbym jakąś Qanbę. Custom na oryginalnych częściach wychodzi podobnie cenowo.

Ja mam sticka, którego kiedyś kupiłem do bijatyk, ale nadal wolę grać na padzie. Strasznie ciężko się przestawić, szczególnie do gałki. Niby wszystkie te qcf, dp robi się łatwiej, ale np. z kbd w Tekkenie zawsze mam problemy. Szczególnie z postaciami które mają backsway.

blazej

Mieszkaniec forum
Ten MadCatz poza tym, że jest podobno na najlepszych częściach to podoba mi się z wyglądu tylko już dawno nie widziałem go w sprzedaży ani nowej ani używek.
Jakby ktoś miał to chętnie kupię.

Z nowych i dostępnych Daija jest chwalony. Sporo tego sprzedaje, a z używek dużo Hrap 4 jest.

Punkstyler

Mieszkaniec forum
Mam ale sorry... nie sprzedam... Kocham go :D
Daija jest spoko bo łątwo można wymienić części jak coś Ci nie pasuje. Ale chyba tylko to, słyszalem o lagu. Pytanie tylko dosyć ważne... Jak wielką masz wiedzę o tym i czy wiesz czego chcesz? Bo jest wielka różnica w gałkach na kwadracie i oktagonie np.

projektkong

Mieszkaniec forum
Hej @blazej!

Mam chwilę czasu więc mogę coś od siebie napisać.
Arcade sticków używam od bardzo dawna. Moja przygoda z nimi zaczęła się jeszcze na nieistniejącym już forum emu.makii, a później emudreams.
Właśnie tam, bo tam "przebywał" jeden specyficzny użytkownik: kowal
Na Polskiej scenie arcade sticków nie było, nie ma i już nie będzie człowieka który posiada większą wiedzę o tym sprzęcie niż kowal.

Teraz widzę przeniósł swoją bazę tu:

Polecam to miejsce z całego serca. Niesamowita skarbnica wiedzy zdobywanej przez kowala latami!
Co najważniejsze to to, że kowal miał/ma w swoim posiadaniu każdy sprzęt który opisywał. Od tych popularnych, do prawdziwych rarytasów jak np. SUZO Universal Inductive (do dziś żałuję, że gdy miałem okazję nie kupiłem kilku sztuk :cry:) czy Seimitsu LS-30 SNK Rotary. Wszystko zawsze mierzył i testował.
Kiedyś miałem z Nim kontakt i kupowałem różne rzeczy (przede wszystkim krótsze shafty i actuatory do JLFów) do swoich wynalazków pod shmupsy, ale od kilku lat do niego się nie odzywałem :(.

Z tego co mam obecnie w szafie to:
2x Razer Atrox (full Sanwa) z czego jeden jeszcze z kartonu nie wyjęty (dawałem informację na Naszym poprzednim forum jak pojawiły się na Allegro nowe w cenie 400 złotych)
1x custom (full Sanwa modyfikowana częściami od kowala) jako mój podstawowy stick pod shmupy
1x podróbka Mayflasha, bo kiedyś myślałem że wykorzystam budę pod modyfikacje, ale nigdy tego nie zrobiłem (teraz to potencjalny dawca PCB :p)
do tego jakieś worki z zapasowymi OBSF-30/OBSF-24
kilka zapasowych shaftów kowala do JLFów
kilka zapasowych actuatorów kowala do JLFów
chyba 3 sztuki Seimitsu LS-56, który chciałem przerobić pod shmupy i być może przejść na niego z JLFa, ale nie miałem zaparcia i nigdy nawet nie skończyłem modyfikacji
Oczywiście do tego MOLYKOTE 44 bo to podstawa przy stickach ;)

Trochę się uśmiechnąłem pod nosem jak zobaczyłem jaki fajny temat założyłeś, bo jakiś czas temu postanowiłem zbudować sobie nowego sticka pod shmupy. Niby wiem co i jak chcę zrobić (chcę by mój nowy custom był metalowy), ale kompletnie się za to jeszcze nie zabrałem. Dodatkowo obecne problemy z wirusem spowodowały, że jednak są inne priorytety (firma).

Last edited:

blazej

Mieszkaniec forum
Dzięki za wyczerpująca wypowiedź, liczyłem na Ciebie, bo pamietam, że grasz na Arcade Stickach :)
O Kowalu słyszałem kiedyś, ale nie wiedziałem, że ma swój blog auktualny.

Co do budowy za mną chodzi taki Automat na mamę jak zbudował Cezar, ale w sumie mogę zacząć od Arcade sticka.
Ewnrualnie kupno, ale musi się trafić jakaś okazja, bo jak się okazuje Daija za 600 niedomaga, Hrap też za 600 na Hayabusie to też nie to. Mad Catz SF używka za 600 ściągana nie wiadomo w jakim stanie, a nie wiadomo czy mi podjeździe granie na takim urządzeniu.

Kosmos

Badass
Musisz sobie odpowiedzieć na pytanie do czego i jak często będziesz go używał. Ja kupiłem dawno temu pod bijatyki. Były to czasy, w których panowała jeszcze opinia, że arcade stick > pad. Później okazało się jednak, że sporo prosów z powodzeniem gra na padzie, do tego wygrywa prestiżowe turnieje, jak Evo. Czy żałuję zakupu? Nie, bo gra się fajnie, feeling jest świetny. Jednakże nadal wolę pada, który jest dla mnie wygodniejszy i dokładniejszy (DS4). Arcade sticki są dobre dla ludzi, którzy zaczynali przygodę z bijatykami w salonach gier i przegrali tam kilka albo naście lat (Azja, USA). U nas w Polsce większości jednak grała na PSXie.

Sprawdź też hitboxa, na którym granie niektórymi postaciami jest łatwiejsze, niż na sticku/padzie.

projektkong

Mieszkaniec forum
Chodzi o
Xbox 360 Street Fighter IV FightStick Tournament Edition
Czy to jest to samo co wersja PS3? I jeśli tak - to czy to jest dobry stick dla początkującego (mam okazję kupić niezbyt drogo)?
Tak to jest to samo (różni się tylko PCB w środku).
Czy dobry Stick dla początkującego? Full Sanwa, więc stick dobry nawet dla zawodowców, a co dopiero dla początkujących ;).

Punkstyler

Mieszkaniec forum
Warto, ale nie wiem jak z kompatybilnością tego sticka między ps3 i ps4. Coś słyszałem, że jest kompatybilny ale tylko jak natywny pad jest włączony. Być może to bzdura jakaś była więc radzę poszukać info najpierw żeby zdziwko nie było.