Apple VR

arczi79

Prezes
No to niezłe ploteczki chodzą po sieci:

3000 USD i dwa ekrany 8K (czyli 10-20x razy więcej pixeli niż Quest 2) ? :D :D :D

Dodatkowo chip mocniejszy niż M1 i chłodzony aktywnie oraz możliwość montowania soczewek pod naszą wadę wzroku. Co więcej - ma być niby 12 kamer w całej obudowie headsetu i śledzenie rąk! Jakoś to wszystko brzmi niezbyt realnie....

Ktoś kto widział ostatni prototyp gogli opisał je w taki sposób:

Last edited:

Simplex

Apostoł VR
PSN
patrz niżej
XBL
patrz niżej
Steam
simplexpl
Jeśli wśród tych 12 kamer są kamery do śledzenia oczu to jak najbardziej realne, a sledzenie rąk ma już Quest.
Ekrany 8K będą możliwie dzięki foveated rendering.
Jak na gogle które mają wyjść w 2022 to całkiem realne. Szkoda ze cena zabija.

arczi79

Prezes
Jeśli wśród tych 12 kamer są kamery do śledzenia oczu to jak najbardziej realne, a sledzenie rąk ma już Quest.
Ekrany 8K będą możliwie dzięki foveated rendering.
Jak na gogle które mają wyjść w 2022 to całkiem realne. Szkoda ze cena zabija.
@Simplex - 2 x ekran 8K realne (jak teraz Oculus ma ledwo 1 x 4K) ? Może i realne - bo niby są ludzi którzy to widzieli ale wciąż uważam że to masakryczna ilość pikseli do wyświetlenia (nawet z foveted renderingiem).... w tym Apple to jacyś magicy (w tej chwili to nawet mało jest telewizorów które wyświetlają obraz w 8K). Ciekawe w jakim kierunku pójdzie FB ze swoimi kolejnymi upgradami? Dadzą radę w przeciągu najbliższych kilku lat wprowadzić holograficzne ekrany? To dopiero była by rewolucja.

Małe zestawienie (bardzo "zgrubne" bo Quest 1 i Quest 2 mają innego typu ekrany z inną ilością subpikseli a dokładnej specyfikacji Apple VR nie znamy):
2019 - Quest 1 - 1440×1600 per eye = 2 304 000
2020 - Quest 2 - 1832×1920 per eye = 3 517 440
2022 - Apple VR - 7680×4320 per eye = 33 177 600 (!!!!)

Last edited:

Simplex

Apostoł VR
PSN
patrz niżej
XBL
patrz niżej
Steam
simplexpl
Realne, bo to Apple i ma kosztować 3 tys usd. Zwróć uwagę że tam ma być procesor mocniejszy od M1, czyli praktycznie moc desktopa.
Aczkolwiek faktycznie wydaję się to być totalnym overkillem, nie zdziwię się jesli będzie tam 8K ale łącznie, a nie na oko. Czyli 4320x3840 na oko, o połowę mniej niż 33 mln pikseli. To brzmi realniej.

Zestawienie nie uwzględnia gogli stacjonarnych:
HP Reverb - 2160x2160 per eye = 4 665 600
Pimax Vision 8K - 3840x2160 per eye = 8 294 400

Więc skoro chińska firma Pimax jest w stanie zrobić 2x4K w 2020 (czy nawet wcześniej) to Apple powinno być w stanie zrobić coś lepszego za 1,5 roku, tym bardziej że wg plotek pracują nad tym od lat.

Przy cenie 3 tys dolarów to i tak nikogo ;)

arczi79

Prezes
Realne, bo to Apple i ma kosztować 3 tys usd. Zwróć uwagę że tam ma być procesor mocniejszy od M1, czyli praktycznie moc desktopa.
Aczkolwiek faktycznie wydaję się to być totalnym overkillem, nie zdziwię się jesli będzie tam 8K ale łącznie, a nie na oko. Czyli 4320x3840 na oko, o połowę mniej niż 33 mln pikseli. To brzmi realniej.

Zestawienie nie uwzględnia gogli stacjonarnych:
HP Reverb - 2160x2160 per eye = 4 665 600
Pimax Vision 8K - 3840x2160 per eye = 8 294 400

Więc skoro chińska firma Pimax jest w stanie zrobić 2x4K w 2020 (czy nawet wcześniej) to Apple powinno być w stanie zrobić coś lepszego za 1,5 roku, tym bardziej że wg plotek pracują nad tym od lat.

Przy cenie 3 tys dolarów to i tak nikogo ;)
@Simplex - ale Pimax to gogle stacjonarne... podłączane do PC... to praktycznie szczyt możliwości jeśli chodzi o współczesne PC i mocarne karty graficzne. A co do Apple - to doniesienia jasno mówią o 8K na oko... ale możliwe że ktoś coś tam źle zrozumiał i faktycznie jest to tylko jeden ekran dla obu oczu. Jeśli miało by to być 2x8K to ja nie wiem jak im to coś "mocniejsze od M1" pociągnie taką rozdziałkę (tym bardziej że tam potrzebna mocna obsługa grafiki 3D)... ja Ci mówię - magicy!

Simplex

Apostoł VR
PSN
patrz niżej
XBL
patrz niżej
Steam
simplexpl
Nie magicy, tylko foveated rendering+eye tracking. Czyli święty graal VR.
Sprawdz sobie jak to działa, zobacz na jak malutkim obszarze oko ludzkie widzi wyraźny obraz i uświadom sobie ze wystarczy ten malutki wycinek obrazu renderowac z pełną rozdzielczością a resztę z bardzo niską (co wymaga perfekcyjnego eye trackingu bez laga co się jeszcze nikomu nie udało, ale jeśli komuś może się to udac, to właśnie apple).
To nie magia, to technologia :)

• Popieram
Reactions: scooby666

LaggyLuke

Mieszkaniec forum
Steam
g0nt
Dla mnie gicio. Niech se robią za te 3k (i tak scalperzy zgarną i wywindują hehe) i potem czekać aż reszta branży obejdzie patenty. Za te 5 lat, jak już dzieciaki już się ulotnią i wreszcie będę miał przestrzeń do grania, akurat coś na ludzką kieszeń wyjdzie :)

arczi79

Prezes
Sprawdz sobie jak to działa :)
Teorię znam tak jak Ty ale sprawdzić nie bardzo mam gdzie... i pewnie jeszcze długo nie będę miał. BTW: Fovetal rendering + eye tracking to chyba właśnie jest taki fovetal rendering o jakim twórcy myśleli od początku a dopiero później z braku możliwości implementacji śledzenia oczu (w rozsądnych kosztach) wprowadzili Fixed Fovetal Rendering (co funkcjonuje w obecnym sprzęcie). Nie mniej - ciężko mi uwierzyć w chip od Apple który da radę obsłużyć 66 milionów pikseli (bo nawet biorąc pod uwagę że tylko centrum pola widzenia - załóżmy 10% ekrany będzie renderowane w pełnej rozdzielczości to jednak bufor ramki musi pomieścić informacje na temat 66Mpixeli a procesor musi dać radę to obsłużyć). Magia.

Sialala

Dzban Sierpnia i Pazdziernika 2019
No ja bede bardzo zdziwiony jak tam bedzie cokolwiek slabszego niz M1 jesli to ma byc standalone.
Choc najbardziej mnie interesuje, czy bez iPhone'a/macbooka bedzie mozna tych AppleVR uzywac.

• Popieram
Reactions: arczi79

arczi79

Prezes
Ja mogę podać trzeci "killer feature" - cena (w sensie, że będzie zabijać ;) ).
Oj tam... jak sprzęt będzie tak dobry jak się zapowiada i jeśli będzie na to soft to i nabywcy znajdą się. Sam coraz bardziej zastanawiam się czy jakiejś skarbonki sobie na boku nie zrobić....

• Popieram
Reactions: Simplex

Simplex

Apostoł VR
PSN
patrz niżej
XBL
patrz niżej
Steam
simplexpl
Ja za HTC Vive dałem 4300 PLN w 2016 roku, na szczeście mocnego PC juz miałem.
Ale jakies resztki szacunki do siebie mam - macbooka ani iPhone'a nie kupię :p ale iPada już tak :D

• Popieram
Reactions: angh

arczi79

Prezes
Tak sobie jeszcze myślę o tych wszystkich "rewelacjach" i spekulacjach związanych z tym headsetem od Apple... i jak narazie nazbierało się całkiem sporo różniastych przypuszczeń (przecieków?):
1. 150g
2. 12 kamer
3. śledzenie oczu
4. foveated rendering
5. M1 (lub lepszy) procesor
6. rozdzielczość 8k na oko
7. zestaw trzech soczewek fresnela na oko
8. śledzenie dłoni
9. augument reality
10. kontrolery + jakieś urządzenie dodatkowe...

Dużo tego... jak by to wszystko miało być dostępne w sprzęcie od Apple to chyba cena będzie sporo wyższa niż te sugerowane 3tys usd (głupie słuchawki sprzedają za 1,5tys usd).

• Popieram
Reactions: Simplex

Simplex

Apostoł VR
PSN
patrz niżej
XBL
patrz niżej
Steam
simplexpl
Będa wchodzić na rynek na którym FB ma bardzo silną pozycję i przyzwyczaił klientów do niskiej ceny.
Może zrozumieli że też będą musieli konkurować ceną.

arczi79

Prezes
Będa wchodzić na rynek na którym FB ma bardzo silną pozycję i przyzwyczaił klientów do niskiej ceny.
Może zrozumieli że też będą musieli konkurować ceną.
Ten headset praktycznie w każdym elemencie rozłożył by na łopatki każdego Questa i 95% innych headsetów na rynku.... jeśli będą celowali w klienta biznesowego to cena może nawet być w granicach 5tys usd. Oni kółeczka sprzedają w cenie wyższej niż Quest.... nie wiem czy mają ambicję przejmować klientów FBka.

Simplex

Apostoł VR
PSN
patrz niżej
XBL
patrz niżej
Steam
simplexpl
Jeśli rozłoży go na łopatki kosztując 10x tyle to równie dobrze może nie istnieć :)
Przecież apple nie celuje głównie w konsumenta biznesowego, a masowego.

Simplex

Apostoł VR
PSN
patrz niżej
XBL
patrz niżej
Steam
simplexpl
No to bardzo możliwe że zaczną od biznesowego na rozgrzewkę, ale jeśli chcą realnie konkurować z Questem to cena musi spaść.

arczi79

Prezes
No i kolejne patenty od Apple:

...szczególnie ciekawie wygląda to urządzenie:

Simplex

Apostoł VR
PSN
patrz niżej
XBL
patrz niżej
Steam
simplexpl
Ludzie zaakceptowali obrzydliwy notch bo jest od Apple, to zaakceptują bransoletkę więzienną na nadgarstku :D
Zresztą to jest przecież jakiś wczesny prototyp.

• Popieram
Reactions: Gregys

arczi79

Prezes
A co tu się odpierdziela teraz?

AR Is “Critically Important” For The Company’s Future ????

Apple will be launching a mixed reality headset later this year, followed by a dedicated AR headset in 2025 and AR contact lenses in 2030. ????

Wow!

• Popieram
Reactions: LaggyLuke