[ANKIETA] - 2004 - Forumowa Gra Roku

Forumową grą roku 2004 powinna zostać? (Do oddania 3 głosy)

• Half-Life 2

• Ninja Gaiden

• Metroid Prime 2: Echoes

• Rome: Total War

• Halo 2

• Burnout 3: Takedown

• DOOM III

• Far Cry

• Tom Clancy's Splinter Cell: Pandora Tomorrow

• Pikmin 2

• Vampire: The Masquerade - Bloodlines

• Fable

• Warhammer 40,000: Dawn of War

• Need for Speed: Underground 2

• World of Warcraft

• Grand Theft Auto: San Andreas

• The Chronicles of Riddick: Escape from Butcher Bay

• Star Wars Knights of the Old Republic II: The Sith Lords

• Katamari Damacy

• Metal Gear Solid 3: Snake Eater

Results are only viewable after voting.

Punkstyler

Badass
Witaj, podróżniku w czasie!
Na PC drama... W zeszłym roku pojawił się jakiś Steam i wymaga instalacji do grania w CSa... Złe Valve! 11 maja Nintendo zapowiada konsolę o nazwie kodowej "Revolution". Media nazywały ją także GCNext, Gamecube Next albo N5. Nazwa finalna, jaką poznaliśmy później okazała się prostsza: Wii. Oprócz tego japońska firma wypuściła na rynek Nintendo DS, który okazał się najlepiej sprzedającą się konsolą przenośną w historii. Pojawiały się też plotki, że niedługo Sony pokaże swoje nowe cudo. A u nas? Rząd Leszka Millera podaje się do dymisji, rozpoczęła się prywatyzacja PKO BP a w kinie Atlantic pobito rekord Guinessa w oglądaniu filmów non stop. Przez 73h widzowie (21 z 60) obejrzeli 40 filmów. Na ekranach telewizorów zaś oglądaliśmy powtórki serialu Wiedźmin z 2001 roku. 2004 obfitował w wiele świetnych tytułów. Poprzedni rok można więc nazwać ciszą przed burzą. Większość informacji gracze czerpali z sieci. Od kilku lat na rynku nie było już kultowych gazet jak Reset, Gambler, Top Secret, Secrett Service... Zastąpiły je... No cóż... Gazety typu Click! lub CyberMycha.

Kryterium oceny?
Całkowicie dowolne. Możemy oceniać na zasadzie : Najlepsza, najładniejsza, najbardziej innowatorska, przełomowa, taka w którą z kumplem przegrałem setki godzin, najcieplej wspominana, pierwszy oryginał... Kto jak woli.

Do oddania każdy ma 3 głosy!!! (oddajemy je przez miesiąc)*
* - jest możliwość zmiany głosów. Zostawiam to, bo niektórzy oddają jeden głos a potem się orientują, że można trzy :)
Głosujemy przez miesiąc.

Dlaczego takie gry a nie inne?

To tylko moje zdanie. Starałem się wybrać gry ważne, i popularne w Polsce, a także zróżnicować listę pod kątem gatunków.

Lista wyróżnionych, które nie załapały się do ankiety:

Prince of Persia: Warrior Within
The Sims 2
Star Wars Battlefront
Ratchet & Clank: Up Your Arsenal
Guilty Gear X2 #Reload
Onimusha 3: Demon Siege
Sly 2: Band of Thieves
Pro Evolution Soccer 4
Medal of Honor: Pacific Assaul
Unreal Tournament 2004
Counter-Strike: Source
Full Spectrum Warrior
Thief: Deadly Shadows
World Soccer Winning Eleven 7 International
Paper Mario: The Thousand-Year Door
Shadow Hearts: Covenant
Sid Meier's Pirates!
Rise of Nations: Thrones & Patriots
Jak 3
Metal Gear Solid: The Twin Snakes
Tales of Symphonia
Final Fantasy XI
Final Fantasy X-2

Głosy w komentarzach:
Jeżeli Twojej gry nie ma w ankiecie/na liście, to napisz w komentarzu że oddajesz na nią swój głos. Oczywiście nadal obowiązuje zasada 3 głosów. Tak więc jeżeli chcesz oddać głos na jedną grę spoza listy to napisz w poście że głosujesz dodatkowo na nią. Zostają Ci jednak wtedy 2 głosy do oddania w ankiecie. Jeżeli chcesz zagłosować na 2 gry spoza listy, to napisz te dwie gry ale zostaje Ci wtedy jeden głos itp.

Nominowani:

Half-Life 2

Ninja Gaiden

Metroid Prime 2: Echoes

Rome: Total War

Halo 2

Burnout 3: Takedown

DOOM III

Far Cry

Tom Clancy's Splinter Cell: Pandora Tomorrow

Pikmin 2

Vampire: The Masquerade - Bloodlines

Fable

Warhammer 40,000: Dawn of War

Need for Speed: Underground 2

World of Warcraft

Grand Theft Auto: San Andreas

The Chronicles of Riddick: Escape from Butcher Bay

Star Wars Knights of the Old Republic II: The Sith Lords

Katamari Damacy

Metal Gear Solid 3: Snake Eater

gseed

Badass
Top 3:

1. Metal Gear Solid 3: Snake Eater
Obiektywnie pewnie najlepszy MGS, ale ja sercem jestem przy jedynce. Ale i tak gra z absolutnej czołówki generacji, w moim top 3.
2. GTA: San Andreas
I znów, pewnie najlepsze GTA serii 3D, ale nie moje ulubione. Mimo to mam do niej ogromny sentyment. Dostałem to na 18 urodziny w 2005 i grałem cały rok tylko w to, nic więcej :)
3. Half Life 2
Najlepszy FPS w jaki grałem, kropka. Choć dopiero na X360.

I bonusowo kupka wstydu, czyli gry, w które od 15 lat obiecuję sobie zagrać, gdyż mnie ominęły, a jakoś nie mogę nigdy za nie się zabrać:

Vampire: The Masquerade - Bloodlines - tyle dobrego się o tym naczytałem, muszę wreszcie ruszyć temat. Jakoś 2 lata temu nawet odpaliłem na 2h, ale grałem na lapku żony no i nie udało się ruszyć dalej :). Teraz zbootcampowałem iMaca to może się uda.
Knights of the Old Republic II: The Sith Lords - jak wyszło to mi nie poszło :). Potem poszedłem na studia, kupiłem nowego lapka i... też nie poszło. Od tej pory jakoś mi z tym nie po drodze.
Metroid Prime 2: Echoes - jedynka to jedna z moich ulubionych gier tamtej generacji, ale z 1 przeskoczyłem od razu do 3 skuszony ruchowymi gimmickami i zniechęcony nieco opiniami o małej przystępności dwójki. Liczę na remaster na Switcha :)

• Popieram
Reactions: Srebrny_Lis

Danio

Prezes
PSN
arahjista
Steam
Danio237
1. Prince of Persia: Dusza Wojownika
2. Thief: Deadly Shadows
3. Kroniki Riddicka: Ucieczka z Butcher Bay
Czyli w ankiecie klikam tylko 1 głos, 2 oddaje na gry spoza listy.
Te gry to moje "życiówki" można powiedzieć, każdą przeszedłem kilka razy, każda mocno ukształtowała mój obecny gust jeśli chodzi o gry czy w ogóle całą popkulturę. Far Cry na 4-tym miejscu się nie załapał, gameplayowo i pomysłem również świetna gra, ale jednak fabularnie nie ma tam nic ciekawego, w przeciwieństwie do powyższych tytułów w których pasowało mi WSZYSTKO, równiez postacie i historia. Do Pandora Tommorow mam sentyment bo to mój pierwszy Splinter Cell, ale zarówno jedynka lepsza oraz następna część Chaos Theory dawało dużo więcej swobody. A Fable również zasługuje na wyróżnienie, znakomita gra którą przeszedłem wiele razy, ale jakoś totalnie nie kojarzy mi się z tamtym okresem, musiałem zagrać kilka lat później.

A GTA San Andreas to super gra, ale do popykania, zupełnie inna liga dla mnie niż powyższe. Słabsza liga. :p
Edit: Tak w sumie trochę dziwne, że nic nie napisałem o grach na które głosowałem ale uznałem że to nie ma sensu, bo będzie to tylko piszczenie i zachwyt fanboya nad wszystkim w tych tytułach. ;)

Last edited:

MikeL

Mieszkaniec forum
Jezu, mógłbym oddać z 8 głosów, w tym na gry spoza listy. No ale skoro mogą być trzy, to niech będą:
GTA San Andreas - tradycyjnie jednak gralem dopiero rok później, na PC.
PoP: Warrior Within - choć zupełnie inny od Piasków czasu, to równie dobry, a może i lepszy.
Far Cry - bo powalała graficznie.

Gdybym mógł zagłosować na więcej gier, to nie zapomniałbym o HL2, Doom 3, Riddicku, MGS-ie 3, UT 2004.
Wspaniały rok!

Last edited:

gseed

Badass
Kilka słów jeszcze o grach, które się nie zalapaly.

Far Cry rozwalił grafiką oraz możliwościami, ale jednak był trochę taki nijaki. Benchmark, któremu brakowało growego szlifu. PoP Warrior Within mi nie podszedł pod względem klimatu. Pandora Tomorrow to ewidentnie inna liga w stosunku do jedynki oraz CT i DA. Najgorsza z pastgenowej kwadrologii. NFSU2 fajnie rozwinęło jedynkę, ale już nie robiło takiego szału. Fable miało być najlepsza gra na świecie, a okazało się gra pełna umowności i uproszczeń. Burnout 3 to miały być najlepsze wyścigi arcade ever a zawiodłem się na tym okropnie, wolałem FlatOuta. Riddick był fajny, ale zagrałem dopiero w 2016 i nie dokończyłem, bo to jednak gra z innej epoki i było mi ciężko grać bez sentymentu. 10 lat wcześniej byłbym zachwycony. The Twin Snakes mam jako lokatę kapitału :) ale remake moim zdaniem nieudany, choć patrząc ponad to był całkiem fajna gra. Simsy 2 były fpytke!

Srebrny_Lis

I Am Robot
PSN
orson1234
Steam
maszyna do pisana oto czym jest pc
1
San Andreas

Do końca życia zapamiętam jeden motyw. Pustynia, zachodzące słońce i samolocik w przestworzach. A w głośnikach Two Tickets to Paradise

2 MGS3

Ostatni MGS którego skończyłem. Od 5 się odbiłem, a w czwórkę nie grałem
What a Thrill!

I nie głosuje na 3 miejsce. Dla mnie żadna nie może stać przy tej dwójce

gseed

Badass
Do końca życia zapamiętam jeden motyw. Pustynia, zachodzące słońce i samolocik w przestworzach. A w głośnikach Two Tickets to Paradise
O tak, ta pustynia była magiczna. Poszukiwania UFO, wielkiej stopy itp. Niby pod tym względem "lore" piątki było bogatsze, ale wtedy to działało bardziej na wyobraźnię. Soundtrack też przepiękny. K-DST, Master Sounds, Radio X, Radio LS... te stacje radiowe to był niemalże atlas dla każdego poszukiwacza nowej muzyki.

Goldberg

Stały bywalec
PSN
goldberg_PL
XBL
Goldberg PL
Co za rok! Nawet Top 10 bylo by za malo, zeby zmiescic wszystkie ulubione pozycje. Tym razem moja pierwsza trojka jest z listy.
1. HALF LIFE 2: Jedna z moich gier zycia i najlepszy shooter FPP w mojej opinii. Niesamowita grafika, swietny gameplay, doskonala historia. Gra kompletna.
2. GTA:SA: moje ulubione GTA. Gameplay, humor, postaci, soundtrack- wszystko w tej grze niszczylo.
3. MGS 3:Snake Eater: Ostatni prawilny i chyba najlepszy MGS. Cudowna gra z czasow zanim Kojima zostal niespelnionym rezyserem i grafomanem. Plakalem przy koncowce.

Na liste nie zalapaly sie:
Def Jam: Fight for NY, OutRun 2, Halo 2, Killzone, Gran Turismo 4, Ninja Gaiden i Escape from the Butcher’s Bay.

gseed

Badass
O kurcze, wg japońskiej daty premiery 2004 to też GT4. Ja z tą grą mam taki problem, że na papierze wyglądała mi na najlepsze GT ever, a nie bawiłem sie nawet w połowie tak dobrze jak w GT3. Sam już nie wiem, z czym miałem tam problem. Czy ta gra była za duża, czy zaczęło mi przeszkadzać zmulone zachowanie samochodów, czy może jakieś dziwne patenty typu nitro...

Hun19

Stały bywalec
Gran Turismo 4 to dla mnie najlepsze GT ever, z kumplem na studiach przejeździliśmy setki godzin głównie w trybie endurance.
Z kolei rok 2004 jest dla mnie dziwny bo byłem w ostatniej klasie liceum i całkowicei zarzuciłem gry bo intensywnie uczyłem się do matury.
Z pozycji, które nadrobiłem już na studiach wybijają się:
1. GTA SA jak dla mnie zdecydowanie najlepsza część, tak jak pisano wyżej za klimat, muzykę, humor, trzy miasta, tereny wiejskie, downhill z Mount Chiliad, za K-rose i All My ex-es live in Texas
2. NFS Underground 2 - ostatni NFS, przy którym dobrze się bawiłem
3. Głos z poza listy - Gran turismo 4

SzczwanyGapa

Badass
PSN
p_kwiatek
XBL
szczwanygapa
Steam
szczwanygapa
Burnout 3: Takedown - obawiałem się, w którą stronę skręci seria w rękach największego konkurenta, ale EA się spisało na medal. Najfajniesza arkadowa ścigałka w jaką grałem. Kolejne części się nie umywają. Przegrane długie godziny, często Road Rage na zasadzie: fura - trasa - jazda - restart. Świetna grafika, gameplay i soundtrack.

Grand Theft Auto: San Andreas - w GTA wkręciłem się jakoś z pół roku przed premierą SA. Ciąłem w VC do wyrzygania, przeszedłem chyba z 8 razu z rzędu, poznałem mapę na wylot i chciałem wciąż chciałem więcej. WTEM! pierwszy zwiastun San Andreas z Jungle Fever w tle. Niedawno odłożyłem VC a mi tu nowe GTA zapowiadają. Później bomba zwiastun z Welcome to the Jungle i namiot postawiony.
Na koniec zwiastun 2Pakiem i pobiegłem do sklepu po konsolę. Moje ulubione GTA, do którego wracam co jakiś czas. Rewelacyjny klimat początku lat 90-tych XX stulecia. Muzyki z gry słucham do dziś. Po dosyć małym Vice City dostałem trzy miasta, ogromną górę, kilka mniejszych miasteczek, pustynię i tajną bazę wojskową. Gra rozkładała na łopatki mnogością aktywności pobocznych: czasem odpalałem tylko po to, żeby zagrać z kumplem w bilarda, albo pograć na automatach. I to wszystko na konsoli z 32 MB pamięci.
@Srebrny_Lis
U mnie była pustynia, samolot i Eminence Front.

Metal Gear Solid 3: Snake Eater - wcześniej grałem tylko w pierwszego MGSa na PC. I demo drugiej części na pożyczonej konsoli. Gra wciągnęła z butami i nie chciała puścić przez dobrych kilka miesięcy. Zajebista grafika, gameplay, walki z bossami i fabuła. Fabuła mieszająca fikcję z rzeczywistością. Normalnie mózg rozjebany. I te pierdółki, jak leczenie ran, rzucanie w strażników jadowitymi wężami albo skorpionami, wysadzanie składów z jedzeniem i amunicją, żeby podrzucać niemal bezbronnym strażnikom zatrute żaby do zjedzenia. I drabina. Raz przeszedłem nawet bez wywoływania alarmów. I to wszystko bez kamery zza pleców.

• Popieram
Reactions: gseed

Varamir

Prezes
Half-Life 2 ale tylko dlatego że w zestawie był tez CS Source którego byłem beta testerem. H-L 2 skończyłem długo po zakupie.

WH40k: Dawn of War - Świat "czterdziestki" wielbię od zawsze. I jak tak sobie lubię RTS, tak w tego się zagrywałem.

World of Warcraft - ta przygoda jest ciągle przede mną, ale WoW to jeden z kamieni milowych w historii gier video.

• Popieram
Reactions: MsbS and Simplex

Simplex

Legendarny Wiedźmin
PSN
patrz niżej
XBL
patrz niżej
Steam
simplexpl
Uważaj, bo jeszcze Ci się Forumogadka znowu zacznie podobać ;)

Moje ulubione GTA, do którego wracam co jakiś czas.
Wiem, że pytam o to kogoś kto grał w Watch dogs na PS3 i dobrze się bawił, więc odpowiedź może być niesatysfakcjonująca, ale na czym odpalasz współcześnie GTA SA? Wersja na PSN dostępna na PS4? Bo wersja na PC z aktualizacjami Rockstara (usuwającymi kawałki z radia) to jakiś "śmietnik ogień":

Last edited:

Sialala

Dzban Sierpnia i Pazdziernika 2019
HL2
MGS3
Katamari Damacy

Katamari Damacy wyszlo chyba tylko w Japonii? W Europie o ile dobrze kojarze, wyszlo jako We Love Katamari na PS2.
W kazdym razie oddalem glos na Katamari, bo drugi raz ta gra moze sie nie pojawic na liscie. Kazdy powinien choc raz w zyciu zgrac w ktoras gre z tej serii. Serio.

• Popieram
Reactions: MsbS

Mexiss

Badass
PSN
Astarr
XBL
Mexthar
Steam
Astarrpl
Yop. 7k played uważam za minimum. Na wszystkich postaciach, serwerach (łącznie z polskimi provami, które kocham!). 10k to jakieś 415 dni. Od premiery TBC to jak najbardziej możliwe. Zgaduje, że jakbyście zajmowali swoje gry przez te kilkanaście lat to byłyby rookie numbers :p

Srebrny_Lis

I Am Robot
PSN
orson1234
Steam
maszyna do pisana oto czym jest pc
Uważaj, bo jeszcze Ci się Forumogadka znowu zacznie podobać ;)

Moje ulubione GTA, do którego wracam co jakiś czas.
Wiem, że pytam o to kogoś kto grał w Watch dogs na PS3 i dobrze się bawił, więc odpowiedź może być niesatysfakcjonująca, ale na czym odpalasz współcześnie GTA SA? Wersja na PSN dostępna na PS4? Bo wersja na PC z aktualizacjami Rockstara (usuwającymi kawałki z radia) to jakiś "śmietnik ogień":
Nie ma wersji współczesnej. Kocham SA, ale sposób celowania wyklucza grę do grania dla przyjemności. Toż to kamień łupany dziś.

SzczwanyGapa

Badass
PSN
p_kwiatek
XBL
szczwanygapa
Steam
szczwanygapa
na czym odpalasz współcześnie GTA SA? Wersja na PSN dostępna na PS4?
Najlepsze wersje są na PS2, PS3 i PS4.
Na PS2 - wiadomo że najlepsza wersja, ale loadingi długaśne.
Na PS3 najbardziej wierna wersji z PS2, ale nie ma pucharków bo to wersja z PS2 Classics. Obecnie niedostępna do kupienia, bo zastąpił ją ten paskudny remaster. W którym wbiłem platynę...
Na PS4 najlepiej, bo to ta sama wersja co z peestrójkowego PS2 Classic, tyle że ma pucharki.
Wszystkie te wersje posiadają tryb multiplayer, ale podejrzewam, że tylko na płycie z PS2 ostały się wszystkie utwory.

Nie ma wersji współczesnej. Kocham SA, ale sposób celowania wyklucza grę do grania dla przyjemności. Toż to kamień łupany dziś.
Wydaje ci się. Zagraj w III albo VC na PS3/PS4 to zobaczysz co to znaczy system celowania z epoki kamienia łupanego. SA przy tym to niebo a ziemia.

• Popieram
Reactions: gseed

Karolu

Aktywny forumowicz
XBL
Karolu
Patrząc na tytuły, rok 2004 to był dla mnie dziwny rok. Musiałem raczej ogrywać gry z poprzednich lat bo prawie nic z tego co jest podane nie grałem. Głosuje na:

Star Wars Knights of the Old Republic II: The Sith Lords - co prawda ograne parę lat po premierze. Czekałem na nieoficjalny patch polonizujący i poprawiający grę. Co ciekawy patch ten był płatny smsem. Udzielałem nawet się trochę w społeczności tworzącej tą poprawkę z naszym językiem. Gra była świetna, ale większym sentymentem jednak darzę pierwszą część.
Doom III - zagłosowałem bo po prostu w tą grę grałem. Pamiętam, że wymagania tej gry pokazały mi, że mój ówczesny komputer już się starzeje. Gra była całkiem spoko FPSem, trochę nawet jak dla mnie wtedy horror, nie wiem jak dzisiaj. Nigdy jednak jej nie skończyłem.
Rome: Total War - nigdy niestety nie miałem okazji zagrać w ten tytuł, a bardzo chciałem. Dziwne kryterium wyboru w przypadku tej gry, ale musiałem na coś zagłosować bo w nic innego (no może poza GTA:SA od którego bardzo szybko sie odbiłem) z tamtych lat nie grałem.

Ciekawostka odnośnie jeden gry z listy. Kiedyś udało mi się w stanie mint kupić na allegro Paper Mario: The Thousand-Year Door na GameCuba. Ktoś chyba nie wiedział co sprzedawał. Dałem jakieś 150zł, udało mi się po paru miesiącach sprzedać tą grę za jakieś 500-600zł. Do dzisiaj to biały kruk, ciekawe ile teraz ta gra jest warta w stanie idealnym.

Last edited:

Simplex

Legendarny Wiedźmin
PSN
patrz niżej
XBL
patrz niżej
Steam
simplexpl
Half-Life 2, chyba nie trzeba tłumaczyc, gra do dziś grywalna.
GTA:SA - też chyba nie trzeba tłumaczyc, pierwsze GTA które skoczyłem, choć miałem w środku kilkumiesięczną przerwę.
Kroniki Rydzyka - jedna z najlepszych egranizacji filmowych. W swoim czasie robiła duże wrażenie.

Fredoslaw

Padawan
1. Half-Life 2 - klasa sama w sobie, do dziś dla mnie bardziej grywalna niż 99% fpsów. Wzorzec z Sèvres jak się powinno robić takie gry.

2.
Vampire: The Masquerade - Bloodlines - nawet nie wiem jak to opisać, nie było nigdy wcześniej, ani później takiego erpega. Nie przepadam za wampirami w kulturze, sam pomysł takich stworów wydaje mi się debilny. A wyszła z tego jedna z najlepszych gier w historii.

3.
The Chronicles of Riddick: Escape from Butcher Bay - przypadek trochę podobny do powyższego. Nie przepadam za panem dizlem. Jego emploi kojarzy mi się z osiedlowym matołem, wszystkie filmy w których grał były słabe, albo najwyżej średnie, łącznie z tymi z Riddickiem. Natomiast w grze - bomba. Klimatyczny głos narratora, filmowa aranżacja całości, po prostu cudo.Jak dla mnie facet się urodził żeby pomóc stworzyć tę grę.

Tuż za podium Thief: Deadly Shadows - mój pierwszy Thief, poziom w szpitalu to być może najlepszy poziom jaki powstał na tej planecie.
Generalnie ubermocarny rok. Mógłbym śmiało zaznaczyć drugie tyle świetnych tytułów i jeszcze zostało by trochę pominiętych.
Jak dla mnie jeden z lepszych lat w historii gier. Dla symetrii chyba najgorszy rok w moim życiu, pamiętam jak odkryłem że zwrot o tym że nie można spojrzeć w lustro to nie tylko metafora.