[ANKIETA] 1994 - Forumowa gra roku!

Forumową grą roku 1994 powinna zostać? (Do oddania 3 głosy)

• DOOM II

Votes: 20 36.4%
  • Donkey Kong Country

Votes: 4 7.3%
  • Earthbound

Votes: 0 0.0%
  • Earthworm Jim

Votes: 5 9.1%
  • Warcraft: Orcs & Humans

Votes: 19 34.5%
  • System Shock

Votes: 13 23.6%
  • Heretic

Votes: 9 16.4%
  • UFO: Enemy Unknown / X-COM: UFO Defense

Votes: 18 32.7%
  • Need For Speed

Votes: 17 30.9%
  • Alien VS Predator

Votes: 4 7.3%
  • Tekken

Votes: 7 12.7%
  • King's Quest VII

Votes: 0 0.0%
  • Theme Park

Votes: 6 10.9%
  • Jazz Jackrabbit

Votes: 2 3.6%
  • Star Wars: TIE Fighter

Votes: 9 16.4%
  • Wing Commander III: Heart of the Tiger

Votes: 1 1.8%
  • 7 Dní a 7 Nocí / 7 Dni 7 Nocy

Votes: 1 1.8%
  • Final Fantasy VI

Votes: 5 9.1%
  • The Incredible Machine 2

Votes: 3 5.5%
  • Kajko i Kokosz

Votes: 7 12.7%

• Total voters
    55
  • Poll closed .

Punkstyler

Badass
Witaj, podróżniku w czasie!

Witamy w roku 1994. Najwięksi bogole kupują w tym roku cd-romy o zawrotnych prędkościach x1 i x2. Amiga, choć nadal bardzo popularna powoli zaczyna już umierać. Nie jest w stanie konkurować z grami wydawanymi na PC. W środowisku graczy zaś pojawia się panika. W lutym 1994 wchodzi w życie ustawa o prawach autorskich. W głowach pojawiają się pytania :
- Czy znikną giełdy?
- Jak to gry z giełdy nie są oryginalne?
- Co ja teraz zrobię?
A giełda? Wiadomo. Wyjebka. Handel piratami kwitł i przeżywał swoje złote lata. Gry będące digitalizowanymi filmami nazywane są fotorealistycznymi, ludzie kombinują jak tu pograć po sieci w Dooma, a w kinach wszyscy płaczą po Mufasie. Pod koniec tego roku, w kraju kwitnącej wiśni na rynku pojawia się pewne szare pudełeczko, o niewiele wtedy mówiącej nazwie : Playstation.

Kryterium oceny?
Całkowicie dowolne. Możemy oceniać na zasadzie : Najlepsza, najładniejsza, najbardziej innowatorska, przełomowa, taka której Amigowcy mi zazdrościli, taka w którą z kumplem przegrałem setki godzin, najcieplej wspominana, pierwszy oryginał... Kto jak woli.

Do oddania każdy ma 3 głosy!!! (oddajemy je przez miesiąc)*
* - jest możliwość zmiany głosów. Zostawiam to, bo niektórzy oddają jeden głos a potem się orientują, że można trzy :)

Dlaczego takie gry a nie inne?
To tylko moje zdanie. Starałem się wybrać gry ważne, i popularne w Polsce. Stąd nieobecność Megamana X2, za to obecność Kajko i Kokosz oraz 7 Dni 7 Nocy, w które u mnie na osiedlu zagrywali się wszyscy.

Nominacje:
Doom II

Donkey Kong Country

Earthbound

Earthworm Jim

Warcraft: Orcs & Humans

System Shock

Heretic

UFO: Enemy Unknown / X-COM: UFO Defense

Need For Speed

Alien VS Predator

Tekken

King's Quest VII

Theme Park

Jazz Jackrabbit

Star Wars: TIE Fighter

Wing Commander III: Heart of the Tiger

7 Dní a 7 Nocí / 7 Dni 7 Nocy

Final Fantasy VI

The Incredible Machine 2

Kajko i Kokosz

Gry, które były blisko ale jednak się nie załapały:
Alone in The Dark 3, The Elder Scroll: Arena ,Primal Rage, Megaman X2, Ecstatica, Cyberia, Jagged Aliance (spokojnie! To jest jedynka, nie dwójka :) ).

• Popieram
Reactions: SimonX and Varamir

Punkstyler

Badass
Jest tylko 20 możliwych opcji w ankiecie. Więc wiesz... nie zmieszczę wszystkich gier, zwłaszcza że chciałem aby przedstawiciele różnych gatunków się załapali.
Colonization - Serio to jakieś przełomowe było? Dla mnie zwykła gierka. Brak jakichkolwiek wspomnień z nią :)
Sensible World of Soccer - Moim zdaniem dużo bardziej popularny był Sensible Soccer z 1992 roku.
Super SF 2 Turbo - Co roku moglibyśmy wrzucać jakąś wersję SF2. Ale fakt, gra była kozacka.
Super Metroid - Pominąłem, nie wiedziałem że jest z tego roku ale patrząc np na wyniki Megamana z poprzedniej ankiety to chyba nie będzie wielka strata :).

Last edited:

salata

Mieszkaniec forum
PSN
LupusSusurro
XBL
salata
Steam
salata
Tie Fighter i kilka zajeżdżonych myszek.

W odwodzie Doom 2, był moją pierwszą grą z serii. Tekken na automatach i Warcraft jako kontynuacja przygod z RTS po Dune 2.

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

knur

Moderator globalny
Nie miałem jeszcze wtedy swojego kompa, ale regularnie przebywałem u kumpla, który miał to szczęście. The incredible machine 2 było ostro katowane, fajnie się we dwóch rozkminiało różne łamigłówki, tak samo z przygodówkami. Oczywiście na tapecie była także kolejna odsłona dooma oraz liczne platformówki jak właście jim/rabbit. W strategie i wyścigi zacząłem grać dopiero na swoim pc - 98".

Punkstyler

Badass
Moje głosy poszły na :
Heretic - Bardzo mocno siedziałem wtedy w fantasy. Doom w tej tematyce? Biorę!

NFS - Wieeeeeele godzin spędzonych z kumplami przy tym tytule. Wiele zebranych mandatów i cudownych wspomnień.

7 dni i 7 nocy - Ta gra to był hit osiedla wśród dzieciaków. Dla wielu z nas był to mesjasz, bo w grze mogliśmy sobie pobaraszkować. Grane obowiązkowo :
- Samemu, gdy rodziców nie było w domu.
- Z kumplami, jeden stał na czatach i patrzył czy starzy nie idą.
Gra była zabawna, a zagadki absurdalne. Oto fragment z solucji:

Podłącz zdechłego psa do gniazdka w biurze. Naładuje się i dostaniesz elektromagnes (!!!). Idź z nim na farmę Gapcia. Włóż do wiadra w studni i opuść. Pies, rozładowując się, przyciąga przedmioty z dna studni. Powtarzając ładowanie pięć razy zyskasz łyżeczkę, naparstek, gwóźdź, kawałek rury i świder.

Bardzo ciepło wspominam też Jazza, ale niestety dla królika zabrakło głosu. Doom 2 zaś przeszedł u mnie bez większego zainteresowania. Grałem, ale chyba kilka godzin i mi się znudził.

Punkstyler

Badass
Ja strasznie zazdrościłem Alien vs Predator kilku posiadaczom jaguara w Polsce. Miałem przyjemność pograć u kuzyna kolegi. Potem kilka dni o tej grze myślałem non stop :D Do tego wyobraźnie pobudzał fakt, że gra miała dostać wersję VR. Niestety (a może jednak stety) nigdy się to nie stało.

Punkstyler

Badass
Ja byłem za mały żeby grać w UFO chyba jeszcze wtedy... Ale nie byłem za mały żeby posuwać babki w 7 dni i 7 nocy i wyrywać kręgosłupy w mortalu rok wcześniej :D W UFO zagrałem dopiero po ograniu Jagged Alliance 2. Grafika już trochę nie teges była, ale gra nadal broniła się gameplayem. Skończyło się tym, że XCom 2 nie wyleciał z dysku od premoery (głównie dzięki modom) i dalej co jakiś czas w niego cisnę.

Furio

Mieszkaniec forum
Steam
furio2000
Z tych wymienionych najwięcej czasu spędziłem przy

1.Ufo: Enemy Unknown
2.System Shock
3.Theme Park

Natomiast na nieco dłuższej liście z pewnością znalazłyby się także Tie Fighter, Incredible Machines 2 i Tekken, na którego widok śliniłem się odwiedzając lokalny sklep z konsolami. Niestety szaraka nie było mi dane przytulić na premierze. Miałem go tylko przez chwilę, pożyczonego.

l0s r0b3rt0s

Stały bywalec
PSN
pernaq
XBL
l0s r0b3rt0s
Steam
l0s r0b3rt0s
Ooo Warcraft 1... ależ ja w to grałem. Kupiłem nawet ostatnio na GoGu i przeszedłem kilka misji. Gra w normalnym trybie prędkości jest strasznie powolna - na szczęście można to dostosować w opcjach do obecnych czasów :D

Sialala

Dzban Sierpnia i Pazdziernika 2019
Kolejny rok i znowu prawie same petardy. Ciezki wybor, wiec zaznaczylem to, w co najwiecej gralem.

Warcraft - wprawdzie po Dune II to nie robilo az takiego wrazenia, ale mimo wszystko byla to gra lepsza od Dune II niemal pod kazdym wzgledem i to sie czulo podczas rozgrywki. Nie wiem czy byl tam kod sieciowy, bo nigdy nie gralem w to po sieci (dopiero Warcraft 2 sprawil ze chodzilo sie z komputerem do kolegow/koledzy przychodzili do mnie na cala noc), ale przeszedlem to chyba na kazdym poziomie trudnosci po kilka razy.

UFO: Enemy Unknown - najpierw gralem w to u znajomego. Jak dostalem pierwszy komputer PC to gralem w to do upadlego. Pamietam, ze nieraz zarywalem cala nocke przez UFO.

Star Wars: TIE Fighter - myszka kulkowa i bycie pilotem Imperium. Dolce Vita! Do tej pory moja ulubiona gra w uniwersum Gwiezdnych Wojen. Graficznie to urywalo wszystko, do tego sterowanie jak w symulatorze i zroznicowane misje. Nadal nie rozumiem dlaczego jeszcze nikt nie zrobil tej gry na VR (dodatek do Battlefronta jest krotki i sie nie liczy).

Gdybym mogl zaznaczyc wiecej, to doszloby jeszcze na pewno NFS, DOOM II, System Shock, Heretic, Alien vs Predator, Theme Park, Incredible Machine 2... Kazda z tych gier to kamien milowy (tak, nawet DOOM II, ktory byl pod kazdym wzgledem lepszy od pierwszej czesci - podwojny shotgun!)

• Popieram
Reactions: Furio

Varamir

Prezes
Star Wars: TIE Fighter - myszka kulkowa i bycie pilotem Imperium. Dolce Vita! Do tej pory moja ulubiona gra w uniwersum Gwiezdnych Wojen. Graficznie to urywalo wszystko, do tego sterowanie jak w symulatorze i zroznicowane misje. Nadal nie rozumiem dlaczego jeszcze nikt nie zrobil tej gry na VR (dodatek do Battlefronta jest krotki i sie nie liczy).
Plus, kurwa, milion. TIE Fighter był tak dobry że chciałbym oddać na niego wszystkie trzy głosy :) Choć w Dooma 2 grałem ostro. W Heretica również, także w hełmie VFX1.

Goldberg

Stały bywalec
PSN
goldberg_PL
XBL
Goldberg PL
Z listy zaglosowalem na Need for Speed, Donkey Kong Country i Tekken. Wyscigi, platformowka i mordobitka- prosty ze mnie czlowiek...

Gdybym mogl oddalbym tez glosy na Sensible World of Soccer i Super Street Fighter 2 Turbo.

U

Usunięte konto 2

Guest
Zaledwie 5 głosów na Kajko i Kokosz? Gówno warta taka ankieta, skoro ludzie źle głosują :p Toż to na listę skarbów ludzkości UNESCO wpisać trzeba. Dorobek LucasArts wypada blado przy tym dziele. Jedyny minus taki, że by je docenić, trzeba przeczytać komiksy :(

SimonX

Badass
PSN
sbronko
XBL
SimonX PL
Steam
sbronko
SW
SW-5547-7535-5789
1. Doom 2!
2. System shock
3. SW Tie Fighter

Oprócz tego Jazz Jackrabbit, UFO i The Incredible Machine. Reszta (z PC) też była grana, bo czasy były takie, że się grało we wszystko, ale jakiś wspomnień raczej z tych tytułów nie mam. OK, pamiętam że w WC3 były filmy przerywnikowe z żywymi aktorami, i to było wtedy coś. Ale sama gra mi nie podeszła.

Sialala

Dzban Sierpnia i Pazdziernika 2019
Zaledwie 5 głosów na Kajko i Kokosz? (...) Jedyny minus taki, że by je docenić, trzeba przeczytać komiksy :(
Jedyny minus taki, ze ta gra miala game-breaking buga w pierwszych minutach, ktory sie uaktywnial po kilku godzinach i nie mozna jej bylo skonczyc. To znaczy mozna ja bylo skonczyc, ale wylacznie z poradnikiem, ktory ostrzegal zeby czegos tam nie robic. A przypomne ze to gra polegajaca na tym, ze probuje sie praktycznie wszystkiego na wszystkim.
Juz nie pamietam dokladnie co to bylo, bo to wieki temu, ale pamietam ze to byla jakas pierdola na samym poczatku, ktora na domiar zlego wydawala sie calkiem logicznym posunieciem i wszyscy moi znajomi nadziewali sie na tego buga.

snow-man

Junior
PSN
sniegowy2010
Steam
nie pamiętam
Wtedy powiedziałbym Warcfart/UFO. Teraz mówię Super Metroid. Z dwóch powodów. Wtedy nie miałem dostępu do SNESa (tylko PC), ogrywałem dopiero gdy na rynku było już N64. Po drugie z czasem zdałem sobie sprawę jak dobrze zaprojektowana jest ta gra. Jak po kolei wprowadza klimat i otwiera nowe umiejętności postaci, jak dobrze pomyślana jest mapa, jak super rozwiązane sterowanie na padzie bez "grzybka". Design i mechanika ze spokojem broni się do dzisiaj.

ps. a muzyka i dźwięki, miód!